dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 104
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie Jaki przewód do zasilania domku ?

    Mam dylemat czy kupić przewów 4 lub 5 x 10 czy 4 lub 5 x 16 mm. Od szafki do domu mam do podciągnięcia ok 45- 50 m kabla YKY. Mój elektryk stwierdził ,że wystarczy nawet 6 mm , ja myślę o 10 lub nawet w porywach o 16 mm ,choć cena jest juz spora . Jaki kabel kupić ?

  2. #2

    Domyślnie

    Dwie kwestie:
    1. Czy 10mm2 czy 16mm2? To jest uzależnione od przydzielonej mocy elektrycznej dla ciebie. Jeśli masz tak jak je około 14-16kW to bez problemów wystarczy 10mm2.
    2. Czy 4 czy 5 żył. To jest uzależnione od rodzaju sieci do jakiej się podłączasz. Czy jet to sieć z wydzielonym przewodem ochronnym czy nie. Jeżeli jest wydzielony przewód ochronny to kup 5 żył i nie musisz kopać bednarek i takie tam.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Energetyka podciągnęła do szafki standardowy kabel 4 -parowy.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar emil_d
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Babice Stare, Warszawa, Poland, Poland
    Posty
    419
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    60

    Domyślnie Re: Jaki przewód do zasilania domku ?

    Cytat Napisał pado
    Mam dylemat czy kupić przewów 4 lub 5 x 10 czy 4 lub 5 x 16 mm. Od szafki do domu mam do podciągnięcia ok 45- 50 m kabla YKY. Mój elektryk stwierdził ,że wystarczy nawet 6 mm , ja myślę o 10 lub nawet w porywach o 16 mm ,choć cena jest juz spora . Jaki kabel kupić ?

    Sprawdź w warunkach przyłączenia - mi elektryk założył 5x16 (w warunkach mam 5x10) - będę płacił odrobinę wyższe rachunki ale nie powinno mi zabraknąć prądu

  5. #5

    Domyślnie Re: Jaki przewód do zasilania domku ?

    Cytat Napisał emil_d
    Cytat Napisał pado
    Mam dylemat czy kupić przewów 4 lub 5 x 10 czy 4 lub 5 x 16 mm. Od szafki do domu mam do podciągnięcia ok 45- 50 m kabla YKY. Mój elektryk stwierdził ,że wystarczy nawet 6 mm , ja myślę o 10 lub nawet w porywach o 16 mm ,choć cena jest juz spora . Jaki kabel kupić ?

    Sprawdź w warunkach przyłączenia - mi elektryk założył 5x16 (w warunkach mam 5x10) - będę płacił odrobinę wyższe rachunki ale nie powinno mi zabraknąć prądu
    czemu wyższe rachunki?

  6. #6

    Domyślnie Re: Jaki przewód do zasilania domku ?

    Cytat Napisał civic9
    Cytat Napisał emil_d
    Cytat Napisał pado
    Mam dylemat czy kupić przewów 4 lub 5 x 10 czy 4 lub 5 x 16 mm. Od szafki do domu mam do podciągnięcia ok 45- 50 m kabla YKY. Mój elektryk stwierdził ,że wystarczy nawet 6 mm , ja myślę o 10 lub nawet w porywach o 16 mm ,choć cena jest juz spora . Jaki kabel kupić ?

    Sprawdź w warunkach przyłączenia - mi elektryk założył 5x16 (w warunkach mam 5x10) - będę płacił odrobinę wyższe rachunki ale nie powinno mi zabraknąć prądu
    czemu wyższe rachunki?
    Większy przekrój - większe zużycie prądu - większy rachunek , to autor chyba miał na myśli

  7. #7

    Domyślnie Re: Jaki przewód do zasilania domku ?

    Cytat Napisał labas1
    Większy przekrój - większe zużycie prądu - większy rachunek , to autor chyba miał na myśli
    no to znowu ktoś nie uważał na lekcjach fizyki

  8. #8

    Domyślnie Re: Jaki przewód do zasilania domku ?

    Cytat Napisał civic9
    Cytat Napisał labas1
    Większy przekrój - większe zużycie prądu - większy rachunek , to autor chyba miał na myśli
    no to znowu ktoś nie uważał na lekcjach fizyki
    Włacha !!

    Pozdrawiam

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie Re: Jaki przewód do zasilania domku ?

    Cytat Napisał pado
    Mam dylemat czy kupić przewów 4 lub 5 x 10 czy 4 lub 5 x 16 mm. Od szafki do domu mam do podciągnięcia ok 45- 50 m kabla YKY. Mój elektryk stwierdził ,że wystarczy nawet 6 mm , ja myślę o 10 lub nawet w porywach o 16 mm ,choć cena jest juz spora . Jaki kabel kupić ?
    ja może na temat

    a tę ewentualną 5 żyłę w kablu 5x to do czego planujesz podłączyć w "skrzynce"
    do której
    Energetyka podciągnęła do szafki standardowy kabel 4 -parowy.
    parowy co to znaczy? ja rozumiem że w środku w tym kablu są 4 mniejsze
    dobrze zrozumiałem?

  10. #10

    Domyślnie

    Witam!
    To moj pierwszy post i nie chcialbym zeby ktos uwazal ze sie wymadrzam. Przegladam forum poniewaz niedlugo rozpoczniemy budowe (po roku szukania dzialki)Ale do rzeczy:
    Masz dylemat jaki przekrój WLZ (kabla zasilajacego) wybrac i slusznie bo sprawa jest wazna, aczkolwiek wybor dla osoby znajacej temat jest prosty!
    Sa dwa kryteria doboru kabla:
    - moc zapotrzebowana jaka zostala tobie przydzialona, prad dopuszczalny dlugotrwale,
    - dopuszczalny sprdek napiecia.
    Przyjmijmy ze masz moc zapotrzebowana 12 kW. Dla takiej mocy kable 5x6 spelnia warunek ktyterium pierwszego, ale drugiego juz nie. Dla takiej mocy przy dlugosci kabla 50 metrow masz spadek napiecia odpowiednio dla przewodow:
    -5x6 = 1,13%,
    -5x10 = 0,68%,
    -5x16 = 0,42%.
    Do obliczen przyjalem kable miedziany bo aluminium przy takich przekrojach sie nie stosuje. Dopuszczalny przez normy spadek wynosi 0,5%. Ale jesli masz moc zapotrzebowana 12kW to mozesz dac 10mm2 jesli masz 15kW daj ze wzgledu na dlugosc przewodu 16mm2.
    Jeszcze kilka slow do poprzednich postow
    Dwie kwestie:
    1. Czy 10mm2 czy 16mm2? To jest uzależnione od przydzielonej mocy elektrycznej dla ciebie. Jeśli masz tak jak je około 14-16kW to bez problemów wystarczy 10mm2.
    2. Czy 4 czy 5 żył. To jest uzależnione od rodzaju sieci do jakiej się podłączasz. Czy jet to sieć z wydzielonym przewodem ochronnym czy nie. Jeżeli jest wydzielony przewód ochronny to kup 5 żył i nie musisz kopać bednarek i takie tam.
    co do punktu pierwszego to zastalo napisane wyzej, a co do drugiego to wiekszej bzdury dawno nie widzialem. NIE MA w sieci z wydzielonym przewodem ochronnym sa instalacje. Jest obawiazek budowania instalacji 5 przewodowej.
    a tę ewentualną 5 żyłę w kablu 5x to do czego planujesz podłączyć w "skrzynce"
    do której
    O to chodzi ze SIEC nn dochodząca do zlacza kontrolno pomiarowego w granicy dzialki jest 4 przewodowa (pewnie uklad TN-C chociaz niekoniecznie, czyli L1,L2,L3,PEN), a dopiero w zlaczu nastepuje podzial na instalacje 5 przewodowa (uklad TN-S), czyli w zlaczu nastepuje rozdzial przedowu PEN, na PE i N. Punkt rozdialu musi byc bezwzglednie uziemiony i mamy instalacje 5 przewodowa. Uziemieniem punktu rozdzialu i zlacza zajmuje sie firma ktora je instalowala a ty jako odbiorca masz przygotowane 5 zaciskow pod ktore podlaczasz kabel(oczywiscie musi to zrobic osoba z odpowiednimi uprawnieniami).
    A i jeszcze jedno bednarke oczywiscie nalezy rozniez wkopac i polaczyc z GSU (glowna szyna uziemiajaca) umieszona w katlowni czy w garazu.
    Pozdrawiam

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie Re: Jaki przewód do zasilania domku ?

    Cytat Napisał beton44
    a tę ewentualną 5 żyłę w kablu 5x to do czego planujesz podłączyć w "skrzynce"
    do której
    Energetyka podciągnęła do szafki standardowy kabel 4 -parowy.
    U mnie też tak jest - 4 żyły do skrzynki, 5 żył od skrzynki. W skrzynce zmostkowałem żyły N i PE. Z tego co wiem, trzeba to połączenie jeszcze uziemić (np. bednarką). Może któryś z forumowych elektryków się wypowie w tej kwestii?

  12. #12

    Domyślnie

    Dokladnie tak jak piszesz. Punkt podzialu musi byc bezwzglednie uziemiony. I takie uziemienie robi sie na etapie montazu zlacza kontrolno pomiarowego. Napewno jest takie w kazdym zlaczu poniewaz firma je wykonujaca musi wystawic do ZE na to protokol.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie Re: Jaki przewód do zasilania domku ?

    Cytat Napisał anpi
    Cytat Napisał beton44
    a tę ewentualną 5 żyłę w kablu 5x to do czego planujesz podłączyć w "skrzynce"
    do której
    Energetyka podciągnęła do szafki standardowy kabel 4 -parowy.
    U mnie też tak jest - 4 żyły do skrzynki, 5 żył od skrzynki. W skrzynce zmostkowałem żyły N i PE. Z tego co wiem, trzeba to połączenie jeszcze uziemić (np. bednarką). Może któryś z forumowych elektryków się wypowie w tej kwestii?
    brawo dążymy powoli do celu:


    PS a nie można po prostu zrobić zgodnie z projektem
    i warunkami przyłącza?

  14. #14

    Domyślnie Re: Jaki przewód do zasilania domku ?

    Cytat Napisał pado
    Mam dylemat czy kupić przewów 4 lub 5 x 10 czy 4 lub 5 x 16 mm. Od szafki do domu mam do podciągnięcia ok 45- 50 m kabla YKY. Mój elektryk stwierdził ,że wystarczy nawet 6 mm , ja myślę o 10 lub nawet w porywach o 16 mm ,choć cena jest juz spora . Jaki kabel kupić ?
    Kup taki jaki masz podany w warunkach przyłączenia. Cieńszy być nie powinien, grubszy nie ma sensu, chyba że planujesz zwiększyć w przyszłości moc przyłączeniową. Przewód 16mm2 jednak nie ma sensu, bo nie wyobrażam sobie żebyś potrzebował do domku aż taką moc. 10mm2 wystarczy ze sporym zapasem.
    Swoją drogą napisz jaką masz moc przyłączeniową.

  15. #15

    Domyślnie

    Właściwie to wiele juz zostało powiedziane w tym temacie ale przydałoby się podsumowanie.
    Energetyka z reguły doprowadza do złącza kablowego ZK, w parkanie ogrodzenia posesji delikwenta kabel aluminiowy YAKY 4X35mm2 oraz wykonuje uziemienie (bednarka + uziomy pionowe typu Galmar) poparte stosownym protokołem z pomiaru rezystancji uziemienia.
    Następnie ze wspólnej szyny w złączu ZK, która musi być bezwzględnie uziemiona powyższym uziomem a do kórej został dołączony przewód neutralny (zero robocze- kolor niebieski), następuje rozdział na dodatkowy przewód ochronny PE (żółto-zielony). Jest on wyprowadzany na oddzielną listwę w złączu kablowym. W ten sposób mamy możliwość podłączenia pięciu przewodów WLZ-tu z rozdzielni głównej budynku do złącza. Specjalnie napisałem to łopatologicznie jak chłopu na miedzy ale to dla tych mniej wtajemniczonych.
    Jeśli nie mamy w złączu ZK uziomu musimy powyżej opisany zabieg przeprowadzić w rozdzielni głównej budynku RG wykorzystując uziom fundamentowy budynku, bednarkę oraz inne naturalne uziomy. Im uziom bliżej budynku i rozdzielni RG tym korzystniej ze względu na ochronę od porażeń i przepięć.
    Co do przekrojów WLZ-tów to powinno się dawać w miarę duże przekroje nie tylko ze względu na określone moce i spadki napięć, wyższe harmoniczne, niesymetrię obciązenia ale także ze względów czysto mechanicznych a także wbrew pozorom dużych strat mocy w kablu (co widać choćby jako ciepło wydzielajace się w pomieszczeniach rozdzielni przemysłowych).
    Odpowiednie przekroje to 4 bądź 5x16mm2dla CU i 25mm2 dla AL.
    pzdr.
    To, co jest, było już dawno,
    a to, co będzie, też już jest
    od dawna;
    bo Bóg przywraca to, co przeminęło.
    Kazn. 3, 15

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał pelsona
    Właściwie to wiele juz zostało powiedziane w tym temacie ale przydałoby się podsumowanie.
    Energetyka z reguły doprowadza do złącza kablowego ZK, w parkanie ogrodzenia posesji delikwenta kabel aluminiowy YAKY 4X35mm2 oraz wykonuje uziemienie (bednarka + uziomy pionowe typu Galmar) poparte stosownym protokołem z pomiaru rezystancji uziemienia.
    Następnie ze wspólnej szyny w złączu ZK, która musi być bezwzględnie uziemiona powyższym uziomem a do kórej został dołączony przewód neutralny (zero robocze- kolor niebieski), następuje rozdział na dodatkowy przewód ochronny PE (żółto-zielony). Jest on wyprowadzany na oddzielną listwę w złączu kablowym. W ten sposób mamy możliwość podłączenia pięciu przewodów WLZ-tu z rozdzielni głównej budynku do złącza. Specjalnie napisałem to łopatologicznie jak chłopu na miedzy ale to dla tych mniej wtajemniczonych.
    Jeśli nie mamy w złączu ZK uziomu musimy powyżej opisany zabieg przeprowadzić w rozdzielni głównej budynku RG wykorzystując uziom fundamentowy budynku, bednarkę oraz inne naturalne uziomy. Im uziom bliżej budynku i rozdzielni RG tym korzystniej ze względu na ochronę od porażeń i przepięć.
    Co do przekrojów WLZ-tów to powinno się dawać w miarę duże przekroje nie tylko ze względu na określone moce i spadki napięć, wyższe harmoniczne, niesymetrię obciązenia ale także ze względów czysto mechanicznych a także wbrew pozorom dużych strat mocy w kablu (co widać choćby jako ciepło wydzielajace się w pomieszczeniach rozdzielni przemysłowych).
    Odpowiednie przekroje to 4 bądź 5x16mm2dla CU i 25mm2 dla AL.
    pzdr.
    Nic ująć ale dodać można że ten przekrój tj. 16mm2 dla pojedynczej żyły jest także istotny w przypadku wykonania instalacji odgromowej.
    Amen

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał pelsona
    Właściwie to wiele juz zostało powiedziane w tym temacie ale przydałoby się podsumowanie.
    Energetyka z reguły doprowadza do złącza kablowego ZK, w parkanie ogrodzenia posesji delikwenta kabel aluminiowy YAKY 4X35mm2 oraz wykonuje uziemienie (bednarka + uziomy pionowe typu Galmar) poparte stosownym protokołem z pomiaru rezystancji uziemienia.
    Następnie ze wspólnej szyny w złączu ZK, która musi być bezwzględnie uziemiona powyższym uziomem a do kórej został dołączony przewód neutralny (zero robocze- kolor niebieski), następuje rozdział na dodatkowy przewód ochronny PE (żółto-zielony). Jest on wyprowadzany na oddzielną listwę w złączu kablowym. W ten sposób mamy możliwość podłączenia pięciu przewodów WLZ-tu z rozdzielni głównej budynku do złącza. Specjalnie napisałem to łopatologicznie jak chłopu na miedzy ale to dla tych mniej wtajemniczonych.
    Jeśli nie mamy w złączu ZK uziomu musimy powyżej opisany zabieg przeprowadzić w rozdzielni głównej budynku RG wykorzystując uziom fundamentowy budynku, bednarkę oraz inne naturalne uziomy. Im uziom bliżej budynku i rozdzielni RG tym korzystniej ze względu na ochronę od porażeń i przepięć.
    Co do przekrojów WLZ-tów to powinno się dawać w miarę duże przekroje nie tylko ze względu na określone moce i spadki napięć, wyższe harmoniczne, niesymetrię obciązenia ale także ze względów czysto mechanicznych a także wbrew pozorom dużych strat mocy w kablu (co widać choćby jako ciepło wydzielajace się w pomieszczeniach rozdzielni przemysłowych).
    Odpowiednie przekroje to 4 bądź 5x16mm2dla CU i 25mm2 dla AL.
    pzdr.
    Tylko widzisz... nie ma czegoś takiego że "energetyka z reguły...". Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. U mnie np. do złącza w linii ogrodzenia enion doprowadził kabel 4x120mm. I krakowski enion "dostarcza" sieć TNC i określa w warunkach, że rozdział PEN-a ma nastąpić w rozdzielni budynku. Czyli od złącza do rozdzieli w domu ciągniesz kabel 4-żyłowy.

    Jedyną regułę jaką można podać to to, ze w warunkach przyłączenia jest to wszystko określone i tego należy się trzymać. A stosowanie kabla o przekroju większym niż 10m2 nie ma sensu, jeśli moc przyłączeniowa to 10-20kW. Szkoda kasy i szkoda się potem z grubszym kablem w rozdzielni gimnastykować.

    W złączu w linii ogrodzenia PEN jest uziemiony, nawet jak dalej idą tylko 4 przewody, ale oczywiście punkt rozdziału PEN-a na PE i N trzeba uziemić.

  18. #18

    Domyślnie

    Zakłady energetyczne nie określają w warunkach przekroju WLZ.
    5 żyłowy WLZ to czysta strata pieniędzy i tylko nierozumni ludzie z niektórych ZE tego jeszcze nie rozumieją ale idzie im to wytłumaczyć. Enion już jakiś czas temu to zrozumiał i na początku była dowolność 4/5 a teraz raczej sugerują 4.

    Z tych wszystkich wymienionych warunków doboru najważniejszy jest inny. Ochrona przeciwporażeniowa. Wg tego kryterium czasem trzeba dać kabel dużo gruszy niż się wydaje. Ale najpierw trzeba to policzyć . A może lepiej nie liczyć i żyć w błogiej nieswiadomości z kablem 5x6mm
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał pado
    Energetyka podciągnęła do szafki standardowy kabel 4 -parowy.
    Ja w kwesti formalnej: znaczy się 4 - żyłowy, prawda? Bo 4 -parowa to jest skrętka lub kabel teletechniczny.
    To byłem ja, Jarząbek
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Czytając Wasze posty mam w głowie misz masz . Serce chce 5 x 10 , rozum 5 x 16 , ale przy 50 metrach to dość słono kosztuje.Zresztą jak czytałem to bedę jeszcze musiał kupić 50 m bednarki (chyba ,że wykorzystam 5 żyłę jako uziom zamiast bednarki - ale czy tak można) ?
    Czytając post magda&michal
    Przyjmijmy ze masz moc zapotrzebowana 12 kW. Dla takiej mocy kable 5x6 spelnia warunek ktyterium pierwszego, ale drugiego juz nie. Dla takiej mocy przy dlugosci kabla 50 metrow masz spadek napiecia odpowiednio dla przewodow:
    -5x6 = 1,13%,
    -5x10 = 0,68%,
    -5x16 = 0,42%.
    dochodzę do wniosku ,że trzeba będzie kupić jednak 5 x 16 ,choć pewnie bedą inne problemy z zarobieniem końcówek kabla i jego sztywnością . U siebie muszę w zalezności od przeciągnięcia kabla ugiąć jego 1 bądź 3 razy . (jak poprowadzę jego od tyłu domu do korytarza to będzie tylko 1( przeprowadzony pod całością korytarza) zagięcie jak od przodu domu aż 3 ) + oczywiście 2 przy zejściu z szafki i wejściu z wykopu do domu)

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony