dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 714 z 755
Pokaż wyniki od 14.261 do 14.280 z 15099
  1. #14261
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał skupjen Zobacz post
    Dzień Dobry,
    Kolumnę węglową używana od ponad 25 lat chciałbym przerobić na zmiękczacz, wymieniając głowicę i dodając zbiornik solanki. Wielkość zbiornika 10x44 cale, gwint wewnętrzny 2,5 cala. Przed kolumną jest filtr narurowy 20 cali.
    Twardość wody zmienia się w szerokim zakresie od 200 do nawet 400 CaCO3/l, jest również zauważalne na sprzętach sanitarnych żelazo, pomimo zapewnień gminy iż tego żelaza nie powinno być. Poza tym jakość wody jest nie najgorsza, nie jest mętna, brzydko nie pachnie, nie ma związków azotu, chloru ani metali.
    Zużycie wody jest na poziomie 8 do 10 m3 miesięcznie - szeregowiec podłączony do kanalizacji, ujęcie wody Mysiadło, dwoje starszych ludzi, emerytów.
    Proszę uprzejmie o doradzenie jakie złoża wsypać do zbiornika (oczywiście po jego oczyszczeniu), w jakiej ilości, jaka musi być pojemność zbiornika solanki oraz która głowica będzie wystarczająca. Nie ukrywam iż chciałbym maksymalnie zminimalizować koszty.
    Pozdrawiam
    Co do ilości złoża to możesz wsypać max 35 litrów. Taka ilość byłaby wskazana przy górnej wartości twardości. Ale jeśli twardość zmienia się o 100% to raz będzie tego złoża "za dużo", a raz "w sam raz". Jeśli chcesz minimalizować koszty to rozumiem, że wolisz wsypać mniej i w razie potrzeby dodatkowo regenerować?
    Jeśli tak to radzę Ci wsypać 25 litrów bo to standardowa pojemność pełnego worka złoża - taką ilość będzie Ci najwygodniej kupić.
    Co do typu złoża i głowicy to tu jest już spore pole co manewru w kwestii kosztów... od tych lepszych (Lewatit i Clack) po te najtańsze (chińskie złoża "no name" i głowice BNT czy RX).
    Zbiornik solanki wystarczy 70-litrowy.

  2. #14262
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał ogar82 Zobacz post
    Cześć,
    Proszę o pomoc w dobraniu uzdatniacza.
    Paramaetry wody:

    Bakerie: 0
    Mikroorganizmy: 0
    Mętność: 2.8 NTU
    Barwa: 4 mg/l
    Przewodność el.: 414
    PH: 6.9
    Twardość: 182 mg/l
    Żelazo: 873 µg/l
    Mangan: 92 µg/l

    Zapach akceptowalny

    Hydrofor przeponowy
    Instalacja nie miedziana
    4os, ok 10m3 na miesiąc

    Dziękuję z góry!
    Tak jak podał już Klarsan, masz dwie opcje: albo tylko usuwać żelazo i mangan (wtedy potrzebujesz samego odżelaziacza) albo także zmiękczać wodę (wtedy odpowiedni będzie filtr wielofunkcyjny).
    Wybór może też zależeć od tego co robisz ze ściekami, jaką masz wydajność pompy/studni, itd.

  3. #14263
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emil9 Zobacz post
    Cześć,
    Również proszę o pomoc w doborze urządzeń do uzdatnienia wody z własnej studni głębinowej (27m).
    Wyniki badań fizykochemicznych wody:
    Amonowy jon - 0,14 mg/l
    Azotany - 0,6 mg/l
    Azotyny - <0,005 mg/l
    Barwa: 12 mg/l
    Mangan - 424 mg/l
    Mętność - 1,1
    pH - 6.9 (23oC)
    OWO (C) - 3,73 mg/l
    Przewodność - 929 µS/cm
    Twardość ogólna - 334 mg/l
    Żelazo ogólne - 2731 µg/l

    Na chwilę obecną instalacja składa się tylko z pompy zakończonej rurą PE. Jestem w trakcie budowy domu, planowane miesięczne zużycie ok.10m3. U mnie w okolicy ciężko o fachowców do tych spraw (Zielona Góra). Co możecie powiedzieć o urządzeniach Viessmann, czy mają urządzenia do aż tak "zażelazionej" wody, pytam ponieważ hydraulik z którym się kontaktowałem mówił, że montuje tylko tą firmę.
    Zgadzam się, że tu najlepiej sprawdziłoby się uzdatnianie dwustopniowe: odżelaziacz + filtr wielofunkcyjny.
    Z tego co się orientuję to Viessmann chyba nie ma w ofercie odżelaziaczy, a taka woda jest za "ciężka" na pojedynczy filtr wielofunkcyjny.

  4. #14264
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    warzochastanislaw

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Bełżec
    Kod pocztowy
    22-670
    Posty
    1

    Domyślnie

    Dzień dobry,,
    Proszę o pomoc w poprawieniu jakości wody i dobór urządzeń lub filtrów.

    Parametry wody:

    Mętność: 2.0 NTU
    Barwa: 11 mg/l
    PH: 7.2
    Twardość: 460 mg/l
    Żelazo: 0,48 mg
    Mangan: 0,8 mg


    Hydrofor stojący 300 litrowy, pompa wirowa duża wydajność. Zużycie wody 6 m3 na 2 osoby / na miesiąc.

    Instalacja starego typu stalowa.

    Ścieki odprowadzane do kanalizacji.


    Dziękuję z góry!

  5. #14265
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał warzochastanislaw Zobacz post
    Dzień dobry,,
    Proszę o pomoc w poprawieniu jakości wody i dobór urządzeń lub filtrów.

    Parametry wody:

    Mętność: 2.0 NTU
    Barwa: 11 mg/l
    PH: 7.2
    Twardość: 460 mg/l
    Żelazo: 0,48 mg
    Mangan: 0,8 mg


    Hydrofor stojący 300 litrowy, pompa wirowa duża wydajność. Zużycie wody 6 m3 na 2 osoby / na miesiąc.

    Instalacja starego typu stalowa.

    Ścieki odprowadzane do kanalizacji.
    Zależy co chcesz osiągnąć... Jeśli tylko usunąć żelazo i mangan to wystarczy dodać dyszę napowietrzającą do hydroforu, postawić odżelaziacz i powinno być OK. Ale to rozwiązanie generuje sporo ścieków oraz nie ruszy twardości (a ta jest bardzo wysoka, więc pod kątem użytkowym może być uciążliwa).
    Alternatywnie możesz postawić filtr wielofunkcyjny, który zmiękczy wodę do zera, a także zmniejszy poziom żelaza i manganu. To rozwiązanie będzie wymagało regeneracji solą oraz, jeśli chcesz mieć wodę pitną, będzie wymagało podzlewowego zestawu odwróconej osmozy.

  6. #14266
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    skupjen

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Mysiadło
    Kod pocztowy
    05-515
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Co do ilości złoża to możesz wsypać max 35 litrów. Taka ilość byłaby wskazana przy górnej wartości twardości. Ale jeśli twardość zmienia się o 100% to raz będzie tego złoża "za dużo", a raz "w sam raz". Jeśli chcesz minimalizować koszty to rozumiem, że wolisz wsypać mniej i w razie potrzeby dodatkowo regenerować?
    Jeśli tak to radzę Ci wsypać 25 litrów bo to standardowa pojemność pełnego worka złoża - taką ilość będzie Ci najwygodniej kupić.
    Co do typu złoża i głowicy to tu jest już spore pole co manewru w kwestii kosztów... od tych lepszych (Lewatit i Clack) po te najtańsze (chińskie złoża "no name" i głowice BNT czy RX).
    Zbiornik solanki wystarczy 70-litrowy.
    Dziękuję za odpowiedź.
    Wstępnie zaplanowałem 8-10 kg podsypki żwirowej, około 25 litrów żywicy jonowymiennej, około 5 kg średniego żwirku oraz około 10 litrów węgla aktywnego, w kolejności od dołu zbiornika. Być może węgla aktywnego zmieści się więcej, ale chciałbym pozostawić małą wolną przestrzeń u góry zbiornika. Mam jednakże problem z wyborem żywicy ... najtańszy jest Idiom, droższy, lecz zapewne lepszy jest Purolite. Alternatywą jest rezygnacja z węgla i zasypanie zbiornika złożem wielofunkcyjnym. Czy prawidłowo myślę?
    Wszystkie prace planuję wykonać samodzielnie. Na mojej kolumnie jest stara głowica elektro mechaniczna, automat zegarowy, do dzisiaj działa bez zastrzeżeń. Jeśli tylko się swobodnie wykręci ze zbiornika, to wydaje się, że nowa BNT będzie wystarczająca, a jeśli się nie wykręci albo uszkodzi się gwint, to pozostanie mi zakup kompletnego zmiękczacza.
    Pozdrawiam

  7. #14267
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał skupjen Zobacz post
    Wstępnie zaplanowałem 8-10 kg podsypki żwirowej, około 25 litrów żywicy jonowymiennej, około 5 kg średniego żwirku oraz około 10 litrów węgla aktywnego, w kolejności od dołu zbiornika.
    To tak nie zadziała. Żwirek jest cięższy i opadnie na dno. Nie ma sensu mieszać tyle typów złóż... Jeśli już to wystarczy jedna podsypka żwirowa, żywica i kilka litrów węgla (chociaż nie jestem fanem takiego rozwiązania).

    Być może węgla aktywnego zmieści się więcej, ale chciałbym pozostawić małą wolną przestrzeń u góry zbiornika.
    Nie można zasypać całego zbiornika złożem! Tam musi pozostać wolna przestrzeń i to nie "mała" tylko ok 20-30%.

    Mam jednakże problem z wyborem żywicy ... najtańszy jest Idiom, droższy, lecz zapewne lepszy jest Purolite. Alternatywą jest rezygnacja z węgla i zasypanie zbiornika złożem wielofunkcyjnym. Czy prawidłowo myślę?
    Jeśli to ma być woda pitna to raczej odradzam te najtańsze złoża... każde markowe będzie lepsze. Złoże wielofunkcyjne to już zupełnie inna kwestia niż sama żywica zmiękczająca czy domieszka węgla... pisałeś o usuwaniu twardości więc rozmawiamy o zmiękczaczu. Jeśli chcesz mieć tam złoże wielofunkcyjne to nie dodajesz podsypek ani innych dodatków - sam worek złoża (25 litrów). Ale wtedy inaczej ustawiasz regenerację...

    Wszystkie prace planuję wykonać samodzielnie. Na mojej kolumnie jest stara głowica elektro mechaniczna, automat zegarowy, do dzisiaj działa bez zastrzeżeń. Jeśli tylko się swobodnie wykręci ze zbiornika, to wydaje się, że nowa BNT będzie wystarczająca, a jeśli się nie wykręci albo uszkodzi się gwint, to pozostanie mi zakup kompletnego zmiękczacza.
    Wykręcenie głowicy raczej nie uszkodzi gwintu. Jak będziesz kupował nową głowicę to nie daj się namówić na żadne wersje z regeneracją upflow (przeciwprądową) - w tym konkretnym przypadku musi być regeneracja standardowa (współprądowa).

  8. #14268
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    skupjen

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Mysiadło
    Kod pocztowy
    05-515
    Posty
    4

    Domyślnie

    [QUOTE=qbek17;8152738]TJeśli to ma być woda pitna to raczej odradzam te najtańsze złoża... każde markowe będzie lepsze. Złoże wielofunkcyjne to już zupełnie inna kwestia niż sama żywica zmiękczająca czy domieszka węgla... pisałeś o usuwaniu twardości więc rozmawiamy o zmiękczaczu. Jeśli chcesz mieć tam złoże wielofunkcyjne to nie dodajesz podsypek ani innych dodatków - sam worek złoża (25 litrów). Ale wtedy inaczej ustawiasz regenerację...[QUOTE

    Tak ... słuszna racja, pozostaję przy zmiękczaczu. Economix kusił mnie usuwaniem żelaza, ale faktycznie wymagałoby to chyba innej głowicy, a doczytałem iż takie złoże musi mieć minimalną wysokość 800 mm. Z tą "wodą pitną" to jest problem, jakoś brakuje mi odwagi do traktowania wodociągowej jako pitnej, szczególnie wtedy, gdy występują incydentalne przerwy w dostawie wody, a tu się dookoła wciąż coś buduje i podłącza. Wymagało by to stałego monitorowania tej wody. To jest też zasadniczy powód do zasypania filtra kawałkiem węgla aktywnego, nie wspominając już o pestycydach ... okolica ujęcia wody jeszcze uprawiana przez rolników. Nie to, abym był uparty, ale chyba wsypię dla bezpieczeństwa10 litrów tego węgla. Wstępnie obliczyłem, że całkowity koszt tej przeróbki, łącznie z hydrauliką, nie powinien przekroczyć 2000 zł. Aby tylko się ta głowica wykręciła ... mam przykre doświadczenia z mosiądzem wkręcanym w stop stalowy.
    Dziękuję serdecznie za porady, trochę mi się w głowie poukładało. Na hydraulice się znam, ale z uzdatnianiem wody miałem bardzo ograniczony kontakt. Okazuje się, że to nie jest takie proste.
    Pozdrawiam

  9. #14269
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał skupjen Zobacz post
    Tak ... słuszna racja, pozostaję przy zmiękczaczu. Economix kusił mnie usuwaniem żelaza, ale faktycznie wymagałoby to chyba innej głowicy, a doczytałem iż takie złoże musi mieć minimalną wysokość 800 mm. Z tą "wodą pitną" to jest problem, jakoś brakuje mi odwagi do traktowania wodociągowej jako pitnej, szczególnie wtedy, gdy występują incydentalne przerwy w dostawie wody, a tu się dookoła wciąż coś buduje i podłącza. Wymagało by to stałego monitorowania tej wody. To jest też zasadniczy powód do zasypania filtra kawałkiem węgla aktywnego, nie wspominając już o pestycydach ... okolica ujęcia wody jeszcze uprawiana przez rolników. Nie to, abym był uparty, ale chyba wsypię dla bezpieczeństwa10 litrów tego węgla. Wstępnie obliczyłem, że całkowity koszt tej przeróbki, łącznie z hydrauliką, nie powinien przekroczyć 2000 zł. Aby tylko się ta głowica wykręciła ... mam przykre doświadczenia z mosiądzem wkręcanym w stop stalowy.
    Dziękuję serdecznie za porady, trochę mi się w głowie poukładało. Na hydraulice się znam, ale z uzdatnianiem wody miałem bardzo ograniczony kontakt. Okazuje się, że to nie jest takie proste.
    Pozdrawiam
    Możesz dosypać tego węgla, ale pamiętaj aby za rok go wymienić (sam węgiel)
    Nie wiem jaki dokładnie masz zestaw ale o ile głowice mosiężne występują to zbiorniki raczej są plastikowe...

  10. #14270
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    skupjen

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Mysiadło
    Kod pocztowy
    05-515
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Możesz dosypać tego węgla, ale pamiętaj aby za rok go wymienić (sam węgiel)
    Nie wiem jaki dokładnie masz zestaw ale o ile głowice mosiężne występują to zbiorniki raczej są plastikowe...
    Nooo ... co? Wymienić za rok? Kurka wodna, jeśli mam to rozkręcać ponownie, to wolę już posłuchać Mądrzejszego. To powiadasz, że "tylko węgiel"? A jest na to jakiś sposób? Może jakiś właz wyczystkowy wyspawać z boku zbiornika?
    To nie jest stop stalowy, to jakiś laminat ... głowicę wykręciłem! Tej zupy węglowej jest prawie pod sam sufit. Trzeba będzie zmienić oba kosze i rurę.

  11. #14271
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał skupjen Zobacz post
    Nooo ... co? Wymienić za rok? Kurka wodna, jeśli mam to rozkręcać ponownie, to wolę już posłuchać Mądrzejszego. To powiadasz, że "tylko węgiel"? A jest na to jakiś sposób? Może jakiś właz wyczystkowy wyspawać z boku zbiornika?
    To nie jest stop stalowy, to jakiś laminat ... głowicę wykręciłem! Tej zupy węglowej jest prawie pod sam sufit. Trzeba będzie zmienić oba kosze i rurę.
    Węgiel niestety ma taką właściwość, że po wyczerpaniu trzeba go wymienić. Jak dasz jakiś węgiel super jakości, ze srebrem czy innymi bajerami to może pociągnie 2 lata, ale nadal będzie się nadawał tylko do wymiany po tym czasie.
    Są zbiorniki z dodatkowym króćcem bocznym ale to raczej na zamówienie... spawanie samemu zbiornika z HDPE i powleczonego włóknem szklanym z żywicą epoksydową to nie jest chyba najlepszy pomysł...

  12. #14272

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    To kwestia ustawień sterownika. Może mieć wpisaną inną pojemność złoża (co raczej nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości), może mieć inną dawkę soli na regenerację, może jednak ma wpisane inne parametry wody... Moim zdaniem bardziej realna jest wartość 2,8 m3.
    Jakaś delikatna wskazówka jak w głowicy Clack'a w Pallasie wejść w głębsze ustawienia? Domyślnie jest tylko twardość wyjściowa, godzina regeneracji, czas między regeneracjami i informacje typu jaka objętość wody pozostała do regeneracji :/

  13. #14273
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ostatni_Don Zobacz post
    Jakaś delikatna wskazówka jak w głowicy Clack'a w Pallasie wejść w głębsze ustawienia? Domyślnie jest tylko twardość wyjściowa, godzina regeneracji, czas między regeneracjami i informacje typu jaka objętość wody pozostała do regeneracji :/
    Next i strzałka w dół, przytrzymać
    https://www.micron.be/uploads/3/7/1/...anual_lres.pdf

  14. #14274
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    radek.bxl

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-581
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam, proszę o pomoc w stacji uzdatniania wody ze studni głębinowej na glebokosci 29m, pompa głębinowa grundfos, hydrofor 120l, długość od studni do kotłowni 20m, wyniki badań w załączniku. Wykryto bakterie coli, Brak kanalizacji - szambo, zależy mi na stacji która do regeneracji zużywa nie dużo wody z uwagi na szambo. Hydraulik zaproponował mi ale trochę mnie cena zaskoczyła czy coś równie dobrego można dobrać taniej?

    Opis: Przedstawiamy ofertę cenową na układ uzdatniania wody dla domu jednorodzinnego, 2 łazienki, 4 osoby.
    Założona wydajność max 0,25 l/s.
    Parametry wody surowej wg przesłanej analizy.
    Zakładamy, że pozostałe niebadane parametry spełniają normy wody do picia.
    Wody popłuczne z filtra ERF nie mogą być kierowane na biologiczną oczyszczalnie ścieków.
    Wymagana wydajność pompy do płukania 3,4 m3/h przy ciśnieniu minimum 3,0 bara.
    Przed montażem urządzeń konieczna dezynfekcja studni i instalacji.
    Zakres oferty nie obejmuje kosztów montażu i rozruchu.


    BWT ERF-Greensand 58/14 - przepływ nom. 1,0 m3/h - filtr odżelaziająco - odmangan - 7500 brutto
    BWT Nadmanganian potasu 1kg - E1B (opak. bezzwrotne) - 60 ZŁ brutto
    BWT LAMPA UV D8 (2,1 m3/h) - 1700 brutto
    Masz wodę o twardości 7 stopni niemieckich więc dobrali Ci też zmiękczacz SETAQSL3NEW - 4000 zł brutto - ale on nie jest obowiązkowy w moim odczuciu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2022-09-25 o 22.07.09.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	21,1 KB
ID:	461102Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2022-09-25 o 22.06.29.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	21,3 KB
ID:	461103

  15. #14275
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał radek.bxl Zobacz post
    Witam, proszę o pomoc w stacji uzdatniania wody ze studni głębinowej na glebokosci 29m, pompa głębinowa grundfos, hydrofor 120l, długość od studni do kotłowni 20m, wyniki badań w załączniku. Wykryto bakterie coli, Brak kanalizacji - szambo, zależy mi na stacji która do regeneracji zużywa nie dużo wody z uwagi na szambo. Hydraulik zaproponował mi ale trochę mnie cena zaskoczyła czy coś równie dobrego można dobrać taniej?

    Opis: Przedstawiamy ofertę cenową na układ uzdatniania wody dla domu jednorodzinnego, 2 łazienki, 4 osoby.
    Założona wydajność max 0,25 l/s.
    Parametry wody surowej wg przesłanej analizy.
    Zakładamy, że pozostałe niebadane parametry spełniają normy wody do picia.
    Wody popłuczne z filtra ERF nie mogą być kierowane na biologiczną oczyszczalnie ścieków.
    Wymagana wydajność pompy do płukania 3,4 m3/h przy ciśnieniu minimum 3,0 bara.
    Przed montażem urządzeń konieczna dezynfekcja studni i instalacji.
    Zakres oferty nie obejmuje kosztów montażu i rozruchu.


    BWT ERF-Greensand 58/14 - przepływ nom. 1,0 m3/h - filtr odżelaziająco - odmangan - 7500 brutto
    BWT Nadmanganian potasu 1kg - E1B (opak. bezzwrotne) - 60 ZŁ brutto
    BWT LAMPA UV D8 (2,1 m3/h) - 1700 brutto
    Masz wodę o twardości 7 stopni niemieckich więc dobrali Ci też zmiękczacz SETAQSL3NEW - 4000 zł brutto - ale on nie jest obowiązkowy w moim odczuciu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2022-09-25 o 22.07.09.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	21,1 KB
ID:	461102Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2022-09-25 o 22.06.29.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	21,3 KB
ID:	461103
    Cześć Można to zrobić taniej i bardziej ekologicznie. Oczywiście w pierwszej kolejności należy przechlorować studnię, żeby usunąć bakterie.

    Jeśli chodzi o uzdatnianie wody, to opcje są dwie:

    I WARIANT - jeśli zależy Ci na zmiękczeniu wody:
    - Stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower - regenerowana solą tabletkowaną, zużycie wody nieco większe niż przy zmiękczaczu wody; stacja usunie przekroczone związki + zmiękczy wodę

    II WARIANT - jeśli nie chcesz zmiękczać wody
    - hydrofor ocynkowany 300l + zwężka napowietrzająca
    - Odżelaziaczo-odmanganiacz wody Ecoperla Sanitower M - regenerowany samą wodą, lecz ilość wody będzie większa (pisaliśmy niedawno w tym wątku dokładnie takie porównanie)
    - Filtr mechaniczny 20" z wkładem sznurkowym 10 mikronów

    Opcjonalnie za stacją uzdatniania można zamontować lampę UV - koszt w granicach 1300-1500 zł

    Jeśli byłbyś zainteresowany dokładną wyceną, zapraszamy na [email protected]
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  16. #14276
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    radek.bxl

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-581
    Posty
    2

    Domyślnie

    ok wysłałem maila, będę wdzięczny za ofertę.

  17. #14277
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    spinecki

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-921
    Posty
    6

    Domyślnie

    Zwracam sie z prosba o dobor zloza filtracyjnego, bo myslalem, ze kupie po prostu BIRM, ale jak zaczalem przegladac oferty, a pozniej watek, to sam juz nie wiem jak to zrobic, zeby bylo dobrze... a widze, ze mozna sobie duzo zepsuc.

    Wode pobieram z osiedlowego ujecia (cisnienie w granicach 3-5 barow, na wejsciu mam reduktor do 4 bar). Do okola lasy sosnowe, wiec wiadomo - zelazo w duzych ilosciach (a moze to stare zardzewiale rury). Przy malym cisnieniu nie jest tak zle, ale jesli puszczam wode pod pelnym cisnieniem (np. napelniajac basen), woda po chwili robi sie ruda i zupelnie nieprzejrzysta (zreszta nawet stosujac filtry wstepne przy napelnianiu basenu, w samym basenie po paru dniach osadzaja sie tlenki zelaza, pomimo zatrzymania duzej czesci zelaza na filtrze wstepnym).

    5lat temu wykonalem badanie wody i kupilem stacje pod katem odzelaziania.
    1/ Stacja na zbiorniku 10/54 (pojemnosci ma chyba okolo 62 litrow), glowica RX63C3,
    2/ do tego napowietrzacz/indzektor (z wkreconym zaworem zwrotnym, bo wyciekala z niego woda, co pewnie owocuje mniejsza iloscia pobieranego powietrza),
    3/ dwa filtry wstepne (piankowo-sznurkowe - jeden wstepny mniejszy i drugi duzy BB20") - zamontowane PRZED zbiornikiem ze złożem.

    Od jakiegos czasu zauwazylem powrot roznych osadow na armaturze (glownie rozowy) i pogorszenie sie jakosci wody - podejrzewam, ze po prostu aktualne zloze jest do wymiany (po ~5latach). Niestety nie mam wiedzy jakim zlozem zostal zasypany zbiornik (nie wiem czy nie CR-100, ale nie mam pewnosci zadnej, plukanie wsteczne co 3 dni lub 1m3 wody przez 15 minut).

    Parametry wody:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2022-09-26 at 23.51.48.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	461133

    Nie wiem czy kupic np. dwa birmy, czy moze lepiej kupic PYROLOX, a moze KATALOX? I drugie pytanie w jakiej ilosci? Ile tego zasypac do mojego zbiornika? 2, czy 3 worki i czego? A moze najpierw podsypke z grubszego piasku, a moze wegiel jakis (?) i dopiero na to zloze filtrujace? Duzo pytan, malo wiedzy. Bede bardzo wdzieczny za wszelkie porady i tropy.
    Ostatnio edytowane przez spinecki ; 27-09-2022 o 09:01

  18. #14278
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał spinecki Zobacz post
    Zwracam sie z prosba o dobor zloza filtracyjnego, bo myslalem, ze kupie po prostu BIRM, ale jak zaczalem przegladac oferty, a pozniej watek, to sam juz nie wiem jak to zrobic, zeby bylo dobrze... a widze, ze mozna sobie duzo zepsuc.

    Wode pobieram z osiedlowego ujecia (cisnienie w granicach 3-5 barow, na wejsciu mam reduktor do 4 bar). Do okola lasy sosnowe, wiec wiadomo - zelazo w duzych ilosciach (a moze to stare zardzewiale rury). Przy malym cisnieniu nie jest tak zle, ale jesli puszczam wode pod pelnym cisnieniem (np. napelniajac basen), woda po chwili robi sie ruda i zupelnie nieprzejrzysta (zreszta nawet stosujac filtry wstepne przy napelnianiu basenu, w samym basenie po paru dniach osadzaja sie tlenki zelaza, pomimo zatrzymania duzej czesci zelaza na filtrze wstepnym).

    5lat temu wykonalem badanie wody i kupilem stacje pod katem odzelaziania.
    1/ Stacja na zbiorniku 10/54 (pojemnosci ma chyba okolo 62 litrow), glowica RX63C3,
    2/ do tego napowietrzacz/indzektor (z wkreconym zaworem zwrotnym, bo wyciekala z niego woda, co pewnie owocuje mniejsza iloscia pobieranego powietrza),
    3/ dwa filtry wstepne (piankowo-sznurkowe - jeden wstepny mniejszy i drugi duzy BB20") - zamontowane PRZED zbiornikiem ze złożem.

    Od jakiegos czasu zauwazylem powrot roznych osadow na armaturze (glownie rozowy) i pogorszenie sie jakosci wody - podejrzewam, ze po prostu aktualne zloze jest do wymiany (po ~5latach). Niestety nie mam wiedzy jakim zlozem zostal zasypany zbiornik (nie wiem czy nie CR-100, ale nie mam pewnosci zadnej, plukanie wsteczne co 3 dni lub 1m3 wody przez 15 minut).

    Parametry wody:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2022-09-26 at 23.51.48.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	461133

    Nie wiem czy kupic np. dwa birmy, czy moze lepiej kupic PYROLOX, a moze KATALOX? I drugie pytanie w jakiej ilosci? Ile tego zasypac do mojego zbiornika? 2, czy 3 worki i czego? A moze najpierw podsypke z grubszego piasku, a moze wegiel jakis (?) i dopiero na to zloze filtrujace? Duzo pytan, malo wiedzy. Bede bardzo wdzieczny za wszelkie porady i tropy.
    Cześć,

    w pierwszej kolejności proponowalibyśmy wykonać aktualne badanie wody surowej, żeby sprawdzić obecne parametry wody.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  19. #14279
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    spinecki

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-921
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał KLARSAN Zobacz post
    Cześć,

    w pierwszej kolejności proponowalibyśmy wykonać aktualne badanie wody surowej, żeby sprawdzić obecne parametry wody.
    A jaka w tym wartosc? Bo szczerze mowiac, to za miesiac czy dwa, czy trzy parametry wody ulegna zmianie. Jestem pewien, ze woda
    jest "rozna". Chcialbym wode odzelazic, dla podanych powyzej parametrow, a to czy woda ma troche wiecej zelaza, czy troche mniej
    ma dla mnie drugorzedne znaczenie... Rozumiem, ze tak sie zwykle robi, tylko po co robic to po raz kolejny, skoro parametry wody
    to dosyc dynamiczna rzecz i... moga ulec zmianie.

  20. #14280
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał spinecki Zobacz post
    Wode pobieram z osiedlowego ujecia (cisnienie w granicach 3-5 barow, na wejsciu mam reduktor do 4 bar). Do okola lasy sosnowe, wiec wiadomo - zelazo w duzych ilosciach (a moze to stare zardzewiale rury). Przy malym cisnieniu nie jest tak zle, ale jesli puszczam wode pod pelnym cisnieniem (np. napelniajac basen), woda po chwili robi sie ruda i zupelnie nieprzejrzysta (zreszta nawet stosujac filtry wstepne przy napelnianiu basenu, w samym basenie po paru dniach osadzaja sie tlenki zelaza, pomimo zatrzymania duzej czesci zelaza na filtrze wstepnym).
    Jeśli osady pojawiają się po kilku dniach to raczej sugeruje wytrącanie żelaza, które w momencie przechodzenia przez filtry pozostało rozpuszczone. Czyli albo jest go znacznie więcej niż filtr może usunąć, albo filtr nie działa. A po jakimś czasie kontaktu z powietrzem, to żelazo się wytrąca w postaci osadów.

    5lat temu wykonalem badanie wody i kupilem stacje pod katem odzelaziania.
    1/ Stacja na zbiorniku 10/54 (pojemnosci ma chyba okolo 62 litrow), glowica RX63C3,
    2/ do tego napowietrzacz/indzektor (z wkreconym zaworem zwrotnym, bo wyciekala z niego woda, co pewnie owocuje mniejsza iloscia pobieranego powietrza),
    3/ dwa filtry wstepne (piankowo-sznurkowe - jeden wstepny mniejszy i drugi duzy BB20") - zamontowane PRZED zbiornikiem ze złożem.
    O ile dobrze zrozumiałem to nie masz zbiornika hydroforowego? W takim razie całe zassane powietrze idzie Ci w rury i w filtr... w którym się zbiera aż do regeneracji?
    Jak często wymieniasz wkłady? Jakie to wkłady (jaka dokładność filtracji)? Głównie chodzi o ten mniejszy filtr bo on będzie najbardziej dławił przepływ...

    Od jakiegos czasu zauwazylem powrot roznych osadow na armaturze (glownie rozowy) i pogorszenie sie jakosci wody - podejrzewam, ze po prostu aktualne zloze jest do wymiany (po ~5latach). Niestety nie mam wiedzy jakim zlozem zostal zasypany zbiornik (nie wiem czy nie CR-100, ale nie mam pewnosci zadnej, plukanie wsteczne co 3 dni lub 1m3 wody przez 15 minut).
    Raczej nie ma tam złoża CR100 - ono wymaga regeneracji solą i trwa to o wiele dłużej niż 15 min. Raczej jest to jakieś lekkie złoże typu BIRM.

    Parametry wody:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2022-09-26 at 23.51.48.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	461133
    Te parametry nie bardzo odpowiadają opisywanym przez Ciebie objawom... żelaza jest mało, twardości też niewiele... tam się nie ma co osadzać. Więc albo woda się zmieniła znacznie albo problem jest gdzieś indziej (np. w układzie hydraulicznym).

    Nie wiem czy kupic np. dwa birmy, czy moze lepiej kupic PYROLOX, a moze KATALOX? I drugie pytanie w jakiej ilosci? Ile tego zasypac do mojego zbiornika? 2, czy 3 worki i czego? A moze najpierw podsypke z grubszego piasku, a moze wegiel jakis (?) i dopiero na to zloze filtrujace?
    W zbiornik o pojemności 62 litrów możesz wsypać maksymalnie 40 litrów złoża (i to ciężkiego, np. Pyrolox/Katalox). Przy lżejszych złożach nawet mniej.
    Węgla w to nie mieszaj - ale podsypka z grubszego piasku na pewno nie zaszkodzi.
    Przy okazji na pewno dobrze byłoby wymienić rurę dystrybutora z koszem dolnym.

    Przy zmianie złoża musisz odpowiednio dostosować głowicę, np. wymienić DLFC (restryktor płukania). Masz dość tanią, chińską głowicę więc należałoby też sprawdzić czy ona w ogóle jest w stanie wypłukać te cięższe złoża...

Strona 714 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony