dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36

Temat: Co lepsze klej czy zaprawa cementowa

  1. #1

    Domyślnie Co lepsze klej czy zaprawa cementowa

    Witam. Może się powtarzam ale mam dylemat jaką spionę zastosować do bloczków z betonu komórkowego.Kupiłem bk pierwszego gatunku ( bardzo równy) i można go położyć na klej.Jednak majster na budowie stwierdził że klej w wilgotne dni będzi przebijał przez tynk i wtedy widać wszystkie łączenia. Proszę osoby które mają dom wybudowany na klej o opinię czy to prawda. Pozdrawiam

  2. #2

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    wypowiedź "majstra" dosyć dziwna - zapewne tłumaczyć należy na:

    że nie za bardzo czuje się na siłach murować bloczki "na kleju"

    dwa rozwiązania:

    1. zmienić "majstra"
    2. jeżeli ściana nie ma być przypadkiem jednowarstwowa tylko
    dwuwarstwowa z ociepleniem to murować na normalną zaprawę
    tylko że raczej ta zaprawa to powinna być cementowo-wapienna
    nie cementowa bo raczej zaprawa nie powinna być 10 razy mocniejsza
    niż bloczki....

  4. #4

    Domyślnie

    kupiłeś bloczki o dokładnym cięciu - przeznaczone do murowania zaprawą klejową, to użyj kleju - logika!logika!
    pewnie twój majster jest starej daty, wówczas wszystko się na zaprawy robiło z kielnią w łapie (do kleju wystarczy taka fajna, mała łopatka )

    nie jest prawdą, że fuga klejowa będzie przebijała przez tynk, w to nie wierz
    rano, wieczór, we dnie, w nocy - będę zawsze ku pomocy

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Na zaprawie cementowej muruje się pierwszą warstwę bloczków z betonu komórkowego. Kolejne warstwy na zaprawę klejową do cienkich spoin.
    Jak pisze hybris nie ma obawy, że cienka fuga klejowa będzie przebijała przez tynk. U mnie nic takiego nie występuje.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44
    wypowiedź "majstra" dosyć dziwna - zapewne tłumaczyć należy na:

    że nie za bardzo czuje się na siłach murować bloczki "na kleju"

    dwa rozwiązania:

    1. zmienić "majstra"
    2. jeżeli ściana nie ma być przypadkiem jednowarstwowa tylko
    dwuwarstwowa z ociepleniem to murować na normalną zaprawę
    tylko że raczej ta zaprawa to powinna być cementowo-wapienna
    nie cementowa bo raczej zaprawa nie powinna być 10 razy mocniejsza
    niż bloczki....

    oczywiście że chodziło mi o zaprawę cementowo wapienną

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał andre59
    Na zaprawie cementowej muruje się pierwszą warstwę bloczków z betonu komórkowego. Kolejne warstwy na zaprawę klejową do cienkich spoin.
    Jak pisze hybris nie ma obawy, że cienka fuga klejowa będzie przebijała przez tynk. U mnie nic takiego nie występuje.

    dzieki za odpowiedzi

  8. #8

    Domyślnie

    Od siebie mogę dodać, że być może dla majstra wygodniejsze i wbrew pozorom szybsze jest łączenie na zaprawę cement.-wap. niż na klej.
    Przy kleju trzeba poświęcić dużo więcej uwagi na spasowanie bloczków tak, aby były w jednym poziomie, ponieważ przy tak cienkiej spoinie jakiekolwiek nierówności trudniej zniwelować.

    To z takich moich wniosków, jakie nasunęły mi się przy stawianiu murów. Robiłem to we dwóch: ja z ojcem. Ojciec za młodu trochę po budowach jeździł to kleił bloczki, ja reszta: docinanie, robienie kleju itp.

    No i trochę mi senior marudził, że na zaprawę to by: tu młotkiem, tam młotkiem i wszystko gra a tak to klapnie na tym kleju i ni hu hu (grubsza warstwa kleju niewiele pomaga)

    PS. A w teorii tak wszystko ładnie wygląda ...

    Jednak dalej stawiam na klej

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    No niestety, jak się pierwszą warstwę niestarannie wykona to później klejem nie nadgoni.
    Nakładając klej specjalną kielnią ząbkowaną wychodzi zawsze taka sama grubość fugi.
    Technologia murowania na zaprawą klejową przewiduje przeszlifowanie wierzchu każdej warstwy w celu zniwelowana ewentualnych różnic wysokości bloczków. Jest to zajęcie dla pomocnika.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  10. #10

    Domyślnie

    chyba najwieksza obawa majstrow jest wlasnie to, ze klejenie wymaga dokladnosci na kazdej warstwie .... nie ma miejsca na nierownosci, ktore potem nadrzuci sie zaprawą,

    tak wiec w jakims stopniu podejscie murarzy do klejenie, swiadczy i ich kwalifikacjach ....

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dmark71

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Zamierzam stawiać dom nie wiem tylko czy lepiej murować pustaki na zaprawę murarską czy na klej. Fachowcy mówią że lepiej na klej tylko nie wiem czy lepiej dla nich murować czy lepiej będzie dla mnie i dla mojego domu. Może ktoś ma w tym wiedze i się podzieli?
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 25-01-2017 o 17:05 Powód: Spam

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmark71 Zobacz post
    Zamierzam stawiać dom nie wiem tylko czy lepiej murować pustaki na zaprawę murarską czy na klej. Fachowcy mówią że lepiej na klej tylko nie wiem czy lepiej dla nich murować czy lepiej będzie dla mnie i dla mojego domu. Może ktoś ma w tym wiedze i się podzieli?
    pół roku po zrobieniu tynków nie będziesz wiedział, czy była zaprawa czy klej. pojawią się nowe ważniejsze problemy. chałupie to wszystko jedno.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 25-01-2017 o 17:05
    desmear

  13. #13

    Domyślnie

    Zaprawa cementowo-wapienna średnio się nadaje do betonu komórkowego. Pustaki wpijają wodę i ta zaprawa te bloczki potem średnio trzyma. Jak się rozbiera takie ściany to zaprawa schodzi całymi płatami. Jeżeli zdecydujesz się na taką zaprawę to pilnuj, żeby majster zwilżał bloczki wodą. Ja wolałbym klej, choć garaż mi wymurowali na zaprawie cementowej.

  14. #14

    Domyślnie

    Od wewnątrz domu nie widać spoin, z zewnątrz też nie widać nic przez styropian
    Wbrew pozorom, murowanie na zaprawie klejowej wcale nie zajmuje więcej czasu niż tradycyjna zaprawa. Odpada przecież kopa piachu, cement, wapno i betoniarka, do której trzeba to wszystko wrzucić.

  15. #15

    Domyślnie

    Dodam, że jak się przemnoży grubość spoiny z zaprawy razy ilość, to wyjdzie ci, że część ściany masz z cementu i piachu. Plus taki, że kupić trzeba mniej bloczków, ale znaczny procent słabej izolacyjności pozostanie.
    I już mieszkamy !

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał compi Zobacz post
    jak się przemnoży grubość spoiny z zaprawy razy ilość, to wyjdzie ci, że część ściany masz z cementu i piachu. Plus taki, że kupić trzeba mniej bloczków, ale znaczny procent słabej izolacyjności pozostanie.
    Policzyłem u mnie:
    objętość ścian: 36,5 m3 (dom 14x9m, średnia wys. 3,3 m, grubość 24cm)
    zakładając, że zaprawa c-w ma grubość 1cm w każdej strony pustaka to jest jej około 2,2 m3 (mam nadzieję, że nie zapomniałem matmy po tylu latach
    Zaprawa stanowi więc 6% całej objętości ścian - nie tak wiele.
    Te 6% ściany to 65 pustaków z betonu komórkowego (59 cm).

  17. #17

    Domyślnie

    U mnie bez większego liczenia wyszedł jeden rząd gratis w postaci zaprawy. Stwierdziłem, że wolę jednak pustak i mniej mieszania. Można by było w Twoim przypadku przeliczyć teraz różnicę w ewentualnych stratach na tych 6% powierzchni. Ciekawe ile by to było w kilowatach.
    I już mieszkamy !

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał compi Zobacz post
    Można by było w Twoim przypadku przeliczyć teraz różnicę w ewentualnych stratach na tych 6% powierzchni. Ciekawe ile by to było w kilowatach.
    Raz, że dom już stoi więc "po ptokach" a dwa, że aż tyle samozaparcia matematycznego nie mam

  19. #19

    Domyślnie

    No ja też, ale w jakims mądrym OZC, wbijając dane łącznie z grubością ocieplenia zewnętrznego, otrzymalibyśmy pewnie różnicę w kWh, co mnożąc przez wydajność opału dałoby czyste złotówki. Robota dla pasjonatów.
    I już mieszkamy !

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    beta13

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Kraków
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał hybris Zobacz post
    kupiłeś bloczki o dokładnym cięciu - przeznaczone do murowania zaprawą klejową, to użyj kleju - logika!logika!
    pewnie twój majster jest starej daty, wówczas wszystko się na zaprawy robiło z kielnią w łapie (do kleju wystarczy taka fajna, mała łopatka )

    nie jest prawdą, że fuga klejowa będzie przebijała przez tynk, w to nie wierz
    Dokładnie, nie wiem czemu, ale tak to już u nas jest, ze ludziom strasznie cięzko jest sie przestawić na coś nowego. Majster przez całe życie murował na zaprawie, to nie chce słyszeć o kleju.

    I jeszcze jedno: jak ekipa zna sie na robocie, tzn umie murowac na cienkie spoiny, to dużo szybiej wymuruje ściany, dlatego polecam KLEJ

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony