dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Temat: TBS

  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mala

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    1

    Domyślnie

    Czy ktos z uzytkownikow moze mi poradzic w sprawie kupna mieszkania w TBS.
    Jak sadzicie czy w przypadku kiedy wynajmuje mieszkanie lepiej kupic w tbs czy dalej "skladac" na wlasnosciowe M??

    mala

  2. #2

    Domyślnie

    Niby mieszkasz na swoim, a sprzedać nie jest łatwo, bo chyba tbs musi się zgodzić i musisz znaleźć zastępstwo. Spłacasz je tak samo długo jak kredyt hipoteczny. Chyba, że będzie to Twoje mieszkanie docelowe i jesteś w stanie na bardzo długo związać się z nim.
    Ja się boje tbs-ów.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    W Kielcach TBS zrobiło wiele osób w konia. Radzę uważać

  4. #4

    Domyślnie

    Czy mieszkanie TBS można kupić? Wydaje mi się że wpłaca się częsć wkładu (rodzaj kaucji) a następnie płaci się czynsz, niższy niż rynkowy-ale jest to czynsz a nie spłata na własność.baba

  5. #5

    Domyślnie

    To jest chyba najbliższa prawda o TeBeeSach - te mieszkania nigdy nie będą własnością tego kto w nich zamieszkuje, ponieważ są to mieszkania czynszowe i taki jest cel ich budowania. Chyba,że się mylę.

  6. #6

    Domyślnie

    TBS nigdy nie będzie mieszkaniem własnościowym. Czynsz jest wysoki bo w nim są odsetki od kredytu zaciągniętego na budowę. W zależności od rodzaju ogrzewania mieszkanie w takim mieszkanku jest tak samo drogie jak wynajmowanie lub trochę tańsze. No i jest jeszcze kaucja u nas ostatnio to było 8tys. za kawalerkę którą trzeba wpłacić przed wprowadzeniem. My zdecydowaliśmy się na budowę -mniej wygodnie ale będziemy mieli coś swojego.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Pomysł TBS mi się podobał, ale chyba to zostało nieźle spaprane przez życie. Coś słyszałem, że kontrole wykazały, że życie zupełnie rozmija się z celem ustawy - miały to być tanie (czynsz) mieszkania. Inna sprawa jest taka, że jak ktoś wybrał jakąś możliwość (my tu wybraliśmy na ogół samodzielne budowanie), to potem jej broni a inne ( TBS ) odrzuca bardziej "gorąco" niż przed decyzją.

  8. #8

    Domyślnie

    Na 100% mieszkania z TBS nigdy nie będą sprzedawane. W pewnym okresie byliśmy tym zainteresowani, więc przeczytałam ustawę o TBS. Jasno w niej jest napisane, ze jest to (jak powiedzieli poprzednicy) mieszkanie czynszowe, można je jedynie wynajmować i nie ma możliwości zakupu. Wpłaca się wysoką kaucję (u nas żądano 10 tys. PLN :-0 ) - swoją droge dokładając niewiele więcej kupiliśmy grunt!!! Czynsz jest wysoki (w Oławie k/Wrocławia wynosi on około 400 PLN!!! - sam czynsz bez opłat!!!). Poza tym nalezy pamiętać, że można zostać na bruku gdy zacznie się więcej zarabiać. Nie wiem, czy w praktyce ten przepis jest wykorzystywany, ale istnieje. otóż gdy sie przekroczy pewien próg dochodowy to TBS ma prawo wypowiedzieć umowe najmu. I co wtedy???
    Jeśli tylko mogę to całym sercem odradzam wynajęcie mieszkania w TBS ponieważ:
    1. Całe życie płacisz ciężkie pieniądze nie mając w zamian NIC własnego.
    2. Twoje dzieci nie mają ŻADNEJ gwarancji, że będą mogły mieszkać w tym mieszkaniu gdy umrzesz
    3. Drżysz, żeby szef nie dał Ci podwyżki - bo co wtedy? czas na wyprowadzkę (oczywiście to skrajna wizja, ale wiedz, że podpisując umowę zobowiązujesz się informować o swoim stanie majątkowym co pół roku - brak takich informacji oznacza wypowiedzenie umowy - i nie są to Twoje oświadczenia, ale zaświadczenia z pracy i Pit-y za rok poprzedni)
    4. Musisz wbrew pozorom wpakować dużo pieniędzy w mieszkanie w TBS, za które mogłabyś kupić grunt lub spłacić kilka rat kredytowych wziętych na zakup mieszkania

    Radzę bardzo uważnie przemyśleć sprawę i nie polecam!!!
    pozdrowienia
    Agnicha

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Agnicha - a ja w umowie o pracę zobowiązałem się do utrzymania wynagrodzenia w tajmnicy. Więc jak ujawnię je pani Zosi z TBS, a ta panu Jankowi, który jest kolegą mojego dyrektora to wyrzucą mnie z pracy, jak nie ujawnię to z TBS. Ale jaja. Oczywiście nie wyrzucą mnie, bo pokazałem PIT-11 pani Zosi, ale mój dyrektor dowie się dokładną kwotę i to mu wystarczy, a nie trasę tej informacji.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie martw się Frankai - nie mógłby Cię wyrzucić. kwestia potwierdzania dochodów wygląda tak jak przy kredycie. A przecież za ujawnienie informacji bankowi nikt z pracy nie wyrzuca. Potwierdzeniem zarobków jest wystawiane przez zakład pracy zaświadczenie i do tego nalezy dołączyć PIT - muszą w końcu sprawdzić, czy nie zarabiasz gdzieś jeszcze i nie chcesz im się do tego przyznać. Poza tym Frankai - Ty na pewno przekraczasz próg dochodowy. Gdy orientowałam się w temacie to dochód nie mógł przekroczyć (o ile pamiętam) coś około 1200 PLN miesięcznie na osobę.
    Paranoja!!! a jednocześnie chcieli 10.000 PLN jako "wpisowe" czy "inwestycyjne" - jak zwał tak zwał - grunt, że TBS sucs - czyli po prostu cuchną przekrętem (ktoś próbuje zarobić na biednym obywatelu)

  11. #11

    Domyślnie

    Mam kolegę z pracy, który mieszka w TBSie. Aż się dziwię czemu on w to wszedł... Wpłacił 30 tys. "kaucji" (Katowice), którą mają mu oddać, gdyby się wyprowadzał - oczywiście po potrąceniu kosztów amortyzacji. Płaci miesięcznie niemało - kilkaset zł samego czynszu. No to przecież trzeba nieźle zarabiać, żeby na takie coś było człowieka stać. A z drugiej strony trzeba wykazywać, że się mało zarabia!
    Kwestia tego, że mimo płacenia przez wiele lat mieszkanie nigdy nie jest Twoje jest oczywista.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony