dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 50 z 161
Pokaż wyniki od 981 do 1.000 z 3205
  1. #981
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wystarczy zamontować zawory stało przepływowe. dobrane do maksymalnej wydajności pracy centrali np 35 - 45 -50 m3 i tak dalej.
    Idealne rozwiązanie dla kogoś kto chce samemu zrobić reku a nie wie jak dobrać instalację.

  2. #982
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    edit... widzę, że jednak odpowiedź padła więc to co powiedziałem straciło na aktualności
    No, masz szczęście że doczytałem do końca bo by Ci się oberwało

  3. #983

    Domyślnie

    sławek, mówisz o odp. mikiego? Bo ja chyba ślepy jestem, i wyjaśnienia kangaxa nie widzę Kojarzę jak AdamMK pisał aby nie komplikować rzeczy prostych...

    Z tego co piszecie rozumiem że jeśli na nawiewach (inst. na trójnikach) mamy jakiś podział strugi (na anemo), i odwrócimy ciąg (na wyciągowy) to ów podział się drastycznie (powiedzmy +- 20%? 50%?) zmieni? Czy tak??

    A może chodzi o to że na wyciągach są znacząco większe różnice w poszczególnych wydatkach i zamiast napchać klamotów lepiej/taniej/szybciej zrobić magistralę "objazdem naddatkową"?

  4. #984

    Domyślnie

    ...grzeniu mówiłem o Piczmanie, który w jednym krótkim żołnierskim zdaniu napisał co możesz zrobić żeby mieć możliwość uzyskania tego co chcesz...
    ...widzisz Piczman, ja zawszę oddaję cesarzowi co cesarskie hehe...
    domyślam się, że jak bym pozostawił to bez dopisku to nie byłbyś zachwycony
    ...

  5. #985

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    ...grzeniu mówiłem o Piczmanie, który w jednym krótkim żołnierskim zdaniu napisał co możesz zrobić żeby mieć możliwość uzyskania tego co chcesz...
    OK, ja rozumiem że można podział wydatku można zrobić na kilka sposobów (skrzynki, magistrala, trójniki+średnice+długości, lub mix, z ew. dołożeniem przepustnic) tylko nie rozumiem co się zmienia że gdy odwracamy ciąg (na wyciąg) że sprawa się magicznie komplikuje? Moim zdaniem powinno się to dzielić tak samo...

  6. #986

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    ...chyba nie uzyskasz odpowiedzi na to pytanie grzeniu
    w końcu ludzie się boją tego czego nie rozumieją, a jeśli się boją to będą woleli zapłacić niż samemu do rurek się dotykać no bo w końcu nie posiadają wiedzy tajemnej a każdy chce mieć w domu wszystko idealne hehe
    tak więc w imię dobrze rozumianego interesu tych co tą wiedzę posiadają na pewno jej nie ujawnią (albo inaczej - na pewno podtrzymają niepewność w Twojej głowie hehe)
    sorki, ale śmieszą mnie takie niedomówienia, albo się chce pomóc i się pomaga albo się nie chce pomagać więc po co się w ogóle odzywać...? (no chyba że dla najtańszej reklamy hehe)
    edit... widzę, że jednak odpowiedź padła więc to co powiedziałem straciło na aktualności
    Kurcze, niesamowite. Napisałem dziś rano w podobnym duchu, i... skończyło się tak samo. To znaczy, już po zatwierdzeniu odpowiedzi, zauważyłem, że w międzyczasie padła odpowiedź (akurat również Piczmana).
    Skończyło się tak, że skasowałem cały post.

  7. #987

    Domyślnie

    ..hehe... ja nie kasuję tego co napisałem, w końcu nie po to się męczyłem i naruszyłem szarą komórkę żeby się pozbyć całej myśli... ale zwrócić honor wypada
    ...

  8. #988

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    OK, ja rozumiem że można podział wydatku można zrobić na kilka sposobów (skrzynki, magistrala, trójniki+średnice+długości, lub mix, z ew. dołożeniem przepustnic) tylko nie rozumiem co się zmienia że gdy odwracamy ciąg (na wyciąg) że sprawa się magicznie komplikuje? Moim zdaniem powinno się to dzielić tak samo...
    Tak samo raczej nie będzie. Choćby dlatego, że przy nawiewie istotną rolę odegra geometria układu, która przy wyciągu nie będzie miała takiego znaczenia (tam, wydaje mi się, istotniejsze będą spadki (pod)ciśnienia w poszczególnych odcinkach kanału). Przeprowadź eksperyment myślowy, jak zachowa się powietrze na trójnikach typu T i Y przy nawiewie i wyciągu.

  9. #989

    Domyślnie

    Znany i "lubiany" T.Berzęczkowski twierdzi, że w skrzynkach rozdzielczych (zwanych rozprężnymi), przekrój poprzeczny kanału nawiewowego winien, mniej więcej, odpowiadać sumie przekrojów kanałów wywiewowych, tak by powietrze nie ulegało zbytniemu rozprężeniu. Spotkaliście się z czymś takim?
    U mnie stosunek powierzchni wywiewu do nawiewu, w skrzynce, będzie wynosił 2,5. Zastanawiam się czym to może grozić?

  10. #990

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelpiwowarczyk Zobacz post
    Tak samo raczej nie będzie. Choćby dlatego, że przy nawiewie istotną rolę odegra geometria układu, która przy wyciągu nie będzie miała takiego znaczenia (tam, wydaje mi się, istotniejsze będą spadki (pod)ciśnienia w poszczególnych odcinkach kanału). Przeprowadź eksperyment myślowy, jak zachowa się powietrze na trójnikach typu T i Y przy nawiewie i wyciągu.
    Nie spodziewam się że będzie identycznie, pytanie jakiej wielkości i gdzie będą różnice. W pewnych przypadkach (np. tr. T z wyciągiem od str pionowej kreseczki) turbulencje i zawirowania wyobrażam sobie różne dla naw/wyw, ale czy (jak?) to wpłynie na podział...? Hmm, ja mam u siebie skrzynki, ale coś mi się to dziwne wydaje... Jakiś przykład pomiarów by się przydał. W wolnej chwili zerknę do czytanek o WM...

    PS. też będę miał duże różnice w przekrojach.

  11. #991

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    OK, ja rozumiem że można podział wydatku można zrobić na kilka sposobów (skrzynki, magistrala, trójniki+średnice+długości, lub mix, z ew. dołożeniem przepustnic) tylko nie rozumiem co się zmienia że gdy odwracamy ciąg (na wyciąg) że sprawa się magicznie komplikuje? Moim zdaniem powinno się to dzielić tak samo...
    no to grzeniu wyobraź sobie kanał nawiewny np fi200 lecący od reku, po kilku metrach i zakrętach wstawiasz trójnik t z odejściem fi100, trochę słabo ci tam powieje więc zaraz po trójniku na kanale 200 wstawiasz redukcję albo lepiej przepustnicę, ta operacja spowoduje zwiększenie nawiewu tym odejściem fi100 i jego wydajność regulujesz przepustnicą na innym przecież kanale!
    teraz sytuacja identyczna tylko przepływ powietrza do reku, (kanał taki sam) masz ten odwrócony siąg i w rezultacie odejściem fi100 uzyskujesz maksymalną wydajność kosztem reszty magistrali, na dokładkę nie masz możliwości regulacji bo przepustnica powinna być gdzie indziej bo ba kanale 100 a zniknąć z kanału 200, więc jak opisałem odwracasz ciąg i masz kalekę, prawa mechaniki przepływu w obu przypadkach te same ale geometria inna bo kierunek inny
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 03-03-2012 o 06:27
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  12. #992
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Proszę o podpowiedź czy taką wentylację da się zrobić tylko na dwóch skrzynkach dla całej instalacji? Jak dla mnie to straszne długości przewodów wychodzą. Rozwiązaniem jest to co narysowałem na skrzynkach rozprężnych i częściowo trójnikach. Ale to niestety wymaga policzenia. Z tego wszystkiego czego się naczytałem to dla podobnych pomieszczeń wystarczy prosta zasada magistrala szerszą rurką a odnogi węższymi i regulujemy samymi anemostatami? Dla mojej wydajności 300m3/h (która pewnie będzie na stałe wynosić 100m3/h wystarczy "grubsza rurka" 150 czy dać 200? Nie mam pojęcia co będzie się działo z powietrzem przy takim układzie kombinowanym .. chyba dam to komuś policzyć
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m95rzut - projekt wentylacji.JPG
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	52,5 KB
ID:	104413   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m95rzut - projekt wentylacji - rury.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	58,7 KB
ID:	104414   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	m95rzut - projekt wentylacji z dwoma skrzynkami.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	60,6 KB
ID:	104415  

  13. #993

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    ...teraz sytuacja identyczna tylko przepływ powietrza do reku, (kanał taki sam) masz ten odwrócony siąg i w rezultacie odejściem fi100 uzyskujesz maksymalną wydajność kosztem reszty magistrali, na dokładkę nie masz możliwości regulacji bo przepustnica powinna być gdzie indziej bo ba kanale 100 a zniknąć z kanału 200, więc jak opisałem odwracasz ciąg i masz kalekę, prawa mechaniki przepływu w obu przypadkach te same ale geometria inna bo kierunek inny
    O właśnie, ww. jest dla mnie kompletnie dziwne... Jeśli jeszcze masz cierpliwość napisz jakiej wielkości to mogą być zmiany po zmianie kierunku. Przyjmując jak w przykładzie, że trójnik T 200/100 mamy w środku między anemo a reku (powiedzmy po 5m od ameno/reku do trójnika) to ja bez zdławienia przepustnicą (jak piszesz) spodziewałbym się podziału (na czuja, powiedzmy) 90:10%, i zdławiamy za trójnikiem kanał 200 do podziału wydatku przyjmijmy 60:40%. Odwracamy ciąg na wywiew i...... ja do wczoraj byłbym b. zdziwiony gdyby podziały (w opcji z przepustnicą czy bez) się zmieniły więcej jak o ~20% (nie punktów proc.)
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 03-03-2012 o 08:41

  14. #994

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelpiwowarczyk Zobacz post
    Znany i "lubiany" T.Berzęczkowski twierdzi, że w skrzynkach rozdzielczych (zwanych rozprężnymi),...
    Muszę kolegę zmartwić, skrzynki rozdzielcze to jedno ustrojstwo, a skrzynki rozprężne to drugie

  15. #995

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Obliczyć można, tyle ze wstawiając małe WC czy spiżarkę przed łazienkę lub kuchnię musimy albo wstawić przepustnicę albo zdławić anemostatem .
    A czy zamiast przepustnicy albo dławienia anemostatem nie można zastosować od małego WC właśnie trójnika "T"? Czy nie zadziała on delikatnie jak "dławik"? Trójnik Y daje równy podział. Regulację anemostatami zostawiam jako działanie "kosmetyczne".

  16. #996
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karlsen Zobacz post
    A czy zamiast przepustnicy albo dławienia anemostatem nie można zastosować od małego WC właśnie trójnika "T"?
    Można, ale średnica kanału 100 mm i odpowiednia jego długość + skręcenie anemostatu .

  17. #997

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    ...spodziewałbym się podziału (na czuja, powiedzmy) 90:10%...
    nie kumam, że przy odwróconym ciagu do reku 10% poleci przez 100 a 90% przez 200? jesli o to ci chodzi to niestety nie tak, to zależy od oporów przepływu, stosunek oporu kanału 100 do reszty kanału 200 jako całości, to się liczy, jak kto chce to ja nie bronię... różnica bierze sie z mechaniki płynu i nie chce mi się tego tłumaczyc ,

    wyobraź sobie jakiś kanał powiedzmy fi 100 którym płynie powietrze prędkością powiedzmy 5m/s, przykładasz rękę do wylotu bo dmucha i czujesz wyraźny strumień, odwracasz ciąg i masz ssanie z ta sama wydajnością, przykładasz rękę i wyraźnie czujesz słabszy ciąg niż przedtem nawiew, skąd to się bierze skoro kanał jest identyczny i identyczny wentylator pracuje dmuchając tez 5m/s tylko w przeciwnym kierunku? to są takie właściwości strumienia, zwarty czy rozproszony zachowuje się inaczej mimo że ciśnienie/podciśnienie to samo
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 03-03-2012 o 11:50
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  18. #998

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    nie kumam, że przy odwróconym ciagu do reku 10% poleci przez 100 a 90% przez 200? to zalezy od oporów przepływu, stosunek oporu kanału 100 do reszty kanału 200 jako całosci, to się liczy, jak kto chce to ja nie bronię...
    Akurat tę proporcję 90:10% tak rzuciłem na wyczucie (oraz przykładowe zdławienie takiego układu przepustnicą na fi200 za trójnikiem do 60:40%). Bardziej chodziło mi o to że w obu przypadkach (z przepustnicą czy bez) odwracając ciąg spodziewam się podobnych wymian na obu końcach (tylko kierunek przeciwny, z<>do reku).
    A z tego co napisałeś (#999, tak zrozumiałem) to aby tak było należałoby wręcz przepustnicę dać na kanale 100 zamiast na 200. I to mi za diabła nie pasuje

    PS. Jak pamiętam w wielu szkicach projektów w tym i podobnych wątkach ludziska pokazywali umiarkowanie (moim zdaniem) dopracowane projekty, raczej robione b. na wyczucie. Tubylcy komentowali, m.in. (u)znany AdamMK, i nie przypominam sobie takich "cudów", schamat dla naw. i wyw. kojarzę ten sam, również nikt się chyba nie skarżył że niezadowolony z działania po wykonaniu.

    EDIT: widzę dopisałeś - narazie odpowiadam: niewiem idę coś zjeść. pzdr
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 03-03-2012 o 12:05

  19. #999
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maron79

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    PS. Jak pamiętam w wielu szkicach projektów w tym i podobnych wątkach ludziska pokazywali umiarkowanie (moim zdaniem) dopracowane projekty, raczej robione b. na wyczucie. Tubylcy komentowali, m.in. (u)znany AdamMK, i nie przypominam sobie takich "cudów", schamat dla naw. i wyw. kojarzę ten sam, również nikt się chyba nie skarżył że niezadowolony z działania po wykonaniu.
    Mam projekt WM na trójnikach i chyba nie na różnicy w schemacie wyciągu i nawiewu, ale muszę to dokładnie sprawdzić. Co prawda projekt dostałem w promocji razem z projektem domu, ale mam nadzieję, że się projektant trochę przyłożył do roboty

  20. #1000

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanko - coś kojarzę że pisaliście aby nawiewy robić fi 125 (może Piczman u Konrada w dzienniku?). U mnie się to chyba szczęśliwie tak nudno układa że na poszczególnych nitkach od skrzynek potrzebuję prawie równych wymian (w kilku pomieszczeniach są podwójne naw. lub wyw.), ale mam również oprócz flexów kanały płaskie. Zaprojektowałem to na kanałach (za skrzynkami) fi 100 i płaskich 15x5cm - fajnie o tyle że przekroje b. podobne, układ prosty. fi 125 pasuje przekrojem do płaskiego (plastika) np. 22x5,5, pytanie czy rzeczywiście warto/należy to zmienić, bo o ile dobrze liczę do dla moich wymian (zakładam praktyczne 1/2 kubatury=130m3/h) to prędkości w kanałach mam 0,9 vs 0,6 m/s?


    Co do tych różnic naw./wyw. to przyjmuję wątpliwość, wrócę sobie do tematu kiedyś, może jak będę mógł też anemometrem coś pomierzyć, mojej inst. raczej to nie zaboli, a ważnych zaległości mam sporo. Dzięki panowie za uwagi, pozdrawiam

Strona 50 z 161

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony