dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 161
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 3205
  1. #161

    Domyślnie

    Właśnie wróciłem z firmy zajmującej się instalacjami grzewczymi, wentylacją etc. Popytać o to i owo. Akurat trafiłem na szefa. Gościu polecił mi zastanowić się glęboko czy jest sens instalowac wentylację mechaniczna. Bo jak stwierdził że w porównaniu do dobrze wykonanej wentylacji grawitacyjnej, wentylacja mechaniczna kosztuje całkiem sporo, a zalety za bardzo nie przewyższają zalet grawitcyjbej. Poza tym uświadomił jedną rzecz - grawitacyjna jest bezawaryjna. A naprawa mechanicznej nie zawsze jest prosta.....Ogólnie wygląda to wg. niego (jakby nie było goscia z dośwaidczeniem) tak
    Wentylacja mechaniczna w porównaniu do grawitacyjnej:
    * niższe koszty, choć de facto nie wiele niższe bo czesto zapominamy o energii potrzebnej do napędu wentylatorów,
    * wyższy komfort, choć to rzecz subiektywna
    ale
    * mimo wszystko wyższy hałas;
    * problem gdy coś "piardnie" (chyba że zrobimy włazy inspekcyjne ale to z kolei szpeci)
    * mneijsze ryzyko zagrzybienia ścian , ale jako przyroda próżni nie znosi inne drobnoustrojstwa które lęgną się w przewodach wentylacyjnych (o ile w budynkach użyteczności publicznej wymagane jest czyszczenie przewodów -często nie egzekwowane - to w mieszkaniach nikt tego nie robi)

    Dlatego zdecydowałem się zostać przy wentylacji grawitacyjnej. Kupię tylko nawietrzniki...

  2. #162

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    A wiesz ile lat żyli w jaskiniach?!
    Też "było dobrze". (poza jaskinią bywało gorzej!)
    Adam M.
    Życia w jaskiniach nie pamiętam, ale mieszkanie w domu z wentylacją grawitacyjną też. Wychowywałem się i nadal mieszkam w "starym" budownictwie. I zawsze latem kojarzę jedno - miły chłód po wejściu do mieszkania (czego w wielkiej płycie raczej nie doświadczysz). U moich rodziców przy "skręceniu" kaloryferów (do "0" w jednych i do "3" w innych przy 5 stopniowej skali) temperatura zimą utrzymuje się na poziomie ok. 20 stopni. Latem w największe upały nie dochodzi do 23 stopni. Latem wstając od komputera i wychodząc z domułapałem się na tym że jestem ubrany za ciepło
    Tak więc moim zdaniem cała dyskusja o wentylacjach jest jak dyskusja o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami WielkiejNocy. Każdy ma swoje zdanie. I super! I nie świadczy to o czyimś ograniczeniu. Jak pisałem zostaję przy grawitacyjnej wentylacji. Pozdrawiam wszystkich!
    Olgierd

  3. #163

    Domyślnie

    Cytat Napisał 3glo
    Wychowywałem się i nadal mieszkam w "starym" budownictwie. I zawsze latem kojarzę jedno - miły chłód po wejściu do mieszkania (czego w wielkiej płycie raczej nie doświadczysz).
    A zastanawiałeś się z czego się to bierze? Wskazówka: wentylacja nic do tego nie ma.

  4. #164

    Domyślnie

    Nie od wentylacji, ale chodziło o to że wentylacja grawitacyjan nie jest taka be

  5. #165
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc
    Cytat Napisał 3glo
    Wychowywałem się i nadal mieszkam w "starym" budownictwie. I zawsze latem kojarzę jedno - miły chłód po wejściu do mieszkania (czego w wielkiej płycie raczej nie doświadczysz).
    A zastanawiałeś się z czego się to bierze? Wskazówka: wentylacja nic do tego nie ma.
    A ja latem kojarzę jedynie słońce i piękną pogodę - choć też mam w domu wentylację grawitacyjną
    Czy mam złe skojarzenia czy to nie ma z tym nic wspólnego ?

    Poza tym twoje obserwacje są nie poparte żadnymi danymi - 20 stopni w domu - ale dom domowi nie równy.
    Przemyśl i policz dokładnie - ja też spotkałem wielu takich "fachowców" którzy jak raz się nauczyli to na tym bazują - cholernie ciężko się z nimi gada - narzucają Ci swój punkt widzenia.

    Większosć twoich punktów dawno tu na tym lub innym wątku zostało zanegowanych więc radzę przemyśl sprawę jeszcze 10 razy a jak już zdecydujesz - usiądź i pomyśl 11 raz

    Lepiej dłużej pogdybać aniżeli później do końca życia żałować - to poważna zmiana i decyzja o wyborze - wybierając półśrodku (teraz grawitacyjna a później zobaczę) pokryjesz podwójne wydatki jak się zdecydujesz

    To forum jest naprawdę kopalnią wiedzy. Poczytaj poczytaj ale ludzi którzy mają! a nie słyszeli lub nigdy nie chcieli.
    Pozdrawiam

  6. #166

    Domyślnie

    To co napisałeś można obucić w obie strony.
    Jak powiedziałes dom domowi nie równy. Ale to samo można powiedzieć w drugą stronę. Także wobec tych co zalecają wentylację mechaniczną. Poza tym jest to czynnik mnie zniechęcającym bo mój dom nie pasuje do żadnego tu opisywanych. Chociażby dlatego że nie będę mial miejsca na montowanie GWC (zabudowa w mieście)
    Co do podwójnych wydatków to jest to jeden z głównych punktów moich rozważań - tyle że skłania mnie w kierunku wentylacji grawitacyjnej. Jak pisalem parę postów wczesniej, stan surowy już stoi, komin też. I na to wpływu nie miałem...
    Gościu z którym rozmawialem był szefem w dużej firmie zajmujacej się techniką grzewczą i wentylacją ;] Więc ma doświadczenie z nie tylko jednego reku.
    Forum jest kopalnią wiedzy, choć ... niestety to forum mimo wielu zalet ma jedną wadę. Podatność na "mody" którym wielu ulega i potem broni swojego zdania do upadłego i próbując na siłę przekonac innych. Nawet uciekając się do szyderstw czy wyzywania od głupków tych co inne zdanie mają.
    Zostanę przy swoim zdaniu. Jak będzie za ciepło latem to wstawię sobie splita.
    Przegdybałem, przemyślałem 150 razy. Zawsze ktoś może powiedzieć że za mało. Ale wybrałem. Zamówiłem okna z nawiewnikami. Zostaję przy grawitacyjnej. To mój wybór. Świadomy wybór. A niech inni robią jak uważają...

  7. #167

    Domyślnie

    Witam,
    do tej pory o wentylacji wiedziałem tyle że powinna być, po przeczytaniu tych postów zastanawiam się nad wentylacją nawiewno - wywiewną i naszkicowałem co następuje

    parter


    poddasze


    Starałem się rysować według wskazówek z tematu, nawiewy w pokojach, wyciągi z kuchni i łazienek.
    Czy rozmieszczenie wentylatora nawiewnego ( parter - went. połączony z GWC dł 50m) i wywiewnego wraz z wyrzutnią ścienną ("poddaasze" nad poddaszem) jest prawidłowe?
    Proszę o wytknięcie błędów, rozumiem że gdyby taka wentylacja była dobrze zrobiona to rezygnuję z budowy komina wentylacyjnego w łazienkach, zostaje tylko kanał wywiewny do okapu w kuchni ?
    pozdrawiam

  8. #168

    Domyślnie

    Adam_mk

    A jak sie ma do wentylacji mechanicznej z odzyskiem system rozprowadzania ciepła z kominka tzw. DGP,
    Zapewne połączyc bezpośrednio tych dwóch systemów nie można ze względu na wysokie temperatury powietrza z kominka, ale czytałem w którymś z wątków o dodatkowym kanale wywiewnym z anemostatem na suficie w pobliżu kratki wywiewnej kominka zbierający poduszke ciepła spod sufitu.
    Na ile taki dodatkowy kanał może byc skuteczny, czy jest w stanie rozprowadzic ciepłe powietrze i ogrzac pozostałe pomieszczenia przy niewielkich mrozach w domu energooszczędnym?

  9. #169

    Domyślnie

    Cytat Napisał danielw
    Adam_mk

    A jak sie ma do wentylacji mechanicznej z odzyskiem system rozprowadzania ciepła z kominka tzw. DGP,
    Zapewne połączyc bezpośrednio tych dwóch systemów nie można ze względu na wysokie temperatury powietrza z kominka, ale czytałem w którymś z wątków o dodatkowym kanale wywiewnym z anemostatem na suficie w pobliżu kratki wywiewnej kominka zbierający poduszke ciepła spod sufitu.
    Na ile taki dodatkowy kanał może byc skuteczny, czy jest w stanie rozprowadzic ciepłe powietrze i ogrzac pozostałe pomieszczenia przy niewielkich mrozach w domu energooszczędnym?
    Czytałem kiedyś na stronie(www) bodajże pl. instalatora ciekawy artykuł na ten temat.
    Dziś szukałem i nic…(jak znajdę dam linka) a przy okazji znalazłem to: http://www.archon.pl/wentylacja_mech...archon/346,art
    może komuś się przyda
    aczkolwiek W.M. prezentowanej tam firmy nie polecam
    Pozdrawiam! kazik

  10. #170

    Domyślnie kominy

    Adam mk proszę cię o krótkie zdanie na temat kwestii kanałów.

    Zdecydowałem się na wentylację machaniczną, ale z różnych powodów chcę zachować tradycyjne kanały wentylacyjne. Będą zamykane kratką z żaluzjami, to kompromis z żoną. Będziemy mieszkać blisko lasu i latem przy otwartych oknach mogłyby pełnić nadal swoją funkcję.

    Pytanie jest o zimę oraz późną jesień i wczesną wiosnę. Czy zachowanie takich zamykanych kanałów uniemożliwia poprawną prace wentylacji z reku ?

  11. #171
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Ja twierdzę, że uniemożliwia. Zawsze któryś pozostanie otwarty.
    Komu by się chciało oblatywać chałupę bardzo dokładnie?
    I kominiarz tego nie odbierze.
    A więc - albo rybka, albo...
    Dziewczyna się w szkole obijała, Opuszczała fizykę.
    Wentylacja grawitacyjna latem NIE DZIAŁA!!!
    Bo?
    Bo jej napędem jest system grzewczy.
    A gdzie latem jest cieplej? W domu czy poza nim?
    Adam M.

  12. #172
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Wyliczaliście może o ile zmniejsza się zużycie energii na ogrzewanie domu (nowy dom ~150m2, dobrze ocieplony) w przypadku zastosowania w nim rekuperatora? Chodzi mi o jakąś średnią.
    Czy to będzie w granicach 10-15 kWh/m2 rocznie ?

  13. #173
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Wyliczaliście może o ile zmniejsza się zużycie energii na ogrzewanie..."
    "Chodzi mi o jakąś średnią. "

    W bardzo dobrze ocieplonym i SZCZELNYM POWIETRZNIE domu, niezależnie od jego wielkości, straty wentylacyjne ciepła to od 60 do 80% ilości wsadzonej w system grzewczy. (Nie wliczać poboru na CWU!)

    Jak masz sito z dobrze ocieplonymi boczkami - to może nawet i 10% zaoszczędzisz?

    Generalnie - stała aparaturowa. Wszystko zależy od tego JAK DOBRZE ten dom został zbudowany, a nie tylko jak grubo ocieplony.
    Adam M.

  14. #174
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Jak masz sito z dobrze ocieplonymi boczkami - to może nawet i 10% zaoszczędzisz?
    To by się zgadzało z tym co kiedyś słyszałem od kogoś kto już ma rekuperator oraz z innego forum.

  15. #175

    Domyślnie

    Zazdrośnica napisała:
    Niestety się pofatygła i liczyła, że nie na wszystko starczy a i preferencyjnych kredytów czy dopłat nie ma z tytułu reku czy solarów.
    Zobacz np. tu:
    http://www.bosbank.pl/?page=ekologia...nie_srodowiska
    i http://www.budgar.com.pl/modul.php?n...mer=96a06c43a8
    a "pofatygła" się tu:
    http://www.ekoenergia.polska-droga.p...oc-do-oze.html ???

    3glo, phans
    …. o „reku”, oknach, kuchenkach i gazie :
    http://www.ekoenergia.polska-droga.p...em-ciepsa.html


    -w nowo budowanym domu koszt posiadania w. mechanicznej z odzyskiem jest podobny do… w. grawitacyjnej
    -w.m działa zawsze* jak i kiedy chcemy a w,g działa ??? … jak i kiedy chce
    -obie do działania potrzebują energii do w.m liczonej w W a do w.g w MW
    Biorąc pod uwagę j.w
    --NIE MAM WYBORU …

    *jak jest prąd
    Pozdrawiam! kazik

  16. #176
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał kazik76
    …. o „reku”, oknach, kuchenkach i gazie :
    http://www.ekoenergia.polska-droga.p...em-ciepsa.html
    rekuperator - lekka przesada z tym 4900kWh zysku, kosztu modernizacji 3tys, czasu zwrotu 3 lata ale w niektórych przypadkach możliwe

  17. #177

    Domyślnie

    Otrzymałem moje cacko z juwentu. W odniesieniu do nagrzewnicy dospela robi wrażenie. Małe gabaryty, ale za to 6 rzędów, sprawia wrażenie solidnej i pewnie taka jest. Zastanawia mnie tylko jedno: napisałem, że interesuje mnie nagrzewnica/chłodnica, a w tym co otrzymałem nie widzę odprowadzania skroplin. Nie jest potrzebne przy chłodzeniu powietrza?

  18. #178
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    To jest nagrzewnica ramowa bez obudowy !

    Można u nich zamówić i obudowę, tylko zapytaj Adama ile kosztuje

    Ja planuje zrobić rynnę i do kanalizy, po sprawie powinno być
    A gdzie chcesz to powiesić? Ogrzewane pomieszczenie czy poza domem ?

  19. #179

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    To jest nagrzewnica ramowa bez obudowy !

    Można u nich zamówić i obudowę, tylko zapytaj Adama ile kosztuje

    Ja planuje zrobić rynnę i do kanalizy, po sprawie powinno być
    A gdzie chcesz to powiesić? Ogrzewane pomieszczenie czy poza domem ?
    Wszystkie elementy niestety są na nieogrzewanym poddaszu użytkowym, i to jeszcze tak małym, że ciężko cokolwiek tam zrobić Ale dajemy radę, już prawie cały nawiew jest zrobiony. Wszystkie elementy wentylacji otulone wełną isover 15cm, folią stretch a potem geowłókniną aby się folia nie darła jak się te rury tam przenosi. Czyli trzeba dorobić taką michę? A odprowadzenie masz przez syfon do kanalizy? A co jak ten syfon wyschnie? Smrodek w domku..? :/

    Acha, obudowę zrobiłem ze styropianu, tylko właśnie tego odprowadzenia skroplin mi brakuje. Problem jest taki, że wilgoć będzie się wykraplać wewnątrz nagrzewnicy, tam gdzie przepływa powietrze. Z tej zamkniętej komory nie ma żadnego króćca przyłączeniowego. I teraz co z tym fantem zrobić? Wywiercić otwór aby woda ściekała na styro i dalej np. do kanalizy?

  20. #180
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Ile tej wełny? Nieźle

    Co do syfonu to chyba jest zastosowany przy reku żeby ciąg wentylatora nie wessał skroplin do obudowy i kanały
    Przy nagrzewnicy chyba już nie trzeba, poza tym skąd tam ma być smród?

    Toż te skropliny powstają z różnicy temperatur, czysta woda to to jest

Strona 9 z 161

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony