dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 608 z 755
Pokaż wyniki od 12.141 do 12.160 z 15091
  1. #12141
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtekweb Zobacz post
    Mam rozumieć, że najlepiej będzie od razu zlecić to co Pan napisał, tj mikrobiologia (te 4 parametry) + podane z fizykochemii?
    Chyba nie ma na co czekać. Przy jednym zleceniu masz mniej kosztów pobierania próbek.

    Razem ok 170pln. Zakładam, że wodociągi zrobią dezynfekcje kranu przy poborze próbki, pytanie, czy dezynfekcja instalacji to po mojej stronie?
    Dezynfekcja instalacji jest po Twojej stronie. Możesz jej nie robić i zbadać wodę "tak jak jest teraz" ale jeśli wyjdą bakterie to będziesz pewnie powtarzał badania po dezynfekcji, więc chyba lepiej zrobić to od razu...

    Ok 280zł, razem 450 + opłaty za dojazd itp.
    Dość drogo wycenili tą fizykochemię. Zazwyczaj jest to kwota podobna do biologii.

    Proszę o potwierdzenie, czy te badania wystarczą i czy robić wszystko w wodociągach czy cena za fizykochemię jest ok, czy szukać poza wodociągami?
    Jest OK.
    Szczegółowe nazwy badań czy metod pomiarowych nie mają tu większego znaczenia. Przy zlecaniu powiedz, że to badanie wody do celów spożywczych i żeby wybrali tańszą metodę. Tobie potrzeba ogólnego wyniku - "czy coś jest czy nie ma", bez znaczenia będzie różnica dokładności na 3 czy 4 miejscu po przecinku...

  2. #12142
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_b96 Zobacz post
    W takim układzie przed odżelaziaczem nie ma mechanicznego filtra wstępnego? obecny siatkowy 20" szybko się okleja mazią (czyszczę co 1-2 miesiące). Rozumiem że teraz filtr będzie za odżelaziaczem czy i przed i za? ile μm powinien mieć.
    Przed odżelaziaczem możesz dać filtr wstępny tylko jeśli będzie on miał odpowiednio duży przepływ. Bezpieczniej byłoby tam dać tylko coś zgrubnego lub nic. Jeśli już dasz w tym miejscu filtr to na pewno trzeba go regularnie czyścić.

    Twardość nie jest tak dokuczliwa jak pomarańczowe zacieki z żelaza natomiast II stopień w postaci zmiękczacza spowoduje konieczność regeneracji solą która pójdzie do przydomowej oczyszczalni gdzie są bakterie... więc nie wiem
    Filtr wielofunkcyjny, o którym wspominałeś (ze złożem Ecomix) także wymaga regeneracji solanką. Jeśli twardość Ci nie przeszkadza to oczywiście nie ma konieczności zmiękczania. Oczyszczalnia (tym bardziej lekko przewymiarowana) powinna sobie poradzić z taką ilością chlorków w ściekach.

    Najchętniej bym zastosował napowietrzenie w hydroforze + sam odżelaziacz tylko na na jakim złożu. Czy odżelaziacz redukuje cokolwiek twardość?
    Odżelaziacz (taki klasyczny, z napowietrzaniem) nie redukuje twardości.
    Mając tylko te stare badania masz dość duży wybór złóż. Nawet drobny piasek powinien pomóc, ale szukałbym czegoś katalitycznego (np. G1, Pyrolox, m.dox, Defeman, itp).
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 21-01-2020 o 09:48

  3. #12143
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adam_b96

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Tomaszów Lubelski
    Kod pocztowy
    22-600
    Posty
    4

    Domyślnie

    1. A jak dobrać rozmiar odżelaziacza? O ile w przypadku zmiękczacza bardzo prosto biorę wzór, dane o złożu dot. zdolności jonowymiennej oraz mam po badaniach określoną twardość wody aby mieć zawartość CaCo2 w mg.
    Natomiast odżelaziacz ma typowo złoża 50,75litrów i różne przepływy nominalne (1-1,5m3/h). Co przyjąć dla domu jednorodzinnego z rodzinką 3 osoby dorosłe i 2 dzieci. Nie wiem jakie zużycie wody, ale myślę że 10m3 wody na miesiąc. (2 kuchnie/1 wanna/1 prysznic).

    2. Czy warto się bawić w wersje z komorą powietrzną wewnątrz butli? Niby takie rozwiązanie zbliżone jest do inżektora/napowietrzacza przed hydroforem. Tylko czy Fe, i Mn zdąży się utlenić i wytrącić jeśli to zjawisko zachodzi w butli podczas przepływu.

    3. Rozumiem że złoże w butli to tak naprawdę jakaś mieszanka złóż. Od najtańszego Ironitu (dawniej Klarsanit) (160zł / 25l) po wspomniane G1, Purolox, Defeman (550zł / 25l). Niestety wiele opisów u sprzedawców rodzaj złoża określa jako "różne mieszanki złóż dolomitowo-kwarcowe"
    Ostatnio edytowane przez adam_b96 ; 20-01-2020 o 10:25

  4. #12144

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Chyba nie ma na co czekać. Przy jednym zleceniu masz mniej kosztów pobierania próbek.


    Dezynfekcja instalacji jest po Twojej stronie. Możesz jej nie robić i zbadać wodę "tak jak jest teraz" ale jeśli wyjdą bakterie to będziesz pewnie powtarzał badania po dezynfekcji, więc chyba lepiej zrobić to od razu...


    Dość drogo wycenili tą fizykochemię. Zazwyczaj jest to kwota podobna do biologii.


    Jest OK.
    Szczegółowe nazwy badań czy metod pomiarowych nie mają tu większego znaczenia. Przy zlecaniu powiedz, że to badanie wody do celów spożywczych i żeby wybrali tańszą metodę. Tobie potrzeba ogólnego wyniku - "czy coś jest czy nie ma", bez znaczenia będzie różnica dokładności na 3 czy 4 miejscu po przecinku...
    Dzięki wielkie, ostatnie pytanie o dezynfekcję instalacji, czy da się to zrobić we własnym zakresie? A jeśli tak, to jak się do tego zabrać?

  5. #12145
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtekweb Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Mam rozumieć, że najlepiej będzie od razu zlecić to co Pan napisał, tj mikrobiologia (te 4 parametry) + podane z fizykochemii?

    Sprawdziłem na stronie wodociągów krakowskich (na podstawie cennika https://wodociagi.krakow.pl/admin/fi...-06-2019-r.pdf) i sprawa wygląda następująco:

    Coli - jest
    E.Coli - jest
    Enterokoki - to samo co paciorkowce kałowe? - jest
    ogólna liczba mikroorganizmów - w temperaturze 22 czy 36 ?

    Razem ok 170pln. Zakładam, że wodociągi zrobią dezynfekcje kranu przy poborze próbki, pytanie, czy dezynfekcja instalacji to po mojej stronie?

    Fizykochemia:
    pH - jest,
    twardość (ogólna) - jest,
    żelazo (ogólne) - jest,
    mangan (metoda płomienna) - jest,
    jon amonowy (azot amonowy osad czy Azot amonowy - met. miareczkowa, met. spektrofotometryczna czy jeszcze coś innego?),
    azotyny (Azotyny - metodą chromatografii jonowej ?) - jest
    azotany (Azotany - metodą chromatografii jonowej ?) - jest
    barwa - jest,
    mętność - jest,
    zapach - jest,
    utlenialność (Utlenialność (indeks nadmanganianowy?) - jest,
    chlorki - jest,
    przewodność (Przewodność elektryczna właściwa? - jest.

    Ok 280zł, razem 450 + opłaty za dojazd itp.

    Proszę o potwierdzenie, czy te badania wystarczą i czy robić wszystko w wodociągach czy cena za fizykochemię jest ok, czy szukać poza wodociągami?
    Witaj, myślę, że spośród możliwych parametrów mikrobiologicznych do zbadania, powinieneś zdecydować się na zbadanie ogólnej liczby mikroorganizmów w temperaturze 22°C, liczbę bakterii grupy coli oraz enterokoków. Jeżeli chodzi o badanie fizykochemiczne wody, to nasze laboratorium może zaproponować Ci zbadanie takich parametrów jak: barwa, mętność, pH, twardość, żelazo, mangan, azotany, jon amonowy, chlorki, przewodność elektryczną. Po wykonaniu badania i przeprowadzeniu testów obciążeniowych, pomożemy wybrać odpowiednią stację uzdatniania wody. Po więcej informacji zapraszam do kontaktu we wiadomości prywatnej.

    Pozdrawiam
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  6. #12146
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtekweb Zobacz post
    Dzięki wielkie, ostatnie pytanie o dezynfekcję instalacji, czy da się to zrobić we własnym zakresie? A jeśli tak, to jak się do tego zabrać?
    Da się to zrobić samemu. Kilka razy było tu na forum opisywane dość szczegółowo jak to zrobić... w skrócie: kupujesz podchloryn, wlewasz na początku instalacji, pompujesz do każdej odnogi/każdego kranu, czekasz, płuczesz.

  7. #12147
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_b96 Zobacz post
    1. A jak dobrać rozmiar odżelaziacza? O ile w przypadku zmiękczacza bardzo prosto biorę wzór, dane o złożu dot. zdolności jonowymiennej oraz mam po badaniach określoną twardość wody aby mieć zawartość CaCo2 w mg.
    Natomiast odżelaziacz ma typowo złoża 50,75litrów i różne przepływy nominalne (1-1,5m3/h). Co przyjąć dla domu jednorodzinnego z rodzinką 3 osoby dorosłe i 2 dzieci. Nie wiem jakie zużycie wody, ale myślę że 10m3 wody na miesiąc. (2 kuchnie/1 wanna/1 prysznic).
    To jest właśnie cała sztuka żeby dobrać właściwy odżelaziacz do konkretnej wody
    Nie ma na to prostego wzoru. Dużo wynika z doświadczenia i budowy całej instalacji. W Twoim przypadku masz solidną pompę, niezłe pH i w zasadzie problem tylko z żelazem - to dość komfortowa sytuacja (tylko 1 parametr) więc możesz wybierać z wielu złóż (od piasku, przez Birm, po katalityczne rudy manganu oraz wszelkie mieszanki powyższych).

    2. Czy warto się bawić w wersje z komorą powietrzną wewnątrz butli? Niby takie rozwiązanie zbliżone jest do inżektora/napowietrzacza przed hydroforem. Tylko czy Fe, i Mn zdąży się utlenić i wytrącić jeśli to zjawisko zachodzi w butli podczas przepływu.
    Moim zdaniem w Twojej sytuacji nie warto. To rozwiązanie to kompromis - tak jak zauważyłeś poduszka powietrzna jest niewielka, a czas kontaktu też nie za długi. To rozwiązanie dobre dla kogoś kto nie ma możliwości zrobienia napowietrzania "tradycyjnie". A skoro masz już odpowiedni hydrofor to lepiej to zrobić na nim.

    3. Rozumiem że złoże w butli to tak naprawdę jakaś mieszanka złóż. Od najtańszego Ironitu (dawniej Klarsanit) (160zł / 25l) po wspomniane G1, Purolox, Defeman (550zł / 25l). Niestety wiele opisów u sprzedawców rodzaj złoża określa jako "różne mieszanki złóż dolomitowo-kwarcowe"
    Mogą to być mieszanki złóż lub złoże jednorodne. To zależy co się chce osiągnąć ...i za ile.

  8. #12148

    Domyślnie

    Mam pytanie odnośnie doboru urządzeń uzdatniających wodę w moim przypadku. Problemem jest osadzający się biało-zółty osad na armaturze, czajniku itp. tam gdzie woda.
    Jak narazie sprawdziłem twartość wody metodą kropekową i wyszło 16-17 st niemieckich. Z tego co wiem, jest to dość niedokładny sposób pomiaru więc będę chciał oddać wodę do analizy. Jakie parametry warto sprawdzić (mam wodę z sieci miejskiej).

    Ok doczytałem, zrobię podstawową fizykochemię. Mikrobiologię narazie odpuszczę.
    Ostatnio edytowane przez samboman ; 21-01-2020 o 10:52

  9. #12149
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał samboman Zobacz post
    Mam pytanie odnośnie doboru urządzeń uzdatniających wodę w moim przypadku. Problemem jest osadzający się biało-zółty osad na armaturze, czajniku itp. tam gdzie woda.
    Jak narazie sprawdziłem twartość wody metodą kropekową i wyszło 16-17 st niemieckich. Z tego co wiem, jest to dość niedokładny sposób pomiaru więc będę chciał oddać wodę do analizy. Jakie parametry warto sprawdzić (mam wodę z sieci miejskiej).

    Ok doczytałem, zrobię podstawową fizykochemię. Mikrobiologię narazie odpuszczę.
    Jak masz wodę miejską to w zasadzie nie "musisz" robić całej fizykochemii bo wodociągi muszą Ci takie dane udostępnić (oczywiście możesz ich sprawdzić).

    Żeby dobrać zmiękczacz powiedz jeszcze ile tej wody zużywasz miesięcznie.
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 21-01-2020 o 11:30

  10. #12150

    Domyślnie

    Masz rację poszukałem na stronie wodociągów i znalazłem:
    http://www.zakladkomunalny.pl/files/...%20ogolnej.pdf
    http://bip.zakladkomunalny.pl/public....php?id=328286

    Nie są zbyt aktualne, ale porównując wcześniejsze wyniki dostępne na ich stronie widzę, że zbytnio się nie różnią.
    Co do ilości wody, z faktur wynika że miesięcznie zużywam około 5m3.

  11. #12151
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał samboman Zobacz post
    Nie są zbyt aktualne, ale porównując wcześniejsze wyniki dostępne na ich stronie widzę, że zbytnio się nie różnią.
    Co do ilości wody, z faktur wynika że miesięcznie zużywam około 5m3.
    Wystarczy Ci malutki zmiękczacz z 12-15 litrami złoża.

  12. #12152

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jak masz wodę miejską to w zasadzie nie "musisz" robić całej fizykochemii bo wodociągi muszą Ci takie dane udostępnić (oczywiście możesz ich sprawdzić).

    Żeby dobrać zmiękczacz powiedz jeszcze ile tej wody zużywasz miesięcznie.
    To może jeszcze ja dopytam. Wcześniej pytałem o mikrobiologię i fizykochemię i teraz po tej odpowiedzi zastanawiam się, czy jest sens robić fizykochemię, jeśli mam wodę z wodociągów i mogę takie dane uzyskać czy wystarczy tylko zrobić mikrobiologię?

  13. #12153
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adam_b96

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Tomaszów Lubelski
    Kod pocztowy
    22-600
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Moim zdaniem w Twojej sytuacji nie warto. To rozwiązanie to kompromis - tak jak zauważyłeś poduszka powietrzna jest niewielka, a czas kontaktu też nie za długi. To rozwiązanie dobre dla kogoś kto nie ma możliwości zrobienia napowietrzania "tradycyjnie". A skoro masz już odpowiedni hydrofor to lepiej to zrobić na nim.

    jeszcze pytanko.
    1. na licznych zdjęciach z realizacji różnych firm) napowietrzanie jest poprzez inżektor i wpada od GÓRY zbiornika 300L. Wcześniej przy podłączeniu DOLNO-bocznym poduszkę powietrzną dobijałem zaworkiem na zaślepce od góry tak aby wytworzyć ciśnienie. Skoro zasilanie mam mieć teraz od góry to jak teraz podnieść ciśnienie w zbiorniku. Co to za zawór ze zdjęcia (załącznik gorne.jpg)

    2. Czy może zostawić zasilanie boczne jak było ale w szereg przed zbiornikiem dać inżektor ( pewnie mniejsza skuteczność) i wtedy idzie chyba odpowietrznik. (Jak w załączniku dolne.jpg)

    3. Czy potrzeba jeszcze przy zasilaniu górnym zakup dyszy rozbryzgującej ? (załącznik dysza.jpg)

    4. Co do samego już elementu napowietrzającego, Oprócz tej zwężki (inżektora) widać jeszcze równolegle obejście z zaworem kulowym który pewnie ma za zadanie ustawić wielkość napowietrzania ale i zmniejsza przepływ.... i teraz inżektor 3/4 czy 1" i tak samo jaki zawór
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dysza.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	29,2 KB
ID:	439794   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dolne.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	62,7 KB
ID:	439795   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gorne.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	43,8 KB
ID:	439796  
    Ostatnio edytowane przez adam_b96 ; 23-01-2020 o 08:07

  14. #12154
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtekweb Zobacz post
    To może jeszcze ja dopytam. Wcześniej pytałem o mikrobiologię i fizykochemię i teraz po tej odpowiedzi zastanawiam się, czy jest sens robić fizykochemię, jeśli mam wodę z wodociągów i mogę takie dane uzyskać czy wystarczy tylko zrobić mikrobiologię?
    Wodociągi muszą podawać do sieci wodę spełniającą wymagania. I zazwyczaj to robią. Potem są rury (czasami kilometry w różnym stanie i wieku). Potem jest Twoja instalacja domowa. W Twoim kranie płynie woda po tych etapach i ona może się trochę różnić od wody podawanej przez wodociągi ale generalnie powinna być zdatna do picia. Każda sytuacja jest inna i należy podejść do niej indywidualnie - zawsze możesz chcieć sprawdzić czy akurat w Twoim kranie woda trzyma parametry.

  15. #12155
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał samboman Zobacz post
    Masz rację poszukałem na stronie wodociągów i znalazłem:
    http://www.zakladkomunalny.pl/files/...%20ogolnej.pdf
    http://bip.zakladkomunalny.pl/public....php?id=328286

    Nie są zbyt aktualne, ale porównując wcześniejsze wyniki dostępne na ich stronie widzę, że zbytnio się nie różnią.
    Co do ilości wody, z faktur wynika że miesięcznie zużywam około 5m3.
    Witaj, przy podanym przez Ciebie średniomiesięcznym zużyciu wody oraz wartości twardości wody, mógłbyś skorzystać ze zmiękczacza kompaktowego Ecoperla Slimline CS 14. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu w kwestii szczegółowej oferty.

    Pozdrawiam
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  16. #12156
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_b96 Zobacz post
    jeszcze pytanko.
    1. na licznych zdjęciach z realizacji różnych firm) napowietrzanie jest poprzez inżektor i wpada od GÓRY zbiornika 300L. Wcześniej przy podłączeniu DOLNO-bocznym poduszkę powietrzną dobijałem zaworkiem na zaślepce od góry tak aby wytworzyć ciśnienie. Skoro zasilanie mam mieć teraz od góry to jak teraz podnieść ciśnienie w zbiorniku. Co to za zawór ze zdjęcia (załącznik gorne.jpg)
    Możesz przenieść ten zaworek do dobijania powietrza gdzieś na trójnik przy wodowskazie lub możesz go pominąć ponieważ powietrze będzie dobijane za każdym załączeniem pompy przez zwężkę Tego powietrza raczej będzie za dużo niż za mało i po to właśnie jest ten zawór na zdjęciu - do upuszczania nadmiaru poduszki powietrznej. Przy czym ja bym sugerował zamiast ręcznego zaworu, zawór automatyczny odpowietrzający (tylko oczywiście nie w tym miejscu).

    2. Czy może zostawić zasilanie boczne jak było ale w szereg przed zbiornikiem dać inżektor ( pewnie mniejsza skuteczność) i wtedy idzie chyba odpowietrznik. (Jak w załączniku dolne.jpg)
    Możesz dać takie podłączenie zwężki ale montaż odpowietrznika automatycznego w tym miejscu uważam za błędny (w wodowskazie nie zobaczysz poziomu wody, a poduszka jest dość mała).

    3. Czy potrzeba jeszcze przy zasilaniu górnym zakup dyszy rozbryzgującej ? (załącznik dysza.jpg)
    Jest to dodatkowy element. Nie zaszkodzi ale bez niego też będzie działać.

    4. Co do samego już elementu napowietrzającego, Oprócz tej zwężki (inżektora) widać jeszcze równolegle obejście z zaworem kulowym który pewnie ma za zadanie ustawić wielkość napowietrzania ale i zmniejsza przepływ.... i teraz inżektor 3/4 czy 1" i tak samo jaki zawór
    Należałoby dobrać rozmiar do wydajności pompy. Ja bym się trzymał rozmiaru instalacji (czyli jeśli masz rury 1" to i tutaj daj wszystko na 1").

  17. #12157
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_b96 Zobacz post
    4. Co do samego już elementu napowietrzającego, Oprócz tej zwężki (inżektora) widać jeszcze równolegle obejście z zaworem kulowym który pewnie ma za zadanie ustawić wielkość napowietrzania ale i zmniejsza przepływ.... i teraz inżektor 3/4 czy 1" i tak samo jaki zawór
    Obejscie służy do regulacji tego ile powietrza zwężka zasysa. Jeśli zasysa za dużo, to puszczasz cześć wody obejsciem, zwezka pobiera mniej powietrza. Ustawienie wymaga prób i błędów o ile pamiętam, wszyscy zawsze pisali że powinno zasysać około 1/3 cyklu pompowania. Tu kolejny komentarz. Zwężka zasysya powietrze dzięki róznicy ciśnienia przed i za nią. Dlatego w miarę pracy pompy i podoszenia ciśnienia w zbiorniku, zwężka przestanie zasysyać powietrze. Producenci zazwyczaj podają, ile prostej rury powinno być za zwężką i przez zwęzką żeby toto działało optymalnie. Na zdjęciu które pokazujesz, zwężka jest na krótkim obejsciu, brak jest prostego odcinka rury za i przed. Jakbym to robił u siebie i miał możliwość, miejsce, to zrobiłby odwrotnie. Zwężka na prostej, zawór regulacyjny na obejściu.

    Może się okazać, że inżektor 1" będzie za duży! I nie ma na to wzoru żeby policzyć. Znowu metoda prób i błędów. Dzięku przewęzeniu przed nim jest wyższe ciśnienie, za niższe. Jeśli przeweżenie jest duże (w sensie duża dziura), to zbyt słaba pompa nie będzie w stanie wytworzyć różnicy ciśnienia - mówiąc obrazowo woda będzie płynąć w miarę swobodnie. Ja walczyłem ze zwężką 1" dawno temu i pompa 3-65 grundoffa nie był stanie zmusuć jej do zasysania powietrza tyle co trzeba. 3-65 to 3,3 przy 65m podnoszenia. Jak chcesz mogę CI ją oddać za darmo, bo gdzieś jeszcze leży No za 6-paka.
    Słabsza pompa wymaga więc zwężki z mniejszą dziurą, żeby o ironio, bardziej stłumić przepływ i wywołać większą różnicę ciśnień!
    Z mojego doświadczenia - szedłbym w zwężkę 3/4", obeście i reszta rur takie same jak z pompy. Zwężka na prostym odcinku.

  18. #12158

    Domyślnie

    Dzień Dobry,
    Mam problem z wodą ze studni głębinowej, którą chciałbym uzdatnić. Pewne próby filtrowania za mną, ale niestety nie wystarczające.
    Zleciłem badania wody surowej w tym tygodniu i oto wyniki (wypisuję tylko te które nie zmieściły się w normie):
    Mangan (Mn) 116 mikrog/l norma ≤ 50 mikrog/l
    Żelazo (Fe) 1092 mikrog/l norma ≤ 200 mikrog/l
    Twardość ogólna 307 mg CaCO3/l norma 60 - 500

    Bakterie:
    Liczba Clostridium perfringens łącznie ze sporami: 4 przy niepewności rozszerzonej 1-12

    W domu w instalacji mam założone:
    2 x BigBlue z harmonijkami na 20mikronów każdy, zaraz po tych filtrach przy zlewozmywaku w kuchni mam filtr odwróconej osmozy do wody pitnej.

    Chciałbym jednak móc wziąć kąpiel, albo umyć gary w czystej wodzie bez tego żelaza i magnezu.

    Co zaproponujecie?

    PS Otrzymałem ofertę od jednego Pana z okolicy i za sam Filtr Econet FEcoM 10/2 ze złożem Ecomix A i zaworem CLACK WS 1 CI = zawołał 4300,- netto.
    Do tego chciał mi sprzedać lampę UV (po co skoro nie ma bakterii?) za kolejne 1200,- netto.

    Wydaje mi się to za drogo.
    Stąd pytanie do was, jako że jestem kompletnym laikiem - co powinienem założyć w domu? Mieszkamy w dwójkę (z żoną) - córka dojeżdża na weekendy (studiuje i mieszka na codzień gdzie indziej) choć czasami w wakacje cała masa znajomych podrzuca nam dzieciaki na wakacje (mieszkamy w górach).

    Nie ukrywam, że ważne są dla mnie koszty.
    Tak więc jeszcze raz poradźcie co powinienem założyć w domu?

  19. #12159
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał tuxmanek Zobacz post
    Dzień Dobry,
    Mam problem z wodą ze studni głębinowej, którą chciałbym uzdatnić. Pewne próby filtrowania za mną, ale niestety nie wystarczające.
    Zleciłem badania wody surowej w tym tygodniu i oto wyniki (wypisuję tylko te które nie zmieściły się w normie):
    Mangan (Mn) 116 mikrog/l norma ≤ 50 mikrog/l
    Żelazo (Fe) 1092 mikrog/l norma ≤ 200 mikrog/l
    Twardość ogólna 307 mg CaCO3/l norma 60 - 500

    Bakterie:
    Liczba Clostridium perfringens łącznie ze sporami: 4 przy niepewności rozszerzonej 1-12

    W domu w instalacji mam założone:
    2 x BigBlue z harmonijkami na 20mikronów każdy, zaraz po tych filtrach przy zlewozmywaku w kuchni mam filtr odwróconej osmozy do wody pitnej.

    Chciałbym jednak móc wziąć kąpiel, albo umyć gary w czystej wodzie bez tego żelaza i magnezu.

    Co zaproponujecie?

    PS Otrzymałem ofertę od jednego Pana z okolicy i za sam Filtr Econet FEcoM 10/2 ze złożem Ecomix A i zaworem CLACK WS 1 CI = zawołał 4300,- netto.
    Do tego chciał mi sprzedać lampę UV (po co skoro nie ma bakterii?) za kolejne 1200,- netto.

    Wydaje mi się to za drogo.
    Stąd pytanie do was, jako że jestem kompletnym laikiem - co powinienem założyć w domu? Mieszkamy w dwójkę (z żoną) - córka dojeżdża na weekendy (studiuje i mieszka na codzień gdzie indziej) choć czasami w wakacje cała masa znajomych podrzuca nam dzieciaki na wakacje (mieszkamy w górach).

    Nie ukrywam, że ważne są dla mnie koszty.
    Tak więc jeszcze raz poradźcie co powinienem założyć w domu?
    Daaawno temu byłem klientem tej firmy. Owszem sprzedają, ale czy optymalnie dobrane do potrzeb, to inna para kaloszy. Cena wydaje się spora.

    Bigblue tu nie zadziała. DO tego zjedzą Cię koszty wkładów.

    Jak głeboka studnia?
    Jaka pompa w tej studni (jakiś symbol)
    Jaki zbiornik hydroforowy (wielkość, typ - z workiem czy ocynkowany)
    Niezwykle pomocne byłoby jeszcze pH wody!

    Bakterie. Zdezynfekuj studnie i instalacje. Powtórz badanie po jakimś czasie. Pamiętaj, że poprawne pobranie próbek do badania bakteriologicznego jest trudne, bo wymaga np dezynfekcji kranu, tak żeby nie przemycić np bakterii z kranu a nie ze studni. Samodzielne pobranie próbek daje sporą szanse że zanosisz do badania próbkę zanieczyszczoną więc bezużyteczną.


    Wspomniany wyżej filtr usuwa żelazo, mangan i twardość. Wszystko w jednym. Filtr usuwający wyłącznie żelazo i mangan, powienien być tańszy, ale jego typ i działanie jest zależne od wspomnianych parametrów wody, studni, pompy, hydroforu itd. Jakkolwiek to musi być nie filtra narurowy tylko kolumna filtracyjna.

  20. #12160
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał tuxmanek Zobacz post
    Dzień Dobry,
    Mam problem z wodą ze studni głębinowej, którą chciałbym uzdatnić. Pewne próby filtrowania za mną, ale niestety nie wystarczające.
    Zleciłem badania wody surowej w tym tygodniu i oto wyniki (wypisuję tylko te które nie zmieściły się w normie):
    Mangan (Mn) 116 mikrog/l norma ≤ 50 mikrog/l
    Żelazo (Fe) 1092 mikrog/l norma ≤ 200 mikrog/l
    Twardość ogólna 307 mg CaCO3/l norma 60 - 500

    Bakterie:
    Liczba Clostridium perfringens łącznie ze sporami: 4 przy niepewności rozszerzonej 1-12

    W domu w instalacji mam założone:
    2 x BigBlue z harmonijkami na 20mikronów każdy, zaraz po tych filtrach przy zlewozmywaku w kuchni mam filtr odwróconej osmozy do wody pitnej.

    Chciałbym jednak móc wziąć kąpiel, albo umyć gary w czystej wodzie bez tego żelaza i magnezu.

    Co zaproponujecie?

    PS Otrzymałem ofertę od jednego Pana z okolicy i za sam Filtr Econet FEcoM 10/2 ze złożem Ecomix A i zaworem CLACK WS 1 CI = zawołał 4300,- netto.
    Do tego chciał mi sprzedać lampę UV (po co skoro nie ma bakterii?) za kolejne 1200,- netto.

    Wydaje mi się to za drogo.
    Stąd pytanie do was, jako że jestem kompletnym laikiem - co powinienem założyć w domu? Mieszkamy w dwójkę (z żoną) - córka dojeżdża na weekendy (studiuje i mieszka na codzień gdzie indziej) choć czasami w wakacje cała masa znajomych podrzuca nam dzieciaki na wakacje (mieszkamy w górach).

    Nie ukrywam, że ważne są dla mnie koszty.
    Tak więc jeszcze raz poradźcie co powinienem założyć w domu?
    Witaj, tak jak wspomniał kolega powyżej - do załączonych badań niezbędna jest dodatkowo informacja odnośnie pH wody. Generalnie masz do wyboru dwie możliwości: stacja wielofunkcyjna, która jednocześnie zatroszczy się o usunięcie żelaza i manganu, a także zmiękczy Ci wodę, albo stacja odżelaziająco-odmanganiająca, która usunie żelazo i mangan (wtedy, jeżeli będziesz chciał zmiękczyć wodę, musisz dodatkowo zastosować zmiękczacz). W drugim przypadku niezbędne będzie zastosowanie napowietrzenia wody, a także hydoforu bezprzeponowego 300 l. Wybór stacji jest również uzależniony od tego, czy woda posiada nieprzyjemny zapach zgniłych jajek (zapach siarkowodoru) - w tym przypadku należy zastosować drugi rodzaj stacji. Co do bakterii, to wykonaj dezynfekcję wody i powtórz badanie - jeżeli w wodzie będą występowały bakterie, zastosuj lampę UV.

    Zapraszam do bezpośredniego kontaktu we wiadomości prywatnej.

    Pozdrawiam
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

Strona 608 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony