dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 722 z 722
Pokaż wyniki od 14.421 do 14.426 z 14426
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Tomasz Bykowicz
    Kod pocztowy
    01-258

Domyślnie

Hej Robert,

1) zdolność złoża

Dla 35 litrów złoża ECOMIX A jakie deklarujesz i ilości zanieczyszczeń jakie podałeś zdolność miedzy regeneracjami to 2,5m3
    Bezpiecznie jeśli złoże będzie się regenerowało maksymalnie co 2 m3. Wtedy masz gwarancje że da radę.

Jeśli jest tak jak piszesz ze po regeneracji woda jest ok, a dopiero po jakimś czasie leci żółta to znaczy ze złoże może być juz zdegradowane i zbyt długi jest czas pomiędzy regeneracjami, drugi powód to że złoże się nie dopłukuję (przyczyna: czasy płukania, wymagany serwis głowicy -nie doczyszczone inżektory,)

Poniżej link gdzie pokazane jest jak zadbać o serwis głowicy: https://www.youtube.com/watch?v=epP4REF1pro

2) cykle płukania

tutaj wrzucam Ci link do PENTAIR UNIVERSITY gdzie w jasny sposób masz pokazane jak programuje sie Twoja głowicę(czasy płukania):
    https://www.youtube.com/watch?v=AriuQ_G5vfA

Masz tam podane nastawy- ja bym testowo zaaplikował w Twojej sytuacji.

3)dobór urządzenia

!!!zaznaczam, że to jest moja własna opinia oparta o doświadczeniu praktycznym i nie jest to dobór urządzenia!!!!

Przy takich przekroczeniach żelaza, manganu i twardości, (brakuje nam wyników amoniaku i utlenialności) wybór wyłącznie złoża multifunkcyjnego i to jeszcze na tak małej butli i małej ilości złoża jest sporym nieporozumieniem.
    Takie urządzenia padają juz po około 2 latach.

Rozwiązaniem właściwym jest albo przewymiarowanie butli i zaczynamy co najmniej od 13-tki, ale ja jestem zwolennikiem postawienia 2 kolumn. W pierwszej klasyczny odżelaziacz w zależności od rodzaju hydroforu i rodzaju kanalizacji, a 2 stopień multifunkcja która doczyści przerzuty żelaza i manganu a dodatkowo zmiękczy wodę. Takie dwustopniowe stacje pracują latami.

4) przedwczesna regeneracja

możliwe przyczyny:

- wybrana opcja czasowa która następuje szybciej niż objętościowa
    - wadliwa turbinka odmierzająca ilość wody
    - wybór przepływomierza

Możliwe rozwiązanie - zresetować sterownik:
    A Nacisnąć i przytrzymać przez pięć sekund (kwadrat) i (strzałek w dół) Wyświetlą się H0 i ustawiona ilość żywicy.
    B Jeżeli wyświetli się wartość historyczna inna niż „H0”, użyć (strzałka do góry) , by przewinąć ustawienia aż do pokazania się „H0”.
    C Aby zresetować sterownik, nacisnąć i przytrzymać przez pięć sekund (kwadrat) Sterownik zostanie przywrócony do stanu bez programowania.
    D Należy wszystko zaprogramować od nowa.

Jeśli to nie pomorze to najprawdopodobniej problem mechaniczny - trzeba zdiagnozować na miejscu.

Domyślnie

Hej Tomek, dzięki za podjecie tematu. Na chwilę obecna zmieniłem parametry c1 i c3, zwiększyłem czas. Zaopserwowalem poprawę, mam takie wrażenie że plukania były za krodkie. Ale czy jest możliwe że niedoplukane zloze, przepuszcza przez glowice sól i popluczyny z zelaza do instalacji po samej regeneracji. Woda slona i zolta leci z kranu bezposrednio po regeneracji około 10 s. Czyszczenie back wash rozwiązuje problem na kolejne kilka regeneracji.
    Teraz jestem na etapie zmian c1,c3 zwiekszone i czekam i obserwuje. Za kilka regeneracji jeżeli nie będzie poprawy zmienię ustawienia zgodnie filmikiem.
    Utlenialność 1,2 ÷-0,4 mg/l.
    Wodę sprawdzam testem kropelkowym cały czas między regeneracjami woda jest bez,, kamienia,,.
    Jeśli chodzi o restart glowicy to się wstrzymam. Jeżeli zmiana nieprzyniesie poprawy pozostanie tylko serwis całej glowicy.

SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nuballo

Kod pocztowy
    43-600

Domyślnie

Cześć,
    Potrzebuje porady jakie urządzenie wybrać dla laika z niskim budżetem do 2000 zł maks. Rodzina 2+1, być może w przyszłości 2+2. Miesięczne zużycie wody ok 7 m3 - zakładam zapas w przyszłości do 10m3. Woda z wodociągów. Twardość wody według testu kropelkowego 20 dh, a według badań robionych w wodociągach 18 dh. Nie chcę zmiękczać do zera tylko do ok 4-5 dh. Często na forum pojawia się stacja ecoperla toro 20 ale niestety nie na mój budżet. Czy mądre głowy mogą coś powiedzieć na temat 2 urządzeń;
    - UST-M PRIMO 25/20
    - WEBER AQUA STANDARD 25 L
    1) Czy te urządzenia są warte uwagi, czy da się na nich ustawić, że chcę zmiękczać do 4,5,6 itd. A jeśli nie te 2 to jakie inne w tej cenie są godne uwagi ?
    2) Czy im twardsza woda tym potrzebujemy większą pojemność do zmiękczania nawet przy małym zużyciu wody czy to nie ma znaczenia ?
    Dom 145m2. Szacowane OZC 6.9 kW.
    PANASONIC J 7 kW ALLINONE COMPACT.
    100% Ogrzewanie podłogowe.

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17

Domyślnie

Cytat Napisał nuballo Zobacz post
    Cześć,
    Potrzebuje porady jakie urządzenie wybrać dla laika z niskim budżetem do 2000 zł maks. Rodzina 2+1, być może w przyszłości 2+2. Miesięczne zużycie wody ok 7 m3 - zakładam zapas w przyszłości do 10m3. Woda z wodociągów. Twardość wody według testu kropelkowego 20 dh, a według badań robionych w wodociągach 18 dh. Nie chcę zmiękczać do zera tylko do ok 4-5 dh. Często na forum pojawia się stacja ecoperla toro 20 ale niestety nie na mój budżet. Czy mądre głowy mogą coś powiedzieć na temat 2 urządzeń;
    - UST-M PRIMO 25/20
    1) Czy te urządzenia są warte uwagi, czy da się na nich ustawić, że chcę zmiękczać do 4,5,6 itd. A jeśli nie te 2 to jakie inne w tej cenie są godne uwagi ?
    Jeśli głównym kryterium jest cena to te wszystkie informacje nie za bardzo się na coś przydadzą. Ogólnie możesz szukać mniejszego modelu - 15 litrów wystarczyłoby na teraz, a jak weźmiesz 20 litrów to będzie ze sporym zapasem na wzrost zużycia.

2) Czy im twardsza woda tym potrzebujemy większą pojemność do zmiękczania nawet przy małym zużyciu wody czy to nie ma znaczenia ?
    Dokładnie tak. Im twardsza woda tym więcej złoża jest potrzebne do jej zmiękczenia.

Kod pocztowy
    01-258

Domyślnie

Cytat Napisał robertmm Zobacz post
    Hej Tomek, dzięki za podjecie tematu. Na chwilę obecna zmieniłem parametry c1 i c3, zwiększyłem czas. Zaopserwowalem poprawę, mam takie wrażenie że plukania były za krodkie. Ale czy jest możliwe że niedoplukane zloze, przepuszcza przez glowice sól i popluczyny z zelaza do instalacji po samej regeneracji. Woda slona i zolta leci z kranu bezposrednio po regeneracji około 10 s. Czyszczenie back wash rozwiązuje problem na kolejne kilka regeneracji.
    Teraz jestem na etapie zmian c1,c3 zwiekszone i czekam i obserwuje. Za kilka regeneracji jeżeli nie będzie poprawy zmienię ustawienia zgodnie filmikiem.
    Utlenialność 1,2 ÷-0,4 mg/l.
    Wodę sprawdzam testem kropelkowym cały czas między regeneracjami woda jest bez,, kamienia,,.
    Jeśli chodzi o restart glowicy to się wstrzymam. Jeżeli zmiana nieprzyniesie poprawy pozostanie tylko serwis całej glowicy.
    1) jeśli mówimy o wodzie która ma duże przekroczenia żelaza i manganu to głowicę należy czyścić najrzadziej 1x na rok.... profilaktyka powoduje że wydłużasz żywotność całego systemu, począwszy od złoża, przez głowicę i inne elementy składowe - domyślam się że takiego serwisu nie miałeś od nowości... wezwij do siebie serwisanta ale takiego który pracuje na Autotrolu a nie takiego który przyjdzie i będzie się tam u Ciebie dopiero uczył i doktoryzował

2) przyczyn dlaczego woda zaraz po regeneracji leci słona i żółta może być naprawdę wiele i dopiero będąc na miejscu może się okazać coś o czym nam teraz nie mówisz a ma wpływ na sytuacje. Jeslii masz podłączony przezroczysty wąż do popłuczyn to popatrz podczas regeneracji czy w ostatnich cyklach regeneracji leci woda przezroczysta czy żółta. Mozesz mieć w głowicy pozapychane odpływy i trzeba je wyczyścić, mogą być za krótkie nastawy i zwyczajnie złoże się nie dopłukuję... tak jak wcześniej pisałem według mnie to jest za mała ilość złoża, i za mała butla na taką ilość przekroczeń żelaza. Jeśli masz za mała szybkość płukania wstecznego to nie będzie się dopłukiwało.

Kod pocztowy
    01-258

Domyślnie

Cytat Napisał nuballo Zobacz post
    Cześć,
    - UST-M PRIMO 25/20
    1) rozwiązanie o które pytasz to jest tak zwany MIXING...

- w USTM PRIMO masz głowice BNT, która posiada po lewej stronie patrząc od frontu takie pokrętło, które jak jest wkręcone na maksa w głowice to daje miękką wodę, wykręcanie tego pokrętła w prawa stronę zgodnie ze wskazówkami zegara powoduje ze możesz domieszać do wody uzdatnionej wodę surową i w efekcie osiagnac maksymalnie 5dH - pamiętaj ze taka czynność może spowodować osadzanie nie kamienia na armaturze, szybie prysznicowej lub w czajniku

- w WEBER masz głowicę RX która na bypassie ma takie duże pokrętło z cyferkami i zwiększając cyferki dodajesz coraz więcej wody surowej i mieszasz.

Gdybym ja wybierał to wolałbym WEBERA...bo na ten model USTM dużo użytkowników narzeka

UWAGA dla czytających nie można używać MIXINGU jeśli się ma wodę ze studni która ma przekroczenia parametrów wody bo wtedy uzdatnioną wodę ponownie zanieczyszczamy

2) jest prosty algorytm który używamy w naszej pracy to ustalania ilości wody pomiędzy regeneracjami:
    ILOSC ZYWICY x 3 : twardość wody w stopniach niem dH = ilość wody w m# pomiędzy regeneracjami

W Twoim przypadku będzie to wyglądało tak:

dla zmiękczacza który ma 20 litrów żywicy i Twojej twardości wody 20dH

20 X 3 : 20= 3m3

dla zmiękczacza który ma 25 litrów żywicy i twoją twardość wody 20 dH

25 X 3 : 20 = 3,75m3

Jak widać różnica nie jest jakaś bardzo wielka, programując głowice sterującą zawsze pozostawiamy zapas i ustawiamy mniejsza ilość niż wychodzi nam z algorytmu.

Reasumując:

Przy założeniu ze będziesz miesięcznie używał 7m3 wody a kiedyś w przyszłości 10m3 to kupując Zmiekczacz z 25l żywicy w pierwszym przypadku będziesz miał 2-3 regeneracje, a w drugim 2 regeneracje w miesiącu. To naprawdę nie wiele. Dodam ze żywica powinna pomimo mniejszej ilości zużytej wody być regenerowana co 14 dni żeby zachować higienę pracy.To wymuszamy trybem CZASOWYM.

Na koniec napisze ze przyjmuje nie na 1 osobę około 100litrów dziennie - jak masz teraz 3 osoby to jest ok 300 x 30 dni to wychodzi 9m3 przy 4 osobach wychodzi 12m3.... musisz zweryfikować jeszcze raz swoje założenia

Strona 722 z 722

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia