dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 222 z 755
Pokaż wyniki od 4.421 do 4.440 z 15099
  1. #4421

    Domyślnie

    Jest coraz lepiej, dwa dni temu zmieniłem filtr na nowy a wczoraj wieczorem ciepła woda pod prysznicem przestała lecieć! Mam wrażenie że przy ręcznym płukaniu złoża naturalnego miał bym duużo mniej roboty przy jego obsłudze
    Dzwoniłem do sprzedawcy/montera mojego filtra, gdy zaproponowałem usunięcie filtra mechanicznego kategorycznie zaprotestował., Twierdził że złoże się zakleji gdy maź pójdzie na złoże i takie operacje moge wykonywać wyłącznie na własną odpowiedzialność przy jednoczesnej utracie gwarancji :/ Mętność mojej wody wynosi 15 monter twierdzi że to ma duże znaczenieCo robić panowie !? Najchętniej wypier*** bym ten filtr !

  2. #4422

    Domyślnie

    Przed głowicą powinien wystarczyć wkład 100 mikronów.

  3. #4423
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał jimmy871 Zobacz post
    Dzwoniłem do sprzedawcy/montera mojego filtra, gdy zaproponowałem usunięcie filtra mechanicznego kategorycznie zaprotestował., Twierdził że złoże się zakleji gdy maź pójdzie na złoże i takie operacje moge wykonywać wyłącznie na własną odpowiedzialność przy jednoczesnej utracie gwarancji :/
    Zmien dostawce. Ten sie chce latwo pozbyc odpowiedzialnosci (gwarancji) za swoj produkt. Musze przyznac ze w cwany sposob z jego strony.
    To jakby producent samochodu montowal bak o pojemnosci 0.5 litra. Samodzielny montaz wiekszego skutkuje utrata gwarancji na calosc.
    Daja Ci nieuzywalna calosc jak sam poprawisz i zrobisz dobrze to tracisz gwarancje. ech Polak jednak potrafi.

    Taki komentarz do przemyslenia. Mam zelaza 3x wiecej niz Ty metnosc pewnie z 50. Filtra wstepnego nie mam, wiec cala ta maź idzie na zloze. Owszem inne niz Twoje ale jesli miala by sklepic Twoje zloze to skleila by i moje 3x szybciej. A nic takiego sie nie stalo od 3 lat. A plucze zloze pewnie rzadziej niz Ty bo raz na tydzien.

    Zadaniem zloza odzelaziajacego jest zatrzymywanie owej mazi. Mazi pozbywasz sie poprzez plukanie filtra. To jest maź nie cement.

    Recznie plukany filtr z piaskiem by sie tez posklejal zgodnie z tym co Ci mowi dostawca.

    Moja sugestia. SPrawdz ustaiwenia na glowicy. Skoro sprzedawca ma takie wesole pomysly, to rownie dobrze mogl zle poustawiac proces regeneracji, a to predzej Ci zamorduje CRa niz nadmiar "mazi"

    marcin

  4. #4424
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bedbug

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,
    Od kilku miesięcy korzystam z filtrów do odżelaziania i zmiękczania wody. Jedak jak raz uzupełniłem pojemnik na sól (worek) i litr nadmanganianu to do tej pory nie widać ubytków. Mimo, że stacja regeneruje się co dziewięć dni. Dodatkowo mam wrażenie, ze zmiękczacz nie działa poprawnie bo na armaturze mam białe osady. Firma montująca sprawdziła twardość wody i napisali, że to inna przyczyna, a wod a jest miękka. Wątpię w jej rzetelność bo nie mam po wyjściu z kąpieli takiego uczucia jakby niespłukanego mydła.

    Od kilku tygodni ciepła wod zaczęła pachnieć zgniłym jajem. nie pomogło podgrzewanie do 75% i wymiana anody. Może ma Pan jakieś sugestie?

    Pozdrawiam,
    Adam

  5. #4425
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Jeśli "kilka miesięcy" to więcej niż 2, to radziłbym zainwestować 25 PLN w tester twardości i sprawdzić czy zmiękczacz działa.
    Poza tym można zanieść wodę do analizy do sanepidu i mieć "twardy papier", z którym można już żądać od firmy podjęcia działań.

  6. #4426
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał bedbug Zobacz post
    Witam,
    Od kilku miesięcy korzystam z filtrów do odżelaziania i zmiękczania wody. Jedak jak raz uzupełniłem pojemnik na sól (worek) i litr nadmanganianu to do tej pory nie widać ubytków. Mimo, że stacja regeneruje się co dziewięć dni. Dodatkowo mam wrażenie, ze zmiękczacz nie działa poprawnie bo na armaturze mam białe osady. Firma montująca sprawdziła twardość wody i napisali, że to inna przyczyna, a wod a jest miękka. Wątpię w jej rzetelność bo nie mam po wyjściu z kąpieli takiego uczucia jakby niespłukanego mydła.

    Od kilku tygodni ciepła wod zaczęła pachnieć zgniłym jajem. nie pomogło podgrzewanie do 75% i wymiana anody. Może ma Pan jakieś sugestie?

    Pozdrawiam,
    Adam
    Tak jak pisal Qbek, kup proste testy w akwarystycznym i sprawdz wode.
    Po za tym, mozesz uruchomic regeneracje recznie i po 10-15 minutach plukania plyn w zbiorniku regeneratu (nadmanganian lub sol) powininen zniknac.
    Jesli nie znika to jest rzeczywiscie peoblem. Nadmanganianiu powinno isc 2-4 gram na 1Litr zloza na 1 regeneracje. Jesli masz np 50L zloza, to okolo 150g na jedna regeneracje, czyli 1kg powinien starczyc na jakies 6 -7 regeneracji. Jesli tyle mialo miejsce to mozesz przechylic delikatnie zbiornik na nadmanganian i zobaczyc czy na wysciolce jest jeszcze nierozpuszczony nadmanganian. Samego plynu zawsze bedzie tyle samo.

    marcin

  7. #4427
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Rafal_B

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam serdecznie i od razu przechodzę do sedna.

    Wyniki badań wody z własnej studni:
    - bakterii brak
    - zapach nieakceptowalny: Z3G
    - odczyn: 7,7 pH
    - mangan: 84 ug (dop. 50)
    - żelazo: 606 ug (dop. 200)

    Mam zbiornik bezprzeponowy 300 l + napowietrzacz.
    Epuro doradziło mi Aquacarbon i Aquamix-N. Po przeczytaniu dużej części tego wątku widzę 3 problemy tego zestawu:
    - z uwagi na własną oczyszczalnię ścieków wolałbym regenerację samą wodą
    - mała wydajność pompy i niestety mała ilość wody w studni (nie była mierzona ale przy długim pompowaniu woda po prostu przestaje lecieć). Planuję wkopać zbiornik na deszczówkę - będzie mogła posłużyć do regeneracji złoża.
    - wolałbym mieć możliwość regulacji twardości wody, więc usuwanie Fe i Mn osobno od zmiękczacza.

    Łącznie jestem przygotowany na instalację 3 urządzeń:
    - Fe + Mn
    - zmiękczacz
    - złoże węglowe

    Z uwagi na koszt całego zestawu wolę zasięgnąć rady bardziej doświadczonych i nie polegać tylko na opinii przedawcy. Gołym okiem widać, że sporo osób w tym wątku ma bogatą wiedzę na temat uzdatniania wody, więc jest nadzieja że i ja znajdę pomoc.

    Rafał

  8. #4428
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Nie podałeś jaką masz pompę, twardość ani wymagane przepływy/zużycia. Czy masz jakieś inne badania?
    Żelaza jest mało więc mógłbyś zaryzykować mieszacz do tego aquamixa... ale jak możesz postawić to oddzielnie to tak masz większą pewność.
    W każdym przypadku regeneracja zmiękczacza to sól do oczyszczalni. Nie ryzykowałbym płukania zmiękczacza deszczówką... chyba, że ją też będziesz filtrował

  9. #4429
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafal_B Zobacz post
    Witam serdecznie i od razu przechodzę do sedna.

    Wyniki badań wody z własnej studni:
    - bakterii brak
    - zapach nieakceptowalny: Z3G
    - odczyn: 7,7 pH
    - mangan: 84 ug (dop. 50)
    - żelazo: 606 ug (dop. 200)

    Mam zbiornik bezprzeponowy 300 l + napowietrzacz.
    Epuro doradziło mi Aquacarbon i Aquamix-N. Po przeczytaniu dużej części tego wątku widzę 3 problemy tego zestawu:
    - z uwagi na własną oczyszczalnię ścieków wolałbym regenerację samą wodą
    - mała wydajność pompy i niestety mała ilość wody w studni (nie była mierzona ale przy długim pompowaniu woda po prostu przestaje lecieć). Planuję wkopać zbiornik na deszczówkę - będzie mogła posłużyć do regeneracji złoża.
    - wolałbym mieć możliwość regulacji twardości wody, więc usuwanie Fe i Mn osobno od zmiękczacza.

    Łącznie jestem przygotowany na instalację 3 urządzeń:
    - Fe + Mn
    - zmiękczacz
    - złoże węglowe

    Z uwagi na koszt całego zestawu wolę zasięgnąć rady bardziej doświadczonych i nie polegać tylko na opinii przedawcy. Gołym okiem widać, że sporo osób w tym wątku ma bogatą wiedzę na temat uzdatniania wody, więc jest nadzieja że i ja znajdę pomoc.

    Rafał
    Jedna uwaga. Zloze weglowe to zdecydowanie niepotrzebne.
    Zostaw sobie na nie ewentualnie miejsce. Ale jak napowietrzysz wode, przepuscisz przez odzelaiacz to razem zelazem znika takze metnosc, zapach, kolor.

    Mnie kiedys nieswiadomego sprzedawca namowil na odzelaziacz + filtr weglowy. Bo wysoka metnosc i kolor. Tyle ze jak woda przeszla przez duzy odzelaziacz tu juz nie bylo sie do czego przyczepic. Przepuszczenie wody przez wegiel lub jego obejscie skutkowalo taka sama woda.

    Po za tym, na weglu lubia sie mnozyc bakterie. Wiece wegiel to generlanie jesl woda jest chlorowana. Usunie chlor a jednoczsnie rzeczony chlor nie pozwoli sie bakteriom namnozyc. W warunkach studziennych/domowych raczej wegiel nie jest potrzebny.

    marcin

  10. #4430
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Rafal_B

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dziękuję Panowie za szybką odpowiedź,

    Spieszę wyjaśnić, że twardości niestety nie miałem mierzonej, więc najpewniej będę musiał jeszcze raz oddać próbkę do badania, ew. spróbować samemu pomierzyć.

    Pozostałe parametry:
    - barwa: 20 mg Pt/l
    - mętność 2,9 NTU
    - przewodność: 554 uS/cm
    - amonowy jon: 1,00 mg/l
    - azotany: 0,39 mg/l
    - azotyny: <0,015 mg/l

    Analizując sytuację zaczynam się skłaniać do tego żeby najpierw zainstalować odżelaziacz, a ze zmiękczaczem i filtrem węglowym poczekać. Czy pozostałę parametry wymagają oczyszczenia?

    Piszecie że odżelaziacze ze złożem G1 nie wymagają chemii do regeneracji. Tylko co z pompą.

    Ps. Zużycie wody ciężko mi póki co oszacować bo dopiero się wprowadzam do tego domu. Moglibyśmy przyjąć jakąś średniówkę dla 4 osób (tylko zużycie na potrzeby domowe, bez mycia samochodów itp.).

    Ps. Studnia 50m. Typ pompy podam wieczorem.

    Rafał
    Ostatnio edytowane przez Rafal_B ; 14-05-2013 o 14:11

  11. #4431

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    wez przeczytaj z 10, 20 ostatnich stron tego watku. Co i jak mozna zrobic z taka woda, bylo pewnie z 5 razy pisane.
    marcin
    przeczytałem ostatnie 10 stron i nadal nie wiem wiecej niz wiem
    mam konkretny temat i problem

    domek jednorodzinny, rodzina 2 + 2 małych dzieci
    pompa NOCCHI 200l/min, zbiornik Omnigena 150L przeponowy
    studnia podobno około 15m woda podchodzi na 4m
    nie mam mozliwosci zainstalowania wiekszego hydrofora powietrznego bo pomieszczenie techniczne bardzo małe i hydrofor ma na leząco w skosie pod schodami

    badanie wody z SANEPIDu

    utlenialność 3,04 mg/l
    twardosc 272 mg/l
    amoniak 0,34 mg/l
    azotyny <0,006 mg/l
    azotany <0,50 mg/l
    chlorki 60 mg/l
    żelazo 1949 mikrog/l
    mangan 528 mikrog/l


    metnosc 3,2 NTU
    barwa 10 mg/l
    zapach nieakceptowalny - opis gnilny, siarkowodór
    pH 7,5

    mam kilka róznych ofert na róznych złożach
    greensand
    crystal right
    ecomix

    poprosze o fachową radę w zakresie odzelazienia, zmiekczenia i usuniecia manganu i brzydkiego zapachu (zapach uwidocznił sie po odpaleniu kotła na zbiornik ciepłej wody)

    czy głowice sterujące firmy BNT sa bezawaryjne, czy lepiej dopłcic do CLACKa ?
    czy warto dopłacić za złoze ecomix - podobno jest najepsze

    mam jednak duzo tego zelaza i manganu...

    z góry dziękuję za wszelkie pomocne informacje
    Ostatnio edytowane przez audiquattro ; 14-05-2013 o 14:53

  12. #4432
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafal_B Zobacz post
    Dziękuję Panowie za szybką odpowiedź,

    Spieszę wyjaśnić, że twardości niestety nie miałem mierzonej, więc najpewniej będę musiał jeszcze raz oddać próbkę do badania, ew. spróbować samemu pomierzyć.

    Pozostałe parametry:
    - barwa: 20 mg Pt/l
    - mętność 2,9 NTU
    - przewodność: 554 uS/cm
    - amonowy jon: 1,00 mg/l
    - azotany: 0,39 mg/l
    - azotyny: <0,015 mg/l

    Analizując sytuację zaczynam się skłaniać do tego żeby najpierw zainstalować odżelaziacz, a ze zmiękczaczem i filtrem węglowym poczekać. Czy pozostałę parametry wymagają oczyszczenia?

    Piszecie że odżelaziacze ze złożem G1 nie wymagają chemii do regeneracji. Tylko co z pompą.

    Ps. Zużycie wody ciężko mi póki co oszacować bo dopiero się wprowadzam do tego domu. Moglibyśmy przyjąć jakąś średniówkę dla 4 osób (tylko zużycie na potrzeby domowe, bez mycia samochodów itp.).

    Ps. Studnia 50m. Typ pompy podam wieczorem.

    Rafał
    Barwa i metnosc spadna po usunieciu zelaza. Jest sporo zloz ktore nie wymagaja chemii. Ot zwykly piasek, zeby daleko nie szukac. Ale czesc zloz odzelaiziajacych jest ciezka i przez kilka (10-15) minut plukania moze wymagac solidnego strumienia wody. Na tyle solidnego ze maksymalna wydajnosc studni i pompy moze byc ograniczeniem. Zle wypluczesz filtr, nie bedzie dzialal dobrze. Na codzienne uzytkowanie wody nie potrzebujesz strumienia 2m3/h.

    Po jakim czasie pompowania jaka pompa woda przestawala leciec?


    marcin

  13. #4433
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał audiquattro Zobacz post
    poprosze o fachową radę w zakresie odzelazienia, zmiekczenia i usuniecia manganu i brzydkiego zapachu (zapach uwidocznił sie po odpaleniu kotła na zbiornik ciepłej wody)

    czy głowice sterujące firmy BNT sa bezawaryjne, czy lepiej dopłcic do CLACKa ?
    czy warto dopłacić za złoze ecomix - podobno jest najepsze
    Masz niezłe pH, żelaza wcale tak dużo nie ma - jeśli pompa da radę (nie znamy ciśnienia, wydajność teoretycznie powinna spokojnie wystarczyć) to postaw odżelaziacz na Pyroloxie/G1/itd.
    Jeśli chcesz zmiękczać wodę (która, aż tak strasznie twarda nie jest) to postaw standardowy zmiękczacz w kabinecie.
    Głowic BNT ci nie polecam - lepiej dopłać kilka groszy do Clacka.
    Jeśli masz siarkowodór to odpuść sobie wszelkie mixy (CR, ecomix, itp). Greensandu nie potrzebujesz - po co ci regeneracja nadmanganianem przy takiej dobrej wodzie?

  14. #4434
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafal_B Zobacz post
    Spieszę wyjaśnić, że twardości niestety nie miałem mierzonej, więc najpewniej będę musiał jeszcze raz oddać próbkę do badania, ew. spróbować samemu pomierzyć.
    sam zmierz - taniej, szybciej i wygodniej.
    Analizując sytuację zaczynam się skłaniać do tego żeby najpierw zainstalować odżelaziacz, a ze zmiękczaczem i filtrem węglowym poczekać.
    I słusznie.
    Czy pozostałę parametry wymagają oczyszczenia?
    Nie wymagają.

    Piszecie że odżelaziacze ze złożem G1 nie wymagają chemii do regeneracji. Tylko co z pompą.
    Pompa musi być I to solidna! Jak podasz model to będzie coś wiadomo o jej wydajności.

  15. #4435

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafal_B Zobacz post
    Dziękuję Panowie za szybką odpowiedź,

    Spieszę wyjaśnić, że twardości niestety nie miałem mierzonej, więc najpewniej będę musiał jeszcze raz oddać próbkę do badania, ew. spróbować samemu pomierzyć.

    Pozostałe parametry:
    - barwa: 20 mg Pt/l
    - mętność 2,9 NTU
    - przewodność: 554 uS/cm
    - amonowy jon: 1,00 mg/l
    - azotany: 0,39 mg/l
    - azotyny: <0,015 mg/l

    Analizując sytuację zaczynam się skłaniać do tego żeby najpierw zainstalować odżelaziacz, a ze zmiękczaczem i filtrem węglowym poczekać. Czy pozostałę parametry wymagają oczyszczenia?

    Ps. Studnia 50m. Typ pompy podam wieczorem.

    Rafał
    Dobry pomysł z "poczekalnią". Musisz tylko zostawić sobie trochę miejsca na urządzenia (metr rury powinien wystarczyć).
    Co do kolejności, to są dwie szkoły. Ja jestem za tym, aby montować filtr węglowy przed zmiękczaczem.
    Twardość możesz sprawdzić sam. Ale przydałaby się jeszcze utlenialność (to tylko w Erze albo w laboratorium).
    W sprawie filtra węglowego, to moim zdaniem, może być potrzebny. Zapach wody Z3G oznacza "na zimno, zaje...cie gnilny".
    Jastrząb nie ma racji co do bakterii. Kłócę się z Nim (lubię go trochę zdenerwować) o to od kilkudziesięciu stron.
    Tak, jak napisał Qbek, model pompy i wysokość na jakiej jest podwieszona (rozumiem, że to głębinówka).
    PS. Epuro dało d... proponując Ci złoze CR, nie znając twardości.
    Ostatnio edytowane przez free_shop ; 14-05-2013 o 17:34

  16. #4436
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    Jastrząb nie ma racji co do bakterii. Kłócę się z Nim (lubię go trochę zdenerwować) o to od kilkudziesięciu stron.
    Ot szkola pruszkowska i wolominska
    Mi wegiel czyms pewnie zarosl bo smierdolil solidnie

    Kazda woda jest inna, dlatego tez napisalem, zeby zostawic miejsce na ten wegiel. W wiekszosci przypadkow nie jest potrzebny. Zwlaszcza ze woda natleniana. Jesli utlenialnosc niska, to stawiam skrzynke browara, ze po odzelazianiu bedzie OK, i zadnego wegla dostawiac nie bedzie trzeba

    marcin

  17. #4437
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    ...stawiam skrzynke browara...
    Widzę, że zaczynamy dyskusję o spotkaniu forumowiczów

  18. #4438
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Widzę, że zaczynamy dyskusję o spotkaniu forumowiczów
    Eksperymentalna regeneracja zloza filtracyjnego przy pomocy piwa

    marcin

  19. #4439
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Ludzki organizm filtruje ogromne ilości płynów... a piwo świetnie nadaje się do regeneracji takiego filtra

  20. #4440

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Jesli utlenialnosc niska, to stawiam skrzynke browara, ze po odzelazianiu bedzie OK, i zadnego wegla dostawiac nie bedzie trzeba

    marcin
    Trzymam Cię za słowo. Spotkamy się na rynku w Wołominie.

Strona 222 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony