dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie dzieci na pogrzebie

    W jakim wieku dzieci mogą iść na pogrzeb? Chodzi mi o dolną granicę. Czy 3-4 latek może być zabrany na pogrzeb? Czy takie dziecko nie jest za małe?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Mam mieszane uczucia, ale gdyby to ode mnie zależało chyba nie zabierałabym.
    Z drugiej strony - małe dzieci bardziej naturalnie i łatwiej niz nam się zdaje przyjmują pewne rzeczy - nie zdążyła się w nich jeszcze wyrobić na tyle empatia no i nie do końca zdają sobie sprawę ze znaczenia tego, co sie dzieje. Może więc jednak zabrać... Zależy czy to ktoś bliski. Jeśli tak, to warto rozważyć może. Sama nie wiem.
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    zmarła ciocia mojego męża. Ja nie widziałam jej nigdy w życiu, mąż od kilku lat nie miał z nią kontaktu. Ze względów zawodowych nie mogę być na pogrzebie. Jedzie tylko mój mąż. Teściowa robi nam awantury, że córka ma również jechać i wścieka się, że nie chcę jej puścić...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    A może teściowa powinna sobie zrobić jeszcze jedno dziecko i wtedy je wychowywać ?
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Nefer, nie unieszczęśliwiaj potencjalnego dziecka
    To jest niestety "ciężki przypadek" i kawały o teściowej to przy niej małe piwo....

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Tym bardziej olej sprawę.
    Ani dzieci nie były związane szczególnie ze zmarła ( jak domniemywam) ani nie masz obowiązku robić dobrze teściowej.
    Jak teściowa ma potrzebę masochizmu - proszę bardzo, ale niech nie miesza do tego Ciebie i Twoich dzieci.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nastka79
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    3.023
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał agnieszkakusi
    Teściowa robi nam awantury, że córka ma również jechać i wścieka się, że nie chcę jej puścić...
    Ojoj, znowu se grabisz kochana...

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Paulka

    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    2.100
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie

    Hmm Generalnie jestem przeciwko posyłaniu małych dzieci na pogrzeb, szczególnie na siłę
    Dziecko może olac sprawę, przesiedziec godzinkę, ponudzic sie troche...ale równie dobrze może ciężko to przeżyc bo ktos zostaje zamknięty w skrzynce, zakopany w ziemi...ludzie płaczą... jak to sensownie wytłumaczyc 3-latkowi? Możesz sie tez spodziewac pytan; "kiedy ty umrzesz, mamusiu? Kiedy umrze tatuś?" Albo maluch może wymuszac na tobie obietnice, że wy NIGDY nie umrzecie...itp itd

    Za wcześnie... zdecydowanie.

    PS. A teściowej to może psa kupic?? Niech ma zajęcie kobieta

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Natalia, niestety....ale ja już jestem taki typ, że nie pozwolę, żeby mi ktoś życie układał
    Paulka, myślę dokładnie w ten sam sposób. Jak wytłumaczę małej na czym to wszystko polega....przecież to może się skończyć jakimś urazem. Wiadomo, że nadejdzie czas uświadomienia dziecku co i jak, ale teraz to raczej za wcześnie. 3 latka od siostry męża idzie, bo babcia chce i już...teraz wymuszają na mnie....

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nastka79
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    3.023
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    89

    Domyślnie

    A tak na poważnie, to mogę tylko z własnego doświadczenia napisać - sama byłam na kilku pogrzebach w tym wieku. Pamiętam, że było jeszcze kilkoro dzieci i dobrze się bawiliśmy w rozpalanie zniczowego ogniska na grobie niedaleko miejsca pochówku. Nie wspominam tego jako traumy. Poza tym nie zabierasz nigdy dziecka na Święto Zmarłych? Chyba ona wie, co to cmentarz nie?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    na święto zmarłych chodzi z nami od urodzenia.Wie gdzie leży pradziadek, prababcia...ale jakoś tak kwestia pogrzebu do mnie ine przemawia....

  12. #12

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Elutek
    A tak mi coś świtało czy czasami nic na forum na ten temat nie było

  14. #14

    Domyślnie

    ja tez mogę tylko z własnego doświadczenia coś napisać, byłam na kilku pogrzebach, w różnym wieku (raczej powyżej 10 lat) i nie wspominam tego mile, wręcz przeciwnie potem śniły mi sie koszmary jeszcze dłuuugo, ogólnie udzielił mi się "ciężki" klimat i jakoś tak...okropnie mi było...ja bym własnych dzieci na pogrzeb (w dodatku dalekiej ciotki) nie puściła, może się będą bawić, a może...przeżywać jeszcze długo, długo.....nie wiadomo...dlatego raczej lepiej nie ryzykować nawet gdyby miało to mnie narazić na awantury z teściową, ja bym awantury zniosła, a moje dziecko nie musiałoby się męczyć.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar beba
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    74

    Domyślnie

    Opiekowałam się trzylatką w czasie pogrzebu mojej cioci, a jej matki.
    Cała sytuacja za bardzo jej nie interesowała - wolała raczej pooglądać kwiaty i palące się znicze.
    A kiedy podniósł się ogólny płacz - popatrzyła na rodzinę, a potem zapytała mnie:
    Dlaczego oni wszyscy tak płaczą, czy nie powinni się cieszyć, że mamusia poszła do nieba?
    ...
    Ona to zrozumiała. Ja natomiast, choć minęło już kilkanaście lat, pamiętam te słowa jakby wypowiedziała je przed chwilą...

    Dochodzę do wniosku, że nie powinno się ciągnąć dziecka na siłę, ale jeśli tylko wyraża taką chęć, warto przy takiej okazji łagodnie wprowadzić dziecko w temat śmierci.
    Tylko ja i moja przestrzeń...
    M05aL - Mieszkamy od 18 sierpnia 2009

    Dziennik
    Komentarze

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał beba
    Opiekowałam się trzylatką w czasie pogrzebu mojej cioci, a jej matki.
    [...]
    A kiedy podniósł się ogólny płacz - popatrzyła na rodzinę, a potem zapytała mnie:
    Dlaczego oni wszyscy tak płaczą, czy nie powinni się cieszyć, że mamusia poszła do nieba?
    Beba, dzieki za to co napisałaś, za tę historię...
    Będę sobie ją przypominać w ciężkich chwilach.
    Pozdrawiam
    zielony_listek

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar bartolinka
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    820
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    291

    Domyślnie Re: dzieci na pogrzebie

    Cytat Napisał agnieszkakusi
    W jakim wieku dzieci mogą iść na pogrzeb? Chodzi mi o dolną granicę. Czy 3-4 latek może być zabrany na pogrzeb? Czy takie dziecko nie jest za małe?
    Witaj,
    kiedy zmarł mój tata wzięłam na pogrzeb swoje dzieci - 7 latka i 2,5 latkę. Synek był bardzo skupiony, córka zachowywała sie tak, jakby była "na spacerze"; nie przejawiała żadnego zainteresowania uroczystością. I bardzo dobrze! Synek wiedział, że dziadek umarł, wiedział, że idziemy na pogrzeb, że dziadka trzeba pochować, niemniej jednak poprosiłam moja kuzynkę, żeby na czas opuszczania trumny (odpowiednio wcześniej, żeby nie wzbudzić w dziecku "sensacji") zabrała synka z pierwszego szeregu i dyskretnie się nim zajęła na "tyłach". Tak, aby nie widział opuszczania trumny.
    Syn (i córka) nie uczestniczył także przy pożegnaniu przed zamknięciem trumny. Ja swoje dzieci wzięłam na pogrzeb taty, mój synek był z nim emocjonalnie związany. Poza ty, mój tata ciężko chorował przed śmiercią, synek był świadkiem tej choroby; potem dużo z nim rozmawialiśmy o śmierci (odpowiadałam na pytania, sama nie drążyłam tematu nachalnie), nie kryłam też przed nim swoich emocji. Z reakcji dzieci na pogrzeb zauważyłam tylko, że kiedy podeszłam do męża, który trzymał córkę na rękach, zapłakana, to mała zrobiła minę jak do płaczu; przestraszyła się, że ja płaczę. Przywołało mnie to do "porządku".
    Nie wyobrażałam sobie nie wziąć dzieci na pogrzeb, zmarł ich dziadek (mówię głównie o synku, bo córki to nic nie "obchodziło").
    Ale pogrzeb osoby z dalszej rodziny? zwłaszcza, z którą nie utrzymywaliśmy kontaktów - nie, nie zabierałabym dzieci. I jeszcze dlatego, że ktoś sobie tego życzy?! A po co komu dziecko w takiej sytuacji na pogrzebie????
    pozdrawiam,
    bartolinka

  18. #18

    Domyślnie

    ja bylem na pogrzebie majac ok 5lat swojej niani ktora mnie wychowywala ,matka kazala mi calowac trupa na pozegnanie ,snimi sie ten koszmar dotej pory
    Poza pieniedzmi,w zyciu trzeba miec jeszcze szczescie...(W.Roszkowski) Lubie wszystkie kobiety ,a zwlaszcza te niezabardzo ulegle

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    ania klepka

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.508
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Uważam,że dziecko może być zabrane na pogrzeb kogoś bardzo mu bliskiego, ale daleka ciotka , to lekka przesada.
    Co za wredna teściowa, miał już swój moment w wychowywaniu swojego dziecka to niech teraz przystopuje.
    Mój syn w wieku 5 lat był na pogrzebie jego prababci, obyło się bez komplikacji, ale w tych okolicach trumnę chowają do ziemi po całej ceremonii, po odejściu rodziny.

    Ja sama jako dorosła kobieta nie lubię widoku odkrytej trumny, wolę pamiętać osobę za życia. Czasami ludzie bardzo się zmieniają i ten widok zamazuje wspomnienia.
    Na szczęście nie chowałam jeszcze nikogo z najbliższych (i mam taką nadzieję, że jeszcze długo to nie nastąpi) więc całowanie ciała umarłego w tej chwili też jest dla mnie niewyobrażalne.

    Pozdrawiam
    Ania

  20. #20

    Domyślnie

    od wczesnego dzieciństwa byłam ciągana na pogrzeby bliższych i dalszych
    zwłoki całowałam obowiązkowo
    pamiętam że broniłam się ,ale nie wzbudzało to we mnie większych emocji , doskonale pamietam za to dźwięk ziemi spadającej na wieko trumny,
    pamiętam jeszcze że dla mnie nieboszczyk składał się z podeszw butów i ogromnych dziurek nosa strasznie mnie to fascynowało (z pozycji czterolatka stojącego w nogach trumny tak to wygląda)
    teraz pogrzebów unikam jak ognia i nie mam pomysłów zabierania dzieci poniżej dziesięciu lat bez względu na to jak bliski był zmarły , są jednak informowane o śmierci znanych im osób ,
    moja pięcioletnia córka pyta mnie czy kiedy będę stara to umrę ,pyta bez emocji ,po prostu z ciekawości odpowiadam jej że umrę kiedy ona będzie już stara , a prababcia kiedy umrze ? pada następne pytanie kiedy już bardzo zmęczy się życiem ,
    pytania padają z nienacka podczas kąpieli albo zabawy , dzieci bardziej naturalnie śmierć przyjmują . Pięciolatka tłumaczy dziewięćdziesięcioletniej chorej prababci że nie może umrzeć teraz, bo na maliny miały razem iść , czasem mam wrażenie że babcia żyje dzięki tym malinom ....
    ....i myśli sobie Ikar,
    co nieraz już w dół runął
    jakby powiało zdrowo,
    tobym jeszcze raz pofrunął......
    A Osiecka

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony