dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 161
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 3205
  1. #1001

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Akurat tę proporcję 90:10% tak rzuciłem na wyczucie (oraz przykładowe zdławienie takiego układu przepustnicą na fi200 za trójnikiem do 60:40%). Bardziej chodziło mi o to że w obu przypadkach (z przepustnicą czy bez) odwracając ciąg spodziewam się podobnych wymian na obu końcach (tylko kierunek przeciwny, z<>do reku).
    odwracając ciąg nie uzyskasz tych samych przepływów
    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    aby tak było należałoby wręcz przepustnicę dać na kanale 100 zamiast na 200. I to mi za diabła nie pasuje
    nic na to nie poradzę
    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Jak pamiętam w wielu szkicach projektów w tym i podobnych wątkach ludziska pokazywali umiarkowanie (moim zdaniem) dopracowane projekty, raczej robione b. na wyczucie. Tubylcy komentowali, m.in. (u)znany AdamMK, i nie przypominam sobie takich "cudów", schamat dla naw. i wyw. kojarzę ten sam, również nikt się chyba nie skarżył że niezadowolony z działania po wykonaniu.
    te rysunki to tylko bieg kanałów i jakaś idea, tak wiec i odpowiedź ideowa, kwestii umiejscowienia przepustnic zdaje się nie było, jesli idzie o projekty wykonywane przez uprawnionych to wybacz ale mam swoje zdanie, widziałem sporo z wielkimi pieczątkami a wbrew przepisom, nawet tu z forum z rok temu jakas dziewczyna mi podesłała "dzieło" na którym wm z rekuperacją zmieszana była z nawiewnikami w oknach i taki wynalazca podpisał sie imieniem i nazwiskiem, inna sprawa ze uprawnień przez takie coś nie ma szans stracić
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  2. #1002
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Zrobiłem Konradowi nawiewy o jeden rozmiar większe czyli 200-160-125 ze względu na to że będzie w lecie chłodził i wymieniał ok. 500 m3/h .
    Dla centrali o max wydatku 350 m3 nie ma takiej potrzeby .
    Wyciągi natomiast zostały 160-125-100 z tym ze kawałek od centrali jest fi 200 pociągnięty.

  3. #1003

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Wyciągi natomiast zostały 160-125-100 z tym ze kawałek od centrali jest fi 200 pociągnięty.
    Czemu ma służyć/jakie zadanie spełniać ten kawałek fi 200?

  4. #1004

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Zrobiłem Konradowi nawiewy o jeden rozmiar większe czyli 200-160-125 ze względu na to że będzie w lecie chłodził i wymieniał ok. 500 m3/h .
    Dla centrali o max wydatku 350 m3 nie ma takiej potrzeby .
    Wyciągi natomiast zostały 160-125-100 z tym ze kawałek od centrali jest fi 200 pociągnięty.
    Dzięki, kapiszi. Też będę chłodził GGWC Centrala 400m3 spokojnie myślę wyciągnie (custom).

  5. #1005

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Muszę kolegę zmartwić, skrzynki rozdzielcze to jedno ustrojstwo, a skrzynki rozprężne to drugie
    Ja wiem, ale bardzo wiele osób nazywa skrzynki rozdzielające jedną strugę na kilka mniejszych, skrzynkami rozprężnymi (podobnie jak piec - kocioł czy igrzyska - olimpiada). Dlatego tak napisałem.

    Ponowię pytanie, czy jeśli powierzchnia przekrojów kanałów dolotowego i wylotowych, w skrzynce rozdzielczej, jest istotnie różna, mogą pojawić się jakieś niekorzystne zjawiska?

  6. #1006
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karlsen Zobacz post
    Czemu ma służyć/jakie zadanie spełniać ten kawałek fi 200?

    Centrala o takim wydatku powinna mieć podłączenie o takich średnicach .
    Do tego jest też przystosowana z wbudowanymi króćcami fi 200 .
    Czerpnię często też zapina się o 1 rozmiar większym czyli 315 mm jeśli jest to kolano czy krótki odcinek .

  7. #1007
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Centrala o takim wydatku powinna mieć podłączenie o takich średnicach .
    Do tego jest też przystosowana z wbudowanymi króćcami fi 200 .
    Czerpnię często też zapina się o 1 rozmiar większym czyli 315 mm jeśli jest to kolano czy krótki odcinek .
    Jeden rozmiar więcej to 218 ale rzadko w Polsce dostępna więc lepiej chyba 254mm??

  8. #1008
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Przepraszam, braki branżowe wychodzą i źle nazywam coś o czym piszę . Ale to 315 zostaje choć to całkiem spora "krowa" jest

  9. #1009
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Do jakiej wydajności ty dajesz 315mm ???

  10. #1010
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Do 500 m3/h .
    Ale zrobiłem to tylko raz, miejsce na to pozwoliło .
    Połączyłem nagrzewnicę GWC bezpośrednio do króćca centrali na redukcji a od nagrzewnicy do czerpni ściennej dałem 315 mm, niby 4m było ale dość kręte .

  11. #1011
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ja daje do 500 203mm

  12. #1012
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Spoko, fi 200 ( czy tam 203 mmm) jest dedykowane dla takich wydatków ale od strony czerpni wskazane jest przesadzić .

  13. #1013
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    zależy czy jest prosty odcinek czy zakretasy

  14. #1014
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Abudabi

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Ja jestem laikiem w tych sprawach i mam pytanie moze glupie ale prosze o sensowne odpowiedzi, a mianowicie sprawa wyglada tak ze nie chce miec wentylacji mechanicznej (kolejne urzadzenie i instalacja do serwisowania) a jedynie "jaka taka" grawitacyjna, czy nawet przy zle dzialajacej wentylacji czy tez jej braku to w okresie zimowym jest duza szansa na powstanie grzyba lub zawilgocenie scian, skoro w pozostalych okresach beda wentylowane pomieszczenia przez otwieranie okien i standardowe wietrzenie domow jak to babcie robiły w dawnych czasach

  15. #1015

    Domyślnie

    Zimą wentylacja grawitacyjna będzie działać najsprawniej (w stosunku do innych pór roku, pewnie aż zbyt sprawnie). To zimą różnica pomiędzy temperaturą w domu a temperaturą na zewnątrz jest największa, a właśnie to jest siła napędzająca grawitacyjną.
    Standardowe wietrzenie domów, jak to babcie robiły w dawnych czasach to raczej było tylko uzupełnienie. Uzupełnienie stałej wentylacji naturalnej, pochodzącej od nieszczelnych okien, szpar w drzwiach, itp.
    Fajnie to wszystko wyłuszczył Adam, w pierwszych postach tego wątku. To powinna być lektura obowiązkowa.

    Każdy z nas żyje w jakiejś, mniejszej lub większej, klitce, ty również, więc wiesz jak działa wentylacja naturalna. Jeśli tobie odpowiada - buduj.

  16. #1016

    Domyślnie

    Cytat Napisał Abudabi Zobacz post
    J (...)jak to babcie robiły w dawnych czasach
    ...właśnie dobrze zauważył "pawelpiwowarczyk" -babcie miały mocno nieszczelne domy, teraz jest zupełnie inaczej - więc WG działa z upośledzeniem...

  17. #1017
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał Abudabi Zobacz post
    jest duza szansa na powstanie grzyba lub zawilgocenie scian
    Grzybka nie będzie jeśli będziesz wiedział co zrobić .
    Do tych zabiegów należy częste wietrzenie i rozszczelnienie ( lekkie) okien w pokojach i sypialniach .

    Jeśli godzisz się na to to nie widzę problemu . Będzie znośnie

    Ja osobiście wolę wymieniać filtry w centrali zamiast pamiętać o grawitacji która działa o każdej porze roku inaczej , poza tym lubię mieć kontrolę na wilgotnością wnętrz oraz wybór czasu i intensywności wietrzenia co czynię dość często .

  18. #1018
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    "czy nawet przy zle dzialajacej wentylacji czy tez jej braku to w okresie zimowym jest duza szansa na powstanie grzyba lub zawilgocenie scian,"

    W okresie zimowym NIE!!!
    (już koledzy tłumaczyli - czemu)
    W okresach przejściowych - TAK!!!
    Wtedy, gdy za oknem jest dość chłodno a w kotle już się nie popala, "bo to przecież kosztuje".

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #1019

    Domyślnie

    Oj, wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi...

    Robię zestawienie, do zapytania o cenę, i poległem na pewnym drobiazgu.

    Jakie pasowanie elementów stosuje się we wentylacji?
    Czy to jest tak, że kanały mają średnicę nominalną a pozostałe elementy średnicę odpowiednio (3-4mm?) mniejszą?

    Mam następujący układ:
    króciec w skrzyni rozdzielczej (fi 100) - kanał aluflex (fi 100) - nypel (fi 100) - kanał aluflex (fi 100) - redukcja (fi 100/fi 125) - anemostat (fi 125)

    Jak to wszystko połączyć ze sobą?

    Króciec ma średnicę mniejszą od 100mm (zmierzyłem). Kanał, zakładam, ma 100mm. Nypel z pewnością będzie miał mniejszą średnicę (pisaliście o tym, kiedy niedawno pytałem się o sposób łączenia kanałów ze sobą). Redukcja, podejrzewam, także. Anemostat również będzie miał średnicę mniejszą od nominalnej.

    Więc kłopot będzie z połączeniem redukcji z anemostatem. Mufą? Odcinkiem alufleksa 125mm?

  20. #1020
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Kształtki są robione zazwyczaj na -

Strona 51 z 161

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony