dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 124 z 755
Pokaż wyniki od 2.461 do 2.480 z 15090
  1. #2461
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barti44 Zobacz post
    Mam pytanie- w moim zmiękczaczu Buderus Loga Nice 20 jest tylko ok 10 cm wody na dnie zbiornika. Nawet, gdy doleję wody, żeby było ok połowa zbiornika (bo tak mi poleciła osoba instalująca zmiękczacz), to i tak po najbliższej regeneracji zostaje na dnie wspomniane 8-10 cm wody. Nie wiem, czy na czas regeneracji woda się dolewa, bo proces ten odbywa się o drugiej w nocy. Czy tak powinno być? Jeżeli nie, to jaka może być przyczyna?
    Ilość soli jest ok- zawsze są widoczne tabletki, więc to nie jest kwestia stężenia roztworu.
    POMOCY
    Tak ma być. To jest zaprogramowane przez sprzedawcę.

  2. #2462
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barti44 Zobacz post
    Mam pytanie- w moim zmiękczaczu Buderus Loga Nice 20 jest tylko ok 10 cm wody na dnie zbiornika. Nawet, gdy doleję wody, żeby było ok połowa zbiornika (bo tak mi poleciła osoba instalująca zmiękczacz), to i tak po najbliższej regeneracji zostaje na dnie wspomniane 8-10 cm wody. Nie wiem, czy na czas regeneracji woda się dolewa, bo proces ten odbywa się o drugiej w nocy. Czy tak powinno być? Jeżeli nie, to jaka może być przyczyna?
    Ilość soli jest ok- zawsze są widoczne tabletki, więc to nie jest kwestia stężenia roztworu.
    POMOCY
    Powinno być ok 7 litrów wody w zbiorniku - taka ilość wystarczy do rozpuszczenia ok 2,5 kg soli. Nie wiem jak masz ustawioną głowicę, ale standardowo powinna ona automatycznie nalewać wodę do zbiornika soli PO zakończeniu regeneracji (tak aby solanka była gotowa do kolejnej regeneracji). Jak wlejesz więcej wody to zużyjesz więcej soli na regenerację.

  3. #2463

    Domyślnie

    Przepraszam za pytanie na poziomie nowicjusza , ale powiedzcie kiedy uzupełniacie sól w zbiorniku ? Ja starałem się utrzymywać stały poziom tj. ok. 1/2 zbiornika, teraz mam jakieś 12 cm na dnie. Uzupełniać, czy czekać aż się całkowicie rozpuści ? Czy sól jest w stanie rozpuścić się całkowicie ?

  4. #2464
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Jest w stanie
    Możesz czekać aż się "prawie" rozpuści, ale nie dopuszczaj do sytuacji żeby jej tam w ogóle nie było. W drugą stronę - możesz zasypać cały zbiornik i mieć spokój na dłuższy czas.

  5. #2465
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hytryulik Zobacz post
    Wcześniej napisałeś ‘Wszystko śmiga pięknie’ to już po herbacie. Po nawodniony musisz uruchamiać regenerację co pewien czas – zapytaj sprzedawcę bo różnie to zalecają.
    Ale mi chodzi o to ze chce kupić następny zmiękczacz np teraz a założyć i uruchomić za rok. Taki patent
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  6. #2466

    Domyślnie

    Producent wypuszczając na rynek jonit do zmiękczaczy, na worku podaje "datę przydatności do spożycia", o ile się nie mylę, to jest ok. 6 miesięcy. Oznacza to, że jonit przechowywany na sucho (w worku lub w zbiorniku) przez pół roku nie straci swoich właściwości. Zapytaj się sprzedawcy o "termin ważności jonitu".
    Jeżeli chcesz kupić zmiękczacz teraz, to możesz:
    -kupić filtr i złoże osobno (zasypać je później),
    -kupić zmiękczacz zasypany złożem i go nie używać,
    -podłączyć zmiękczacz do intalacji, włączyć regenerację np. co tydzień, wsypywać sól (2-3 kg) np. co miesiąc.
    Jeżeli jonit jest w miarę świeży, to rok u Ciebie mu mniej zaszkodzi, niż pół roku w hurtowni . Ważne są warunki przechowywania (temperatura, wilgotność, itp.).
    Jeżeli masz okazję kupic teraz taniej, to się nie zastanawiaj!
    Ostatnio edytowane przez free_shop ; 12-07-2011 o 23:20

  7. #2467
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Okres przechowywania jonitu to 2 lata (według karty katalogowej). Ale ten temat akurat mam sprawdzony z producentem - jeśli nie jest wysuszony ani narażony na promienie słoneczne to spokojnie może leżeć dłużej. Tak jak piszesz - liczą się warunki przechowywania.
    Jak teraz podłączysz zmiękczacz do instalacji i nie będziesz go używać to wystarczy, że raz na jakiś czas go przepłuczesz - nie ma potrzeby regeneracji solą ponieważ nie jest on wyczerpany. Przed rozpoczęciem normalnej eksploatacji należałoby go tylko zregenerować podwójnie.

  8. #2468

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jeśli do redukcji azotanów (mimo, że są w normie) to potrzebujesz filtr z jonitem do usuwania azotanów. Regeneruje się to solanką, ale do dokładnego określenia pojemności przydałyby się bardziej konkretne badania.
    Chyba, że miałeś na myśli inny parametr?
    Przepraszam chodziło mi o azotan amonowy.

  9. #2469
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał kargul21 Zobacz post
    Przepraszam chodziło mi o azotan amonowy.
    Azot amonowy czyli potocznie amoniak

    Masz dwie opcje:
    1) Crystal Right 100: przy okazji usunie twardość i mangan, regenerowane solanką.
    2) złoże zeolitowe (np. Turbidex): usuwanie amoniaku jest tu jakby efektem ubocznym, złoże wymaga płukania.

    Ale jest haczyk - oba złoża mają dużą pojemność względem amoniaku, ale żeby je zregenerować potrzebują chloru. Czyli znów dwie opcje:
    1) głowica regeneracyjna zasysająca solankę i do tego elektrody do elektrolizy chloru z solanki
    2) pompka dozująca np.podchloryn

    Ja bym wybrał opcję 1-1 czyli CR100 z celą chlorującą - masz wszystko robione automatycznie i nie musisz trzymać w domu podchlorynu. Dodatkowo woda będzie zmiękczona i zmniejszona ilość manganu.

  10. #2470

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Okres przechowywania jonitu to 2 lata
    Może i masz rację, ale mój kumpel Alcchajmer mówił mi co innego
    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jak teraz podłączysz zmiękczacz do instalacji i nie będziesz go używać to wystarczy, że raz na jakiś czas go przepłuczesz - nie ma potrzeby regeneracji solą ponieważ nie jest on wyczerpany.
    Tu się zgadzam. jeżeli zmiękczacz nie będzie używany, to nie ma sensu go regenerować solą (chociaż po pewnym czasie, po kolejnym płukaniu się wyczerpie, bo będzie płukany twardą wodą).
    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Przed rozpoczęciem normalnej eksploatacji należałoby go tylko zregenerować podwójnie.
    Też bym tak zrobił.

  11. #2471

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17
    Azot amonowy czyli potocznie amoniak
    Albo jon amonowy. Amoniak to trochę inny związek, ale w Sanepidzie, jeżeli prosi się o badania "na amoniak", to wszyscy zrozumieją (to taki slang alchemików).
    Cytat Napisał qbek17
    Masz dwie opcje:
    1) Crystal Right 100: przy okazji usunie twardość i mangan, regenerowane solanką.
    2) złoże zeolitowe (np. Turbidex): usuwanie amoniaku jest tu jakby efektem ubocznym, złoże wymaga płukania.
    Ale jest haczyk - oba złoża mają dużą pojemność względem amoniaku, ale żeby je zregenerować potrzebują chloru. Czyli znów dwie opcje:
    1) głowica regeneracyjna zasysająca solankę i do tego elektrody do elektrolizy chloru z solanki
    2) pompka dozująca np.podchloryn.
    Ja bym dorzucił jeszcze jedną:
    3) pompa, aspirator, zbiornik hydroforowy bezprzeponowy.
    Napowietrzanie może zmniejszyć ilość "amoniaku" (zostanie utleniony do azotanów). Oczywiście nie zawsze takie rozwiązanie działa, ale nigdy nie zaszkodzi.
    .
    Ostatnio edytowane przez free_shop ; 13-07-2011 o 16:48

  12. #2472
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Cytat Napisał orasta Zobacz post
    Przepraszam za pytanie na poziomie nowicjusza , ale powiedzcie kiedy uzupełniacie sól w zbiorniku ? Ja starałem się utrzymywać stały poziom tj. ok. 1/2 zbiornika, teraz mam jakieś 12 cm na dnie. Uzupełniać, czy czekać aż się całkowicie rozpuści ? Czy sól jest w stanie rozpuścić się całkowicie ?
    Uzupełniam aż się "skończy", tzn. sprawdzam powiedzmy raz na 2 tygodnie w zasobniku z solą jaki jest jej poziom i jak jest taka syuacja, ze jest jej na dnie mało, to dosypuje cały worek 25 kg. Wychodzą u mnie 2 worki na 3 miesiące.

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  13. #2473

    Domyślnie

    Cytat Napisał majki Zobacz post
    Uzupełniam aż się "skończy", tzn. sprawdzam powiedzmy raz na 2 tygodnie w zasobniku z solą jaki jest jej poziom i jak jest taka syuacja, ze jest jej na dnie mało, to dosypuje cały worek 25 kg. Wychodzą u mnie 2 worki na 3 miesiące.
    To chyba nie jest najlepsze rozwiązanie. Zmiękczacz zachowuje się jak samochód: nie spali więcej benzyny (tzn. zużyje więcej soli), jeżeli napełnisz bak do pełna. Bez benzyny nie pojedziesz dalej, bez soli zmiękczacz może nie działać.
    PS
    2 worki na 3 miesiące, to trochę dużo (może mi się tylko wydaje).
    PPS
    Napisz, jaki masz zmiękczacz (firma, rozmiar zbiornika, typ głowicy, rozbiór wody itp). Może uda się z pomocą Chytregohydraulika, Jastrzębia i Kubka (kolejność przypadkowa, alfabetyczna) znaleźć jakieś bardziej ergonomiczne rozwiązanie.
    Ostatnio edytowane przez free_shop ; 13-07-2011 o 22:36

  14. #2474
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    Może uda się z pomocą Chytregohydraulika, Jastrzębia i Kubka (kolejność przypadkowa, alfabetyczna) ...
    Qbka ;] ale kolejność bez zmian

  15. #2475
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    Ja bym dorzucił jeszcze jedną:
    3) pompa, aspirator, zbiornik hydroforowy bezprzeponowy.
    Napowietrzanie może zmniejszyć ilość "amoniaku" (zostanie utleniony do azotanów). Oczywiście nie zawsze takie rozwiązanie działa, ale nigdy nie zaszkodzi.
    .
    2 i 3 wydaja sie wykluczac bo takie podejscie do usuwania amoniaku odbywa sie chyba na drodze biologicznej. Krotko mowiac, zyjac sobie na zlozu bakterie ktore wcinaja amoniak do czego potrzebuja tlenu .

    Jak zgodnie z pkt 2 potraktujesz toto chlorem, to nici z rozwoju takich bakteri.
    I jak sam zauwazyles, czasem to dziala czasem nie. O takie bakterie trzeba dbac, nie wiem, czy one sa w wodzie z jonem amonowym z automatu i zawsze, czy trzeba by ich gdzies poszukac i zloze zaszczepic. A potem kombinowac czy tlenu dosyc - utleninie 1mg NH4 wymaga 30x wiecej tlenu niz 1mg Fe.

    W warunkach domowych stawialbym na Crystal jednak.


    marcin

  16. #2476
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hytryulik

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Posty
    444

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    Ja bym dorzucił jeszcze jedną:
    3) pompa, aspirator, zbiornik hydroforowy bezprzeponowy.
    Napowietrzanie może zmniejszyć ilość "amoniaku" (zostanie utleniony do azotanów). Oczywiście nie zawsze takie rozwiązanie działa, ale nigdy nie zaszkodzi.
    .
    Wreszcie coś mądrego. Osobiście nie spotkałem się z przypadkiem kiedy po silnym napowietrzeniu aspiratorem i w zbiorniku bez przepony i filtracji na tradycyjnym odżelaziaczu pozostawał amoniak. A w tym przypadku jeszcze może zmaleje mangan.

  17. #2477
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    To chyba nie jest najlepsze rozwiązanie. Zmiękczacz zachowuje się jak samochód: nie spali więcej benzyny (tzn. zużyje więcej soli), jeżeli napełnisz bak do pełna. Bez benzyny nie pojedziesz dalej, bez soli zmiękczacz może nie działać.
    PS
    2 worki na 3 miesiące, to trochę dużo (może mi się tylko wydaje).
    PPS
    Napisz, jaki masz zmiękczacz (firma, rozmiar zbiornika, typ głowicy, rozbiór wody itp). Może uda się z pomocą Chytregohydraulika, Jastrzębia i Kubka (kolejność przypadkowa, alfabetyczna) znaleźć jakieś bardziej ergonomiczne rozwiązanie.
    Stosuję się do zaleceń firmy. Twierdzili, żeby nie sypać od razu całego zbiornika, tylko jak zaczyna "ubywać" to dosypywać wtedy.
    Filtr taki :
    http://www.filtr.info/index.php?p206...sciowo-czasowa
    I jesteśmy bardzo zadowoleni
    A czy duże zużycie ... ? 2 worki to 36 zł. Wychodzi po 12 zł na miesiąc. Krzywdy nie mam
    Regenreacja złoża co 9 dni, czasowo-pojemnościowa, choć zawsze spełniam warunek czasowy. Nie zużywamy więcej niż 2m3 przez 9 dni, jak to jest w limicie dla tego typu złoża.

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  18. #2478
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    2 i 3 wydaja sie wykluczac bo takie podejscie do usuwania amoniaku odbywa sie chyba na drodze biologicznej. Krotko mowiac, zyjac sobie na zlozu bakterie ktore wcinaja amoniak do czego potrzebuja tlenu .

    Jak zgodnie z pkt 2 potraktujesz toto chlorem, to nici z rozwoju takich bakteri.
    I jak sam zauwazyles, czasem to dziala czasem nie. O takie bakterie trzeba dbac, nie wiem, czy one sa w wodzie z jonem amonowym z automatu i zawsze, czy trzeba by ich gdzies poszukac i zloze zaszczepic. A potem kombinowac czy tlenu dosyc - utleninie 1mg NH4 wymaga 30x wiecej tlenu niz 1mg Fe.

    W warunkach domowych stawialbym na Crystal jednak.
    marcin
    Zeolity działają na zasadzie wymiany jonowej - przyznaję, że nie wnikałem za dokładnie w ten temat bo nie jest to zbyt popularne rozwiązanie, ale mam materiały opisujące jak obliczyć pojemność jonowymiennną takiego materiału. Do tego są dosyć selektywne względem jonu amonowego i mają dużą pojemność.

  19. #2479
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hytryulik Zobacz post
    Wreszcie coś mądrego. Osobiście nie spotkałem się z przypadkiem kiedy po silnym napowietrzeniu aspiratorem i w zbiorniku bez przepony i filtracji na tradycyjnym odżelaziaczu pozostawał amoniak. A w tym przypadku jeszcze może zmaleje mangan.
    Może zadziała, a może nie. W tym przypadku jest dość dużo amoniaku i nie byłbym taki pewien czy da się go tak prosto "wywietrzyć"

  20. #2480
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie regeneracja jest automatyczna co 14dni chyba ze więcej wody pójdzie to wtedy co 5m3. Ale ostatnio soli to wrzuciłem cały worek. a nie po trochu. To źle?
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


Strona 124 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony