dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 28 z 29
Pokaż wyniki od 541 do 560 z 563
  1. #541
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Przekopałem się przez cały temat i zastanawia mnie sprawa zasypywania pustaków ceramicznych perlitem. Dla przypomnienia, pozwolę sobie podlinkować artykuł:
    http://www.stowarzyszenie-tynkarzy.p...pandowanym.pdf

    Intryguje mnie ogromna poprawa przewodności pustaków w kierunku pionowym. Przykładowo, dla pustaka Thermo STI 44 współczynnik lambda spada z 0,674 do 0,159. Zwykła, pełna cegła ceramiczna ma ten współczynnik 0,8. Mocno porowaty pustak powinien być w tym temacie zdecydowanie lepszy od litej cegły, a tu podają 0,674. Czy tu przypadkiem, nie wpisano danych o przewodzeniu ciepła w górę, gdy pustki powietrzne działają jak kominy? Ciekawe, o ile różna będzie ucieczka ciepła w pionie, ale zależnie od zwrotu, czyli w dół pustaka. Wtedy ciepłe powietrze zostaje w górze nieruchome i nie wspomaga wędrówki ciepła w dół pustaka.
    No, dobra. Mniejsza z tym, bo po zasypaniu perlitem robi nam się lambda 0,159 i powinno być już w miarę tak samo w górę, czy w dół, i jest dwa razy lepiej niż Isomur. Tylko co z kondensacją wilgoci wewnątrz ściany, na styku ściany z zimnym fundamentem? Czy będzie to zjawisko istotne, czy nieistotne?
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 04-09-2018 o 13:18
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  2. #542
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Jak tam nawpuszczasz pary wodnej - istotne.
    Jak murujesz szczelnie, z litych materiałów (silka na ten przykład) - nieistotne.

    Inaczej...
    WYLICZONY punkt rosy dałby rosę w danym miejscu, jak byłoby z czego ją tam zrobić!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #543
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mateusz.C

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    144

    Domyślnie

    Znów odgrzebiemy ...
    Dom podpiwniczony, nośne ściany 1 warstwa porotherm zasypany perltem, dalej Silka.
    Czy działówki wewnątrz budynku będące z Ytongu też dawać na 1 warstwie z porothermu i perlitu ??
    niestety nie umiem sobie tego policzyć dlatego pytam...
    pozdrawiam

  4. #544
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Można, ale nie jest to konieczne.
    Bo?
    Bo to WEWNĘTRZNE sciany.
    Pod domem po jakiś czasie i tak ustali się temperatura niezmienna, całoroczna.
    Gradient niewielki to i straty nie powalają.
    BYWA, ze są potrzebne, jak ktoś MUSi mieć inną temperaturę w kazdym pomieszczeniu.
    W termosie absolutnym jest to nie do zrobienia.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #545

    Domyślnie

    Odkopię temat bo mnie to trochę intryguje ostatnio, a czytałem ten wątek juz dawno Mam w projekcie płytę fundamentową z lanymi scianami betonowymi (gr 25cm, wys ok 200cm - tzw. skrzynia). Sciany budynku z silki E24. Do tego XPS 18 w fundament i XPS20 na sciany W projekcie mam cokół wykonany właśnie z ISOMURu. I jak patrzę na kwoty to wychodzi, że za taką obwódkę wys. na 11cm niecałe 10k trzeba będzie zapłacić... Majster z kierbudem mówią, że to bzdura i żeby tego nie robić a już na pewno nie kombinować z zamiennikami (wspomniany porotherm + perlit), bo nikt tak nie robi - wieksze straty mają być z powodu różnic materiałowych a projektant ze sobie narobię mostków termicznych i majątek pójdzie w ogrzewanie i koniecznie musi być ISOMUR.

    Jednak nikt mi tego na liczby nie przełożył. Jak duże mogą być potencjalne straty?

  6. #546
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hesus Zobacz post
    Jednak nikt mi tego na liczby nie przełożył. Jak duże mogą być potencjalne straty?
    Projektant nie potrafi wyliczyć?
    Wrzuć w szukajkę "isomur" albo "złoto dla naiwnych".

  7. #547
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Bunkier budujesz na III światową?
    Dobrze termoizolowany?
    Po co?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #548

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Bunkier budujesz na III światową?
    Dobrze termoizolowany?
    Po co?

    Adam M.
    Bunkier bo taki teren i taki projekt... ponoć dobrze izolowany. Po co? Bo zawsze chciałem dom.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Projektant nie potrafi wyliczyć?
    Wrzuć w szukajkę "isomur" albo "złoto dla naiwnych".
    Projektant wyliczył, ale drugiej opini zasięgam.

  9. #549
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hesus Zobacz post
    Bunkier bo taki teren i taki projekt... ponoć dobrze izolowany. Po co? Bo zawsze chciałem dom.


    Projektant wyliczył, ale drugiej opini zasięgam.
    To ile ma zoaszczędzić kWh jedna warstwa Isomuru?
    To nie takie proste obliczenia zważywszy, że Isomur ma inną lambdę w pionie, inną w poziomie i ciekawe, jak to wyliczył. Nie licz na to, że ktoś Ci to policzy za darmo, bo programy tego nie robią z automatu a liczenie na piechotę jest... No, sam chciałbym zobaczyć nie tylko wynik, ale też metodę obliczeń.

  10. #550
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    " Po co? Bo zawsze chciałem dom. "

    Cholera... Dziwne...
    NAPRAWDĘ musisz mieć ten dom W TYM MIEJSCU (gdzie bez budowy bunkra się nie obejdzie)?
    Za ułamek kasy potrzebnej na TĘ budowę można postawić coś znacznie lepszego, gdzieś kawałek dalej...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #551

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To ile ma zoaszczędzić kWh jedna warstwa Isomuru?
    To nie takie proste obliczenia zważywszy, że Isomur ma inną lambdę w pionie, inną w poziomie i ciekawe, jak to wyliczył. Nie licz na to, że ktoś Ci to policzy za darmo, bo programy tego nie robią z automatu a liczenie na piechotę jest... No, sam chciałbym zobaczyć nie tylko wynik, ale też metodę obliczeń.
    to tak po kaizenowsku :

    mam w projekcie 2 wiersze izomuru, wg przedmiaru 66mb, wg kosztorysu mb = 74pln, suma 4884pln+VAT = 5275pln.

    wg OZC mam w porownaniu wariantow z izomurem i bez(*) roznice 1094 kWh na rok, przy G11 to u mnie 635 PLN na rok.

    ogrzewanie elektryczne podlogowe, czyli zwrot po 8,3 roku przy G11 i odpowiednio dluzej przy innych taryfach albo krocej po podwyzkach cen pradu.

    (*) wariant bez to zamiast izomuru bloczki betonowe. "goly" BK i porotherm+perlit odpadaja, bo te 2 wiersze sa pod i zaraz nad ziemia (niski poziom zero), czyli trzeba by je ciezka hydroizolacja smarowac(?) co tez kosztuje i moze roznie wyjsc. Pod izomurem wieniec fundamentow, nad izomurem BK.

    w metode obliczen nie wnikalem, jakby co to obliczeniowiec jest na forum i to pewnie czyta

  12. #552
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    wg OZC mam w porownaniu wariantow z izomurem i bez(*) roznice 1094 kWh na rok, przy G11 to u mnie 635 PLN na rok.
    Dwie warstwy mają niby dać 1094 kWh?

    Jakbym w całym domu zamiast BK dał żelbet, to zamiast EUco+w=2279,3 miałbym EUco+w=2555,3. Czyli rocznie bym zaoszczędził 276kWh. Powtarzam - CAŁE ŚCIANY NADZIEMIA z żelbetu, zamist z BK. Więc jakim cudem dwa rzędy zastąpienia żelbetu czy betonu materiałem o lambdzie dużo gorszej od BK miałoby dać 1094kWh oszczędności?
    Ściema na maksa albo coś ważniejszego zostało zmienione.

  13. #553

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    " Po co? Bo zawsze chciałem dom. "

    Cholera... Dziwne...
    NAPRAWDĘ musisz mieć ten dom W TYM MIEJSCU (gdzie bez budowy bunkra się nie obejdzie)?
    Za ułamek kasy potrzebnej na TĘ budowę można postawić coś znacznie lepszego, gdzieś kawałek dalej...

    Adam M.
    Skąd wiesz ze można? W ogóle po co odbiegać od tematu? Ja wiem, ze Niektórzy dalej uważają ze podaż działek budowlanych jest wszędzie nieograniczona, ale na potrzeby tej dyskusji załóżmy ze nie każda decyzja jest dyktowana tylko finansami.

  14. #554

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dwie warstwy mają niby dać 1094 kWh?

    Jakbym w całym domu zamiast BK dał żelbet, to zamiast EUco+w=2279,3 miałbym EUco+w=2555,3. Czyli rocznie bym zaoszczędził 276kWh. Powtarzam - CAŁE ŚCIANY NADZIEMIA z żelbetu, zamist z BK. Więc jakim cudem dwa rzędy zastąpienia żelbetu czy betonu materiałem o lambdzie dużo gorszej od BK miałoby dać 1094kWh oszczędności?
    Ściema na maksa albo coś ważniejszego zostało zmienione.
    hmmm.. roznica obydwu przypadkow napewno jest taka, ze masz plyte a ja (mam miec) fundament schodkowy 1-2,5m pod ziemie, ktory bez tego isomuru nie tylko by wychladzal sciany ale i bym go bezposrednio grzal wylewka sie z nim stykajaca? nadal sciema?

  15. #555
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    masz plyte
    Nie mam.

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    nadal sciema?
    Ściema. Ale podaj całe obliczenia.

  16. #556
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał hesus Zobacz post
    Odkopię temat bo mnie to trochę intryguje ostatnio, a czytałem ten wątek juz dawno Mam w projekcie płytę fundamentową z lanymi scianami betonowymi (gr 25cm, wys ok 200cm - tzw. skrzynia). Sciany budynku z silki E24. Do tego XPS 18 w fundament i XPS20 na sciany W projekcie mam cokół wykonany właśnie z ISOMURu. I jak patrzę na kwoty to wychodzi, że za taką obwódkę wys. na 11cm niecałe 10k trzeba będzie zapłacić... Majster z kierbudem mówią, że to bzdura i żeby tego nie robić a już na pewno nie kombinować z zamiennikami (wspomniany porotherm + perlit), bo nikt tak nie robi - wieksze straty mają być z powodu różnic materiałowych a projektant ze sobie narobię mostków termicznych i majątek pójdzie w ogrzewanie i koniecznie musi być ISOMUR.

    Jednak nikt mi tego na liczby nie przełożył. Jak duże mogą być potencjalne straty?
    Z ciekawości załącz przekrój swojej płyty, ale ogólnie isomour nie wart jest swojej ceny, czasem na pierwszą warstwę daje się najmocniejszy gazobeton , tak widziałem gdzie w Niemczech, że robili . Ale podstawa to załącz nam tutaj projekt i badania geotechniczne, jak nie masz bagna to możliiwe, że projektant łąduje Cię w trąbve dkla własnego dupochronu x5..... płyta z lanymi ścianami czyli musi być głęboko posadowiona...

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    hmmm.. roznica obydwu przypadkow napewno jest taka, ze masz plyte a ja (mam miec) fundament schodkowy 1-2,5m pod ziemie, ktory bez tego isomuru nie tylko by wychladzal sciany ale i bym go bezposrednio grzal wylewka sie z nim stykajaca? nadal sciema?
    Isomur w ogóle ma jakikolwiek sens techniczny (nie mówie o ekonomicznym , tylko i wyłącznie podczas budowania z materiału typu silikat , przy BK to jakieś nieporozumienie , a przy ceramice poryzowanej raczej też...co do izolacji przeciwwilgociowej to i tak powinno się zaizolować około 30 cm nad projektowany teren....to że masz fundament schodowkowy wcale nie oznacza, że nie da sie tego tak wykonstruować aby wwylewka nie stykała się z nim , załącz projekt to można podsykutować , tak to nie wiemy jak to wyglada ogólnie .... za Kaizenem nie przepadam, ale w przypadku Isomuru ma "odrobinke" racji ...... jest jeszcze szkło piankowe w płytach o znacznie leposzych parametrach izolacyjnych a cena chyba zblizona
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 24-10-2019 o 02:32

  17. #557
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    .... za Kaizenem nie przepadam, ale w przypadku Isomuru ma "odrobinke" racji ......
    Akurat w przypadku isomuru ma duzo a nawet bardzo duzo racji. Isomur jest najlepszy jedynie dla jego producenta. Uzyskane efekty są nie adekwatne do ceny, niestety.

  18. #558
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Wystarczy zobaczyć jaką lambdę ma isomur w kierunku pionowym, a nie poprzecznym - poprzecznie to beton + izolacja jest ok. A że wektory energii cieplnej - rozchodzą się gdzie szybciej przewodzi, to poleci w pionie w dół, a strumień ciepła zależy od różnicy temp, oraz przewodności materiału.
    Tak że natężenie przepływu będzie i tak i tak.

  19. #559

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    Isomur w ogóle ma jakikolwiek sens techniczny (nie mówie o ekonomicznym , tylko i wyłącznie podczas budowania z materiału typu silikat , przy BK to jakieś nieporozumienie , a przy ceramice poryzowanej raczej też...co do izolacji przeciwwilgociowej to i tak powinno się zaizolować około 30 cm nad projektowany teren....to że masz fundament schodowkowy wcale nie oznacza, że nie da sie tego tak wykonstruować aby wwylewka nie stykała się z nim , załącz projekt to można podsykutować , tak to nie wiemy jak to wyglada ogólnie .... za Kaizenem nie przepadam, ale w przypadku Isomuru ma "odrobinke" racji ...... jest jeszcze szkło piankowe w płytach o znacznie leposzych parametrach izolacyjnych a cena chyba zblizona
    zalaczam przekroj do kontroli spolecznej. Opisowo to mamy tak:
    * poziom zero (wejscie do domu po lewej stronie obrazka) na 18cm nad terenem - wlasciwie chcialem 10cm, ale ok
    * 20cm styro, 6cm wylewki, 1cm plytki, czyli chudziak na -27cm (=9cm pod terenem) i tak samo wierzch wienca fundamentow

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	isomur_ot_not.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	102,1 KB
ID:	436341

    w zblizeniu/uproszczeniu to jeszcze tak wygladala:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	isomur_or_not_2.jpg
Wyświetleń:	192
Rozmiar:	14,1 KB
ID:	436342

    i teraz pytanie co stawiac na tym wiencu jak nie isomur, zeby pod albo ledwo nad ziemia nie zamoklo i nie pizgalo?

    ps. co do obliczen czekam na wytlumaczenie wynikow od autora.

  20. #560
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	isomur_or_not_2.jpg
Wyświetleń:	192
Rozmiar:	14,1 KB
ID:	436342

    i teraz pytanie co stawiac na tym wiencu jak nie isomur, zeby pod albo ledwo nad ziemia nie zamoklo i nie pizgalo?
    Hydroizolacja ma być od wewnątrz specjalnie po to, żeby uzasadnić sens isomuru? Bo jak bedzie od zewnątrz, to ochroni przed wilgocią styropian razem ze scianą.
    Robienie poziomu chudziaka poniżej poziomu terenu to proszenie się o kłopoty. Wymaga dużej staranności w wykonaniu hydroizoalcji, gdzie największym wyzwaniem będzie zrobienie trwale szczelnego przejścia z hydroizolacji poziomej na chudziaku do pionu (i robienie potem znowu przejścia w poziom i znowu do pionu, jak masz w projekcie to tylko dodatkowe ryzyko). Nie daj sobie wmówić, że folia czy mazidło bez siatki będą trwałe.

Strona 28 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony