dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 161 z 161
Pokaż wyniki od 3.201 do 3.205 z 3205
  1. #3201
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacogi Zobacz post
    Witam, powoli oswajam się z myślą o założeniu WM. Czytam intensywnie wszystko na ten temat, mam parę pytań, żeby potem nie było niejasności i nie popełnić błędów przy montażu. Dom mały z poddaszem użytkowym - parter (36 m2)salon (kominek) z aneksem kuchennym i łazienką, poddasze - 2 małe sypialnie , schody centralnie. Na stałe 2 osoby, wakacje 6
    Pytania:
    1. jaka musi być wymiana powietrza
    2. nawiew do sypialni 2x30, salon 2x30 - razem 180m3 - czy tak musi być ?
    wywiew - i tu mam problem, bo muszę wyciągnąć 180 z samej kuchni (aneks) i małej łazienki (4,5 m2) ?
    3. czy kanały nawiewne muszą mieć w sumie taką samą długość jak wywiewne?
    4. czy wyrzutnię mogę dać do kanału wentylacyjnego WG?
    5. czy ze względu na kominek dobrze jest mieć lekką przewagę nawiewu nad wywiewem?
    5. czy jeżeli rekuperator i wszystkie kanały będą przebiegać w ogrzewanej części to nie muszę ich ocieplać?
    6. jaki dobrać do tego rekuperator, biorąc też pod uwagę, że przed reku muszę dać jakiś dodatkowy filtr z węglem aktywnym (smrodek na wsi) ?
    Pozdrawiam.
    Na większość a właściwie na wszystkie Twoje pytania odpowiedzi są na tym forum. Ja szkoliłem się na wątku Sam robię wentylację.
    Ja odniosę się tylko do punktu 6. Filtr węglowy daje się za rekuperatorem na nawiewie. Powietrze najpierw musisz porządnie odkurzyć a dopiero potem "odsmrodzić" ponieważ filtr węglowy zapycha się pyłami i skuteczność jego spada bardzo szybko. Jak masz zadymioną okolicę to trzeba poczytać wątki o filtrach do wyłapywania smogu jest ich kilka na forum.

  2. #3202

    Domyślnie

    Uwierz mi czytam to forum namiętnie, ale nadal mam wątpliwości, więc poprosiłem o odpowiedzi na konkretne pytania. Dziękuję za 6 ( choć też sprawa nie jest taka oczywista , bo marzy mi się ręku z odzyskiem wilgoci, a smrodek to chlew tuż obok) , czekam na pozostałe. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez jacogi ; 10-07-2020 o 19:59

  3. #3203

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacogi Zobacz post
    1. jaka musi być wymiana powietrza
    2. nawiew do sypialni 2x30, salon 2x30 - razem 180m3 - czy tak musi być ?
    wywiew - i tu mam problem, bo muszę wyciągnąć 180 z samej kuchni (aneks) i małej łazienki (4,5 m2) ?
    3. czy kanały nawiewne muszą mieć w sumie taką samą długość jak wywiewne?
    4. czy wyrzutnię mogę dać do kanału wentylacyjnego WG?
    5. czy ze względu na kominek dobrze jest mieć lekką przewagę nawiewu nad wywiewem?
    5. czy jeżeli rekuperator i wszystkie kanały będą przebiegać w ogrzewanej części to nie muszę ich ocieplać?
    6. jaki dobrać do tego rekuperator, biorąc też pod uwagę, że przed reku muszę dać jakiś dodatkowy filtr z węglem aktywnym (smrodek na wsi) ?
    1. wystarczająca, by usunąć nadmiar wilgoci w domu
    2. PN-83/B-03430
    3. nie, najlepiej jest jak suma oporów jest taka sama
    4. tak
    5. tak, mając kominek warto wybrać rekuperator, który pozwala chwilowo zróżnicować przepływy
    5. które kanały? czerpnię i wyrzutnię trzeba zaizolować w każdym wypadku
    6. Węgiel aktywny wymaga filtracji minimum ePM1 50% - więc najpierw dajesz rekuperator, później na nawiewie dodatkową skrzynię z filtrem dokładnym, na końcu węgiel.
    Inaczej nie ma to sensu.

    Cytat Napisał jacogi Zobacz post
    Uwierz mi czytam to forum namiętnie
    To zacznij czytać ze zrozumieniem.
    Wpisując te pytania do wyszukiwarki, odpowiedzi znajdziesz w 5 min.

  4. #3204

    Domyślnie

    OK, bardzo dziękuję , ale czy mógłbym prosić o rozwinięcie pkt. 1,2 i 3. Szczególnie kwestia wywiewu ...A co do wilgoci, to marzy mi się ręku z odzyskiem.. Pozdrawiam .

  5. #3205
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.199

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ec-Synek Zobacz post
    Witam.
    Chciałbym Was prosić o pomoc ponieważ jestem można powiedzieć na ostatniej prostej jeśli chodzi o wybór ekipy do montażu rekuperacji, ale nie mogę się do końca zdecydować ze względu na pewne rozbieżności w doborze wydajności rekuperatora.
    Dostałem co prawda kilka ofert, ale powiedzcie mi proszę jak oni liczą zapotrzebowanie domu na świeże powietrze ? Pytam ponieważ dom w każdej ofercie ten sam, a rekuperatory które mi proponowano miały odpowiednio wydajność 300,400 oraz 500 i z każda z firm oczywiście twierdzi, że taka "moc" będzie optymalna dla mojego domu.

    Dom z projektu: Dom w lucernie G2
    Link: https://www.archon.pl/projekty-domow...FRiUsgodGVcOvw

    W domu nie będzie kominka.
    W domu na początku 2 osoby, a potem może 3-4
    Powiedzcie mi proszę jaka wydajność rekuperatora będzie przy takiej powierzchni optymalna ?
    Dom nie potrzebuje wcale świerzego powietrza!!!
    Bo?
    - Bo nie generuje nieświerzego...
    To mieszkańcy domu i ich działanie (myćie, pranie, podlewanie kwiatków, hodowla zwierzaków) generują nadmiary wilgoci.
    Przyjmuje się, że potrzeba około 30m3 wymiany powietrza na twarz i na godzinę.
    A jak liczą?
    Różnie. Dziwnie i często głupio.
    Każdy "chce mieć jakiś papier".
    Nie ma go skąd wziąć, to biorą podobny i liczą...
    Na bazie wytycznych dla miejsc zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.
    Czasem wychodzi im tyle, ile potrzebuje knajpa czy żarłodajnia lub hotel.
    Ale papier jakiś jest! (zalecenia, norma...)

    A poza tym...
    Wentylacja nie jest od dostarczania "świerzego powietrza"
    Wentylacja jest od trzymania wilgotności względnej wnętrz w ryzach.
    Ludziom sie to myli dość często.

    "Powiedzcie mi proszę jaka wydajność rekuperatora będzie przy takiej powierzchni optymalna ?"
    Sam tam bywasz? - 30m3/godz.
    Nieszkasz z drużyną piłkarską? (11 +1) x 30 = 360m3/godz.


    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 11-07-2020 o 08:29
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 161 z 161

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony