dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 111 z 161
Pokaż wyniki od 2.201 do 2.220 z 3205
  1. #2201

    Domyślnie

    Cytat Napisał cruz Zobacz post
    Może to być porada roku by do domu pasywnego łączyć gaz do grzania. Jak gaz to po co pasywny, a jak pasywny to po gaz.
    Zawsze mi się wydawało, że jak pasywnym jest akurat za zimno to się kupuje zgrzewkę piwa i się dzwoni do znajomych by chałupę nagrzali.
    Racja. Wystarczy rosół ugotować.

    Pasywny po polsku=energooszczędny.
    Trochę to wina klimatu, w większości nieświadomości inwestorów i projektantów (nie wspominając o wykonawcach).

  2. #2202
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    artur.tc

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Żory
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Kanały, lutnie, rury, anemostaty….

    Nawiew i wywiew powinniśmy poprowadzić we właściwe miejsca.
    Skąd – to wiadomo! Od napędu, którym jest wentylator, centrala wentylacyjna, centrala wentylacyjno rekuperacyjna czy co tam sobie wymyślimy!
    A dokąd jest właściwie?
    Nawiew do pomieszczeń uważanych za „suche i czyste” czyli salonu, sypialni, gabinetu, bawialni, biblioteki/czytelni, buduaru czy podobnych miejsc.
    Wywiew powinniśmy instalować w pomieszczeniach „mokrych i brudnych”...
    Adam M.
    Zastanawiam się nad złamaniem opisanej przez Adama reguły sytuowania nawiewów i wywiewów WM.
    Projekt naszego domu który powoli już się rodzi przewiduje podwyższenie części dziennej do poddasza (antresola). Wadą tego rowiązania jest kiepska izolacja akustyczna sypialni, które narażone będą na hałasy pochodzące z części dziennej. To właściwie jedyna istotna dla mnie wada antresoli. W związku z tym zastanawiam się nad możliwością i sensem wprowadzenia do sypialń zarówno nawiewów jak i wywiewów z WM. Wtedy można byłoby uniknąć pozostawiania 1,5 cm szczeliny pod drzwiami tych pomieszczeń i ograniczyć hałas.
    Czy ma to sens i jakie wg Was są wady tego rozwiązania. Ja znajduje takie:
    1. droższa instalacja
    2. może bardziej skomplikowana regulacja instalacji

  3. #2203
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał galeriaarta Zobacz post
    Zastanawiam się nad złamaniem opisanej przez Adama reguły sytuowania nawiewów i wywiewów WM.
    Projekt naszego domu który powoli już się rodzi przewiduje podwyższenie części dziennej do poddasza (antresola). Wadą tego rowiązania jest kiepska izolacja akustyczna sypialni, które narażone będą na hałasy pochodzące z części dziennej. To właściwie jedyna istotna dla mnie wada antresoli. W związku z tym zastanawiam się nad możliwością i sensem wprowadzenia do sypialń zarówno nawiewów jak i wywiewów z WM. Wtedy można byłoby uniknąć pozostawiania 1,5 cm szczeliny pod drzwiami tych pomieszczeń i ograniczyć hałas.
    Czy ma to sens i jakie wg Was są wady tego rozwiązania. Ja znajduje takie:
    1. droższa instalacja
    2. może bardziej skomplikowana regulacja instalacji
    Mam i antresole (nawet dwie) i tak właśnie rozwiązaną sypialnie. Sypialnię mam połączoną z garderobą, w sypialni jest nawiew a w garderobie wyciąg. System działa od czterech lat i nie widzę problemów.

  4. #2204
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał twaro Zobacz post
    Racja. Wystarczy rosół ugotować.
    Skoro w domu pasywnym tak łatwo podnieść temperaturę, to ja nie chcę takiego domu.

  5. #2205
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    artur.tc

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Żory
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał cruz Zobacz post
    Może to być porada roku by do domu pasywnego łączyć gaz do grzania. Jak gaz to po co pasywny, a jak pasywny to po gaz.
    Zawsze mi się wydawało, że jak pasywnym jest akurat za zimno to się kupuje zgrzewkę piwa i się dzwoni do znajomych by chałupę nagrzali.
    No właśnie podobnie to czuję, ale jakieś źródło ciepła na najsroższe mrozy i do CWU musi jednak być. Tak myślę o tej PC że inwestycylnie może wyjść porównywalnie z gazem bo przecież gaz trzeba doprowadzić a prąd będzie tak czy inaczej...

  6. #2206
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał galeriaarta Zobacz post
    No właśnie podobnie to czuję, ale jakieś źródło ciepła na najsroższe mrozy i do CWU musi jednak być. Tak myślę o tej PC że inwestycylnie może wyjść porównywalnie z gazem bo przecież gaz trzeba doprowadzić a prąd będzie tak czy inaczej...
    O ile budujesz rzeczywiście pasywną chałupę to podłogowe prądowe daj, wyjdzie najtaniej a koniecznie zainwestuj rekuperator. I kończmy te OT.

  7. #2207

    Domyślnie

    Cytat Napisał galeriaarta Zobacz post
    Projektujemy dom w standardzie pasywnym i mamy zgryza ze źródłem ciepła. Byliśmy przekonani aby wykorzystać gaz do ogrzewania powietrznego (nagrzewnica powietrza) lub wodnego, zastanawialiśmy się też nad grzałką elektryczną w ogrzewaniu powietrznym oraz nad peletami do CO i CWU. Powiem że trudna jest to decyzja. Ostatnio częściej spoglądam też na informacje dotyczące pomp ciepła. Jeśli rozpatrywać tak minimalną moc do ogrzewania pomieszczeń być może w domu pasywnym ma ona rację bytu. Oczywiście pompę ciepła rozpatrujemy tylko i wyłącznie w wersji wykorzystującej ciepło wentylacyjne z WM tudzież gwc, a nie np z drogich inwestycyjnie kolektorów pionowych.
    Artur

    To odpowiem inaczej: jeżeli naprawdę budujesz pasywny to wystarczy ci grzałka w reku.

    A tak na marginesie. Sam projektujesz?
    Może lepiej zlecić to komus, kto się na tym zna.

  8. #2208
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    artur.tc

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Żory
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    gentoonx
    "policz koszty - inwestycja + powiedzmy 10lat użytkowania w tym obsługa
    co wyjdzie taniej to bierz"

    Właśnie, coś takiego zrobię. A z drugiej strony 10-15 lat to i tak szmat czasu i wiele może się za ten czas zmienić. Coś jednak trzeba przyjąć.

    cruz
    "Podsumujmy budujesz dom pasywny i zastanawiasz się ile wydać na gaz do jego ogrzania a chcesz oszczędzasz na rekuperatorze?"

    Tak. Zastanawiam się ile mam wydać na gaz w sensie przyłącza, instalacji i w końcu eksploatacji. Przeliczę tak jak proponował gentoonx i zdecyduję. Sprawa rekuperatora. Jeśli GWC ma dać tyle lub prawie tyle co rekuperator to powielanie tych urządzeń jest tylko powielaniem kosztów. Poza tym puki co budżet mamy ograniczony więc poszukujemy rozwiązań które inwestycyjnie są dla nas do zniesienia i w miarę szybko się zwracają. Rekuperator chyba nie stoi na liście takich urządzeń za wysoko. Poza tym zastanawiam się nad wieloma aspektami budowy domu również ekologicznymi .

    twaro
    "Racja. Wystarczy rosół ugotować.
    Pasywny po polsku=energooszczędny.
    Trochę to wina klimatu, w większości nieświadomości inwestorów i projektantów (nie wspominając o wykonawcach)."

    Podzielam twój pogląd. Szczególnie zgadza się co do nieświadoności. Być może i u nas skończy się rzeczywiście na jakichś
    20-25 kWh/m2 rocznie. Na początek zakładamy jednak jakieś 5 kWh/m2 - tak ambitniej żeby było z czego "schodzić"

    Liwko
    "Mam i antresole (nawet dwie) i tak właśnie rozwiązaną sypialnie. Sypialnię mam połączoną z garderobą, w sypialni jest nawiew a w garderobie wyciąg. System działa od czterech lat i nie widzę problemów.

    U nas pewno też się sprawdzi.

    Liwko
    "Skoro w domu pasywnym tak łatwo podnieść temperaturę, to ja nie chcę takiego domu."



    twaro

    "To odpowiem inaczej: jeżeli naprawdę budujesz pasywny to wystarczy ci grzałka w reku."

    Właśnie już nie wiem z tego nic - jedni mówią że wystarczy a inni że nie i że ciepłe powietrze będzie się kisić pod sufitem i takie tam...

    "A tak na marginesie. Sam projektujesz?
    Może lepiej zlecić to komus, kto się na tym zna."

    Projekt wykonuje architekt + projektanci instalacji itd. My jako uświadamiający się cały czas inwestorzy też. Projektujemy tak jak w dowcipie "Pani, przywiozłem te cztery tony węgla - mówi furman. A koń pod nosem - taaak, ty żeś przywiózł..."
    Ostatnio edytowane przez artur.tc ; 04-03-2013 o 19:49

  9. #2209
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    artur.tc

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Żory
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Rzeczywiście dużo z tego co napisałem jest poza tematem wentylacji tak że przepraszam. Dziękuję za odpowiedzi i jeśli ktoś ma jeszcze jakieś uwagi do tego OT to proszę na PW. Pytanie o dogrzewanie świeżego powietrza wentylacyjnego pozostaje. Czy np kisi się pod sufitem jako ciepłe.
    I pozostaje nawiew i wywiew w pomieszczeniach gdzie ma być cicho (likwidacja szpary pod drzwiami). Czy ma to sens i jakie wg Was są wady tego rozwiązania. Ja znajduje takie:
    1. droższa instalacja
    2. może bardziej skomplikowana regulacja instalacji

  10. #2210
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    To nie jest śmieszne. Masz pomysł jak zapanować nad gotowaniem lub imprezami? Będziesz otwierał okna gdy się zrobi za ciepło? Mam dom siedmiolitrowy i to da się odczuć a co dopiero w pasywnym.

  11. #2211
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    artur.tc

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Żory
    Posty
    41
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Zdaję sobie z tego sprawę (w jakimś zakresie przynajmniej ) Rzeczywiście trzeba zwiększyć depresję wentylatorów -czyli obroty a jak to za mało - okna otworzyć.

  12. #2212
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    To nie jest śmieszne. Masz pomysł jak zapanować nad gotowaniem lub imprezami? Będziesz otwierał okna gdy się zrobi za ciepło? Mam dom siedmiolitrowy i to da się odczuć a co dopiero w pasywnym.
    Jest coś takiego jak wentylacja którą można dostosować do potrzeb.
    Za wilgotno to większe obroty.
    Za ciepło to otwieramy bajpas mijający rekuperator i zwiększamy obroty.

    Ale kto zbudował dom pasywny w którym mu jest za gorąco?

  13. #2213
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Chyba,że anemostaty wyciągowe pod sufitem zamontujesz.To rozwiąże parę problemów.

  14. #2214
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Chyba,że anemostaty wyciągowe pod sufitem zamontujesz.To rozwiąże parę problemów.
    Już to widzę jak przy imprezie daję reku na full żeby pozbyć się nadmiaru ciepła. Impreza w salonie, a w reszcie domu wicher. Wolałbym chyba uchylić okno.

  15. #2215
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    !20m3/ h wystarcza na 10-12osób.O ile anemostaty wyciągowe są w suficie lub tuż pod nim.Nawet w pasywnym domu nie będzie wtedy za gorąco.

  16. #2216

    Domyślnie

    Cytat Napisał galeriaarta Zobacz post
    ...-...
    planujesz pc to masz od razu gwc do reku (chyba że pc bezpośrednia to wtedy nie) masz gwc to nie potrzebujesz superspawnych wymienników z NASA, wystarczy ci krzyżowy z celulozy, tylko na sterowniku nie oszczędzaj, powiedz architektowi by zaprojektował instalację na skrzynkach to nie będziesz się kłopotał z regulacją bo prosta, kanały w podłogę i jest ok

    p.s. nie słuchaj nydara bo on leci po bandzie, jeśli chcesz jak on to rób sam bo żaden instalator tak nie zrobi bo to wbrew przykazaniom
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 04-03-2013 o 21:29
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  17. #2217
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Jeżeli klient poprosi o anemostaty wyciągowe w każdym pomieszczeniu i centralkę reku np.300m3/h to instalator nie zrobi? Bo?

  18. #2218
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    rób sam bo żaden instalator tak nie zrobi bo to wbrew przykazaniom
    a bo tak sie panie robi ...
    będzie pan zadowolony...
    wilgotność 33% a CO2 1500ppm...
    luzik

    a można mieć poniżej 700ppm przy podobnej wilgotności więc co lepsze ...

  19. #2219
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Jeżeli klient poprosi o anemostaty wyciągowe w każdym pomieszczeniu i centralkę reku np.300m3/h to instalator nie zrobi? Bo?
    bo...
    trzeba klepać jak mantrę że w sypialni ma ci wiać w facjatę ...

  20. #2220
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    i inne miejsca też, a wiadomo...
    tego nie da się wywietrzyć, to trzeba umyć

Strona 111 z 161

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony