dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 754
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 15062
  1. #21

    Domyślnie

    Jak wyglada obsluga filtra do zmiekczenia wody? Wymiana złoża, płukanie, koszty, co ile?

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARTiiii
    Jak wyglada obsluga filtra do zmiekczenia wody? Wymiana złoża, płukanie, koszty, co ile?
    Nie mam co prawda (jeszcze) ale z tego co czytałem to:
    - sól
    - wymiana złoża (jak dobrze dobrany i nie zasyfiona woda to raz na parę lat)
    - trochę prądu
    Zużycie soli zależy od poboru wody i różnicy w twardości między tym co masz a tym co chcesz mieć. Im większa tym więcej soli. Nie można też robić za dużej przerwy między płukaniami aby na złożu nie zadomowiły się bakterie.
    Zużycie wody na płukanie zależy od konkretnego modelu.
    Jak widać ciężko będzie podać jakieś konkrety...

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARTiiii
    Jak wyglada obsluga filtra do zmiekczenia wody? Wymiana złoża, płukanie, koszty, co ile?
    Obsługa:
    - co 3 miesięce trzeba dosypać soli do zbiornika solanki
    wymiana złoża:
    - jeżeli w wodzie nie ma żelaza, żywica powinna wytrzymać 10 lat (żywica porządnej firmy)
    płukanie:
    średnio co 7 dni - przy 35 litrach żywicy, twardości 250 mg/l i 4 osobach
    koszty:
    można przyjąć 1 kg soli (1,20PLN) na 1 m3 zmiękczonej wody
    Wszystko pod warunkiem, że sterownik jest dobrze ustawiony i nie pochłania przy regeneracji więcej soli niż jest to potrzebne.

  4. #24

    Domyślnie

    Sól już wiemy 1,2zł na 1m3, a jaki jest koszt tej żywicy?

    sól kuchenna? czy jakaś specjalna?
    urządzenie około 600 ojro + sól + żywica. To wszystkie koszty?

  5. #25

  6. #26

    Domyślnie

    W wodzie z mojej studni (głębinowa, około 29 m) największy problem stanowią chyba bakterie. Podaję wyniki badań, może łatwiej będzie doradzić co z tym zrobić :

    ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 22* po 72h: powyżej 300
    ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 36* po 48 h: powyzej 300
    bakterie grupy coli: 250
    escherichia coli : 250
    enterokoki: 480

    żelazo 7,36 mg Fe/l ( norma do 0,200)
    amonowy jon 0,20 mg NH4/l (norma do 0,50)
    twardosć ogólna 229 mg CaCO3/l (norma 60-500)


    Bardzo proszę o poradę w sprawie doboru urządzeń uzdatniających.

  7. #27

    Domyślnie

    Niedługo to mnie czeka więc się przyglądam dyskusji

  8. #28

    Domyślnie

    Cos nam sie wątek urwał. Ponawiam pytanie zadane wyżej.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubas75
    ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 22* po 72h: powyżej 300
    ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 36* po 48 h: powyzej 300
    bakterie grupy coli: 250
    escherichia coli : 250
    enterokoki: 480
    Powyższe sugeruje dwie rzeczy do wykonania:
    1) Sprawdzenie poprawności wykonania studni - bakterie kałowe które występują w Twojej wodzie, sugerują świeże zanieczyszczenie wody. Być może studnia jest źle wykonana i dostają się do niej zanieczyszczenia z wód gruntowych.
    2) Instalacja właściwie dobranej lampy UV. Rozwiązuje to problem, jednak dobór lampy należy zlecić firmie specjalizującej się w uzdatnianianiu wody. Przy doborze lampy należy wziąć pod uwagę m.in. przepływ wody, jej mętność, ilość i rodzaj występujących bakterii i kilka inych parametrów. Kupowanie lampy UV "na pałę" najczęściej kończy się porażką inwestora - moc żarnika i rozmiar lampy mogą okazać się za małe dla mikroorganizmów występujących w uzdatnianej wodzie (różne bakterie muszą otrzymać różną dawkę promieni UV - http://www.aquafiltr.pl/lampa-uv-ste...erii-i-wirusow).

    Cytat Napisał kubas75
    żelazo 7,36 mg Fe/l ( norma do 0,200)
    amonowy jon 0,20 mg NH4/l (norma do 0,50)
    twardosć ogólna 229 mg CaCO3/l (norma 60-500)
    Ewidentnym problemem jest poziom żelaza rozpuszczonego. Z tym pierwiastkiem często występuje również mangan - dlatego dorze by było, gdybyś dysponował również wskazaniem odnosnie jego zawartości w wodzie. Na samo żelazo, najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest instalacja centralnej stacji odżelaziającej. Wysokiej klasy urządzenie to spory wydatek, ale zwróci się w eksploatacji. Inne rozwiązania to samodzielne przeróbki instalacji wodnej, pozwalające na mocne napowietrzanie wody przed jej wprowadzeniem do obiegu oraz instalacja zestawu filtrów z wkładem odżelaziającym. To ostatnie jest niestety dość drogie w eksploatacji i realnie rzecz biorąc, kalkuluje się tam, gdzie zużycie wody nie przekracza 1-2 kubików na miesiąc.

    Podana przez Ciebie twardość wody wskazuje na to, że problemy z osadzaniem się kamienia nie ominą Cię. Wartość 229 mg nie jest jeszcze taka wielka, jednak docelowo warto pomyśleć nad instalacją centralnej stacji zmiękczającej.

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Wosto

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    okolice Przodkowa
    Posty
    549

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewoda
    - filtracja mechaniczna o dokładności 5 mikronów- 200 PLN
    (filtr BB z wkładami polipropylen)
    Czy takie filtry zawierające polipropylen (np z Castoramy za 65 zł + wkład) nadałyby się do wody, która czasami zabarwia się na rdzawy kolor?
    Jestem na końcu odgałęzienia i czasami mam właśnie taką wodę.
    Sąsiad ma taki filtr i twierdzi, że to pomaga.
    Pozdrawiam.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wosto
    Cytat Napisał ewoda
    - filtracja mechaniczna o dokładności 5 mikronów- 200 PLN
    (filtr BB z wkładami polipropylen)
    Czy takie filtry zawierające polipropylen (np z Castoramy za 65 zł + wkład) nadałyby się do wody, która czasami zabarwia się na rdzawy kolor?
    Jestem na końcu odgałęzienia i czasami mam właśnie taką wodę.
    Sąsiad ma taki filtr i twierdzi, że to pomaga.
    Za 65 zł w marketach budowlanych można kupić zwykły filtr narurowy, dedykowany do zdecydowanie mniejszych przepływów. Na instalację główną zaleca się montaż filtrów serii BB (Big Blue). W ostateczności mogą to być typowe korpusy na wkłady 10" x 2,5", jednak średnica przyłącza nie powinna być mniejsza niż 3/4" (najlepiej 1").

    Co do skuteczności wkładów z włókniny polipropylenowej (inaczej pianki polipropylenowej), to jeżeli powodem rdzawego koloru wody jest jej mętność, to owszem - wkład załatwi sprawę. Jeżeli jednak kolor wody powodowany jest przez żelazo rozpuszczone, to nie pomoże - tutaj należy myśleć o wkładach ze złożem odżelaziającym lub też o centralnym odżelaziaczu.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał irtad
    Sól już wiemy 1,2zł na 1m3, a jaki jest koszt tej żywicy?

    sól kuchenna? czy jakaś specjalna?
    urządzenie około 600 ojro + sól + żywica. To wszystkie koszty?
    1. Koszt żywicy 2,4 Euro za litr
    2. Chemicznie jest to sól kuchenna, ale powinna być w postaci pastylek aby w zbiorniku nie zrobiła się jedna bryła.
    Sól kuchenna spożywcza jest jodowana (ustawowo) i nie powinna być stosowana do regeneracji.
    4. Koszt urządzenia 600 "ojro" + sól, żywica - wymiana po kilku latach. Innych kosztów nie ma. Zyski - brak kamienia kotłowego - są wieksze od kosztów.

  13. #33

    Domyślnie

    [quote="kubas75"]W wodzie z mojej studni (głębinowa, około 29 m) największy problem stanowią chyba bakterie. Podaję wyniki badań, może łatwiej będzie doradzić co z tym zrobić :

    ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 22* po 72h: powyżej 300
    ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 36* po 48 h: powyzej 300
    bakterie grupy coli: 250
    escherichia coli : 250
    enterokoki: 480

    żelazo 7,36 mg Fe/l ( norma do 0,200)
    amonowy jon 0,20 mg NH4/l (norma do 0,50)
    twardosć ogólna 229 mg CaCO3/l (norma 60-500)

    __________________________________________

    Bakterie grupy coli świadczą o zamieczyszczeniu szmbem. Mogło do tego dojść przy wykonywaniu studni.
    Wskazane jest wykonanie chlorowania studni i całej instalacji. Jeśli nie pomoże (ciągły dopływ wody z bakteriami), pozostaje zamntowanie sterylizatora UV.

    Przy usuwaniu żelaza należy sprawdzić czy wystarczy napowietrzanie i odfiltrowanie wytrąconego żelaza. Jeśli nie, to należy dozować utleniacz (na przykład KMnO4). Powinna to zrobić firma montujaca urządzenia. Jesli będzie źle dobrana technoligia, to po kilku miesiącach może pojawić się żółta woda po filtrze. Większość złóż katalitycznych działa super po uruchomieniu.

    Jeśli twardość jest powyżej 200 warto zamontowac zmiękczacz. Optymalna wartość to 100 mg/l.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewoda
    Innych kosztów nie ma.
    Dokładnie rzecz biorąc, to w przypadku wody doprowadzanej z gminnych wodociągów, dochodzi koszt związany z pewnym wzrostem zużycia wody na cykle regeneracji oraz koszt odprowadzania popłuczyn do kanalizacji lub szamba (a z tym drugim związana jest większa częstotliwość jego opróżniania). Nie są to może wartości powalające, ale warto o nich wspomnieć.

    Cytat Napisał ewoda
    Zyski - brak kamienia kotłowego - są wieksze od kosztów.
    Święte słowa. Można jeszcze na plus tego typu urządzeń dodać: komfort kąpieli i ochronę sprzętu AGD bez dodatkowych wydatków na Calgon itp. Brak białego nalotu na armaturze (na bateriach) też potrafi umilić życie.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał pbas
    Cytat Napisał ewoda
    Innych kosztów nie ma.
    Dokładnie rzecz biorąc, to w przypadku wody doprowadzanej z gminnych wodociągów, dochodzi koszt związany z pewnym wzrostem zużycia wody na cykle regeneracji oraz koszt odprowadzania popłuczyn do kanalizacji lub szamba (a z tym drugim związana jest większa częstotliwość jego opróżniania). Nie są to może wartości powalające, ale warto o nich wspomnieć.

    Cytat Napisał ewoda
    Zyski - brak kamienia kotłowego - są wieksze od kosztów.
    Święte słowa. Można jeszcze na plus tego typu urządzeń dodać: komfort kąpieli i ochronę sprzętu AGD bez dodatkowych wydatków na Calgon itp. Brak białego nalotu na armaturze (na bateriach) też potrafi umilić życie.
    Koszt wody do płukania - na 5 m3 wody zmiękczonej przypada 300 litrów na płukanie czyli około 6%, myślę że da się pominąć.

    Komfort kąpieli - wartość bezcenna dla płci pięknej - miękkie włosy i skóra, która potrzebuje mnie balsamów

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wosto
    Cytat Napisał ewoda
    - filtracja mechaniczna o dokładności 5 mikronów- 200 PLN
    (filtr BB z wkładami polipropylen)
    Czy takie filtry zawierające polipropylen (np z Castoramy za 65 zł + wkład) nadałyby się do wody, która czasami zabarwia się na rdzawy kolor?
    Jestem na końcu odgałęzienia i czasami mam właśnie taką wodę.
    Sąsiad ma taki filtr i twierdzi, że to pomaga.
    Pozdrawiam.
    Rdzawy kolor w wodzie wodociągowej to efekt korozji instalacji. Jeżeli ze stacji wypływa woda spełniająca określone parametry, to filtr mechaniczny z polipropylenu o dokładności przynajmniej 5 mikronów zatrzyma te zanieczyszczenia (po 6 miesiącach będzie oblepiony żółta mazią). Wskazane są filtry BB 10 lub 20 cali wysokości. Te mniejsze szybko się "zapchają".

    Jeżeli stacja podaje do sieci wodę z żelazem jonowym (rozpuszczonym) taki filtr z wkładem polipropylenowym nie pomoże.
    Montowanie tak zwanych wkładów odżelaziających będzie kosztowne w eksploatacji.

  17. #37

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki i porady. Z pewnoscią je wykorzystam przy doborze urządzeń uzdatniających. Ale najpierw czeka nas porządne chlorowanie wody. O wynikach poinformuję.

    Pozdrawiam wszystkich .

  18. #38

    Domyślnie

    A tą wodę którą się wykorzystuje do płukania to trzeba do kanalizy czy można do ogródka?

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Wosto

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    okolice Przodkowa
    Posty
    549

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewoda
    Cytat Napisał Wosto
    Cytat Napisał ewoda
    - filtracja mechaniczna o dokładności 5 mikronów- 200 PLN
    (filtr BB z wkładami polipropylen)
    Czy takie filtry zawierające polipropylen (np z Castoramy za 65 zł + wkład) nadałyby się do wody, która czasami zabarwia się na rdzawy kolor?
    Jestem na końcu odgałęzienia i czasami mam właśnie taką wodę.
    Sąsiad ma taki filtr i twierdzi, że to pomaga.
    Pozdrawiam.
    Rdzawy kolor w wodzie wodociągowej to efekt korozji instalacji. Jeżeli ze stacji wypływa woda spełniająca określone parametry, to filtr mechaniczny z polipropylenu o dokładności przynajmniej 5 mikronów zatrzyma te zanieczyszczenia (po 6 miesiącach będzie oblepiony żółta mazią). Wskazane są filtry BB 10 lub 20 cali wysokości. Te mniejsze szybko się "zapchają".

    Jeżeli stacja podaje do sieci wodę z żelazem jonowym (rozpuszczonym) taki filtr z wkładem polipropylenowym nie pomoże.
    Montowanie tak zwanych wkładów odżelaziających będzie kosztowne w eksploatacji.
    Właśnie w Castoramie widziałem filtry 10-calowe, ale "pracują" po podłączeniu w linii poziomej (są za to wysokie). Czy istnieją jakieś filtry w których przyłącza są w linii pionowej (mam do dyspozycji ok. 200 mm w pionie i to przepływ z dołu do góry)?
    Pozdrawiam.

  20. #40

    Domyślnie

    Pytanie do eksperta, czy można urzyć zmiękczaćż SOFT także do celów spozywczych. Info producenta wspomina o baterii mieszającej, czy jest konieczna?

Strona 2 z 754

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony