dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 707 z 755
Pokaż wyniki od 14.121 do 14.140 z 15091
  1. #14121
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    trochę mam mały wydatek w kranach i zastanawiam się czy nie zmienić systemu filtracji.
    Mam wodę ze studni głębinowej. Aktualnie filtrowana w taki sposób:
    filtr narurowy 20 mikronów
    zmiękczacz Supreme Soft 20.

    Po pierwsze to ten wstępny stosunkowo szybko się zapycha (tak mi się wydaje) - moze warto wstawić jeszcze jeden wcześniejszy 100mikronów siatkowy

    Po drugie czy te 20 mikronów to minimum ? Czy można dać np. 50 mikronów jako ostatni przed zmiękczaczem? (w instrukcji jest tylko wspomniane, że w przypadku dużej koncentracji zanieczyszczeń należy zastosować filtr sedymentacyjny. Nie ma wskazania co do wartości w mikronach)

    Może dać ten filtr siatkowy i za nim drugi piankowy 50mikronów - bedzie OK?
    WH-ADC0309J3E5 / WH-UD09JE5-1

  2. #14122
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał boru Zobacz post
    trochę mam mały wydatek w kranach i zastanawiam się czy nie zmienić systemu filtracji.
    Mam wodę ze studni głębinowej. Aktualnie filtrowana w taki sposób:
    filtr narurowy 20 mikronów
    zmiękczacz Supreme Soft 20.

    Po pierwsze to ten wstępny stosunkowo szybko się zapycha (tak mi się wydaje) - moze warto wstawić jeszcze jeden wcześniejszy 100mikronów siatkowy

    Po drugie czy te 20 mikronów to minimum ? Czy można dać np. 50 mikronów jako ostatni przed zmiękczaczem? (w instrukcji jest tylko wspomniane, że w przypadku dużej koncentracji zanieczyszczeń należy zastosować filtr sedymentacyjny. Nie ma wskazania co do wartości w mikronach)

    Może dać ten filtr siatkowy i za nim drugi piankowy 50mikronów - bedzie OK?
    Jeśli problemem jest tylko mętność i większe zanieczyszczenia mechaniczne, to jak najbardziej możesz spróbować założyć filtr 50-90 mikronów, a za nim 25 mikronów.

    Sugerujemy filtr narurowy z płukaniem wstecznym np. Atlas Filtri Hydra.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  3. #14123
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał boru Zobacz post
    trochę mam mały wydatek w kranach i zastanawiam się czy nie zmienić systemu filtracji.
    Mam wodę ze studni głębinowej. Aktualnie filtrowana w taki sposób:
    filtr narurowy 20 mikronów
    zmiękczacz Supreme Soft 20.

    Po pierwsze to ten wstępny stosunkowo szybko się zapycha (tak mi się wydaje) - moze warto wstawić jeszcze jeden wcześniejszy 100mikronów siatkowy

    Po drugie czy te 20 mikronów to minimum ? Czy można dać np. 50 mikronów jako ostatni przed zmiękczaczem? (w instrukcji jest tylko wspomniane, że w przypadku dużej koncentracji zanieczyszczeń należy zastosować filtr sedymentacyjny. Nie ma wskazania co do wartości w mikronach)

    Może dać ten filtr siatkowy i za nim drugi piankowy 50mikronów - bedzie OK?
    Wszystko zależy od rozkładu wielkości cząstek tych zanieczyszczeń. Jeśli dasz filtr o dokładności 50 um, a większość cząstek jest np. w rozmiarze ok 30 um to filtr nie będzie się tak szybko zapychał, ale za to zanieczyszczenia przejdą dalej. A chyba nie o to chodzi?
    Jeśli masz cząstki o różnych rozmiarach to wtedy faktycznie zrobienie kaskady filtrów wydłuży czas pomiędzy ich wymianami... ale musisz trafić z rozmiarami (mikronażem).

  4. #14124
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Wszystko zależy od rozkładu wielkości cząstek tych zanieczyszczeń. Jeśli dasz filtr o dokładności 50 um, a większość cząstek jest np. w rozmiarze ok 30 um to filtr nie będzie się tak szybko zapychał, ale za to zanieczyszczenia przejdą dalej. A chyba nie o to chodzi?
    No właśnie pytanie gdzie jest ta granica 100um, 50um, 30um.... 1um? Pierwsza rzecz to co mówi na to producent zmiękczaczy? Co się stanie zmiękczaczowi kiedy będą lecieć do niego za duże cząstki i co to znaczy "za duże"?
    Bo chyba nie ma to aż takiego znaczenia do użytku domowego? Tu raczej nic się nie powinno stać.

    Jeśli masz cząstki o różnych rozmiarach to wtedy faktycznie zrobienie kaskady filtrów wydłuży czas pomiędzy ich wymianami... ale musisz trafić z rozmiarami (mikronażem).
    W jaki sposób najprościej/najtaniej określić profil wody pod kątem wielkości cząstek?
    WH-ADC0309J3E5 / WH-UD09JE5-1

  5. #14125
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał boru Zobacz post
    No właśnie pytanie gdzie jest ta granica 100um, 50um, 30um.... 1um? Pierwsza rzecz to co mówi na to producent zmiękczaczy? Co się stanie zmiękczaczowi kiedy będą lecieć do niego za duże cząstki i co to znaczy "za duże"?
    Bo chyba nie ma to aż takiego znaczenia do użytku domowego? Tu raczej nic się nie powinno stać.
    "Nie powinno", ale jak już się stanie to koszty będą wyższe niż koszt filtra. Po pierwsze mogą się uszkodzić uszczelki w głowicy (zależnie od modelu głowicy może to być bardziej lub mniej prawdopodobne i istotne). Po drugie złoże może się posklejać z tymi zanieczyszczeniami przez co spadnie jego wydajność i/lub żywotność.
    Nie ma ostrej granicy, że 10 um jest ok, ale 20 um już nie. Zazwyczaj zaleca się ok 20 um przed zmiękczaczem, bo mniejsze cząstki i tak powinny "przejść" przez złoże.

    W jaki sposób najprościej/najtaniej określić profil wody pod kątem wielkości cząstek?
    Możesz sprawdzić wkłady o różnej dokładności. Idąc w kolejności trafisz na taki który Ci się szybciej (lub wolniej, zależnie z której strony zaczniesz) zapcha.

  6. #14126
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    hmm.. nie za bardzo rozumiem ten test. CO to znaczy zapcha? Jak to skontrolować? lać co dziennie 10 litrów i sprawdzać czas? robić wykresy ? dla każdego filtra lecąc powiedzmy od 50mikronów w dół ?
    Trochę zabawy.
    Może da się jakoś prościej? Wolę chyba zapłacić 100-200pln jak ktoś to robi w jakimś labie
    WH-ADC0309J3E5 / WH-UD09JE5-1

  7. #14127
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał boru Zobacz post
    hmm.. nie za bardzo rozumiem ten test. CO to znaczy zapcha? Jak to skontrolować? lać co dziennie 10 litrów i sprawdzać czas? robić wykresy ? dla każdego filtra lecąc powiedzmy od 50mikronów w dół ?
    Trochę zabawy.
    Może da się jakoś prościej? Wolę chyba zapłacić 100-200pln jak ktoś to robi w jakimś labie
    Nie trzeba aż takich "badań" - po prostu zapisuj daty wymiany. Co prawda taki test zajmie trochę czasu, ale będzie najprostszy...
    Zacznij od 1 um i zapisz datę wymiany. Jak zobaczysz spadek ciśnienia w kranie (lub np. spadek o 0,5 bar na manometrze, jeśli jest zainstalowany) to wymieniasz na wkład 5 um i zapisujesz ile dni/tygodni wytrzymał. To samo powtarzasz dla kolejnych wkładów i w pewnym momencie (przy którymś wkładzie) powinieneś zauważyć znaczne wydłużenie czasu pracy... to by oznaczało, że ten wkład przepuszcza zanieczyszczenia, czyli są one mniejsze niż mikronaż tego wkładu, a większe od poprzedniego mikronażu
    Na pewno są też badania laboratoryjne ale obawiam się, że w "czystej wodzie" ilość cząstek jest stosunkowo niewielka (względem objętości wody) więc próbka do przebadania musiałaby być dość duża żeby była miarodajna.

  8. #14128
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    cinosss

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-318
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cześć
    Potrzebuję pomocy przy doborze urządzeń potrzebnych do uzdatniania wody a konkretniej głównie do usuwania manganu z wody.
    Źródło wody to studnia głębinowa 30m z pompą głębinową Omnigena 3T-46. Studnia za jednym pompowaniem jest w stanie oddać 1,7m3 swobodny napływ wody do studni po opróżnieniu wynosi około 0,4l na sekundkę. Woda potrzebna jest do zasilenia domku jednorodzinnego, dla 4 osób + woda do zastosowań gospodarczo ogrodowych (niewielki użytek). Domek wykorzystywany głównie weekendowo oraz wakacyjnie. Docelowe ciśnienie w instalacji w domu jakie chciałbym uzyskać to około 2,5-3 bary.

    Dom nie posiada stałego ogrzewania, wszelkie urządzenia do uzdatniania muszą zmieścić się w studni kręgowej 3,5m głębokiej, wykonanej z kręgów o średnicy 100cm by wyeliminować możliwość zamarzania wody w zimie. Studnia posiada połączenie z domem – można dociągnąć kable itp. Posiada również własny odpływ wody zrealizowany na wysokości 1.7m od „podłogi” w studni, pomijający przydomową oczyszczalnie ścieków.
    Co do wody zauważyłem że występuje tu bardzo dziwne zjawisko - przy niskiej wartości żelaza w wodzie występuje tu znaczna ilość manganu.
    Niestety nie mam oficjalnych danych dotyczących dokładnej wartości manganu gdyż firma dokonująca badania wody powiedziała że zgodnie z obowiązującym prawem nie mogą udzielić takiej informacji, jednakże nieoficjalnie dowiedziałem się iż ta wartość to około 1250µm. Zamierzam ponowić jeszcze badania wody pod kątem manganu i żelaza.

    Co do uzdatniania wstępnie myślałem o metodzie napowietrzania wody w zbiorniku hydroforowym ocynkowanym około 300l z poduszką powietrzną + uzdatniacz ze złożem filtracyjnym OXYLINE 56PLUS. Czy ten trop jest dobry?

    Wyniki wody:
    Mętność: 3,9 ± 0,2 NTU
    Barwa: 10 mgPt/l
    pH: 7,1 (18,7˚C)
    Przewodność elektryczna właściwa w 25 ºC: 448 μS/cm
    Liczba progowa zapachu TON: <1
    Liczba progowa smaku TFN: <1
    Twardość ogólna: 215 mg/l
    Mangan: 1250 μg/l
    Żelazo ogólne: < 30 μg/l
    Bakterie grupy coli: 0 jtk/100 ml
    Escherichia coli: 0 jtk/100 ml
    Ogólna liczba mikroorganizmów (22°C po 72h): 43 jtk/1ml
    Ostatnio edytowane przez cinosss ; 22-06-2022 o 22:19

  9. #14129
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    hmm... coś chyba zamieszałeś. Ciśnienie w kranach mam takie samo niezależnie od tego jaki jest filtr, czy go nie ma czy jest zabrudzony. Ciśnienie nie zależy od tego. Filtr zmniejsza nam przekrój przepływu więc wartość przepływu. Wg tego co mnie uczyli w szkole to nie ma to przełożenia na ciśnienie. To tak samo jak Generujesz ciśnienie w hydroforze na poiomie powiedzmy 5 bar i z niego wychodzi rurą 3/4 cala a potem przez rozdielacz do rurek o mniejszym przekroju - ciśnienie tu nie spada tylko spada przepływ.
    Nie jestem pewien, może się myle, ale to że w kranie leci wolniej woda to nie jest efektem ciśnienia wody w układzie zamnkiętym tylko właśnie spadkiem przepływu. Potocznie owszem mówi się, że ciśnienie jest niskie.. ale wg mnie to nie jest do końća prawda.
    Jeżeli się mylę to chętnie się dowiem dlaczego.
    WH-ADC0309J3E5 / WH-UD09JE5-1

  10. #14130
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał boru Zobacz post
    hmm... coś chyba zamieszałeś. Ciśnienie w kranach mam takie samo niezależnie od tego jaki jest filtr, czy go nie ma czy jest zabrudzony. Ciśnienie nie zależy od tego. Filtr zmniejsza nam przekrój przepływu więc wartość przepływu. Wg tego co mnie uczyli w szkole to nie ma to przełożenia na ciśnienie. To tak samo jak Generujesz ciśnienie w hydroforze na poiomie powiedzmy 5 bar i z niego wychodzi rurą 3/4 cala a potem przez rozdielacz do rurek o mniejszym przekroju - ciśnienie tu nie spada tylko spada przepływ.
    Nie jestem pewien, może się myle, ale to że w kranie leci wolniej woda to nie jest efektem ciśnienia wody w układzie zamnkiętym tylko właśnie spadkiem przepływu. Potocznie owszem mówi się, że ciśnienie jest niskie.. ale wg mnie to nie jest do końća prawda.
    Jeżeli się mylę to chętnie się dowiem dlaczego.
    No raczej jednak się mylisz w tej kwestii
    mniejszy przepływ jest spowodowany tym, że początkowe ciśnienie (np. te 5 bar generowane przez pompę) spada na każdym kolejnym kolanku, kształtce, zwężeniu, zaworze (są to tzw opory miejscowe) oraz dodatkowo przepływ przez rurę powoduje spadek ciśnienia (opory przepływu) - im węższa rurka tym te opory większe. Spadki ciśnienia zależą też od prędkości przepływu, a ta jest powiązana ze średnicą rury.
    Przez rurkę o tej samej średnicy (np 3/4") możesz przepchnąć 100 litrów wody na godzinę, ale możesz też przepchnąć 2000 litrów wody na godzinę - różnica będzie widoczna w prędkości przepływu i spadku ciśnienia (ze względu na opory przepływu).

  11. #14131
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał cinosss Zobacz post
    Cześć
    Potrzebuję pomocy przy doborze urządzeń potrzebnych do uzdatniania wody a konkretniej głównie do usuwania manganu z wody.
    Źródło wody to studnia głębinowa 30m z pompą głębinową Omnigena 3T-46. Studnia za jednym pompowaniem jest w stanie oddać 1,7m3 swobodny napływ wody do studni po opróżnieniu wynosi około 0,4l na sekundkę. Woda potrzebna jest do zasilenia domku jednorodzinnego, dla 4 osób + woda do zastosowań gospodarczo ogrodowych (niewielki użytek). Domek wykorzystywany głównie weekendowo oraz wakacyjnie. Docelowe ciśnienie w instalacji w domu jakie chciałbym uzyskać to około 2,5-3 bary.

    Dom nie posiada stałego ogrzewania, wszelkie urządzenia do uzdatniania muszą zmieścić się w studni kręgowej 3,5m głębokiej, wykonanej z kręgów o średnicy 100cm by wyeliminować możliwość zamarzania wody w zimie. Studnia posiada połączenie z domem – można dociągnąć kable itp. Posiada również własny odpływ wody zrealizowany na wysokości 1.7m od „podłogi” w studni, pomijający przydomową oczyszczalnie ścieków.
    Co do wody zauważyłem że występuje tu bardzo dziwne zjawisko - przy niskiej wartości żelaza w wodzie występuje tu znaczna ilość manganu.
    Niestety nie mam oficjalnych danych dotyczących dokładnej wartości manganu gdyż firma dokonująca badania wody powiedziała że zgodnie z obowiązującym prawem nie mogą udzielić takiej informacji, jednakże nieoficjalnie dowiedziałem się iż ta wartość to około 1250µm. Zamierzam ponowić jeszcze badania wody pod kątem manganu i żelaza.

    Co do uzdatniania wstępnie myślałem o metodzie napowietrzania wody w zbiorniku hydroforowym ocynkowanym około 300l z poduszką powietrzną + uzdatniacz ze złożem filtracyjnym OXYLINE 56PLUS. Czy ten trop jest dobry?

    Wyniki wody:
    Mętność: 3,9 ± 0,2 NTU
    Barwa: 10 mgPt/l
    pH: 7,1 (18,7˚C)
    Przewodność elektryczna właściwa w 25 ºC: 448 μS/cm
    Liczba progowa zapachu TON: <1
    Liczba progowa smaku TFN: <1
    Twardość ogólna: 215 mg/l
    Mangan: 1250 μg/l
    Żelazo ogólne: < 30 μg/l
    Bakterie grupy coli: 0 jtk/100 ml
    Escherichia coli: 0 jtk/100 ml
    Ogólna liczba mikroorganizmów (22°C po 72h): 43 jtk/1ml
    Moim zdaniem przy tak wysokim poziomie manganu potrzebujesz nie tyle napowietrzania (chociaż nie zaszkodzi) co porządnego złoża katalitycznego. Zakładając, że ścieki idą w grunt to nie możesz tam zastosować chemii do regeneracji, więc pozostają złoża płukane wodą: Pyrolox, G1, Defeman, mDox, itp.
    Wszystkie one są ciężkie, a pompa daje max 2,5 m3/h, co ogranicza wielkość zbiornika filtra do średnicy 10". Najwyższy zbiornik o tej średnicy to 10x54" więc taki model bym Ci sugerował.

    Nie szedłbym w filtry z dodatkową poduszką powietrzną ponieważ przy tym pH i tak nie utlenisz manganu bez katalizatora, a takie filtry mają mniej złoża (bo musi zostać miejsce na poduszkę powietrzną).
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 23-06-2022 o 10:55

  12. #14132
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał cinosss Zobacz post
    Cześć
    Potrzebuję pomocy przy doborze urządzeń potrzebnych do uzdatniania wody a konkretniej głównie do usuwania manganu z wody.
    Źródło wody to studnia głębinowa 30m z pompą głębinową Omnigena 3T-46. Studnia za jednym pompowaniem jest w stanie oddać 1,7m3 swobodny napływ wody do studni po opróżnieniu wynosi około 0,4l na sekundkę. Woda potrzebna jest do zasilenia domku jednorodzinnego, dla 4 osób + woda do zastosowań gospodarczo ogrodowych (niewielki użytek). Domek wykorzystywany głównie weekendowo oraz wakacyjnie. Docelowe ciśnienie w instalacji w domu jakie chciałbym uzyskać to około 2,5-3 bary.

    Dom nie posiada stałego ogrzewania, wszelkie urządzenia do uzdatniania muszą zmieścić się w studni kręgowej 3,5m głębokiej, wykonanej z kręgów o średnicy 100cm by wyeliminować możliwość zamarzania wody w zimie. Studnia posiada połączenie z domem – można dociągnąć kable itp. Posiada również własny odpływ wody zrealizowany na wysokości 1.7m od „podłogi” w studni, pomijający przydomową oczyszczalnie ścieków.
    Co do wody zauważyłem że występuje tu bardzo dziwne zjawisko - przy niskiej wartości żelaza w wodzie występuje tu znaczna ilość manganu.
    Niestety nie mam oficjalnych danych dotyczących dokładnej wartości manganu gdyż firma dokonująca badania wody powiedziała że zgodnie z obowiązującym prawem nie mogą udzielić takiej informacji, jednakże nieoficjalnie dowiedziałem się iż ta wartość to około 1250µm. Zamierzam ponowić jeszcze badania wody pod kątem manganu i żelaza.

    Co do uzdatniania wstępnie myślałem o metodzie napowietrzania wody w zbiorniku hydroforowym ocynkowanym około 300l z poduszką powietrzną + uzdatniacz ze złożem filtracyjnym OXYLINE 56PLUS. Czy ten trop jest dobry?

    Wyniki wody:
    Mętność: 3,9 ± 0,2 NTU
    Barwa: 10 mgPt/l
    pH: 7,1 (18,7˚C)
    Przewodność elektryczna właściwa w 25 ºC: 448 μS/cm
    Liczba progowa zapachu TON: <1
    Liczba progowa smaku TFN: <1
    Twardość ogólna: 215 mg/l
    Mangan: 1250 μg/l
    Żelazo ogólne: < 30 μg/l
    Bakterie grupy coli: 0 jtk/100 ml
    Escherichia coli: 0 jtk/100 ml
    Ogólna liczba mikroorganizmów (22°C po 72h): 43 jtk/1ml
    Cześć,

    podana przez Ciebie stacja nie ma szansy powodzenia przy tej wodzie, ze względu na bardzo wysoki poziom manganu i swój odczyn pH.

    Do podanych wyników są tak naprawdę dwie możliwości. Pierwsza jest tańsza, lecz bez gwarancji wody pitnej - stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower. Pytanie ile chcesz zainwestować w system, jeśli jest to domek letniskowy?

    Do uzdatnienia tej wody do norm jakości wody przeznaczonej do spożycia należałoby zastosować dwustopniową stację, koszt około 11-12 tys zł.

    Sugerujemy zbadać wodę jeszcze raz po wcześniejszym mocnym przepompowaniu studni. Być może wyniki są trochę przekłamane.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  13. #14133
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    cinosss

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-318
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał KLARSAN Zobacz post
    Cześć,

    podana przez Ciebie stacja nie ma szansy powodzenia przy tej wodzie, ze względu na bardzo wysoki poziom manganu i swój odczyn pH.

    Do podanych wyników są tak naprawdę dwie możliwości. Pierwsza jest tańsza, lecz bez gwarancji wody pitnej - stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower. Pytanie ile chcesz zainwestować w system, jeśli jest to domek letniskowy?

    Do uzdatnienia tej wody do norm jakości wody przeznaczonej do spożycia należałoby zastosować dwustopniową stację, koszt około 11-12 tys zł.

    Sugerujemy zbadać wodę jeszcze raz po wcześniejszym mocnym przepompowaniu studni. Być może wyniki są trochę przekłamane.
    Zdecydowanie solidnie ją najpierw przepłukam, choć przy tym napływie wody do studni nie jest to proste bo woda napływa wolniej niż pompa jest w stanie pompować. Założę chyba na wylot wody zawór i zamknę go częściowo by ograniczyć przepływ.

  14. #14134
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Brecz

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Ryki
    Kod pocztowy
    08-500
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witajcie forumowicze,
    proszę o poradę jaka stacja uzdatniania wody, lub coś aby pozbyć się tego żelaza i manganu oraz twardości. Woda z własnego ujęcia, głębinowka, hydrofor 200 w domu (w planach wymiana na nowy może 300l), brak filtrów w tej chwili. Bakterii brak wg badania sanepidu. Poniżej wyniki.

    Żelazo 0,74/dopuszczalne 0,2
    Mangan 101/50 niepewność pomiaru +-0,14
    Twardość ogólna caco3 220/ 60-500
    PH 7,3
    Przewodność 427/ max 2500
    Azotyny, siarczany, azotany bardzo mało.

    Co byście polecili dla takiej wody? Coś na głowicy clack czy autotrol najlepiej?
    Poproszę o poradę. Czy do przydomowej oczyszczalni można podłączyć stacje?
    Wstępnie wybrałem urządzenie clack 1054 ze złożem greensand plus, clack ia, dobry wybór?

    Miłego dnia!

  15. #14135
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brecz Zobacz post
    Witajcie forumowicze,
    proszę o poradę jaka stacja uzdatniania wody, lub coś aby pozbyć się tego żelaza i manganu oraz twardości. Woda z własnego ujęcia, głębinowka, hydrofor 200 w domu (w planach wymiana na nowy może 300l), brak filtrów w tej chwili. Bakterii brak wg badania sanepidu. Poniżej wyniki.

    Żelazo 0,74/dopuszczalne 0,2
    Mangan 101/50 niepewność pomiaru +-0,14
    Twardość ogólna caco3 220/ 60-500
    PH 7,3
    Przewodność 427/ max 2500
    Azotyny, siarczany, azotany bardzo mało.

    Co byście polecili dla takiej wody? Coś na głowicy clack czy autotrol najlepiej?
    Poproszę o poradę. Czy do przydomowej oczyszczalni można podłączyć stacje?
    Wstępnie wybrałem urządzenie clack 1054 ze złożem greensand plus, clack ia, dobry wybór?

    Miłego dnia!
    To co wybrałeś jest regenerowane chemicznie (nadmanganianem potasu) więc nie możesz tego podłączyć pod POŚ.
    Jeśli planujesz wymianę hydroforu to warto zrobić go z napowietrzaniem i wtedy filtr może być na złożu katalitycznym płukanym tylko wodą. Ograniczeniem może być wydajność pompy (lub studni).
    Alternatywnie możesz postawić filtr wielofunkcyjny, który zmiękczy wodę i usunie nadmiar żelaza i manganu. Wtedy masz regenerację solą (zazwyczaj nie ma problemu z POŚ) ale odpada Ci kwestia wydajności pompy (bo praktycznie każda będzie wystarczająca).

  16. #14136
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Brecz

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Ryki
    Kod pocztowy
    08-500
    Posty
    5

    Domyślnie

    Rozumiem. Czy zatem takie popluczuny można oddać gdzieś dalej w grunt? Zastanawiałem się nad tym urządzeniem. https://allegro.pl/oferta/odzelaziac...-40-8783828416

  17. #14137

    Domyślnie

    Miałem robione badanie wody z ujęcia ze studni głębinowej pod koniec 2019 r. Teraz planuje zakup zmiękczacza. Woda jest b. twarda, żelazo było dużo poniżej normy, mangan w zasadzie w normie, ale w granicach błędu pomiaru. Pytanie czy warto ponawiać badanie przed zakupem zmiękczacza? A może asekuracyjnie zamiast zmiękczacza zamontować od razu uzdatniacz, coś w stylu Hydreco multi, skoro ujęcie mam ze studni głębinowej?
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  18. #14138
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brecz Zobacz post
    Rozumiem. Czy zatem takie popluczuny można oddać gdzieś dalej w grunt? Zastanawiałem się nad tym urządzeniem.
    Nie można. Nadmanganian potasu to silny utleniacz...
    Na taką wodę nie ma potrzeby stosowania takich środków... są "delikatniejsze" sposoby.

  19. #14139
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał cristoteles Zobacz post
    Miałem robione badanie wody z ujęcia ze studni głębinowej pod koniec 2019 r. Teraz planuje zakup zmiękczacza. Woda jest b. twarda, żelazo było dużo poniżej normy, mangan w zasadzie w normie, ale w granicach błędu pomiaru. Pytanie czy warto ponawiać badanie przed zakupem zmiękczacza? A może asekuracyjnie zamiast zmiękczacza zamontować od razu uzdatniacz, coś w stylu Hydreco multi, skoro ujęcie mam ze studni głębinowej?
    Nie zaszkodzi zrobić aktualne badania... przynajmniej tych kilku podstawowych parametrów.
    Filtry wielofunkcyjne są znacznie mniej trwałe niż sam zmiękczacz oraz mniej wydajne, więc jeśli nie masz wyraźnego wskazania na ich zastosowanie to chyba nie ma sensu inwestować w taki typ "profilaktycznie".

  20. #14140
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brecz Zobacz post
    Witajcie forumowicze,
    proszę o poradę jaka stacja uzdatniania wody, lub coś aby pozbyć się tego żelaza i manganu oraz twardości. Woda z własnego ujęcia, głębinowka, hydrofor 200 w domu (w planach wymiana na nowy może 300l), brak filtrów w tej chwili. Bakterii brak wg badania sanepidu. Poniżej wyniki.

    Żelazo 0,74/dopuszczalne 0,2
    Mangan 101/50 niepewność pomiaru +-0,14
    Twardość ogólna caco3 220/ 60-500
    PH 7,3
    Przewodność 427/ max 2500
    Azotyny, siarczany, azotany bardzo mało.

    Co byście polecili dla takiej wody? Coś na głowicy clack czy autotrol najlepiej?
    Poproszę o poradę. Czy do przydomowej oczyszczalni można podłączyć stacje?
    Wstępnie wybrałem urządzenie clack 1054 ze złożem greensand plus, clack ia, dobry wybór?

    Miłego dnia!
    Cześć

    Wyniki są dość okrojone, warto znać dodatkowo barwę, utlenialność, mętność i jon amonowy. Masz pełne wyniki, uwzględniające te parametry?

    Podaj proszę rodzaj hydroforu jaki masz (przeponowy/bezprzeponowy), model pompy głębinowej i na jakiej wysokości jest lustro wody.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

Strona 707 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony