dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 104
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Temat przemyślałem - kupuję 5 x 16 mm2 i zamontuję skrzynkę rozdzielczą pod schodami . Schody są zabiegowe więc miejsce się znajdzie . Dzięki temu potrzebuję tylko 44 m kabla.
    Co sądzicie o koncepcji szafki pod schodami ?

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Cytat Napisał pado
    ...Co sądzicie o koncepcji szafki pod schodami ?
    Elektryk - instalator na pewno się ucieszy
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    do aparatów znajdujacych się w rozdzielni powinien być zawsze swobodny dostęp i niekoniecznie w pozycji embrionalnej dla pracującego przy niej elektryka.
    więc jesli to miejsce spełnia takie zasady...
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Retrofood napisał :
    do aparatów znajdujacych się w rozdzielni powinien być zawsze swobodny dostęp i niekoniecznie w pozycji embrionalnej dla pracującego przy niej elektryka.
    więc jesli to miejsce spełnia takie zasady...
    Miejsce powinno się znaleźć więc chyba nie powinno być źle . Wg rysunków domu powinno być OK, ale zobaczę jak będzie to wyglądało w rzeczywistości.
    Tak na marginesie to jak oglądałem kabel 5 x 16 - to jest naprawdę sztywny i zastanawiam się jaki łuk na zakręcie można z nim zrobić aby kabelek to przeżył. ?.

  5. #45
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Po wielu konsultacjach , wykonaniu wykopu pod kabel , pomierzeniu zdecydowaliśmy się na 5 x 16 .Będzie tego ok 53 m, więc nie mało.

  6. #46

    Domyślnie

    IMHO szkoda kasy
    Takie coś najzwyczjniej w świecie się wylicza wg kryteriów:
    obciązalności długotrwałej, spadku napięcia i wytrzymałości mechanicznej. Metodologia wyliczeń jest np na stronie moellera w poradniku dot instalacji elektr. Wg jednej z tabel producenta dla 16 mm2 w zależności od izolacji (PCV, XLPE) obciążalność długotrwała kabla w ziemi wynosi 67 lub 79 A. Teraz popatrz sobie jakie masz zabezpieczenie główne i o ile jest to przewymiarowane. I to wszystko przy założeniu że jedziesz z moca maks cały czas. Przy długości WLZ 53 m raczej kluczowe może być kryterium spadku napięcia ale 16mm^2. to chyba za dużo. U mnie dla 15 m i zabezpieczeniu 20 A o ile pamiętam starcza 6 mm^2. Nie wiem co miał na myśli ktos kto pisał o ochronie przeciwporażeniowej w kontekście grubości żyły szybkość zadziałania zabezpieczenia?

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał pado
    Po wielu konsultacjach , wykonaniu wykopu pod kabel , pomierzeniu zdecydowaliśmy się na 5 x 16 .Będzie tego ok 53 m, więc nie mało.
    Powinno być dobrze.
    Ja przy tej długości zastanawiał bym się nad aluminium. Ale co najmniej 16mm2 (odpowiada miedzi 10mm2).
    Ilość żył zależy od rodzaju sieci (masz określone w warunkach) i punktu rozdziału (dla sieci TN-C-S - też określony w warunkach).
    Przy rozdziale w skrzynce w ogrodzeniu daje się kabel 5x, przy rozdziale w domu daje się 4x. Jeśli masz sieć TT albo co gorsza IT to zanim coś zrobisz weź dobrego elektryka - ludzie przyjmują domyślnie że masz sieć typu TN-C-S (a to nie musi być prawda).
    Jeśli masz uziom fundamentowy to nie trzeba dawać dodatkowo bednarki do wykopu.

    UWAGA!
    Przy punkcie rozdziału w domu nie wolno zejść z przekrojem kabla zasilającego budynek poniżej 10mm CU (a dokładniej żyły PEN - jeśli dobrze pamiętam ).

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Właśnie chciałem mieć uziom ze zbrojenia , ale fachowcy zanim im o tym powiedziałem zdążyli odciąć - szkoda bo będę musiał posiłkować się bednarką.
    Co do kabla to kupię jednak miedź bo choć droższe od alunimiaka to jednak lepszy kabel. Kabel 5x 16 będzie będzie miał większą rezerwę zapasu przy ewent. zwiększeniu poboru mocy choć myślę chyba na wyrost.
    Jężeli chodzi o :
    Przy rozdziale w skrzynce w ogrodzeniu daje się kabel 5x, przy rozdziale w domu daje się 4x. Jeśli masz sieć TT albo co gorsza IT to zanim coś zrobisz weź dobrego elektryka - ludzie przyjmują domyślnie że masz sieć typu TN-C-S (a to nie musi być prawda).
    to muszę popatrzeć w papiery choć mam tylko umowę z energetyką i tam nie ma o tym mowy .
    Jakiś czas temu chciałem kupić 4 x 16 , ale lepiej dopłacić kilka złotych do 5 żył.
    A tak na marginesie czy ktoś z Was używał doziemnego kabla aluminiowego.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał pado

    to muszę popatrzeć w papiery choć mam tylko umowę z energetyką i tam nie ma o tym mowy .
    Jakiś czas temu chciałem kupić 4 x 16 , ale lepiej dopłacić kilka złotych do 5 żył.
    A tak na marginesie czy ktoś z Was używał doziemnego kabla aluminiowego.
    Jak nie masz warunków to sprawdź ile zacisków jest w szafce w Twoją stronę (będzie 4 albo 5). Będziesz już wiedział jaki kabel zastosować. Z układem sieci jest gorzej. W 99% przypadków będziesz miał TN-C-S. Jeśli możesz to upewnij się w energetyce.

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Jak nie masz warunków to sprawdź ile zacisków jest w szafce w Twoją stronę (będzie 4 albo 5). Będziesz już wiedział jaki kabel zastosować. Z układem sieci jest gorzej. W 99% przypadków będziesz miał TN-C-S. Jeśli możesz to upewnij się w energetyce.
    Zacisków w szafce mam 4 .

    Oto fotki opisu na szafce . Może to coś pomoże.

    http://<a href="http://www.fotosik.p...&#91;/img]</a>

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał pado
    Zacisków w szafce mam 4 .

    Oto fotki opisu na szafce . Może to coś pomoże.
    (ciach)
    No to jak położysz przewód 5x to możesz mieć problem z podłączeniem się pod zaciski (mogą nie wejść dwa kable pod jeden zacisk). Jak koniecznie chcesz kłaść 5x to kup jakiś DY 1x16mm2 długości 1m i zobacz czy dasz radę upchać obydwa końce pod zacisk.

    W/g schematu szafki układ jest TN-C (czyli w domu powinieneś rozdzielić przewód PEN na PE i N i ten punkt uziemić - wyjdzie układ TN-C-S).

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Fakt zacisk też ma swoje wymiary , ale zawsze można wymienić łączówkę z zaciskami na większy rozmiar a z tym chyba nie powinno być problemu.
    Myślę ,że 16mm jako jedna żyła wejdzie , ale druga już nie chyba ,ze zrobię przyłącze 4 x 16 , ale chyba nie warto.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał pado
    Fakt zacisk też ma swoje wymiary , ale zawsze można wymienić łączówkę z zaciskami na większy rozmiar a z tym chyba nie powinno być problemu.
    Myślę ,że 16mm jako jedna żyła wejdzie , ale druga już nie chyba ,ze zrobię przyłącze 4 x 16 , ale chyba nie warto.
    Ok, zwracam tylko uwagę na potencjalny problem i tyle. Finansowo pewnie faktycznie nie ma większej różnicy czy dasz 4x czy 5x.
    Z gięciem kabla będzie problem, zaplanuj trasę tak aby można było robić łuki. Przyznam szczerze że nie wiem jaki jest najmniejszy dopuszczalny promień gięcia dla takich kabli. U siebie przy 5x16 najmniejszy promień mam coś około 20cm.

  14. #54
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pado

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Poznań /Okolice
    Posty
    834
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Z gięciem kabla będzie problem, zaplanuj trasę tak aby można było robić łuki. Przyznam szczerze że nie wiem jaki jest najmniejszy dopuszczalny promień gięcia dla takich kabli. U siebie przy 5x16 najmniejszy promień mam coś około 20cm.
    Dzięki za uwagi masz rację co do promieni . U mnie w zasadzie będą 3 - pierwszy po wejściu z szafki w ziemię , 2-gi na zakręcie , a 3-ci po wyjściu kabla w domu .
    A promień postaram się zrobić mniejszy bo tam kabel będzie grzał sie najwięcej , a i ryzyko pęknięcia jest największe.
    Tak na marginesie gdzie i na jakiej wysokości masz rozdzielnię w domku ?

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał pado
    ale lepiej dopłacić kilka złotych do 5 żył.
    A tak na marginesie czy ktoś z Was używał doziemnego kabla aluminiowego.
    Z tym to różnie bywea -akurat też mam zamiar kupić ale u mnie potrzeba 4 zyły a ponieaż te kable kupowane są rzadziej nie umiem go znależć w cenie niższej niż 5 żyłowy (na 5-tki sa promocje itp). YKY 5 x 10 mozna miec za 15,50 zł/m. A Aluminium IMHO bez sensu. Po co pakować 16 mm2 zamiast 10 z materiału o lepszej przewodności ? Grubszy kruchy itp. A wolno dawać alu w ogóle? Bo w instalacjach wewn chyba nie.

  16. #56

    Domyślnie

    Kable aluminiowe YAKY jak najbardziej daje się na główne zasilania obiektów. Bardziej się nawet nadają z naszego punktu widzenia bo są zdecydowanie tańsze od miedzi ale trzeba dawać większe przekroje. Przykładowo kabel YAKY 4X25mm2 ma taką samą obciążalność jak miedziany 16mm2.
    Aktualne ceny można sobie zobaczyć w cenniku Telefoniki (Internet) minus 50% rabat. Co do instalacji wewnętrznych już od dawna aluminiowe nie są produkowane i jest zakaz ich stosowania jakby ktoś je miał z wykopalisk.

    PS A propo wykopalisk:
    Badacze radzieccy kopią w ziemi w Stanach Zjednoczonych i na pewnej głębokości natknęli się na zwoje drutu miedzianego. Wyciągają wniosek że w zamierzchłych czasach w tym kraju istniała już łączność przewodowa.
    Kopią, kopią u siebie i nic nie znależli. Wniosek- w tych samych czasach istniała u nich już łączność bezprzewodowa

    pzdr.
    To, co jest, było już dawno,
    a to, co będzie, też już jest
    od dawna;
    bo Bóg przywraca to, co przeminęło.
    Kazn. 3, 15

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał pado
    Tak na marginesie gdzie i na jakiej wysokości masz rozdzielnię w domku ?
    To zależy którą?
    Generalnie 130cm od posadzki do dołu rozdzielni. Główna w piwnicy na korytarzu (pół rozdzielni zajmują obwody 3 fazowe: włącznik główny, zabezpieczenie przepięciowe B+C, różnicówka przeciwpożarowa i rozdział na pozostałe rozdzielnie, do obwodów krytycznych automatyczny przełącznik faz i takie tam pierdołki...), parter i piętro na korytarzu - dwie rozdzielnie po 20 obwodów każda + siłowy na kuchnie, garaż (jeszcze nie zrobiona). We wszystkich zabezpieczenia nadnapięciowe typu C. W szafce energetycznej zabezpieczenie selektywne 3x25A Cs. Do głównej rozdzielni wprowadzoną mam również bednarkę 40mmx3mm z uziomem fundamentowym i zrobioną GSU (szyna uziemiająca). WLZ 5x16mmCu długości coś koło 12m.
    Rozdzielnie w piwnicy i na pietrach są jedna pod drugą, między nimi idzie kanał kablowy (rura fi50). Ze względu na stopień skomplikowania (ilość kabli) byłem zmuszony dobierać miejsce na rozdzielnie w miarę centralnie. W założeniach rozdzielnie w przyszłości ma przykryć jakieś lustro. I tak włożyłem parę kilometrów kabli(!!!).
    Do instalacji teletechnicznych (antena, telefon) mam 6 kanałów kablowych fi40mm
    To raczej nie jest typowa instalacja na domek...

  18. #58
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mayor

    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    2

    Domyślnie Mam podobny problem, bardzo prosze o pomoc!

    Witam wszystkich serdecznie, jestem w malej rozterce, więc proszę o pomoc! Mam już kupiony kabel a 5x6 mm kwadrat,długość kabla (linii) od 35 do 45 metrów, zamówione w energetyce jest 10,5 kW, ale to oczywiście liczba na wyrost. W rzeczywistości tyle wykorzystywane nie będzie, to zwykły domek jednorodzinny, więc najwięcej prądu będzie zżerał bojler, pralka, piekarnik elektryczny, zimą ewentualnie awaryjnie grzejniki (ogrzewanie stałe jest inne). Zamówiony jest licznik trójfazowy, proszę o info czy ten kabel wystarczy? Zwłaszcza, jeżeli te najbardziej energochłonne urządzenia się rozdzieli na rożne fazy, czy nie będzie tak, że ze względu na swoją długość kabel się może grzać, czy nie grozi stopnienie instalacji? Czy można ten kabel zostawić, czy trzeba wymienić na grubszy przekrój?
    Przepraszam, za taką ilość pytań, ale nie bardzo się na tym znam, potrzebuję porady :/
    Pozdrawiam

  19. #59

    Domyślnie

    Przy długości 30-40mb z pewnością ten przekrój jest za mały. Kolejny najmniejszy ale akceptowalny to 5 x 100mm2 Cu. Jeżeli to byłby domek letniskowy mogłoby być, ale skoro to dom do stałego pobytu zdecydowanie za mało.
    Napisałem minimum, bo ja bym dał 5 x 16mm2. U siebie też taki zastosowałem (ale to akurat nie argument), choć mam dwukrotnie mniejszą odległość, ale mam instalację odgromową i przeciwprzepięciową.
    To że kabel musi być YKY bo do ziemi to chyba jasne.

  20. #60

    Domyślnie Re: Mam podobny problem, bardzo prosze o pomoc!

    Cytat Napisał mayor
    Witam wszystkich serdecznie, jestem w malej rozterce, więc proszę o pomoc! Mam już kupiony kabel a 5x6 mm kwadrat,długość kabla (linii) od 35 do 45 metrów, zamówione w energetyce jest 10,5 kW
    Spalić to się nie spali. Problemy będą ze stabilnością napięcia sieci to raz (mocne przygasanie żarówek przy włączeniu się np. grzałki w pralce), dwa zostaje wyłącznie ochrona za pomocą różnicówek (inna prawdopodobnie nie wyjdzie ze względu na za dużą rezystancję pętli zwarcia).
    Ja bym dał większy - jeśli szkoda kasy na 5x10mm Cu to dać 5x16mm Alu (wyjdzie trochę taniej).
    Tendencja poboru prądu w domkach jest wzrostowa!!! Kiedyś dołożysz klimę albo coś innego i sie okaże że trzeba kopać...
    Na dziś masz pralkę (2kW), piekarnik elektryczny (2-3,5kW), odkurzacz pewnie też masz tylko o nim zapomniałeś (2kW), boiler (pewnie ze 2kW), może czajnik? (3kW). To już razem masz 12,5kW które na bank będzie potrzebne na święta... Żona Cię zabije

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony