dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 6
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 104
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzior"
    wzdłóż drogi jest ułożona szyna uziemiająca, więc po stronie odbiorcy nie ma potrzeby kopania bednarki
    Wzdłuż drogi umieszczona szyna miedziana ? Matko Boska i wszyscy święci !
    (Ile metrów/kilometrów ?)
    I nie pisz tak głośno, bo jak się złomiarze dowiedzą, to całą drogę przekopią !!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  2. #82
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    A kto bogatemu zabroni.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #83

    Domyślnie

    a podpowie ktoś jaki kabel na odcinku 85metrów?
    4x16 czy 4x10??
    Zasilenie budynku/magazynu, kilka żarówek, kiedyś 1-2 promienniki, śrutownik (3KW), piła (max 4KW), czasem spawarka itp. Nic prądożernego.
    Myślałem o 4x10 ale długość mnie zastanawia.
    Chodzi o przepięcie magazynu pod inne zasilanie/punkt.

  4. #84

    Domyślnie

    Zgodnie z obliczeniami spadku napięcia oraz zgodnie z obciążalnością prądową długotrwałą i zastosowanym zabezpieczeniem tego kabla.
    PS. O jakim materiale togo kabla piszesz?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #85

    Domyślnie

    alu/miedź? Myślę miedź bo będzie cieńsza i łatwiej zarobić i wpuścić do budynku (wewnątrz wszytko z miedzi). Obecnie ten budynek jest zasilany 4 żyłowym kablem ziemnym z lat 90tych o srednicy zewnętrznej ok 15mm i wszystko śmiga jak należy (nie idzie znaleźć oznaczenia na zewnątrz poza producentem, puszki nie bardzo chce mi się otwierać bo zmierzyłbym grubość żyły ale trochę to mało miarodajne będzie).
    Celem jest odpięcie tego budynku od starego domu i podłączenie go do nowego garażu gdzie prąd będzie z nowego przyłącza (stary dom pewnie kiedyś do rozbiórki a kopiąc zasilanie do nowego garażu zakopałbym kable do tego budynku, wyjdzie sam koszt kabla).

  6. #86
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nikita_Bennet Zobacz post
    alu/miedź? Myślę miedź bo będzie cieńsza i łatwiej zarobić i wpuścić do budynku (wewnątrz wszytko z miedzi). Obecnie ten budynek jest zasilany 4 żyłowym kablem ziemnym z lat 90tych o srednicy zewnętrznej ok 15mm i wszystko śmiga jak należy (nie idzie znaleźć oznaczenia na zewnątrz poza producentem, puszki nie bardzo chce mi się otwierać bo zmierzyłbym grubość żyły ale trochę to mało miarodajne będzie).
    Celem jest odpięcie tego budynku od starego domu i podłączenie go do nowego garażu gdzie prąd będzie z nowego przyłącza (stary dom pewnie kiedyś do rozbiórki a kopiąc zasilanie do nowego garażu zakopałbym kable do tego budynku, wyjdzie sam koszt kabla).
    Myślisz poważnie czy robisz se jaja? Więc poważnie, to zapomnij o miedzi. Kup YAKY lub YAKXS i nie cuduj. Zaoszczędzisz mnóstwo kasy i nie będziesz głupszy od całego systemu energetycznego, który pracuje właściwie tylko na kablach aluminiowych.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  7. #87

    Domyślnie

    Witam.
    Przyłącze 5,0 kW dla zasilania podstawowego w V grupie przyłączeniowej.
    Mam w warunkach przyłączenia zestaw złączowo - pomiarowy ZK-3a-1P wyposażony w rozłącznik bezpiecznikowy o prądzie znamionowym wkładki 50 A oraz wyłącznik instalacyjny nadprądowy ( bez członu zwarciowego ). Szafka w układzie TN-C.
    Zabezpieczenie przedlicznikowe :
    a) prąd znamionowy 1 x 25A
    b) wyłącznik instalacyjny nadprądowy ( bez członu zwarciowego ).
    Układ rozliczeniowo - pomiarowy o napięciu 0,23kV bezpośredni 1 fazowy.
    Dla odbioru aparatury spodziewaną wartość prądu zwarcia w miejscu dostarczania energii przyjąć wg. obliczeń , jednak nie mniej niż 6kA.
    Wymagany stopień skompensowania mocy biernej tg<0,4
    Sieć pracuje w układzie TN-C.

    I teraz najważniejsze :
    od szafki pomiarowej nN wykonanej w układzie TN-C wyprowadzić do obiektu odpowiednią do potrzeb odbiorcy linię zasilającą nN , w obiekcie wykonać odpowiednie dla potrzeb odbiorcy instalacje w układzie TN-S.

    W założeniu obiektem miał być domek holenderski. Koncepcja się zmieniła i docelowo będzie murowany parterowy budynek 35 m2 zabudowy na zgłoszenie.
    w budynku mały hydrofor , telewizor , niewielki bojler , oświetlenie led ( bez ogrzewania elektrycznego , indukcji , spawarek itd. )
    Od skrzynki pomiarowej do obiektu trzeba położyć 200 m kabla ( aluminium ).

    Moje pytanie brzmi :
    1) jaki kabel aluminiowy położyć pomiędzy przyłączem a obiektem biorąc pod uwagę długość tego odcinka ? o jakim przekroju i ilości żył ?
    2) czy w moim przypadku bede musiał przy domku robić jakieś "uziemienie " ( pręt w ziemię , bednarka ).?

  8. #88
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Zmień warunki zasilania na 3 fazy - 12 kW - 20 A. Zasilanie 1-faz. przy takiej długości rodzi problemy ze spadkiem napięcia i doborem przekroju kabla.
    Mając nowe warunki domek zasil kablem YAKXS 4 x 35. To minimum.
    W domku masz wykonać nie jakieś "uziemienie" tylko prawidłowe uziemienie najlepiej fundamentowe o rezystancji max 30 omów.
    Uprzedzam pytania typu dlaczego tak a nie inaczej - z laikami nie dyskutuję.

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Zmień warunki zasilania na 3 fazy - 12 kW - 20 A. Zasilanie 1-faz. przy takiej długości rodzi problemy ze spadkiem napięcia i doborem przekroju kabla.
    Mając nowe warunki domek zasil kablem YAKXS 4 x 35. To minimum.
    W domku masz wykonać nie jakieś "uziemienie" tylko prawidłowe uziemienie najlepiej fundamentowe o rezystancji max 30 omów.
    Uprzedzam pytania typu dlaczego tak a nie inaczej - z laikami nie dyskutuję.
    Witam. Kolega domsat ma rację ? Ktoś potwierdzi , zaprzeczy ? Z uzyskanych informacji , na obecną chwilę nie ma możliwości technicznych aby do skrzynki podciągnąć III fazy. Z tą 1 fazą jest taka beznadziejna sprawa w moim przypadku ?

  10. #90
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał daromonia Zobacz post
    Witam. Kolega domsat ma rację ? Ktoś potwierdzi , zaprzeczy ? Z uzyskanych informacji , na obecną chwilę nie ma możliwości technicznych aby do skrzynki podciągnąć III fazy. Z tą 1 fazą jest taka beznadziejna sprawa w moim przypadku ?
    Odległość spora to fakt da się jednak uzyskać zadowalający spadek napięcia nawet przy zasilaniu jednofazowym. Szału nie będzie ale lodówka, bojler z grzałką 2kW, telewizor, małej mocy pompa hydroforowa, oświetlenie a nawet czajnik czy mała płyta 2 palnikowa zamiennie da radę. Na coś prądożernego można przekaźnik priorytetowy i też się da. W końcu taką moc przyłączeniową i jedną fazę ma większość mieszkań w starych blokowiskach. Nie nazywał bym tej sytuacji beznadziejną
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #91
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Autorze tematu - gdzie jest ta skrzynka do której nie można podciągnąć 3 faz ? Czy to ta przy drodze i należąca do ZE ? Tam zawsze są już 3 fazy
    Na marginesie - nie słuchaj liderów forum, którzy piszą na każdy temat, aby uzyskać zadowalający... ale tylko siebie efekt.

  12. #92
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Na marginesie - nie słuchaj liderów forum, którzy piszą na każdy temat, aby uzyskać zadowalający... ale tylko siebie efekt.
    Tak na marginesie wystarczy policzyć by wiedzieć że przy jednofazowym zasilaniu zmieści się do 3% i to jest zadowalające przy tej odległości. Ma nie słuchać tylko liderów bo innych piszących w wielu tematach już może, hipokryzja.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #93
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Pytanie brzmiało:

    1) jaki kabel aluminiowy położyć pomiędzy przyłączem a obiektem biorąc pod uwagę długość tego odcinka ? o jakim przekroju i ilości żył ?
    2) czy w moim przypadku bede musiał przy domku robić jakieś "uziemienie " ( pręt w ziemię , bednarka ).?

    Kol Remiks - czy przeczytałeś je ze zrozumieniem i odpowiedziałeś na nie ?
    NIE, nie zrobiłeś tego !

  14. #94
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Pytanie brzmiało:

    1) jaki kabel aluminiowy położyć pomiędzy przyłączem a obiektem biorąc pod uwagę długość tego odcinka ? o jakim przekroju i ilości żył ?
    2) czy w moim przypadku bede musiał przy domku robić jakieś "uziemienie " ( pręt w ziemię , bednarka ).?

    Kol Remiks - czy przeczytałeś je ze zrozumieniem i odpowiedziałeś na nie ?
    NIE, nie zrobiłeś tego !
    Kolegami nie byliśmy, nie jesteśmy i nie będziemy raczej. Pytanie też brzmiało tak " Z tą 1 fazą jest taka beznadziejna sprawa w moim przypadku ? " i właśnie na nie odpowiedziałem. Starałem się nie komentować tego co napisałeś a co świadczy o wiedzy. Policzyłeś? Czy tak sobie piszesz.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #95
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Przepraszam jeśli uraziłem kol.....oj sorry Pana Lidera.
    Odnośnie kabla to jednak autor tematu nie odpowiedział dlaczego nie może mieć 3 faz. Zasilanie 1 faz to 3,47 x większy % spadek napięcia. Brak też możliwości zwiększenia mocy w przyszłości i dlatego każdy dobry elektryk proponuje zasilanie 3- faz. do domku. A jak zrobi pytający - to jego problem.

  16. #96

    Domyślnie

    Witam.
    To teraz ja dowalę domsat -
    W domku masz wykonać nie jakieś "uziemienie" tylko prawidłowe uziemienie najlepiej fundamentowe o rezystancji max 30 omów.
    Dlaczego 30 a nie 35 lub 48 ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #97

    Domyślnie

    Cytat Napisał daromonia Zobacz post
    ...na obecną chwilę nie ma możliwości technicznych aby do skrzynki podciągnąć III fazy. Z tą 1 fazą jest taka beznadziejna sprawa w moim przypadku ?
    Może źle sie wyraziłem. Oczywiście w ZK przy ulicy III fazy będą podłączone. Chodziło mi o skrzynkę ogrodową - rozdzielnię już na działce do której muszę doprowadzić 200 m kabla. To jest działka rolna. W MPZP na tej działce jest zakaz budowy zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej , a nawet zagrodowej. Mam możliwość jako rolnik budowy budynku gospodarczego do 35m2. ( pracownia pszczelarska ). W chwili obecnej ( co gmina to inaczej interpretuje przepisy ) nie ma ze względów formalnych , proceduralnych itd. itp. możliwości zasilenia tej działki w prąd III fazowy. I proszę nie bijmy piany czy tak jest czy nie ( nie jest to tematem sprawy ). Dlatego we wniosku o przyłącze jest zgłoszony domek holenderski i prąd 1 faz.
    Na działce postawię domek holenderski lub przyczepę która będzie zasilana z rozdzielni ogrodowej ( foto załącznik ). Z biegiem czasu mam zamiar wybudować budynek gospodarczy , w MPZP zmienić działkę z rolnej na np. rekreacyjną , a potem zmienić przeznaczenie budynku z gospodarczego na mieszkalny ( okresowo ) oraz wtedy zmienić warunki przyłączenia na III fazy 12 kW - likwidacja rozdzielni i wjazd kablem do budynku.
    Reasumując : chcę kiedyś zmienić warunki na III fazy , teraz położyć kabel zasilający domek hol /przyczepę - docelowo domek letniskowy.
    Proszę o rzeczową radę jaki kabel ALU muszę zakupić ? YAKXS 4 x 35mm2 , YAKXS 4 x 25 mm2 ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RBO24F-ROZDZIELNIA-ELEKTRYCZNA-SKRZYNKA-OGRODOWA_2.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	63,7 KB
ID:	454808  
    Ostatnio edytowane przez daromonia ; 13-09-2021 o 10:37

  18. #98
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    YAKXS 4 x 35mm2

  19. #99

    Domyślnie

    Ok. To jeszcze dopytam czy zamiennie mogę zastosować kabel YAKY 4x35 mm2 ?

  20. #100
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał daromonia Zobacz post
    Ok. To jeszcze dopytam czy zamiennie mogę zastosować kabel YAKY 4x35 mm2 ?
    może być , każdy który nadaje się do układania w ziemi , YKY- miedź , YAKY, YAKXS oraz np NA2XY-J-4x35RE / taki ja mam zastosowany - ten można kupić z żyłami okrągłymi , nie ma problemu z podłączeniem pod rozłącznik, nie trzeba żadnych tulejek i itp
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

Strona 5 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony