dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 104
  1. #21

    Domyślnie

    Witam. Przy tej długości WLZ- tu YKY 5x10mm2 zmiesci sie w granicy dopuszczalnego spadku napiecia , ale moim zdaniem powinieneś zastosować kabel o przekroju 16mm2.

  2. #22

    Domyślnie

    [quote="marcin714"]Zakłady energetyczne nie określają w warunkach przekroju WLZ.
    5 żyłowy WLZ to czysta strata pieniędzy i tylko nierozumni ludzie z niektórych ZE tego jeszcze nie rozumieją ale idzie im to wytłumaczyć. Enion już jakiś czas temu to zrozumiał i na początku była dowolność 4/5 a teraz raczej sugerują 4.

    Z tych wszystkich wymienionych warunków doboru najważniejszy jest inny. Ochrona przeciwporażeniowa. Wg tego kryterium czasem trzeba dać kabel dużo gruszy niż się wydaje. Ale najpierw trzeba to policzyć . A może lepiej nie liczyć i żyć w błogiej nieswiadomości z kablem 5x6mm[/quote



    Nowe warunki w ENEI też są na YKY 4x.... mm2

  3. #23

    Domyślnie

    Jaką masz moc przyłączeniową? To podstawa wiedzieć.

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Stuk napisał :
    Jaką masz moc przyłączeniową? To podstawa wiedzieć
    Mam zabezp. 2 x 20A i moc 12 KW.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał pado
    Stuk napisał :
    Jaką masz moc przyłączeniową? To podstawa wiedzieć
    Mam zabezp. 2 x 20A i moc 12 KW.
    To przy 12KW daj przewod 10mm2 i masz zapas (bedzie pewne, bezpieczne i rozwojowe).

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Mała Pomyłka - mam oczywiście 3 x 20 A ( wcześniej napisałem 2 x 20 A - pośpiech niestety ).

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał zyga350
    Witam. Przy tej długości WLZ- tu YKY 5x10mm2 zmiesci sie w granicy dopuszczalnego spadku napiecia , ale moim zdaniem powinieneś zastosować kabel o przekroju 16mm2.
    A może chociaż napiszesz dlaczego? Jak jakoś nie mogę zrozumieć tego parcia na dawanie coraz większych przekrojów kabli. Obciążalność prądowa (jakby nie patrzeć jest to podstawowy warunek) 5x10 jest 41A co przy wymaganych 17A dla 12kW jest z bardzo dużym zapasem, dla ochrony przeciwporażeniowej też nie będzie wielkiej różnicy między 5x10 a 5x16 mając na uwadze fakt że nawet dla obwodów zabezpieczonych C20 wymagana impedancja jest rzędu 1,15 oma ( a takich obwodów nie ma za wiele w domku jednorodzinnym ), no i zostaje kwestia spadku napięcia ale tutaj za bardzo bym się nie podniecał wymogiem 0,5 % dla WLZ, po pierwsze norma IEC 60364-5-52 zaleca (wymagania są w opracowaniu) tylko aby całkowity spadek napięcia od przyłącza do urządzenia odbiorczego nie przekroczył 4% a te 0,5% zostało wprowadzone przes normę SEP-owską bez rozgraniczania czy to obiekt przemysłowy czy inny. Wiem że nawet niektórzy projetkanci nie stosują się do tego warunku jako zbyt ostrego bo przy niektórych obiektach musieliby kilkaktrotnie przewymiarować kable zasilające. I pytanie czym grozi nie spełnienie tego warunku 0,5% dla kabla zasilającego domek.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał pado
    Mała Pomyłka - mam oczywiście 3 x 20 A ( wcześniej napisałem 2 x 20 A - pośpiech niestety ).
    Jasne że 3x20to widziałem ze pomyłka


    Przy okazji - obciążalność przewodu 10mm2 jest wieksza niż 41A

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał stuk
    Cytat Napisał pado
    Mała Pomyłka - mam oczywiście 3 x 20 A ( wcześniej napisałem 2 x 20 A - pośpiech niestety ).
    Jasne że 3x20to widziałem ze pomyłka


    Przy okazji - obciążalność przewodu 10mm2 jest wieksza niż 41A
    Fakt, to chyba będzie 49A, nie mam pod ręką tabel z normy więc podałem wartość z jakiejś książki

  10. #30

    Domyślnie

    Przy okazji - obciążalność przewodu 10mm2 jest wieksza niż 41A
    Niestety Stuk muszę Cię zmartwić bo obciążalność żyły miedzianej 10mm2 jest mniejsza i wynosi 39A. PN-IEC 60364-5-523-2001 tablica 52-C3 wykonanie instalacji A2 (przewody wielożyłowe w rurze instalacyjnej w izolowanej cieplnie ścianie), bo musisz wiedzieć, że zaklada się najmniej korzystny układ i kable nie na całej długości idą w ziemi ale niestety także w przepustach itd.
    Jeśli dodasz do tego obostrzone spadki napięć a także dodatkowe spadki napięć od wyższych harmonicznych nieparzystych, którymi nikt na co dzień głowy sobie nie zaprząta a są niebagatelne zwlaszcza od lamp wyładowczych(które są ich silnym źródłem). Idąc dalej uwzględniając czasami niestety dużą asymetrię obciążeń sieci trójfazowej, strat energii w kablu (policz przy okazji jako lekcję do odrobienia w domu) którym grzejesz ziemię przez cały okrągły rok, impedancję pętli zwarcia dla ochrony przeciwporażeniowej dla kiepskich nieraz uziomów itd, itd to szybciutko zweryfikujesz swój pogląd na temat przekrojów WLZ-tów.
    pzdr
    To, co jest, było już dawno,
    a to, co będzie, też już jest
    od dawna;
    bo Bóg przywraca to, co przeminęło.
    Kazn. 3, 15

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał pelsona
    Przy okazji - obciążalność przewodu 10mm2 jest wieksza niż 41A
    Niestety Stuk muszę Cię zmartwić bo obciążalność żyły miedzianej 10mm2 jest mniejsza i wynosi 39A. PN-IEC 60364-5-523-2001 tablica 52-C3 wykonanie instalacji A2 (przewody wielożyłowe w rurze instalacyjnej w izolowanej cieplnie ścianie), bo musisz wiedzieć, że zaklada się najmniej korzystny układ i kable nie na całej długości idą w ziemi ale niestety także w przepustach itd.
    Wyciag z książki
    „WYTYCZNE SEP - Pomiary w elektroenergetyce” wydanie VI.
    Zespół autorów pod redakcja Krystyna Kuprasa.
    Stan prawny na dzien 1 marca 2006.

    Tabela 17.5.2. Obciążalnosc długotrwała kabli elektroenergetycznych o izolacji papierowej,
    gumowej i polwinitowej, 3-4 żyłowych, o napieciu znamionowym do 1 kV, uło-
    onych pojedynczo bezposrednio w ziemi o temperaturze obliczeniowej + 20 °C oraz
    umieszczonych pojedynczo w powietrzu o temperaturze obliczeniowej + 25 °C [203]

    I tam odczytujemy że dla 10mm2 obciążalność wynosi 82A dla Cu i 65A dla Al (dla kabli w ziemi).

    Zauważ, że kabel w ziemi to nie do końca to samo co kabel w "rurze instalacyjnej w izolowanej cieplnie ścianie", a im temperatura otoczenia niższa, tym obciążalność wieksza. W ziemi na 0,5-1m nie masz +20 stopni, tylko mniej. W praktyce obciążalnośc z różnych względów może być niższa, ale do 39A daleko i krótko mówiąc przesadziłeś.

  12. #32

    Domyślnie

    Witam
    Po pierwsze kabel rzadko idzie w ocieplonej ścianie, z reguły z ziemi przepustem wchodzi do rozdzielnicy (swoją drogą jeżeli przepust przez ocieploną ścianę traktować jako rura w ociepleniu to po co tyle tabel, wystarczyłaby jedna)
    Po drugie i trzecie i czwarte to ciągle mówimy o domku jednorodzinnym gdzie nie ma odbiorów nieliniowych o dużej mocy i problem wyższych harmonicznych nie jest istotny, to samo dotyczy asymetrii ,przy dobrze wykonanej instalacji nie jest wielka. A ziemie kabel 5x10 grzeje gdzieś tak ok.30W a 5x16 jakieś 17W przy pełnej mocy 12kW i żeby pokryć różnicę w cenie kabla (jakieś 500zł) to musiałbym przez 8,5 roku pełną mocą dzień i noc obciążać ten kabel, przy rzeczywistym użytkowaniu to może się zwróci no niewiem 30-40 lat? Tak że nadal nie widzę powodów żeby dawać wieksze przekroje, chyba że w myśl zasady dajmy grubszy bo nie zaszkodzi, będzie na zapas.

    Stuk nie doczytałeś że ta tabela dotyczy wymagań wg. PBUE a wymagania wg. normy są na następnej stronie

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał miol
    Stuk nie doczytałeś że ta tabela dotyczy wymagań wg. PBUE a wymagania wg. normy są na następnej stronie
    Norma jakiej by nie przyłożyć nie zmienia faktów, a cytatem z tabelki chciałem zilustrowac jak daleko jest od faktycznych mozliwych obciazen do pradow jakie moga sie pojawic w konkretnym tym wypadku (domek 12-20kW)

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Czytam Wasze ciekawe posty i naprawdę mam dylemat . Piszecie mnóstwo ciekawych rzeczy i juz się w tym pogubiłem . Wychodzi mi ,że nie warto kupować 5x16 tylko 5 x 10 co myślicie ?
    Poradzcie mi jaki kabel w końcu kupić cieńszy czy grubszy - długość linii będzie ok 50 m . Czy 5 żyłę można wykorzystać jako bednarkę ?

  15. #35

    Domyślnie

    Witam
    Ja swoje zdanie wyraziłem ale wybór należy do ciebie, wiem że przy takich wyborach kusi żeby jednak kupić grubszy i mieć spokój i o ile nie dziwi mnie to w przpadku inwestora, który nie jest elektrykiem o tyle zaskakują mnie rady fachowców, którzy też dla spokoju (ale swojego) radzą aby dawać jak najgrubsze przekroje przykładając miarę budynków przemysłowych i biurowych do domku jendnorodzinnego, strasząc harmonicznymi (tylko niech napiszą które odbiory je wprowadzą i jaki to będzie procent, szczególnie gdy najwiekszym odbiornikiem z reguły jest kuchenka z piekarnikiem), asymetrią i za dużym spadkiem napięcia i oczywiście "ogromnym" dodatkowym kosztem związanym ze stratami na cieńszym kablu (ten argument już słyszałem kilka razy). Chyba mam rację jak powiem, że jak z 8 lat temu ktoś by forsował zasilanie domku o mocy przyłączeniowej 12kW kablem 5x16 to byłby wyśmiany, no ale jest tendencja aby dawać "większe" "grubsze" "mocniejsze" i jak nie szkoda kasy to możesz dać i 5x25 zaszkodzić nie zaszkodzi.
    O wykorzystaniu przewodu jako bednarki zapomnij!

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał pado
    Czytam Wasze ciekawe posty i naprawdę mam dylemat . Piszecie mnóstwo ciekawych rzeczy i juz się w tym pogubiłem . Wychodzi mi ,że nie warto kupować 5x16 tylko 5 x 10 co myślicie ?
    Poradzcie mi jaki kabel w końcu kupić cieńszy czy grubszy - długość linii będzie ok 50 m . Czy 5 żyłę można wykorzystać jako bednarkę ?
    Zastosuj aluminiowy, jest znacznie tańszy. trzeba tylko dać trochę większy przekrój (o jeden stopień) niż miedziany.
    Czyli więcej niż 4 x 16 mm.
    piatej żyły nie wykorzystasz jako bednarki, bo bednarka musi mieć kontakt z gruntem. Żyła kabla nie ma takiej możliwoścxi.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Muszę przyznać ,że mam niezły mętlik w głowie !

  18. #38

    Domyślnie

    A myślałeś pewnie ,że elektryk to ma prostą robotę co?
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  19. #39

    Domyślnie

    To ja się podłącze że swoim pytaniem. Nie sądziłem ze elektryczny kabel zasilający to taka skomplikowana sprawa.

    Jak kabel zakopać w ziemi idący od skrzynki rozdzielczej w domu do garażu wolnostojącego w odległości wszystkiego razem ok. 10m.
    W garażu chciałbym mieć 3 fazy
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  20. #40
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    marcin 714 napisał
    A myślałeś pewnie ,że elektryk to ma prostą robotę co?
    _________________
    Każdy zawód nie jest prosty jeżeli chce się być w nim dobrym fachowcem , a nie partaczem.
    A na takich " dobrych inaczej " coraz częściej można trafić . - Ot przykład budowy mojego sąsiada - fachowcy postawili sciany tak proste ,ze aż .... potrafili za to wiele razy odwiedzać sklep z piwem .
    Ich następcy muszą wiele poprawiać ... , a koszty rosną.
    Ja wolę zrobić coś raz moze drożej ale bez poprawek.

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony