dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 39 z 39
Pokaż wyniki od 761 do 765 z 765
  1. #761

    Domyślnie

    Po zakupie działki wystąpiłem o warunki przyłączenia do prądu elektrycznego , a później nadszedł czas na podpisanie umowy o dostarczenie prądu, które odbyło się w Biurze Obsługi Klienta (BOK) . We wniosku wpisany jest plac budowy jako obiekt dla którego będziemy potrzebować energii elektrycznej.
    Prąd w taryfie C11.

    W międzyczasie moje plany budowlane ze względów różnych zostały zawieszone na czas nieokreślony , na działce pojawił się inny obiekt pomieszczenie gospodarcze– blaszany garaż 35m2.

    Udałem się do ENEA w celu zmiany taryfy z C11 na G11 . Można to zmienić jeśli przedstawię ze Starostwa/Geodezji zaświadczenie, że na działce jest budynek gospodarczy. Wydział Geodezji nie może wystawić takiego zaświadczenia ponieważ garaż nie jest trwale związany w gruntem, czyli nie posiada fundamentów .

    Czyli..... pozostaje mi płacić wysokie rachunki za niewykorzystany prąd ...

  2. #762

    Domyślnie Taryfa "G" w Enei bez odbioru

    Witam,

    Chciałbym podziękować za informacje znalezione w tym wątku, ponieważ pomogły mi one wywalczyć taryfę G w Enei.

    Ściany postawiłem na taryfie C, zrezygnowałem z prądu rok temu z powodu wysokich opłat stałych, także kontynuowałem budowę na agregacie.
    Rok temu już próbowałem zmienić taryfę, ale bezskutecznie.

    Po skończeniu instalacji elektrycznej i ociepleniu, po którym to miałem wizytę geodety i inwentaryzację powykonawczą, postanowiłem spróbować zdobyć warunki techniczne na taryfę G. Wpisałem we wniosku PS-DO charakter obiektu "gospodarstwo domowe w domu jednorodzinnym" i zaznaczyłem, że mam pozwolenie na budowę. Dodatkowo do tego wniosku załączyłem: mapę inwentaryzacji powykonawczej, wypis z rejestru gruntów w którym jest informacja o budynku mieszkalnym, protokoły odbiorcze od elektryka oraz oświadczenie o wykorzystaniu prądu na cele gospodarstwa domowego.

    W odpowiedzi oczywiście otrzymałem odmowę. Następnie prosiłem o podstawy prawne, także Enea powołała się standardowo na prawo budowlane, że warunkiem do korzystania z obiektu, jest jego odbiór oraz na "obowiązujące" Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 6 marca 2019 r., że mają prawo do określania i określania kryteriów kwalifikowania odbiorców (Dz. U. Dz.U. 2019 poz. 503 § 4.1). Sprawdziłem na stronie sejmu i znalazłem informację, że akt prawny został uchylony
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/Do...WDU20190000503

    Moja odpowiedź była taka:

    Dzień dobry,

    W nawiązaniu do pisma XXXXX, informuję, że ponownie wprowadzacie Państwo klienta w błąd, ponieważ przytoczone w poprzedniej odpowiedzi Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 6 marca 2019 r. nie jest już obowiązujące i zostało uchylone w dniu 7 grudnia 2022 r. Dodatkowo powołują się Państwo na Prawo Budowlane, lecz Enea nie jest zobligowana do kontrolowania Urzędu Starostwa odnośnie wydania/lub nie dokumentów potwierdzających zakończenie budowy.

    Obowiązującym rozporządzeniem jest Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 29 listopada 2022 r. w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną
    Zgodnie z § 6. Rozdziału 2 o Sposób kształtowania taryf z Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 29 listopada 2022 r.:
    "§ 6. 1. Podziału odbiorców na grupy taryfowe dokonuje się w zależności od poziomu kosztów uzasadnionych ponoszonych przez przedsiębiorstwo energetyczne na dostarczanie energii elektrycznej do tych odbiorców na podstawie następujących kryteriów:
    1) poziomu napięcia sieci w miejscu dostarczania energii elektrycznej;
    2) wartości mocy umownej;
    3) systemu rozliczeń;
    4) liczby rozliczeniowych stref czasowych;
    5) zużycia energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw domowych."

    Nie ma ani jednego słowa mówiącego o tym, że powinienem okazać jakikolwiek dokument urzędowy by zostać zakwalifikowanym do taryfy "G".
    Oświadczyłem już, że prąd będzie wykorzystywany na potrzeby gospodarstwa domowego, a przyłącze nie jest tymczasowe tylko docelowe, potwierdzają to przesłane dokumenty odbiorcze instalacji elektrycznej.
    W związku z utrudnianiem przez Państwa kwalifikacji taryfy dla gospodarstwa domowego na podstawie moich oświadczeń, rozważam przekazanie tematu i historii korespondencji do URE oraz UOKiK.
    Proszę o zakwalifikowanie mnie do taryfy "G" zgodnie z oświadczeniami.
    Po tym mailu dostałem list z warunkami technicznymi na taryfę G. Myślę, że kluczowa była instalacja docelowa i oświadczenie. Mam nadzieję, że komuś te informacje pomogą, życzę szczęścia. Trzeba tępić nieuczciwe praktyki
    Ostatnio edytowane przez pogromca_enei ; 16-02-2024 o 18:42 Powód: dodanie linku do aktu prawnego

  3. #763
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pogromca_enei Zobacz post
    Myślę, że kluczowa była instalacja docelowa
    Instalacji może nie być w ogóle.
    Przyłącze ma być docelowe. A przyłącze to:
    15) przyłącze — odcinek lub element sieci służący do połączenia urządzeń, instalacji lub sieci podmiotu, o wymaganej przez niego mocy przyłączeniowej, z pozostałą częścią sieci przedsiębiorstwa energetycznego świadczącego na rzecz podmiotu przyłączanego usługę przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej;

    Definicja z Rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.

    A sieci są zdefiniowane w Prawie Energetycznym:
    11) sieci – instalacje połączone i współpracujące ze sobą, służące do przesyłania lub dystrybucji paliw lub energii, należące do przedsiębiorstwa energetycznego;

    IMO to jak z frankowiczami. Banki wiedzą, że w sądzie przegrają - ale idą w zaparte. Nie każdy pójdzie do sądu. Podobnie zakłady energetyczne. Wiedzą, że nie ma, wbrew ich wieloletniemu wciskaniu kitu, czegoś takiego jak "prąd budowlany", ale dopiero jak klient się stawia, to się do tego przyznają. Owszem, sądy czasami dziwnie orzekają, ale jak budowanie domu sobie i dzieciom ma nie być zaspokajaniem potrzeb gospodarstwa domowego? Taryfy C są dla przedsiębiorców (w tym dla takich, co budują domy na sprzedaż) i dla przyłączy (nie mylić z instalacją) tymczasowych.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-02-2024 o 20:22

  4. #764
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Instalacji może nie być w ogóle.
    Instalacji może nie być ( i w 99% nie ma ) co nie jest przeszkodą w montażu złącza kablowo- pomiarowego przez zakład energetyczny .

    Natomiast do montażu w przygotowanym złączu licznika pomiarowego instalacja musi być .
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  5. #765

    Domyślnie

    Cześć !

    W tym tygodniu mam kontrolę taryfową z E-On w celu zmiany taryfy z budowlanej na G11. Pani w punkcie uprała się że musi być papier z odbioru domu.

    Ktoś z Was miał taką kontrolę? Jak to wygląda w praktyce i jak utwierdzić kontrolera że nie prowadzę firmy ?


    Pozdrawiam

Strona 39 z 39

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony