dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 608 z 608
Pokaż wyniki od 12.141 do 12.155 z 12155
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adam_b96

Kod pocztowy
    22-600

Domyślnie

Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Badania oczywiście nie zaszkodzi wykonać, najlepiej razem z bakteriologią.
    Będą wykonane dla potwierdzenia parametrów, czy się zmieniły przez 4 lata.

Z tego co masz bardziej mi to wygląda na dwa filtry. Mając taki hydrofor to aż się prosi o dodanie napowietrzania i potem zatrzymanie żelaza na filtrze odżelaziającym (nie musi być bardzo duży).
    W takim układzie przed odżelaziaczem nie ma mechanicznego filtra wstępnego? obecny siatkowy 20" szybko się okleja mazią (czyszczę co 1-2 miesiące). Rozumiem że teraz filtr będzie za odżelaziaczem czy i przed i za? ile μm powinien mieć.

Na drugim stopniu dałbym klasyczny zmiękczacz bo twardość jest wysoka.
    Twardość nie jest tak dokuczliwa jak pomarańczowe zacieki z żelaza natomiast II stopień w postaci zmiękczacza spowoduje konieczność regeneracji solą która pójdzie do przydomowej oczyszczalni gdzie są bakterie... więc nie wiem

Wadą osobnego odżelaziacza jest spora ilość ścieków ale mogą to być ścieki bez chemii i może udałoby się podpiąć go pod drenaż?
    Niestety podłączenie pod drenaż odpada, bo Wyjście kanalizacji z domu jest po drugiej stronie budynku niż wejście zasilania z pompy głębinowej. natomiast większa ilość ścieków bez chemii nie problem bo oczyszczalnia jest z dobrana z pewnym zapasem

Najchętniej bym zastosował napowietrzenie w hydroforze + sam odżelaziacz tylko na na jakim złożu. Czy odżelaziacz redukuje cokolwiek twardość?
    Ostatnio edytowane przez adam_b96 ; 18-01-2020 o 11:07

Domyślnie

Masz 2 podstawowe rodzaje badań: mikrobiologia (czyli bakterie) i fizykochemia.
    Mikrobiologia to standardowo 4 parametry: Bakterie typu Coli, E.Coli, Enterokoki i ogólna liczba mikroorganizmów
    Fizykochemia może być bardzo rozległa albo okrojona... zazwyczaj badanie podstawowe zawiera kilkanaście parametrów (np. pH, twardość, żelazo, mangan, jon amonowy, azotyny, azotany, barwa, mętność, zapach, utlenialność, chlorki, przewodność).

Badania mikrobiologiczne wykonują tylko niektóre laboratoria i tu bardzo istotny jest sposób poboru próbki (dezynfekcja kranu) i sterylność butelki (dobrze jest też zdezynfekować instalację przed badaniem).
    Fizykochemia może być wykonana przez praktycznie dowolne laboratorium - wyniki mogą być z różną dokładnością, ale do domowych potrzeb zazwyczaj jest to wystarczające.
    Dziękuję za odpowiedź. Mam rozumieć, że najlepiej będzie od razu zlecić to co Pan napisał, tj mikrobiologia (te 4 parametry) + podane z fizykochemii?

Sprawdziłem na stronie wodociągów krakowskich (na podstawie cennika https://wodociagi.krakow.pl/admin/fi...-06-2019-r.pdf) i sprawa wygląda następująco:

Coli - jest
    E.Coli - jest
    Enterokoki - to samo co paciorkowce kałowe? - jest
    ogólna liczba mikroorganizmów - w temperaturze 22 czy 36 ?

Razem ok 170pln. Zakładam, że wodociągi zrobią dezynfekcje kranu przy poborze próbki, pytanie, czy dezynfekcja instalacji to po mojej stronie?

Fizykochemia:
    pH - jest,
    twardość (ogólna) - jest,
    żelazo (ogólne) - jest,
    mangan (metoda płomienna) - jest,
    jon amonowy (azot amonowy osad czy Azot amonowy - met. miareczkowa, met. spektrofotometryczna czy jeszcze coś innego?),
    azotyny (Azotyny - metodą chromatografii jonowej ?) - jest
    azotany (Azotany - metodą chromatografii jonowej ?) - jest
    barwa - jest,
    mętność - jest,
    zapach - jest,
    utlenialność (Utlenialność (indeks nadmanganianowy?) - jest,
    chlorki - jest,
    przewodność (Przewodność elektryczna właściwa? - jest.

Ok 280zł, razem 450 + opłaty za dojazd itp.

Proszę o potwierdzenie, czy te badania wystarczą i czy robić wszystko w wodociągach czy cena za fizykochemię jest ok, czy szukać poza wodociągami?

Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17

Domyślnie

Cytat Napisał wojtekweb Zobacz post
    Mam rozumieć, że najlepiej będzie od razu zlecić to co Pan napisał, tj mikrobiologia (te 4 parametry) + podane z fizykochemii?
    Chyba nie ma na co czekać. Przy jednym zleceniu masz mniej kosztów pobierania próbek.

Razem ok 170pln. Zakładam, że wodociągi zrobią dezynfekcje kranu przy poborze próbki, pytanie, czy dezynfekcja instalacji to po mojej stronie?
    Dezynfekcja instalacji jest po Twojej stronie. Możesz jej nie robić i zbadać wodę "tak jak jest teraz" ale jeśli wyjdą bakterie to będziesz pewnie powtarzał badania po dezynfekcji, więc chyba lepiej zrobić to od razu...

Dość drogo wycenili tą fizykochemię. Zazwyczaj jest to kwota podobna do biologii.

Proszę o potwierdzenie, czy te badania wystarczą i czy robić wszystko w wodociągach czy cena za fizykochemię jest ok, czy szukać poza wodociągami?
    Jest OK.
    Szczegółowe nazwy badań czy metod pomiarowych nie mają tu większego znaczenia. Przy zlecaniu powiedz, że to badanie wody do celów spożywczych i żeby wybrali tańszą metodę. Tobie potrzeba ogólnego wyniku - "czy coś jest czy nie ma", bez znaczenia będzie różnica dokładności na 3 czy 4 miejscu po przecinku...

Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17

Domyślnie

Cytat Napisał adam_b96 Zobacz post
    W takim układzie przed odżelaziaczem nie ma mechanicznego filtra wstępnego? obecny siatkowy 20" szybko się okleja mazią (czyszczę co 1-2 miesiące). Rozumiem że teraz filtr będzie za odżelaziaczem czy i przed i za? ile μm powinien mieć.
    Przed odżelaziaczem możesz dać filtr wstępny tylko jeśli będzie on miał odpowiednio duży przepływ. Bezpieczniej byłoby tam dać tylko coś zgrubnego lub nic. Jeśli już dasz w tym miejscu filtr to na pewno trzeba go regularnie czyścić.

Twardość nie jest tak dokuczliwa jak pomarańczowe zacieki z żelaza natomiast II stopień w postaci zmiękczacza spowoduje konieczność regeneracji solą która pójdzie do przydomowej oczyszczalni gdzie są bakterie... więc nie wiem
    Filtr wielofunkcyjny, o którym wspominałeś (ze złożem Ecomix) także wymaga regeneracji solanką. Jeśli twardość Ci nie przeszkadza to oczywiście nie ma konieczności zmiękczania. Oczyszczalnia (tym bardziej lekko przewymiarowana) powinna sobie poradzić z taką ilością chlorków w ściekach.

Najchętniej bym zastosował napowietrzenie w hydroforze + sam odżelaziacz tylko na na jakim złożu. Czy odżelaziacz redukuje cokolwiek twardość?
    Odżelaziacz (taki klasyczny, z napowietrzaniem) nie redukuje twardości.
    Mając tylko te stare badania masz dość duży wybór złóż. Nawet drobny piasek powinien pomóc, ale szukałbym czegoś katalitycznego (np. G1, Pyrolox, m.dox, Defeman, itp).
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; Wczoraj o 10:48

adam_b96

Kod pocztowy
    22-600

Domyślnie

1. A jak dobrać rozmiar odżelaziacza? O ile w przypadku zmiękczacza bardzo prosto biorę wzór, dane o złożu dot. zdolności jonowymiennej oraz mam po badaniach określoną twardość wody aby mieć zawartość CaCo2 w mg.
    Natomiast odżelaziacz ma typowo złoża 50,75litrów i różne przepływy nominalne (1-1,5m3/h). Co przyjąć dla domu jednorodzinnego z rodzinką 3 osoby dorosłe i 2 dzieci. Nie wiem jakie zużycie wody, ale myślę że 10m3 wody na miesiąc. (2 kuchnie/1 wanna/1 prysznic).

2. Czy warto się bawić w wersje z komorą powietrzną wewnątrz butli? Niby takie rozwiązanie zbliżone jest do inżektora/napowietrzacza przed hydroforem. Tylko czy Fe, i Mn zdąży się utlenić i wytrącić jeśli to zjawisko zachodzi w butli podczas przepływu.

3. Rozumiem że złoże w butli to tak naprawdę jakaś mieszanka złóż. Od najtańszego Ironitu (dawniej Klarsanit) (160zł / 25l) po wspomniane G1, Purolox, Defeman (550zł / 25l). Niestety wiele opisów u sprzedawców rodzaj złoża określa jako "różne mieszanki złóż dolomitowo-kwarcowe"
    Ostatnio edytowane przez adam_b96 ; 20-01-2020 o 11:25

Domyślnie

Chyba nie ma na co czekać. Przy jednym zleceniu masz mniej kosztów pobierania próbek.

Dezynfekcja instalacji jest po Twojej stronie. Możesz jej nie robić i zbadać wodę "tak jak jest teraz" ale jeśli wyjdą bakterie to będziesz pewnie powtarzał badania po dezynfekcji, więc chyba lepiej zrobić to od razu...

Dość drogo wycenili tą fizykochemię. Zazwyczaj jest to kwota podobna do biologii.

Jest OK.
    Szczegółowe nazwy badań czy metod pomiarowych nie mają tu większego znaczenia. Przy zlecaniu powiedz, że to badanie wody do celów spożywczych i żeby wybrali tańszą metodę. Tobie potrzeba ogólnego wyniku - "czy coś jest czy nie ma", bez znaczenia będzie różnica dokładności na 3 czy 4 miejscu po przecinku...
    Dzięki wielkie, ostatnie pytanie o dezynfekcję instalacji, czy da się to zrobić we własnym zakresie? A jeśli tak, to jak się do tego zabrać?

Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: biuro@klarsan.pl

Domyślnie

Dziękuję za odpowiedź. Mam rozumieć, że najlepiej będzie od razu zlecić to co Pan napisał, tj mikrobiologia (te 4 parametry) + podane z fizykochemii?

Sprawdziłem na stronie wodociągów krakowskich (na podstawie cennika https://wodociagi.krakow.pl/admin/fi...-06-2019-r.pdf) i sprawa wygląda następująco:

Coli - jest
    E.Coli - jest
    Enterokoki - to samo co paciorkowce kałowe? - jest
    ogólna liczba mikroorganizmów - w temperaturze 22 czy 36 ?

Fizykochemia:
    pH - jest,
    twardość (ogólna) - jest,
    żelazo (ogólne) - jest,
    mangan (metoda płomienna) - jest,
    jon amonowy (azot amonowy osad czy Azot amonowy - met. miareczkowa, met. spektrofotometryczna czy jeszcze coś innego?),
    azotyny (Azotyny - metodą chromatografii jonowej ?) - jest
    azotany (Azotany - metodą chromatografii jonowej ?) - jest
    barwa - jest,
    mętność - jest,
    zapach - jest,
    utlenialność (Utlenialność (indeks nadmanganianowy?) - jest,
    chlorki - jest,
    przewodność (Przewodność elektryczna właściwa? - jest.

Witaj, myślę, że spośród możliwych parametrów mikrobiologicznych do zbadania, powinieneś zdecydować się na zbadanie ogólnej liczby mikroorganizmów w temperaturze 22°C, liczbę bakterii grupy coli oraz enterokoków. Jeżeli chodzi o badanie fizykochemiczne wody, to nasze laboratorium może zaproponować Ci zbadanie takich parametrów jak: barwa, mętność, pH, twardość, żelazo, mangan, azotany, jon amonowy, chlorki, przewodność elektryczną. Po wykonaniu badania i przeprowadzeniu testów obciążeniowych, pomożemy wybrać odpowiednią stację uzdatniania wody. Po więcej informacji zapraszam do kontaktu we wiadomości prywatnej.

Pozdrawiam
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 95 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

Zobacz koniecznie kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

Domyślnie

Dzięki wielkie, ostatnie pytanie o dezynfekcję instalacji, czy da się to zrobić we własnym zakresie? A jeśli tak, to jak się do tego zabrać?
    Da się to zrobić samemu. Kilka razy było tu na forum opisywane dość szczegółowo jak to zrobić... w skrócie: kupujesz podchloryn, wlewasz na początku instalacji, pompujesz do każdej odnogi/każdego kranu, czekasz, płuczesz.

Domyślnie

Cytat Napisał adam_b96 Zobacz post
    1. A jak dobrać rozmiar odżelaziacza? O ile w przypadku zmiękczacza bardzo prosto biorę wzór, dane o złożu dot. zdolności jonowymiennej oraz mam po badaniach określoną twardość wody aby mieć zawartość CaCo2 w mg.
    Natomiast odżelaziacz ma typowo złoża 50,75litrów i różne przepływy nominalne (1-1,5m3/h). Co przyjąć dla domu jednorodzinnego z rodzinką 3 osoby dorosłe i 2 dzieci. Nie wiem jakie zużycie wody, ale myślę że 10m3 wody na miesiąc. (2 kuchnie/1 wanna/1 prysznic).
    To jest właśnie cała sztuka żeby dobrać właściwy odżelaziacz do konkretnej wody
    Nie ma na to prostego wzoru. Dużo wynika z doświadczenia i budowy całej instalacji. W Twoim przypadku masz solidną pompę, niezłe pH i w zasadzie problem tylko z żelazem - to dość komfortowa sytuacja (tylko 1 parametr) więc możesz wybierać z wielu złóż (od piasku, przez Birm, po katalityczne rudy manganu oraz wszelkie mieszanki powyższych).

2. Czy warto się bawić w wersje z komorą powietrzną wewnątrz butli? Niby takie rozwiązanie zbliżone jest do inżektora/napowietrzacza przed hydroforem. Tylko czy Fe, i Mn zdąży się utlenić i wytrącić jeśli to zjawisko zachodzi w butli podczas przepływu.
    Moim zdaniem w Twojej sytuacji nie warto. To rozwiązanie to kompromis - tak jak zauważyłeś poduszka powietrzna jest niewielka, a czas kontaktu też nie za długi. To rozwiązanie dobre dla kogoś kto nie ma możliwości zrobienia napowietrzania "tradycyjnie". A skoro masz już odpowiedni hydrofor to lepiej to zrobić na nim.

3. Rozumiem że złoże w butli to tak naprawdę jakaś mieszanka złóż. Od najtańszego Ironitu (dawniej Klarsanit) (160zł / 25l) po wspomniane G1, Purolox, Defeman (550zł / 25l). Niestety wiele opisów u sprzedawców rodzaj złoża określa jako "różne mieszanki złóż dolomitowo-kwarcowe"
    Mogą to być mieszanki złóż lub złoże jednorodne. To zależy co się chce osiągnąć ...i za ile.

Domyślnie

Mam pytanie odnośnie doboru urządzeń uzdatniających wodę w moim przypadku. Problemem jest osadzający się biało-zółty osad na armaturze, czajniku itp. tam gdzie woda.
    Jak narazie sprawdziłem twartość wody metodą kropekową i wyszło 16-17 st niemieckich. Z tego co wiem, jest to dość niedokładny sposób pomiaru więc będę chciał oddać wodę do analizy. Jakie parametry warto sprawdzić (mam wodę z sieci miejskiej).

Ok doczytałem, zrobię podstawową fizykochemię. Mikrobiologię narazie odpuszczę.
    Ostatnio edytowane przez samboman ; Wczoraj o 11:52

Domyślnie

Cytat Napisał samboman Zobacz post
    Mam pytanie odnośnie doboru urządzeń uzdatniających wodę w moim przypadku. Problemem jest osadzający się biało-zółty osad na armaturze, czajniku itp. tam gdzie woda.
    Jak narazie sprawdziłem twartość wody metodą kropekową i wyszło 16-17 st niemieckich. Z tego co wiem, jest to dość niedokładny sposób pomiaru więc będę chciał oddać wodę do analizy. Jakie parametry warto sprawdzić (mam wodę z sieci miejskiej).

Ok doczytałem, zrobię podstawową fizykochemię. Mikrobiologię narazie odpuszczę.
    Jak masz wodę miejską to w zasadzie nie "musisz" robić całej fizykochemii bo wodociągi muszą Ci takie dane udostępnić (oczywiście możesz ich sprawdzić).

Żeby dobrać zmiękczacz powiedz jeszcze ile tej wody zużywasz miesięcznie.
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; Wczoraj o 12:30

Domyślnie

Masz rację poszukałem na stronie wodociągów i znalazłem:
    http://www.zakladkomunalny.pl/files/...%20ogolnej.pdf
    http://bip.zakladkomunalny.pl/public....php?id=328286

Nie są zbyt aktualne, ale porównując wcześniejsze wyniki dostępne na ich stronie widzę, że zbytnio się nie różnią.
    Co do ilości wody, z faktur wynika że miesięcznie zużywam około 5m3.

Domyślnie

Cytat Napisał samboman Zobacz post
    Nie są zbyt aktualne, ale porównując wcześniejsze wyniki dostępne na ich stronie widzę, że zbytnio się nie różnią.
    Co do ilości wody, z faktur wynika że miesięcznie zużywam około 5m3.
    Wystarczy Ci malutki zmiękczacz z 12-15 litrami złoża.

Domyślnie

Jak masz wodę miejską to w zasadzie nie "musisz" robić całej fizykochemii bo wodociągi muszą Ci takie dane udostępnić (oczywiście możesz ich sprawdzić).

Żeby dobrać zmiękczacz powiedz jeszcze ile tej wody zużywasz miesięcznie.
    To może jeszcze ja dopytam. Wcześniej pytałem o mikrobiologię i fizykochemię i teraz po tej odpowiedzi zastanawiam się, czy jest sens robić fizykochemię, jeśli mam wodę z wodociągów i mogę takie dane uzyskać czy wystarczy tylko zrobić mikrobiologię?

adam_b96

Kod pocztowy
    22-600

Domyślnie

Moim zdaniem w Twojej sytuacji nie warto. To rozwiązanie to kompromis - tak jak zauważyłeś poduszka powietrzna jest niewielka, a czas kontaktu też nie za długi. To rozwiązanie dobre dla kogoś kto nie ma możliwości zrobienia napowietrzania "tradycyjnie". A skoro masz już odpowiedni hydrofor to lepiej to zrobić na nim.
    nie dziwcie się że pytam o banalne rzeczy ale w dniu dzisiejszym przy okazji oględzin zbiornika hydroforowego bezprzeponowego (model HVP 301) oraz zapoznaniu się z instrukcją montażu producenta, stwierdziłem prawdopodobne łatwiejsze podłączenie przez hydraulika i to po kilku latach dopływ mam podłączony do niżej położonego króćca niż wypływ. wydaje mi się że przez to mniejsza niż katalogowo jest objętość robocza a dodatkowo powietrze spierdzielało w momencie gdy nie było prądu a ktoś brał wody ile się da.....

A teraz pytanko.
    1. Bez względu na to co pisałem powyżej widzę, że (na licznych zdjęciach z realizacji różnych firm) napowietrzanie jest poprzez inżektor i wpada od GÓRY zbiornika 300L. Wcześniej przy podłączeniu DOLNO-bocznym poduszkę powietrzną dobijałem zaworkiem na zaślepce od góry tak aby wytworzyć ciśnienie. Skoro zasilanie mam mieć teraz od góry to jak teraz podnieść ciśnienie w zbiorniku. Co to za zawór ze zdjęcia (załącznik gorne.jpg)

2. Czy może zostawić zasilanie boczne jak było ale w szereg przed zbiornikiem dać inżektor ( pewnie mniejsza skuteczność) i wtedy idzie chyba odpowietrznik. (Jak w załączniku dolne.jpg)

3. Czy potrzeba jeszcze przy zasilaniu górnym zakup dyszy rozbryzgującej ? (załącznik dysza.jpg)

4. Co do samego już elementu napowitrzającego, Oprócz tej zwężki (inżektora) widać jeszcze równolegle obejście z zaworem kulowym który pewnie ma za zadanie ustawić wielkość napowietrzania ale i zmniejsza przepływ.... i teraz inżektor 3/4 czy 1" i tak samo jaki zawór
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dysza.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	29,2 KB
ID:	439794   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dolne.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	62,7 KB
ID:	439795   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gorne.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	43,8 KB
ID:	439796