dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 12
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 228
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Następnie przyjechały dwie ciężarówki pełne styropianu - a to "tylko" jakieś 22 m3 było!



    Rozpoczęło się układanie szalunku traconego:



    a tak to wygląda:



    Przed ułożeniem styro wynajęliśmy pana, który sprawdził poprawność zagęszczenia pospółki. Wyszło, że wszystko jest idealnie.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 24-11-2010 o 20:09

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zastosowaliśmy cieplejszy styropian niż był w projekcie - zamiast EPS 100 o 0,037 W/(mxK), bardzo twardy styropian o 0,034 W/(mxK). TŻ nie mógł się przekonać do fasadowego EPS 100 i nie potrafił zaufać projektantowi.

    Nie chcę za bardzo ingerować w projekt, ale zastawiam się po co folia? Nie lepiej było wpisać w projekt styropian o obniżonej nasiąkliwości typu Hydropian?

    Obawiam się jednak, że podrożyłoby to koszty wykonania płyty, a ideą projektanta płyty jest udowodnienie, że płyta jest tańsza niż zwykły fundament.

    U nas już nie, ale na nasze życzenie, więc nie mamy pretensji. Wybraliśmy płytę nie ze względu na koszty budowy tylko ominięcie mostków cieplnych.


    Jutro jedziemy pilnować układania zbrojenia. A w sobotę zalewamy betonem, jeśli pogoda nie zrobi paskudnego psikusa.

    Tak wygląda więc tempo prac:
    1 dzień zbieranie ziemi (w tym samym dniu można wywieźć - u nas odbyło się to kolejnego dnia)
    2 dzień zasypywanie i ubijanie pospółki
    3. dzień wytyczanie budynku
    4. dzień układanie instalacji (z powodu braków zaopatrzeniowych w okolicznych hurtowniach, u nas trwało to 1,5 dnia)
    5. dzień ponowne ubicie, sprawdzenie zagęszczenia, ułożenie styropianu
    6. dzień ułożenie zbrojenia
    7. dzień lanie betonu
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 24-11-2010 o 20:06

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ze względu na brzydką i mroźną pogodę odłożyliśmy wylanie betonu na wiosnę (lub do ocieplenia). Przynajmniej nie będę się zastanawiać czym zabezpieczyć płytę na zimę, ani czy wiosną nie trzeba będzie źle związanego betonu skuwać.

    Jak buduje się płytę?
    Robi się wykop nieco większy niż budynek i wypełnia pospółką. Utwardza pospółkę. Następnie osadza szalunek tracony z płyt styropianu w płytkim rowku dookoła przyszłego budynku, na podbudowie z cementu (betonu). Układa się instalację kanalizacyjną, wodną, przepust pod elektrykę (niekiedy rury odkurzacza centralnego). Nieckę wykłada się folią i wypełnia dno pozostałymi płytami styropianu. Na to idzie zbrojenie w formie podwójnej kratownicy przekładanej dodatkowym wzmocnieniem pod ścianami nośnymi. A na to wylewa się beton.

    W naszym przypadku to było:
    40 mb styropianu 20 cm grubości
    93 m2 styropianu 2 x 10 cm grubości
    2,5 m3 styropianu 8 cm na opaskę przeciwwysadzinową
    527 kg drutów
    1047 kg siatki stalowej
    rury kanalizacyjne za ok. 800 zł
    130 m2 folii
    18 m3 betonu

    do tego 5 opakowań pianki do uszczelniania, 4 worki cementu, siatka, klej i takie duperelki

    TŻ się załamał jak podliczył wydatki i chodzi jęcząc: "na co mi było to budowanie?"

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Patrzę na prognozę pogody - ma być -15 stopni.
    Całe szczęście, że nie zdecydowaliśmy się na lanie betonu!

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W sobotę 19.03.2011 odbyło się zalewanie płyty:
    Weszło 17 m3 betonu (troszkę mniej, bo zostały jakieś 2 taczki), 2 samochody go przywiozły z Nekli. Ponieważ było z usługą lania, zapłaciliśmy tylko 8% VAT.

    ostatnie ustalenia z ekipą, podjeżdża samochód


    No i się zaczęło wylewanie:

    (ten sugestywny przyrząd w rekach majstra to wibrator )

    Tutaj widać budynek do którego się dobudowujemy


    Przyjechała druga betoniarka i przelewała beton do pierwszej, z pompą


    A tak wyglądało to po 30 minutach:


    Gdyby nie problemy z pracą Krzycha byśmy już mieli postawiony parter
    Spodziewamy się lada chwila odszkodowania za zerwanie umowy, więc może przed ślubem ten parter uda nam się postawić.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 27-03-2011 o 23:39

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Miałam przerwę w pisaniu, bo nic się nie działo (prócz ślubu). Płyta sobie stała i stała.
    Aż do czasu, gdy mogliśmy udokumentować bankowi minimum zarobków i stażu pracy do wzięcia kredytu.
    Mamy pozytywną decyzję kredytu "Rodzina na swoim". Było trochę załatwiania i papierkologii. Było trochę nerwów i nawyzywania urzędników. Ale mamy decyzję.
    W międzyczasie wystawiamy działkę w Przeźmierowie z pełnym uzbrojeniem na sprzedaż, coby mieć z czego raty płacić

    Ponieważ uzbieraliśmy też trochę kasy w międzyczasie, trochę popożyczaliśmy od rodziny, więc kupiliśmy materiały i voila! "mury się wznoszą, się wznoszą do nieba".
    Budowa kontynuowana jest rodzinnie.
    Na razie zdjęcia są w aparacie.

    A my czekamy na pierwszą transzę kredytu.
    Przeczyściłam dziennik z mało merytorycznych wpisów (które przeniosłam do komentarzy), by był bardziej przejrzysty.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zdjęcia z budowy:

    Budujemy Silką, niestety - duuużo drożej niż zakładaliśmy. Chcieliśmy kupić silikaty z Uniki czy Grupy Silikaty. Ale nawet oficjalni dystrybutorzy tych dwóch firm nie chcieli (sic!) podać nam ceny dla bloczków i wciskali Silkę Xelli. Prawda jest taka - duże hurtownie po prostu olały moje maile z prośbą o wycenę materiału na cały budynek (a podaliśmy ile szt. bloczków potrzebujemy), więc kupujemy w małej hurtowni niedaleko nas.
    Poskarżyłam się producentowi, to dostałam odpowiedź, że on nic nie może, bo kupować bloczki mogę tylko u dystrybutora.

    Tak skończyła się patriotyczna chęć wspierania polskich firm. Polacy mają nas w dupie, to my będziemy kupować towar Niemców.

    Budowę kontynuuje inna ekipa - jeden majster z pomocnikiem. Bliscy znajomi brata (teraz już) męża. Pracują wolniej niż poprzednicy (jest ich w końcu tylko dwóch), ale dzięki temu mamy więcej czasu na przygotowanie dla nich rat wypłaty.

    Bloczki 18 cm są drążone, więc nie takie ciężkie, jak straszono w opowieściach o silikatach. Majster ma dobry sprzęt, tnie je bez trudu, bardzo gładko, ekonomicznie, bez jakieś wielkiej ilości odpadów. Ustawia bardzo dokładnie - co jakiś czas na budowę wpada kierbud i sprawdza poziomy ścian niwelatorem laserowym - poziomy wychodzą idealnie.

    Pierwsza warstwa układana na papie i cemencie. Kolejne warstwy na klej. Ścianki działowe wiązane ze ścianą nośną.

    Tak wygląda pierwsza warstwa:






    Okazało się, że jeden przepust (na kable elektryczne) jest o 2 cm przesunięty i wychodzi w słupie. Trzeba będzie słupy przesunąć o 2 cm, co zmniejszy mi o 2 cm wiatrołap.
    Kierbud twierdzi, że 2 cm nie ma wpływu na wytrzymałość zbrojenia w płycie.

    A teraz już widać ściany:





  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    I ściany nieco wyżej.

    Tutaj widok z ogrodu na wielkie okno tarasowe.


    Tutaj wejście do domu - szerokie, bo drzwi będą z naświetlem. Widać zaczątki ścianki nośnej schodów oraz tylne wyjście kuchenne na taras


    Tutaj stoimy przy wejściu na przyszłe schody. Po lewej kuchnia , na wprost wyjście kuchenne.


    Widok z wejścia kuchennego na wejście od ulicy.


    A tutaj stoję pod prysznicem i mam widok na kuchnię - duża pomarańczowa rura to wlot do GWC, mała rura na środku kuchni - odpływ wody na wyspie (o ile będzie wyspa)

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Niestety, nie wymyśliłam dobrego sposobu na ocieplenie ściany pomiędzy nami a sąsiadem. Stanęło na styropianie i perlicie do zasypania szczelin.
    Ale o nie była do końca dobra decyzja, bo klej z klejenia bloczków spadał na styropian:

    A przez wąską szczelinę nie było jak tego prawidłowo oczyścić.
    To są teraz mostki cieplne.

    Mam nadzieję, że przynajmniej perlit pomoże.
    Okazało się, że źle wyliczyliśmy potrzebną ilość perlitu i zabrakło. Nie wiem jak to się stało?


  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mam już ścianę nośną w salonie:


    Teraz już widać kształt wszystkich pomieszczeń. A ja znalazłam się na etapie - ale ten dom jest mały! Parter to dwa moje mieszkania a mnie się wydaje, że meble nie wejdą, tam gdzie planuję.

    Zbrojenia słupów nośnych na której opierać się będzie kondygnacja piętra:



    A tu nieszczęsny przepust na kable elektryczne, który wypadł 2 cm bliżej wejścia i znalazł się częsciowo w słupie (trzeba było nieco słup przestawić):

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mam już wylane nadproża - jak podeschną, będzie wylewany wieniec i kładziony strop. I to prawdopodobnie wszystkie prace z jakimi zmieścimy się w tym roku.
    Chyba, że jesień będzie dłuuuuga i sucha.

    Nadproża podpierane są przez słupy systemowe. Sam szalunek jest z płyty OSB.

    Teraz najprawdopodobniej zmniejszyłabym największe okno w salonie do 2-2,5 m.
    i bardziej naciskałabym architekta na wykorzystanie rozwiązań systemowych (nadproża, stropy) w projekcie, bo bardzo skracają czas budowy, a jak się policzy robociznę i koszty szalunków, to wychodzą chyba taniej niż klasyczne zbrojenie i beton.

    Gdy obliczaliśmy koszty stropu Teriva okazało się, że w kilku miejscach bloczki się nie mieszczą i trzeba robić w zasadzie fragmenty monolityczne. Szkoda, że architekt tego nam nie powiedziała, bo lekko zmieniając obrys bryły domu można byłoby cały strop zrobić tylko na terivie.

    Nadproża w szalunku z płyt OSB
    jedno długie łączące okno i drzwi tarasowe




    A tu nadproże łączone - wyjście tarasowe z kuchni i przejście z kuchni do salonu pod schodami:


    A tu jedno z dwóch nadproży systemowych (L-19), nad drzwiami wejściowymi:


    Tych nadproży się trochę naszukaliśmy, bo są węższe niż typowe (9 cm zamiast 12 cm).

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dziś podpisaliśmy w banku cyrograf na 30 lat :/

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Po zdjęciu szalunku nadproża wyglądają tak:

    Wysokie okno w salonie od frontu:


    nadproże fabryczne nad oknem w kuchni oraz nadproże łączone - drzwi tarasowe przy kuchni i przejście do salonu



    Oraz długie nadproże nad oknami salonu:

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ponieważ nie chcieliśmy przycinać bloczków, okna mają ciut inne wymiary (wysokości) niż wynika to z projektu.

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zbrojenie i szalowanie pierwszego z wieńców - przenoszącego obciążenia piętra oraz słupów. Układ jest trochę skomplikowanie zaprojektowany (nie wiem w sumie dlaczego, wydaje mi się, że można było wymyślić to bardziej prosto). W każdym razie wieniec wystaje nad dach i jednocześnie jest początkiem ściany piętra. Jest bardzo długi - zbrojenie miało prawie 9 mb długości i było powiązane ze słupami oraz nadprożem przejścia z holu do salonu. Majster miał łamigłówkę szalunkową do rozwiązania.

    Wyszło tak:




    A tu rzut oka na zbrojenie - producent zbrojenia, majster i kierbud uważają, że zbrojenie jest, delikatnie mówiąc, przewymiarowane. Ale robimy wg. projektu.



    A tutaj słup w szalunku:


    Na zdjęciu łącznik dwóch wieńców:


    Podczas wylewania szalunek zaczął nieco przeciekać i trzeba było szybko go dodatkowo wzmacniać.


    Na sąsiednich budowach w tym samym czasie dwie ekipy też wylewały wieńce i w czasie wylewania obsunął się szalunek - w jednym domu zleciał beton odsłaniając zbrojenie, a w drugim przewrócił się fragment ścianki. Obie ekipy przyleciały prosić naszego majstra by ich ratował. Ale rozłożył ręce, bo nie rzuci roboty u nas.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dzisiaj zamówiliśmy stropy Teriva i zbrojenie wieńca.
    - nad częścią z piętrem klasyczne betonowe pustaki, ale z nalaną na gotowo warstwą betonu (Teriva Plus z Konbetu)
    - nad część bez piętra pustaki styropianowe (Teriva Light z Konbetu) - zapłacimy więcej, ale będziemy mieli cieplejszy strop.
    Te same bloczki planujemy nad piętrem. Dzięki temu będziemy mieli ultraciepłe stropy, jak do tego dodamy jeszcze 30 cm ocieplenia.

    Konbet ma konstruktorów do przeliczania stropów.

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W projekcie mam schody betonowe.
    Od samego początku nie chciałam schodów z drewna. Są drogie, trzeba je zrobić na samym końcu budowy i skrzypią. Poza tym zawsze je sobie wyobrażałam jakoś ażurowo, a chciałam mieć solidną konstrukcję.
    I cały koncept mi się zawalił po obejrzeniu schodów Analieny w jej dzienniku. Jej schody są z płyty OSB. Zbudowane w trakcie wykończeniówki, ale wykończone drewnem już po wszystkich pracach. OSB nie będzie skrzypiało, nie będzie się paczyć, można je pomalować a nawet otynkować.

    Mój majster umie docinać precyzyjnie konstrukcje z OSB, co udowodnił przy szalunkach.

    Pojadę ze zdjęciami schodów Analieny do majstra i kierbuda. Ciekawe co powiedzą?

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Konstruktor się przyznał, że przewymiarował zbrojenie. Uwaga - jakie było jego tłumaczenie:
    "bo pręty żebrowane fi 8 są bardziej dostępne niż gładkie fi 6 i chciał wszystkie pręty zrobić w jednym rozmiarze" . Oczywiście to bzdura na kółkach - pręty można bez problemu dostać w każdym rozmiarze, ale przez błędne przeświadczenie konstruktora ja zapłaciłam kilkaset złoty więcej za stal :/ Wkurza mnie ten lekceważący stosunek do pieniędzy inwestora u architektów, bo im się nie chce liczyć na styk, a ja nie mam jak zweryfikować obliczeń.

    Kierbud i majster śmieją się, że w domu mogę zaparkować tira, a na dachu zrobić lądowisko dla śmigłowców.
    Piętro będzie przeliczone na nowo, tym razem przez konstruktora z "Konbetu", pod ich rozwiązania systemowe.

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dzisiaj przyjechał towar:
    - Strop parteru z "Konbetu"
    - zbrojenie wieńca
    - dwie belki HEB (ok 480 kg - było co przenosić w 4 chłopa)

    Z belkami mieliśmy szczęście - belki HEB produkowane są w długościach 12 m a my potrzebowaliśmy 8,4 m łącznie. W różnych hurtowniach po kolei informowano, że musimy kupić całą belkę 12 m a oni ją tylko dla nas przytną. Az trafiłam na ofertę ze Swarzędza - najdroższą, jeśli chodzi o cenę kg, ale z najtańszym transportem i belką akurat o długości 8,4m. Nawet najdroższa stal 8,4 m nie przebije cenowo taniej stali 12 m + obłędny koszt transportu.

    "Konbet" - ta firma to wzór idealnego podejścia do klienta. Przy takiej znikomej ilości towaru, jaką zmawialiśmy na nasz mały domek, byliśmy traktowani jakbyśmy zamawiali stropy na całe osiedle. Grzecznie, cierpliwie, z uśmiechem, z alternatywnymi propozycjami rozwiązań technicznych, były potwierdzenia telefoniczne transportu (kiedy wyjeżdża, kiedy mamy się go spodziewać).




  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dzisiaj zdjęcia z rozszalowania słupów i układania stropu:

    Po zdjęciu płyt OSB ukazała się śliczna faktura wiórów drzewnych. Az żal zakrywać tynkiem


    Część stropu nie zakryta piętrem będzie z bloczków styropianowych:




    A nad pozostałą częścią klasyczne keramzytobetonowe:


    I zrobiło się ciemno i nisko w salonie

Strona 3 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony