dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie podlewanie wodą z oczyszczalni

    Mamy oczyszczalnię bezdrenażową, zrobioną studnię chłonną, ale nie wykorzystujemy wody do podlewania. Ze względu na brak deszczu i codzienne podlewanie chcieliśmy podłączyć się pod studnię, ale....mam watpliwości czy ta woda naprawdę jest dobra jeśli chodzi o podlewanie trawy i drzewek. Jest niby "naturalnie" nawieziona, ale w końcu są tam również jakieś chemikalia. Czy nie spalimy zieleni?
    Coś mi się kojarzy, że podobny wątek już był, ale nie mogę znaleźć. Jeśli ktoś coś widział to poproszę o link.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Z tego co kojarze - woda ta się nadaje.
    Przejrzyj może jeszcze strony producentów oczyszczalni co piszą o swoich wyrobach - lub po prostu skontaktuj się z jakimś ze swoimi wątpliwościami

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    od producenta dowiedziałam się dziś, że się nadaje. Myślałam, że ktoś z forumowiczów takie podlewanie już wypróbował.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał agnieszkakusi
    od producenta dowiedziałam się dziś, że się nadaje. Myślałam, że ktoś z forumowiczów takie podlewanie już wypróbował.
    To już masz dwa głosy za.
    Jeżeli poczekasz jeszcze chwilkę, pewnie ktoś z forumowiczów stosujących taką wodę Ci poda swoją ocenę.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie mam takiej oczyszczalni (narazie, bo jeszcze domku nie ma w ogole ;P), ale dużo czytałem o tym i z całą pewnościa mogę powiedzieć że się nadaje. Skoro można ja wypuszczać do gleby normalie, to podlewać też, bo gdyby szkodziła to nie można by jej wylewać, ale trzeba uważać bo sa oczyszczalnie, które przeprowadzają tylko najważniejszy stopień oczyszczania a reszta idzie samoczynnie w glebie i taka woda ma troche wieksze stezenie gazow roznych itp Ale jezeli porducent powiedzial ze tak to napewno mozna i dodam tylko ze czesto taka woda ma niektore parametry (jak np. kamien itp) lepsze od wody z wodociagu.

  6. #6

    Domyślnie Re: podlewanie wodą z oczyszczalni

    tak - kwiaty i trawa
    nie - warzywa i drzewka owocowe
    Pozdrawiam - Piotr

  7. #7

    Domyślnie Re: podlewanie wodą z oczyszczalni

    Cytat Napisał panda
    tak - kwiaty i trawa
    nie - warzywa i drzewka owocowe
    dokładnie tak !! ściek jest oczyszczony biologicznie i mimo wszystko zawiera organiczne zanieczyszczenia - w niektórych przypadkach nawet bakterie coli dlatego warto sie zastanowić co się podlewa...
    ja moim klientom nie polecam podlewania - chociaż niektórzy producenci twierdzą że można podlewać, myć auta i spłukiwac ponownie wc...

    pozdro

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    coś mi się majaczy (ale nie jestem pewien) że taka wodą mozna podlewać ale tylko za pomoca linii kroplujących. Nie mozna jej rozpylać w powietrzu. Ale głowy nie dam sobie uciąć.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    spróbowaliśmy więc podzielę się wiedzą
    Pompkę pożyczyłam z pracy, bo nie mieliśmy pewności jaka powinna być. Obserwacje? Woda z oczyszczalni nie nadaje się do codziennego podlewania trawników, bo po prostu śmierdzi jak obornik. Raz na jakiś czas jako nawóz to może tak, ale codzienne podlewanie jest nierealne. Bakterie wrzucane są po sygnale z komputera więc wszystko jest ok.

  10. #10

    Domyślnie

    O ile wiem, to ludzkie "zanieczyszczenia" słabo się nadaja jako nawóz.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    no to w takim razie osoby, które kupują oczyszczalnię również pod kątem korzystania z tej wody do podlewania teraz już będą wiedziały, że niestety się nie nadaje.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cypek
    O ile wiem, to ludzkie "zanieczyszczenia" słabo się nadaja jako nawóz.
    "Zanieczyszczenia" wszelakich mięsożerców w ogóle nie nadają się na nawóz, są bezwartościowe. Co innego nawóz krowi czy koński.
    Pozdrawiam - Piotr

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    hmmm...to dlaczego w miejscach gdzie "narobi" pies (grubsze rzeczy ) trawa rośnie bardzo ładnie?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    Cytat Napisał agnieszkakusi
    hmmm...to dlaczego w miejscach gdzie "narobi" pies (grubsze rzeczy ) trawa rośnie bardzo ładnie?
    Bo to może wegetarianin był? Kaszą go karmili!
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    nickm

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    Odgrzeję stary temat, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy robiłem eksperyment polegający na podlewaniu trawnika wodą z oczyszczalni.
    Mam inne doświadczenia (pozytywne) więc chyba jednak warto.

    Mieszkam w bliźniaku, więc dzielę oczyszczalnię z sąsiadem.
    Mamy małą oczyszczalnię działającą na zasadzie osadu czynnego i ruchomego złoża biologicznego (takie 2 w jednym), przeznaczoną do obsługi 8 osób. Marki nie pomnę, bo nie chcę być posądzony o reklamę.
    Woda po oczyszczeniu jest zrzucana do studni chłonnej.

    Podlewaliśmy trawnik przed domem na podjeździe dla samochodów. Jest to eko-kratka pod którą jest warstwa piasku a następnie tłucznia. Grunt to piaski.
    Sama trawa oprócz ładnego wyglądu ma stabilizować kratkę i grunt.
    Nasz developer odwodnił podjazd aż za dobrze - zanim zaczęliśmy podlewanie trawa nie chciała rosnąć - spalona ziemia, trochę chwastów i liche trawki – tak było przez 4 lata.

    Nawadnianie działało codziennie przez 15-20 minut o 4 rano - żeby nikt nie został opryskany wodą z oczyszczalni, a woda żeby nie parowała tylko spłynęła w głębsze warstwy.
    Woda jest pobierana z studni chłonnej za pomocą zatapialnej pompki za 70 PLN kupionej na targu o chińczyków.
    Przed rozpoczęciem nawadniania rozsypałem nasion traw - bez zbytniego bawienia się w przykrywanie ziemią - po prostu eksperyment na szybko.
    Oczywiście podlewamy sekcję podjazdu gdzie nie stoją samochody.

    Efekty przerosły oczekiwania. Trawa obecnie jest gęsta i szybko rośnie.

    Zaskoczenie jest tym większe, że wysiane nasiona potraktowałem po barbarzyńsku nie przykrywając ich ziemią.

    Nie ma żadnych niemiłych zapachów i innych problemów.

    Jedyne miejsca gdzie trawa ma kłopot z rozrostem to miejsca gdzie jest rozjeżdżana przez samochód (trawnik ma koleiny).

    Ostatnio dosiałem trawę w miejscach gdzie nie rzuciłem nasion na początku eksperymentu i został łysy placek podjazdu.

    Takie podlewanie sprawdziło się na tyle że mam plan na rok przyszły – zakopać rury i zbudować system zraszaczy, który będzie na stałe osadzony w podjeździe i trawniku pod domem.

    Pozdrawiam,
    Mikołaj

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    1Aleksandra1

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Staszów
    Kod pocztowy
    28-200
    Posty
    84

    Domyślnie

    Odświeżę wątek.
    Z praktyki: wodą z oczyszczalni podlewam trawę która na mojej piaszczystej glebie w ogóle nie rosła. A teraz jest taka gęsta, że aż kosiarka się zatrzymuje (elektryczna).
    Natomiast nie polecam podlewania iglaków. U mnie eksperyment wykończył dwie thuje.
    Budowałem sam. Już mieszkam.

  17. #17

    Domyślnie

    No to i ja dodam swoje do odświeżonego wątku - jeżeli woda z oczyszczalni śmierdzi to wybaczcie ale coś z nią nie gra! U mnie woda z szamba + tabletki w ogóle nie śmierdzi a testowaliśmy trawnik

  18. #18

    Domyślnie

    Tutaj trzeba odróżnisz oczyszczalnię biologiczną z napowietrzaniem i złożem aktywnym itd itp od zwykłej oczyszczalni ścieków np trzykomorowej do której co miesiąc wsypujemy bakterie. Ta pierwsza biologiczna to kosztuje majątek ale oczyszcza wodę do 2 klasy czystości i na pewno się nadaje do podlewania wszystkiego. Ta druga ma przeważnie drenaże rozsączające i się nadaje chyba tylko do podlewania trawy i roślin ozdobnych. Pytanie czy ktoś nią podlewał np żywopłot z ligustru? Jeżeli tak to z jakim skutkiem??

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    DarekS4

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    i na pewno się nadaje do podlewania wszystkiego. Ta druga ma przeważnie drenaże rozsączające i się nadaje chyba tylko do podlewania trawy i roślin ozdobnych.
    No chyba nie ..... Przecież każdy producent biologicznej nie zaleca podlewania warzyw i owoców. Nawet takiej nie widziałem gdzie producent zapytany w prost dałby zielone światło
    Ostatnio edytowane przez DarekS4 ; 10-11-2021 o 11:27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony