dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 158 z 161
Pokaż wyniki od 3.141 do 3.160 z 3205
  1. #3141

    Domyślnie

    Mam gorącą prośbę o przywrócenie obrazków z początku tematu.
    01.09 2014 początek - kopanie dziury
    28.08 2015 przeprowadzka

  2. #3142

    Domyślnie

    Koledzy i koleżanki, czy sprawdzaliście pobór prądu przez Wasze centrale na liczniku ? Mam zagwozdkę bo szukając oszczędności powyłączałem wszystko w domu i licznik pokazuje pobór 115W przy pierwszym biegu 20% wydajności i 240W przy wyłączonych wentylatorach ze sterownika !

    Wygląda na to, że coś jest nie tak i sterownik nie odłącza wentylatorów. Centrala Zehnder ComfoAir 550 już po gwarancji.

  3. #3143
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Domyślnie

    Ze strony producenta:
    oszczędne wentylatory na prąd stały (pobór mocy 13 – 350W), regulowane płynnie i niezależnie
    Czyli przy minimum obrotów powinno być 20% - 13W
    Teoretycznie nie powinienes moc zejsc ponizej 20% wydajności - automatyka silników na to nie pozwoli.

    licznik pokazuje pobór 115W przy pierwszym biegu 20% wydajności i 240W przy wyłączonych wentylatorach ze sterownika
    Jesteś pewien, że centrala generuje taki pobór? Odłączałeś/wyłączałeś ją na chwilę żeby to sprawdzić?

  4. #3144

    Domyślnie

    Moja pomyłka wygląda na to, że mam CA500 a nie 550. Słychać jakieś buczenie przy wyłączonych wentylatorach i raczej tego kiedyś nie było. Jak odłączę centralę przełącznikiem to zostaje mi już tylko wifi i alarm, brama w spoczynku - 9W.

    Może bypass się zablokował chociaż sterownik pokazuje, że wszystko ok. Ostatni serwis z rekuperatory.pl był 2 lata temu ale zużycia mocy to raczej nie sprawdzali.

  5. #3145
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Pompa/wewntylator to urządzenie do transportu MASY PŁYNU.
    PŁYN to ciecz lub gaz....
    Pompa CO w np. podłogówce, typowa, ma wydajność około 2 m3/godz = 33,3(3) litra na minutę czyli 0,55(5) litra na sekundę.
    A to też oznacza, że 0,5 KILOGRAMA!
    Zwykle ma około 60W
    Pompa powietrza do wentylacji ma wydajność zależną od oporów instalacji i są to zwykle tysiące m3 na godzinę jak puści się ją "luzem" poza instalacją.
    Powiedzmy, że są to 2000 m2 czyli 2000 x 1,2 kg = 2400kg
    Są pewne drobne różnice w przepływach gazów i cieczy (lepkość na ten przykład)
    Nie ma powodów, aby pompa do powietrza była bardziej gówniata jak ta do wody.
    Pracują podobnie i przy podobnych mocach przenoszą podobne ILOŚCI MASY.
    Trzeba pamiętać , że kilogram wody to litr a kilogram powietrza to niecały 1m3.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #3146

    Domyślnie

    Cześć,

    Próbowałam przeczytać większą część tego wątku, jednak wygasłe już linki nie pomogły mi w zgłębieniu tematu Zwłaszcza, że to dla mnie czarna magia.
    Mam dom z lat 50,budowany z czego się dało. Poddasze zmieniliśmy na osobne mieszkanie. Rozkład pomieszczeń pozostał taki sam jak na dole.
    Mam w związku z tym pytanie odnośnie wentylacji w łazience. Jest przygotowany "otwór na kratkę" ale czy to wystarczy? łącznie z piwnicą będzie to 3 kondygnacja.Czy Nie trzeba będzie zrobić np: dodatkowego otworu w ścianie (beton komórkowy, nie ocieplony od zewnątrz) lub wstawić jakiegoś wentylatora ?? W łazience jest okno, drzwi będą z kratką.

    Na "dole" po wymianie okien ładnych parę lat temu zaczęła pojawiać się pleśń, no ale akurat to wiem dlaczego z początku wątku ) chciałabym uniknąć tego w nowym mieszkaniu.

  7. #3147

    Domyślnie

    Położyłem w nowo budowanym domu rury WM aluflex. Instalacja na trójnikach. Średnice kanałów dobrałem do przepływu powietrza maks. 2-5 m/s. Tzn. na przykład w sypialniach rury nawiewne aluflex 100mm, do trójników, dalej redukcja na 150mm i dalej rura 150mm do wyprowadzenia na strych do rekuperatora. Wszystko w warstwie ocieplenia.

    Dzisiaj zacząłem pracę nad wywiewem - postawiłem nad końcówkami rur wentylatory odśrodkowe. Nawet się zdziwiłem jak mocno wieją. Ale przy maks. obrotach(wentylatory zużywają razem 250W) jest w domu hałas. Nawet przy minimalnych obrotach (15W) jest w sypialniach głośno. Dźwięk przypomina buczenie,terkotanie, nie słychać przepływu powietrza. Nie mierzyłem przepływu powietrza jeszcze, ale dźwięk jest słyszalny nawet przy minimalnych obrotach wentylatorów, nie sądzę żeby wtedy ten przepływ był duży, jutro go zmierzę. Zastanawiam się, czy gdyby rury były sztywne, też byłoby słychać.

    Czy myślicie że to wina rur? Jakieś zawirowania na karbowaniach powodują wydobywające się terkotanie? Nie stosowałem skrzynek rozprężnych. Czy jest to raczej wina wentylatorów i ich 'posadowienia' bezpośrednio nad wystającymi z podłogi strychu rurami? Jak ten hałas wyeliminować? Czy starczy podłączenie tłumików wentylacyjnych między wentylatory a rury? Czy zastosować skrzynki rozprężne, czy też wyrwać te rury i wstawić porządne sztywne?



  8. #3148
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    jak regulujesz obroty wentylatora? jaki to wentylator?
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  9. #3149

    Domyślnie

    Wentylatory ECM, 220mm, 100W, noname, nowe. Dość ciche na moje ucho - nie słychać przy nich dźwięku silnika, tylko pęd powietrza.
    Reguluję potencjometrem na razie, później będzie sterownik. Wkleję zdjęcia jutro.



  10. #3150

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolkak Zobacz post
    Cześć,

    Próbowałam przeczytać większą część tego wątku, jednak wygasłe już linki nie pomogły mi w zgłębieniu tematu Zwłaszcza, że to dla mnie czarna magia.
    Mam dom z lat 50,budowany z czego się dało. Poddasze zmieniliśmy na osobne mieszkanie. Rozkład pomieszczeń pozostał taki sam jak na dole.
    Mam w związku z tym pytanie odnośnie wentylacji w łazience. Jest przygotowany "otwór na kratkę" ale czy to wystarczy? łącznie z piwnicą będzie to 3 kondygnacja.Czy Nie trzeba będzie zrobić np: dodatkowego otworu w ścianie (beton komórkowy, nie ocieplony od zewnątrz) lub wstawić jakiegoś wentylatora ?? W łazience jest okno, drzwi będą z kratką.

    Na "dole" po wymianie okien ładnych parę lat temu zaczęła pojawiać się pleśń, no ale akurat to wiem dlaczego z początku wątku ) chciałabym uniknąć tego w nowym mieszkaniu.
    Mam już rozwiązanie

  11. #3151

    Domyślnie

    Załączam zdjęcia i pomiary:





    Wentylatory podwieszone bezpośrednio nad końcówkami rur. Rury wystają luźno z podłogi.
    Przy wlotach w domu nie słychać szumu powietrza, tylko metaliczne terkotanie, chyba wentylatorów, niesie się aż do wylotów w pokojach. Mam wrażenie, że może być ono spotęgowane przez karbowania rury, ale nie znam się na tym.
    ---------------
    Pomiary przepływu powietrza:
    Najniższy przepływ, przy 13W pobieranych łącznie przez wentylatory, to 2m/s w kanałach nawiewnych 100mm. Daje to wymianę ok. 1 kubatury/h Największy przy 200W pobieranych to ok. 5,5m/s, czyli około 2-3 kubatury na godzinę.
    Nie ma jeszcze wymiennika, kanałów do czerpni i wyrzutni itp., więc ostatecznie przepływy będą znacznie mniejsze.
    ---------------
    Plan mam taki:
    - Zbudować rekuperator, podłączyć go przez elastyczną rurę sonoduct lub podobną do tych wyprowadzeń na strychu. Powinno być mniej słychać wentylatory.
    - Jeśli nadal będzie głośno, podłączyć tłumik między reku a wyprowadzenia rur.
    - Jeśli nadal będzie głośno, zamienić końcówki rur przy anemostatach (obecnie aluflex 100mm) na sonoducty lub podobne miękkie kanały o średnicy o numer większej (125mm), powinno być ciszej.
    - Jeśli nadal będzie za głośno, wymienić ile się da z instalacji na miękkie rury.

    Myślicie, że to dobry plan?



  12. #3152

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Plan mam taki:
    - Zbudować rekuperator, podłączyć go przez elastyczną rurę sonoduct lub podobną do tych wyprowadzeń na strychu. Powinno być mniej słychać wentylatory.
    - Jeśli nadal będzie głośno, podłączyć tłumik między reku a wyprowadzenia rur.
    - Jeśli nadal będzie głośno, zamienić końcówki rur przy anemostatach (obecnie aluflex 100mm) na sonoducty lub podobne miękkie kanały o średnicy o numer większej (125mm), powinno być ciszej.
    - Jeśli nadal będzie za głośno, wymienić ile się da z instalacji na miękkie rury.

    Myślicie, że to dobry plan?
    Twoim problemem jest głośny wentylator.
    Jeśli wykonujesz centralę sam, dbaj o solidne jego zamontowanie na jakimś podkładzie wibracyjnym.
    Po zamontowaniu wentylatorów w centrali z wymiennikiem, automatycznie trochę się wyciszą.
    Myślę, że po zmontowaniu wszystkiego do kupy, problem zniknie.

    Na chwilę obecną obecną możesz wykonać tłumik własnoręcznie.
    Minimum 1-metrowy odcinek przed wentylatorem.
    Prosty kawałek rury 160 lub 200 obklej wewnątrz wełną mineralną ok 20 mm, dodatkowo wstaw wewnątrz przegrodę z wełny.
    Na początek możesz użyć najprostszej wełny.
    Jeśli się sprawdzi, to wykonaj to samo z wełny przeznaczonej do takich celów:
    Rockwool industrial batts black lub PAROC INVENT 60 N1/N1 itp.
    Albo kup gotowca Lindab (droższy) lub Alnor (tani)

  13. #3153

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Twoim problemem jest głośny wentylator.
    Jeśli wykonujesz centralę sam, dbaj o solidne jego zamontowanie na jakimś podkładzie wibracyjnym.
    Po zamontowaniu wentylatorów w centrali z wymiennikiem, automatycznie trochę się wyciszą.
    Myślę, że po zmontowaniu wszystkiego do kupy, problem zniknie.

    Na chwilę obecną obecną możesz wykonać tłumik własnoręcznie.
    Minimum 1-metrowy odcinek przed wentylatorem.
    Prosty kawałek rury 160 lub 200 obklej wewnątrz wełną mineralną ok 20 mm, dodatkowo wstaw wewnątrz przegrodę z wełny.
    Na początek możesz użyć najprostszej wełny.
    Jeśli się sprawdzi, to wykonaj to samo z wełny przeznaczonej do takich celów:
    Rockwool industrial batts black lub PAROC INVENT 60 N1/N1 itp.
    Albo kup gotowca Lindab (droższy) lub Alnor (tani)
    Dziękuję za odpowiedź. Wentylator planuję przymocować tak:
    http://tnij.org/wentylmocowanie

    Przy czym ścianki chcę zrobić ze styropianu grubości 10cm. Centralę podłączę do tych wystających rur sonoductem, powinno trochę wyciszyć. Na szczęście nie skończyłem jeszcze zabudowy sufitu i mam jeszcze możliwość wymiany ze 4 metrów rur bezpośrednio za centralą na sonoducty czy tym podobne miękkie rury, w razie konieczności.



  14. #3154

    Domyślnie

    Wymieniłem kilka metrów kanałów na miękkie typu sonoduct. Nastała cisza absolutna, nawet na maks. obrotach wentylatorów.



  15. #3155
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Wymieniłem kilka metrów kanałów na miękkie typu sonoduct. Nastała cisza absolutna, nawet na maks. obrotach wentylatorów.
    Można też wyłożyć kanał od wewnątrz jakimś materiałem Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Isocomplus_od_środka.jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	302284Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20141118_11_11_42_Pro.jpg
Wyświetleń:	222
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	302285 byleby nie był gładki

  16. #3156
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JandJ

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Radzyń Podlaski
    Kod pocztowy
    21-300
    Posty
    52

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    przeczytałem cały wątek i dużo rzeczy się dowiedziałem.
    Stworzyłam swój projekt WM, czy mógłbym prosić Szanowne Forum o opinne, wskazówki itp.
    Żeby nie zaśmiecać wątku podaje link - http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6821048

  17. #3157

    Domyślnie

    Pytanko takie.

    Planuje zabudowac "front" klimatyzatora aby moc pociagnac to co z niego leci na poddasze.

    Poszukuje jakiejs kratki z zaluzja, najlepiej o wymiarach 30x70 cm azeby umiescic ja na wylocie klimy.

    Jesli bede chcial dmuchac na gore zaluzje beda zaciagniete, jesli tylko na dole, zasuniete, jak po polowie to po polowie

    Ktos ma jakies namiary gdzie takie cos dostane? Google podsuwa glownie kratki do wymiary 19x45, to za malo a nie chce klecic z dwoch...
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  18. #3158
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Zanim przystąpisz do realizacji pomysłu przeczytaj uważnie instrukcję montażu klimatyzatora. Zwróć szczególną uwagę na minimalne odległości skraplacza (parownika) od przeszkód zewnętrznych.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec

  19. #3159

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Witam

    Zanim przystąpisz do realizacji pomysłu przeczytaj uważnie instrukcję montażu klimatyzatora. Zwróć szczególną uwagę na minimalne odległości skraplacza (parownika) od przeszkód zewnętrznych.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dzieki za informacje,, niejako problem nie powinien byc zauwazony przez klime, bo kiedy bedzie zaluzja zamknieta to bedzie dodatkowy wentyl, wiec tych oporow ne powinno byc widac, za to przy otwartej zaluzji powietrze bez problemu sie ze skrzynki wydostanie.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  20. #3160

    Domyślnie

    Witam.

    Poszukuję kominiarza do odbioru domu z okolic Mińska Mazowieckiego

    W skrócie: wentylacja mechaniczna, brak kominka, płyta indukcyjna, ogrzewanie pompą ciepła, bez garażu.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dziennik budowy http://forum.muratordom.pl/showthrea...antresol%C4%85

    Komentarze do dziennika http://forum.muratordom.pl/showthrea...14#post6670414

Strona 158 z 161

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony