dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 160 z 161
Pokaż wyniki od 3.181 do 3.200 z 3205
  1. #3181

    Domyślnie

    Nie łączył bym układów o tak różnych wydajnościach przepływu.
    Układ Mistrala teoretycznie powinien działać.
    Ale nie wyobrażam sobie tego poprawnie wyregulować.

    Już raz zadałem pytanie w jaki sposób pogodzić nawiew ciepłego powietrza do łazienki z wywiewem.
    Nie uzyskałem odpowiedzi, nawet od osób które te układy wykonują.

    Najczęstszym rozwiązaniem z jakim się spotykam to łazienka bez nawiewu ciepłego powietrza.
    Ciepło, które napływa na łazienkę z domu (wyciąg wentylacji) jest uzupełniane kablami grzewczymi w podłodze, lub rzadziej grzejnikiem elektrycznym.

  2. #3182
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To w tym przypadku kominiarz faktycznie nie ma czego wypisywać.
    Ja potrzebowałem jego opinii do uruchomienia kotłowni gazowej

    Do formalnego oddania budynku w Twoim przypadku potrzebny byłby tylko protokół pomiarów wydajności. Nawet KB go nie potrzebuje, ale Nadzór Budowlany, który będzie przeglądał oddane przez Ciebie dokumenty.

    i tyle
    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Foto możesz wrzucić namiary na tego kominiarza co ci też WM pomierzył?
    W kielcach w starostwie PINB do odbioru zarządał kwitu od kominiarza mimo że w projekcie WM była..
    argument - bo mogę wstawić sobie butlę z gazem do kuchenki.. - ciężko z tym dyskutować - 200 pln za kwit ;(
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  3. #3183
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał doris13 Zobacz post
    nie mogę nigdzie znaleźć rzeczowych wypowiedzi, płynących z doświadczenia, co do współdziałania REKUPERATORA z KLIMATYZACJĄ KANAŁOWĄ jako głównego źródła ogrzewania domu szkieletowego, w układzie jak na poniższym schemacie. Czy ktoś ma taki układ wdrożony w życie i wie jak to się sprawuje w życiu? Szczególnie interesuje mnie łazienka i montaż kratki nawiewu (np. ciepła gdy klimatyzator w trybie grzania) z jednoczesnym zachowaniem anemostatu wywiewnego rekuperacji.

    Bardzo proszę o jakiekolwiek informacje.
    Załącznik 349239

    Załącznik 349240
    Męcz grzesia tutaj:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...wk%C4%99/page5

    Ma okazje sie wykazać.
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  4. #3184

    Domyślnie

    Cześć

    Mam proste (chyba) pytanie odnośnie WM. Obecnie mieszkam w domu z końcówki lat 70-tych, wentylacja grawitacyjna itd. Okna były wymieniane kilka lat temu, nie ma żadnych nawiewników na nich, ale są małe nieszczelności przy styku z murem, kratki wentylacyjnej nie ma w pokoju. W pokoju mam praktycznie zawsze zamknięte drzwi. Dość często pracuję na komputerze stacjonarnym po kilka godzin dziennie. Po wyjściu na chwilę z pokoju np do łazienki czy kuchni i powrocie do pokoju czuć zaduch, nieświeże powietrze. Czy przy WM istnieje taki problem (w teorii raczej nie powinien, ale wolę się zapytać jak to jest w praktyce)? Ogólnie zastanawiam się przy budowie domu na rezygnację gabinetu i umieszczeniu kompa w sypialni ze względu na koszty i ta kwestia nie daje mi spokoju.

  5. #3185
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    nie istnieje.

    W starym domu wystarczy wstawic nawiewnik w pokoju i tez problemu nie będzie. Kratki wywiewnej w pokoju nie ma i byc nie powinno.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  6. #3186
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Czy przy WM istnieje taki problem
    nie istnieje.

    W starym domu wystarczy wstawic nawiewnik w pokoju i tez problemu nie będzie. Kratki wywiewnej w pokoju nie ma i byc nie powinno.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  7. #3187

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    Mam dom w stanie surowym zamkniętym i chcialem założyć WM z rekuperatorem, rozmawialem juz z dwoma wykonawcami i jeden poleca mi rury flex a drugi spiro. I teraz pytanie: które będą lepsze i jakie koszta mniej więcej na moja powierzchnie domu (ok 200m2)

  8. #3188

    Domyślnie

    Witam,
    Problem mam następujący i myślę, że są dwa powody zaistniałej sytuacji mianowicie:

    Mam dom dwupiętrowy o powierzchni 70m każde piętro. Na parterze przestrzeń otwarta, na piętrze 4 pokoje i łazienka. Wieje mi dość często z przewodów wentylacyjnych, rano w pokojach okna zaparowane i dzieje się tak niezależnie od pory roku (w lecie nie parują okna). Obserwowałem to w lecie jak okna były otwarte i w zimie. Mam nawiew do kotłowni z piecem CW oraz drugi bezpośrednio do kominka. Do tego 6 przewodów wentylacyjnych.

    Myślę, że jednym z problemów jest brak nawietrzników niby w oknach od zewnątrz są takie dwa ok 3cm paski no ale nie wygląda to jak typowe nawietrzniki , ale także deweloper źle wykonał kominy - inaczej niż w projekcie, mianowicie przesunął je łącząc tak że stykają się z przewodami sąsiada i u szczytu zrobił moje jak i sąsiada na przestrzał co moim zdaniem powoduje problemy z ciągiem. Myślę, że powodem też może być, że przewody są trochę niskie.

    I teraz dwie sprawy:

    Chciałbym zacząć rozwiązywać ten problem od wykonania nawietrzników. I tu pojawia się szereg pytań na które nie znalazłem na forum fachowej odpowiedzi, ani opinii popartych praktyką:

    - które lepiej się sprawdzą, okienne czy ścienne? a może mieszane - na dole ścienny a na piętrze okienny?
    - czy powinny być we wszystkich pokojach w oknach, czy to nie za bardzo wychłodzi mi domu, nie będzie wyziębiało zanadto?
    - ktoś poleci sprawdzoną firmę która montuje takie nawiewniki w woj.mazowieckim, lub markę sprawdzonych nawiewników, żeby nie była to chińszczyzna

    Czy ktoś się orientuje jak zabrać się za to by do wykonania nawietrzników ścignąć dewelopera?Jakieś przepisy, żeby to on na swój koszt wykonał w ramach gwarancji.

    Druga sprawa nasada kominowa. Rozmawiałem z dwoma kominiarzami i od każdego słyszałem sprzeczne opinie. Pierwszy doradził nasady typu turbowent, że to rozwiąże problem. Drugi kategorycznie odradził bo może zasysać spaliny z kominów jeśli są w pobliżu itd.


    Czy jest ktoś na forum kto może coś doradzić lub polecić jakiegoś specjalistę z którym przedyskutuję problem?
    Będę wdzięczy za podzielenie się swoimi doświadczeniami co wybrać.

  9. #3189

    Domyślnie

    Które okna zaparowane? Dół czy góra?
    Kiedy dom był wybudowany?
    Wrzuć jakiś rysunek gdzie jakie kominy.
    To jest jakiś szeregowiec?

  10. #3190

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter 1.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	54,6 KB
ID:	401066Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Piętro 1.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	57,1 KB
ID:	401067


    Dom wybudowany rok temu, zabudowa szeregowa, okna parują na górze. Jeden komin idzie w spiżarni obok kuchni, są w nim cztery kanały - jeden otwarty w kuchni, drugi w spiżarni, trzeci w pomieszczeniu obok łazienki gdzie czasami suszymy też pranie, czwarty w łazience. Kolejny komin w kotłowni koło wiatrołapu gdzie jest piec z zamkniętą komorą i tu jest też nawiewnik do pieca. Jeden kanał wentylacyjny przy kominie kominka i tu też jest nawiewnik bezpośrednio do kominka.

  11. #3191

    Domyślnie

    Dodam, że na wiosnę dom osuszałem ok 5 tygodni z wilgoci budowlanej czterema osuszaczami 24/7

  12. #3192

    Domyślnie

    Pierwsze popytaj sąsiadów jak maja taki sam układ i już mieszkają.

  13. #3193

    Domyślnie

    sąsiedzi mają inny układ, ale problem mają podobny tylko generalnie im to nie przeszkadza przeszli do porządku dziennego. Ja mieszkam od pół roku ale jak było cieplej problem była mało odczuwalny.

  14. #3194

    Domyślnie

    Zrób sobie test gromnicą przy kanałach wentylacyjnych i zobacz co gdzie jak sie zachowuje, pokombinuj z drzwiami (otwieraj/zamykaj na dluzszy czas i tez obserwuj ) masz podcięcia? mysle ze tez osuszacze nawet przez 5 tygodni nie osuszyly do konca i nadal woda w scianach będzie.
    przyczyny na zdrowy rozsądek moga byc dwie 1 to nadal wysoka wilgotnosc po budowie, 2 powietrze albo nie "dochodzi" albo nie "wychodzi"
    Budowa to kopalnia niespodzianek.

    Parterowa, indywidualna stodoła na wsi.

    PF Brinkmann.209m2 zabudowy~165m2+garaż~40m2 w bryle domu. Silikat 24, 20cm grafit, okna 3 szyby, przed 2 sezonem grzewczym 22cm pianki na deskowanie, PC Caliane 9 T, WM TeslaGreen400+. Podłogówka wszędzie, również w garażu tak aby przy -30 było 5st. 2 osoby dorosłe i dwóch nastolatków.

    Pierwsze 12 mscy CWU i CO 3400kWh koszt 1836 pln - dla mnie rewelacja!!!


    Dziennik budowy i komentarze

  15. #3195

    Domyślnie

    Witam.
    Chciałbym Was prosić o pomoc ponieważ jestem można powiedzieć na ostatniej prostej jeśli chodzi o wybór ekipy do montażu rekuperacji, ale nie mogę się do końca zdecydować ze względu na pewne rozbieżności w doborze wydajności rekuperatora.
    Dostałem co prawda kilka ofert, ale powiedzcie mi proszę jak oni liczą zapotrzebowanie domu na świeże powietrze ? Pytam ponieważ dom w każdej ofercie ten sam, a rekuperatory które mi proponowano miały odpowiednio wydajność 300,400 oraz 500 i z każda z firm oczywiście twierdzi, że taka "moc" będzie optymalna dla mojego domu.

    Dom z projektu: Dom w lucernie G2
    Link: https://www.archon.pl/projekty-domow...FRiUsgodGVcOvw

    W domu nie będzie kominka.
    W domu na początku 2 osoby, a potem może 3-4
    Powiedzcie mi proszę jaka wydajność rekuperatora będzie przy takiej powierzchni optymalna ?

  16. #3196
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    Koledzy dwa pytania bo zaczynam walkę z WM

    1) Spadki na rurze wyrzutni - w którą stronę zrobić? Do reku - czy na zewnątrz domu. Na logike to wychodzi mi by spadek był do reku i potem do kanalizy.

    2) Jak zamontować te kapinosy w Czerpni/Wyrzutni UVLA? NIe chciałbym by lało po elewacji....

    Dzięki serdeczne
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  17. #3197

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Koledzy dwa pytania bo zaczynam walkę z WM

    1) Spadki na rurze wyrzutni - w którą stronę zrobić? Do reku - czy na zewnątrz domu. Na logike to wychodzi mi by spadek był do reku i potem do kanalizy.

    2) Jak zamontować te kapinosy w Czerpni/Wyrzutni UVLA? NIe chciałbym by lało po elewacji....

    Dzięki serdeczne
    1. według mnie to tak jak piszesz to ok

    Odnośnie 2 to tak ma wiścieć jak fiucik przy sikaniu (perzy założeniu ze ty jesteś wyrzutnia)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	22.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	15,9 KB
ID:	407644

  18. #3198

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    Koledzy dwa pytania bo zaczynam walkę z WM

    1) Spadki na rurze wyrzutni - w którą stronę zrobić? Do reku - czy na zewnątrz domu. Na logike to wychodzi mi by spadek był do reku i potem do kanalizy.

    2) Jak zamontować te kapinosy w Czerpni/Wyrzutni UVLA? NIe chciałbym by lało po elewacji....

    Dzięki serdeczne
    1. U siebie zrobiłem poziomo, ale przez ścianę do wyrzutni spadek do wyrzutni, a w pobliżu rekuperatora minimalny spadek do rekuperatora. W sumie to bez znaczenia. Jedynie przy samej wyrzutni warto zrobić spadek żeby się skropliny nie cofały. Kanał wcześniej jest zupełnie suchy.
    2. Zrób odstęp od elewacji. Centymetr to za mało. Myślę że jeśli jest na poziomie piwnicy to 5 cm, a na poddaszu dał bym 20.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  19. #3199
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tomp

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Żukowo
    Kod pocztowy
    83-330
    Posty
    4

    Domyślnie

    Serdecznie proszę o wszelkie sugestie i odpowiedzi na pytania
    Strop poddasza:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Strop poddasza.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	16,5 KB
ID:	445882
    Strop parteru:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Strop parteru.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	445883

    Opis nawiew:
    Rekuperator na poddaszu (biała skrzynka) - rury w ociepleniu stropu poddasza (40cm). Od niego odchodzi sonodukt fi200 do skrzynki rozprężnej/rozdzielczej (mała czerwona). Dalej idą dwie rury fi160. Jedna do skrzynki rozdzielczej (duża czerwona) z której wychodzi 5 rur fi100 do nawiewu do pokojów poddasza (5 pokoi o podobnej powierzchni). Druga rura fi160 przechodzi pionowo do skrzynki rozdzielczej w posadzce poddasza. Tam rozdziela się na 4 kanały płaskie 15x5 - 2 do salonu, jeden do pokoju gościnnego i jeden wyraźnie dłuższy do warsztato-garażu.

    Opis wyciąg:
    Rekuperator na poddaszu (biała skrzynka) - rury w ociepleniu stropu poddasza (40cm). Od niego odchodzi sonodukt fi200 do skrzynki rozprężnej/rozdzielczej (mała niebieska). Dalej idą dwie rury fi160. Jedna zawraca w stropie poddasza w stronę tyłu budynku (żeby mieć podobną długość co druga). Tam skrzynka rozdzielcza i cztery rury fi100 do garderoby, siłowni, pralni i łazienki +plus dodatkowo jedna dłuższa przechodząca pionem do garażu. Druga rura fi160 idzie pionem do skrzynki rozdzielczej w posadzce poddasza - tam rozdziela się na 5 kanałów 15x5 (2 do kuchni i po jednym do spiżarki, wiatrołapu i łazienki.

    1. Ma to ręce i nogi?
    2. Skręcenie na anemostatach pozwoli mi uzyskać większy przepływ w łazience mimo że kanał jest dłuższy i o takim samym przekroju jak ten do spiżarki?
    3. Dawać te dłuższe przewody do warsztatu/garażu? Garaż ogrzewany ale na niższej temperaturze. Pewnie 10st okresowo 16stopni. Głównie chodzi mi o wilgoć. Najczęściej jak dłubię to przy otwartej bramie i tak.
    4. Dobór wydajności rekuperatora - dom ma w całości kubaturę ok 1400m3, część mieszkalna to ok 220m2 ale na siłowni też wentylacja być musi. Z drugiej strony będzie użytkowany przez 2 osoby dorosłe i dziecko plus 2 dzieci na weekendy. Myślę o reku 500m3/h. Wydaje się to śmiesznie mało przy tej kubaturze. Starczy, czy koniecznie większy?
    5. Zastanawiam się nad greenflex zarówno do rozprowadzenia w stropie jak i posadzce od dwóch dużych skrzynek rozdzielczych (zamiast rur fi100 i kanałów płaskich w posadzce - mógłbym zróżnicować po przekroju np. do łazienki dać 3x75mm a do garderoby 1x75mm. Co się lepiej sprawdzi?
    6. Czy kanały płaskie 150x50 lub okrągłe greenflex75 w posadzce mogę położyć w posadzce zamiast styropianu? Mam 5cm styropianu i 5cm wylewki w projekcie. Nie chciałbym podnosić podłogi.

    Pozdrawiam
    Tomek
    Ostatnio edytowane przez Tomp ; 04-07-2020 o 15:13

  20. #3200

    Domyślnie

    Witam, powoli oswajam się z myślą o założeniu WM. Czytam intensywnie wszystko na ten temat, mam parę pytań, żeby potem nie było niejasności i nie popełnić błędów przy montażu. Dom mały z poddaszem użytkowym - parter (36 m2)salon (kominek) z aneksem kuchennym i łazienką, poddasze - 2 małe sypialnie , schody centralnie. Na stałe 2 osoby, wakacje 6
    Pytania:
    1. jaka musi być wymiana powietrza
    2. nawiew do sypialni 2x30, salon 2x30 - razem 180m3 - czy tak musi być ?
    wywiew - i tu mam problem, bo muszę wyciągnąć 180 z samej kuchni (aneks) i małej łazienki (4,5 m2) ?
    3. czy kanały nawiewne muszą mieć w sumie taką samą długość jak wywiewne?
    4. czy wyrzutnię mogę dać do kanału wentylacyjnego WG?
    5. czy ze względu na kominek dobrze jest mieć lekką przewagę nawiewu nad wywiewem?
    5. czy jeżeli rekuperator i wszystkie kanały będą przebiegać w ogrzewanej części to nie muszę ich ocieplać?
    6. jaki dobrać do tego rekuperator, biorąc też pod uwagę, że przed reku muszę dać jakiś dodatkowy filtr z węglem aktywnym (smrodek na wsi) ?
    Pozdrawiam.

Strona 160 z 161

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony