dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 718 z 755
Pokaż wyniki od 14.341 do 14.360 z 15091
  1. #14341
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał mrówki Zobacz post
    Jeśli dobrze rozumiem przy wyborze 30 litrów złoża regeneracja będzie częściej, a w przypadku 35 litrów złoża regeneracja będzie raczej planowo co 12 dni?
    Raczej zależy to od zużycia wody... Jeśli odnosimy się do aktualnego (czyli 6 m3) to 30 litrów złoża będzie się regenerowało co ok 15 dni, a 35 litrów - co 18 dni (czyli trochę za dużo). Jak zakładamy zużycie 8 m3 miesięcznie to 30 litrów złoża będzie się regenerowało co 11-12 dni, a 35 litrów - co 13-14 dni.

    Z tego co patrzyłem na ceny, to i tak bardziej opłaca się kupić ecoperla toro 35 l, niż zmiękczacze 30l które są droższe z jakiegoś powodu.
    Powodem jest głowica sterująca. To najdroższy element zestawu.

    Drugie pytanie, mam 2 miejsca na filtry, jakie filtry polecacie i jakie ich parametry?
    Jeśli masz na myśli filtry wstępne to powinien wystarczyć jeden - mechaniczny (piankowy lub sznurkowy). Ale to też zależy od tego co to za woda... do tej pory pisałeś tylko o zmiękczaniu - jeśli to nie jest woda miejska i są jeszcze inne przekroczenia to podaj wyniki badania i wtedy można rozmawiać konkretniej...

    Czy jest jakiś filtr zmniejszający ilość żelaza? (mam też ujęcie gruntowe i u sąsiadów kostka już się zabarwiła na rudo).
    Są odżelaziacze. Ale jest sporo typów i możliwości - musiałbyś się określić trochę bardziej szczegółowo jakie są parametry tej wody, ile jej potrzebujesz, do czego ma służyć itp... np filtrowanie wody do podlewania raczej się nie kalkuluje...

  2. #14342

    Domyślnie

    Witam, proszę o pomoc w doborze zmiękczacza. Cenowo planowałem wydać do 3000 ale teraz wydaje mi się, że bedzie drozej. Najlepiej jesli zmiekczacz mogl byc zamontowany przez lokalnego hydraulika - pisze o tym bo jak sie orientowalem to viessman bierzez 1200zl za pierwsze uruchomienie i podbicie karty...

    W wyniki badan wody opublikowane na stronie wodociągów dostepne w sa w linkach ponizej postu (zalacznik wstawial miniaturke) . Dodatkowo:
    - w badaniach opublikowanych na stronie wychodzi: 512 mg CaCoc/l. Mierzylem w domu testem i wyszlo 33 stopnie niemieckie.
    - 4 osoby zuzycie miesieczne 10-12m3 wszystko trafia do szamba.

    Dziekuje za pomoc.

    https://drive.google.com/file/d/1ZLS...usp=share_link
    https://drive.google.com/file/d/1efX...ew?usp=sharing
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	19,0 KB
ID:	462319  
    Ostatnio edytowane przez adam4321 ; 22-11-2022 o 21:06 Powód: zalaczniki wstawily miniaturke, zamieniono na linki

  3. #14343
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam4321 Zobacz post
    Witam, proszę o pomoc w doborze zmiękczacza. Cenowo planowałem wydać do 3000 ale teraz wydaje mi się, że bedzie drozej. Najlepiej jesli zmiekczacz mogl byc zamontowany przez lokalnego hydraulika - pisze o tym bo jak sie orientowalem to viessman bierzez 1200zl za pierwsze uruchomienie i podbicie karty...

    W wyniki badan wody opublikowane na stronie wodociągów dostepne w sa w linkach ponizej postu (zalacznik wstawial miniaturke) . Dodatkowo:
    - w badaniach opublikowanych na stronie wychodzi: 512 mg CaCoc/l. Mierzylem w domu testem i wyszlo 33 stopnie niemieckie.
    - 4 osoby zuzycie miesieczne 10-12m3 wszystko trafia do szamba.

    Dziekuje za pomoc.

    https://drive.google.com/file/d/1ZLS...usp=share_link
    https://drive.google.com/file/d/1efX...ew?usp=sharing
    Cześć,

    do podanych potrzeb proponujemy zmiękczacz wody z 35-40 litrami złoża - np. Ecoperla Toro 35.

    https://youtu.be/qTo239BmY8U
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  4. #14344
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam4321 Zobacz post
    Witam, proszę o pomoc w doborze zmiękczacza. Cenowo planowałem wydać do 3000 ale teraz wydaje mi się, że bedzie drozej. Najlepiej jesli zmiekczacz mogl byc zamontowany przez lokalnego hydraulika - pisze o tym bo jak sie orientowalem to viessman bierzez 1200zl za pierwsze uruchomienie i podbicie karty...

    W wyniki badan wody opublikowane na stronie wodociągów dostepne w sa w linkach ponizej postu (zalacznik wstawial miniaturke) . Dodatkowo:
    - w badaniach opublikowanych na stronie wychodzi: 512 mg CaCoc/l. Mierzylem w domu testem i wyszlo 33 stopnie niemieckie.
    - 4 osoby zuzycie miesieczne 10-12m3 wszystko trafia do szamba.
    Bardzo wysoka twardość więc i zmiękczacz powinien być spory... W maksymalnej konfiguracji (czyli 12 m3 zużycia i twardość 33 dH zmiękczone do 0 dH) to i 60 litrów złoża będzie odpowiednią ilością. Biorąc pod uwagę rozbieżności między badaniami i wahania zużycia, celowałbym w model z 50 litrami złoża.

    Dodatkowo zwróć uwagę na to, że przy zmiękczeniu z tak wysokiej twardości, wprowadzisz do wody dużą ilość sodu, co wpłynie na smak wody i będzie prawdopodobnie już przekraczało dopuszczalne wartości dla wody pitnej. Rozwiązaniem jest zastosowanie odwróconej osmozy do wody pitnej lub zmiękczanie tylko częściowe.

  5. #14345

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jak weźmiesz model z 20 litrami złoża to już będzie miał zapas na ten wzrost zużycia do 10 m3.
    Dzięki serdeczne za opinię!

    W między czasie miałem pierwsze odpalenie kotła kondensacyjnego. Zajrzałem do środka i okazuje się, że jest w nim trochę miedzianych rurek, zarówno w obiegu wody użytkowej jak i CO. Kocioł to nie tania zabawka, więc teraz zastanawiam się, czy zmiękczać do zera, czy jednak zostawić kilka stopni twardości? A może przy takich, co by nie było,krótkich odcinkach miedzianych rurek jakie są w piecu, nie ma co demonizować i woda zmiękczona do zera nie wpłynie specjalnie na ich korozję w przewidywanym okresie eksploatacji kotła? Qbek17 proszę o Twoją opinię, jak to widzisz?
    Ostatnio edytowane przez Bereś ; 26-11-2022 o 20:16

  6. #14346
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bereś Zobacz post
    W między czasie miałem pierwsze odpalenie kotła kondensacyjnego. Zajrzałem do środka i okazuje się, że jest w nim trochę miedzianych rurek, zarówno w obiegu wody użytkowej jak i CO. Kocioł to nie tania zabawka, więc teraz zastanawiam się, czy zmiękczać do zera, czy jednak zostawić kilka stopni twardości? A może przy takich, co by nie było,krótkich odcinkach miedzianych rurek jakie są w piecu, nie ma co demonizować i woda zmiękczona do zera nie wpłynie specjalnie na ich korozję w przewidywanym okresie eksploatacji kotła? Qbek17 proszę o Twoją opinię, jak to widzisz?
    Wpływ wody zmiękczonej na korozję nie zależy od długości rurek Czyli jak woda będzie zmiękczona to będzie bardziej korozyjna niż woda twarda, a to będzie miało wpływ na korozję rurek w piecu. Nie da się niestety (bez dokładnych badań) określić jaki to będzie wpływ... tzn czy skróci żywotność rurek o kilka lat czy kilkadziesiąt? Pytanie na czym bardziej Ci zależy - na tych "krótkich" rurkach czy na całej reszcie instalacji? No i sporo zależy od konkretnej wody oraz konkretnego pieca (czyli np. czy użyli najcieńszych rurek czy może nieco grubszych).

  7. #14347
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kwiatu

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Oleśnica
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dobry wieczór,
    Proszę o pomoc w doborze zmiękczacza.
    Woda twardość 27 stopni niemieckich zmierzone testerem kropelkowym.
    4 osoby (2+2)
    Domek jednorodzinny 100m2
    Zużycie wody ok 8-9 m3 na miesiąc
    Budżet do 2500zł
    Chciałbym zejść z twardości 27 do ok 5 jednostki niemieckiej

    Znalazłem jeden który mnie zaciekawił.
    Złoże 32 litry i 80kg soli będzie OK?
    Co o tym myślicie?
    https://hydrolife.pl/pl/p/ZMIEKCZACZ...OR-MIXING./898

    PS: CWU obsługiwane przez pompę ciepła. Czy zwiększenie soli w wodzie nie będzie miało negatywnego wpływu na pompę ciepła?

    Z góry dziękuję za pomoc i poradę

  8. #14348
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwiatu Zobacz post
    Proszę o pomoc w doborze zmiękczacza.
    Woda twardość 27 stopni niemieckich zmierzone testerem kropelkowym.
    4 osoby (2+2)
    Domek jednorodzinny 100m2
    Zużycie wody ok 8-9 m3 na miesiąc
    Budżet do 2500zł
    Chciałbym zejść z twardości 27 do ok 5 jednostki niemieckiej

    Znalazłem jeden który mnie zaciekawił.
    Złoże 32 litry i 80kg soli będzie OK?
    Co o tym myślicie?
    Rozmiar jest dobrany prawidłowo. Przy ograniczonym budżecie nie będziesz miał niestety za dużego wyboru, więc każdy model spełniający oba kryteria (cena, ilość złoża) będzie OK.

    PS: CWU obsługiwane przez pompę ciepła. Czy zwiększenie soli w wodzie nie będzie miało negatywnego wpływu na pompę ciepła?
    Po pierwsze zmiękczacz nie "zwiększy soli w wodzie". On podniesie poziom sodu, a zmniejszy ilość wapnia i magnezu. Taka zmiana ma też wpływ na korozyjność wody, a ta jest istotna z punktu widzenia wymienników ciepła (czyli też pompy ciepła). Jeśli jednak zostawisz ok 5 dH twardości to powinno to być w zupełności bezpieczne.

  9. #14349

    Domyślnie

    Dobry wieczór,

    Potrzebuję pomocy / porady w doborze odżelaziacza i zmiękczacza lub stacji wielofunkcyjnej, do domu dla 4 osób. Planowane zużycie ok. 8-12 m3 w ciągu miesiąca, woda przeznaczona do użytku ogólnego, czyli picie, mycie i ogrzewanie.
    Instalacja zasilana z pompy głębinowej, pompa wydajności (realnej, pompa musi podnieść 20 m na powierzchnię ziemi) ok 50 l/min, zbiornik przeponowy 150 l - innego nie będzie, nie ma miejsca. Woda mocno żelazista i z lekkim ale wyczuwalnym zapachem siarkowodoru. Przy większych opadach lub roztopach, zapach zanika. Ziemia jest piaszczysta, przepuszczalna, w pobliżu rzeka, także woda lepsza nie będzie. (do kilkudziesięciu metrów wgłąb same żwiry i trochę iłów). Woda była badana, poniżej wyniki:
    - bakterie coli - nie stwierdzono
    - ogólna liczba mikroorganizmów - powyżej 300 jtk / 1 ml (studnia była chlorowana, ale podejrzewam że tak już będzie z racji piaszczystej przepuszczalnej ziemi, w okolicy są też biooczyszczalnie przydomowe)
    - azotany - poniżej 40 mg/l
    - azotyny - poniżej 0,006 mg/l
    - jony amonowe - 0,24 mg/l
    - barwa - 20+/-4 mg/l Pt
    - indeks nadmanganianowy - 6,5+/-1,4 mg/l
    - mangan 0,197+/-0,034 mg/l
    - mętność 6+/-1,4 NTU
    - pH - 7,9
    - przewodność - 548 mikroS/cm
    - twardość - 258 mg/l CaCO3
    - żelazo ogólne - 2,48+/-0,58 mg/l
    - zapach na zimno - z2G
    - liczba progowa zapachu - 2, akceptowalny

    będę wdzięczny za pomoc w doborze,

    pozdrawiam
    m.

  10. #14350

    Domyślnie

    Cześć,

    dołączam się i ja z prośbą o pomoc w doborze.
    Woda wodociągowa, z rachunków ~8m^3 miesięcznie.
    Twardość ogólna 25, węglanowa 17.

    Mam też pytanie o węgiel aktywny, czy warto go stosować ?

    Obecnie używam dzbanka z filtrem hardwater i nie wiem czy zostać przy dzbanku, czy jednak zastosować węgiel na całą wodę wchodzącą do domu.
    Planuję akwarium i wolał bym je zasilać wodą z kranu, więc po części jednak skłaniam się w kierunku węgla.

    Dzięki i Pozdrawiam
    Jacek
    In da House Z122

  11. #14351
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał Djack Zobacz post
    Cześć,

    dołączam się i ja z prośbą o pomoc w doborze.
    Woda wodociągowa, z rachunków ~8m^3 miesięcznie.
    Twardość ogólna 25, węglanowa 17.

    Mam też pytanie o węgiel aktywny, czy warto go stosować ?

    Obecnie używam dzbanka z filtrem hardwater i nie wiem czy zostać przy dzbanku, czy jednak zastosować węgiel na całą wodę wchodzącą do domu.
    Planuję akwarium i wolał bym je zasilać wodą z kranu, więc po części jednak skłaniam się w kierunku węgla.

    Dzięki i Pozdrawiam
    Jacek
    Cześć,

    jeśli twardość wody jest podana w stopniach niemieckich, to do takich potrzeb odpowiedni będzie zmiękczacz wody z 35 litrami złoża. Możemy polecić Ci Ecoperla Toro 35 - https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/toro/

    Jeśli natomiast chodzi o węgiel aktywny, to na cały dom najlepiej sprawdziłaby się kolumna węglowa, z tym, że potrzebuje ona trochę miejsca na montaż.Tutaj możesz zobaczyć jak wygląda taki zestaw z innym zmiękczaczem wody: https://www.klarsan.pl/realizacje/mi...iazkow-chloru/

    Jeśli zależy Ci jednak stricte na wodzie do picia, to lepszym rozwiązaniem będzie po prostu filtr pod zlewem z dodatkową wylewką, np. ultrafiltracja.

    Nasza propozycja filtra pod zlew: https://www.ecoperla.pl/filtry-do-kuchni/profine-pou-2/

    W razie pytań jesteśmy do dyspozycji.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  12. #14352

    Domyślnie

    Cześć, mam zmiękczacz PENTAIR AUTOTROL 255 LOGIX 762 i złożem MWG BMWG08017AB (z tego co sprawdziłem pojemność 10L), zużycie dzienne wody 4-5 m3, twardość wody 310mg/l. Przejęty z dobrodziejstwem inwentarza, dlatego pomijam czy jest dobrze dobrany. Niestety mam z nim trochę problemów, a mianowicie chodzi chyba o ustawienia i ilość solanki w zbiorniku. Otóż w zbiorniku mam około 2 cm nad dno wody (solanki). Pomimo dolania do około 15 litrów, czyli około połowy zbiornika, po regeneracji nadal jest te nieszczęsne 2 cm ponad dno. Sprawdziłem cykle regeneracji i wyglądają tak:
    C1 - płukanie wsteczne - 62 min,
    C2 - pobieranie solanki - 54 min,
    C3 - nie ma tego cyklu, przechodzi do C4,
    C4 - ponowna kompresja - 10 min,
    C5 - szybkie płukanie - 7 min,
    C6 - 2. płukanie wsteczne - 4 min,
    C7 - 2. szybkie płukanie - 3 min,
    C8 - uzupełnianie - 2 min.

    Dlaczego pobieranie solanki jest przez 54 minuty, a uzupełnianie tylko 2 minuty?? Przecież te 2 cm wody pobiera właśnie około 2 minut, a przez kolejne 52 minuty ciągnie powietrze, po czy na koniec uzupełnia wodę w zbiorniku solanki przez tylko 2 minuty i wody jest 2 cm...

    Oto moje ustawienia wg punktów z instrukcji obsługi (wersja MKT-IM-001/C-08.10.2019):
    6.3.2. Programowanie wielkości systemu - nie mam tego w menu, w sumie i tak bym nie wiedział co tam wpisać, ale też nie mogę zweryfikować czy ktoś to dobrze wpisał, ustawienia zaczynają się od razu od godziny czyli pkt. 6.3.3.
    6.3.3. Ustawienie godziny i zmiany czasu zimowego na letni - to mam ustawione na aktualną godzinę,
    6.3.4. Dzień tygodnia - ustawione zgodnie z bieżącym dniem tygodnia,
    6.3.5. Godzina regeneracji - ustawione na 2:00
    6.3.6. Dni do regeneracji (tylko sterownik czasowy 740) - nie dotyczy mojego
    6.3.7. Regeneracja wymuszona (tylko sterownik wymuszający 760) - tu mam ustawione 0, pytanie kiedy należy ustawić ilość dni do regeneracji wymuszonej, na jakiej podstawie?
    6.3.8. Ilość solanki na regenerację - ustawione S, czyli 120g/litr żywicy (jest jeszcze opcja L i H),
    6.3.9. Szacowna wydajność - i tu nie mam pojęcia co wpisać, skąd mam u licha wiedzieć jaka jest szacowana wydajność tego zestawu? Jest na to jakiś wzór? Tabela? ktoś coś pomoże? Mam ustawione 2,5kg, ale już wiem, że to za dużo, z tego co poczytałem. Można to ustawić w zakresie 0,1 do 14 kg. Widzę, że zmiana tego parametru wpływa na liczbę, która wyświetla się w trybie normalnej pracy na przemian z aktualną godziną i jak mniemam jest to ilość CaCO3, którą złoże jest w stanie jeszcze pochłonąć i jak się domyślam, oblicza to sterownik na podstawie ilości zmiękczonej wody. I gdy ta cyfra dojdzie do zera, to przy najbliższej 2:00 odbędzie się regeneracja złoża. Czy tak? Dlatego myślę, że ten parametr jest dość istotny i wpisanie go w odpowiedniej wielkości ma tu znaczenie, chyba że się mylę. Przy szacowanej wielkości którą mam, czyli 2,5kg pokazuje 8,33., przy wielkości 0,6kg pokazuje 2,00.
    6.3.10. Twardość (tylko sterownik wymuszający 760) - ustawione na 310 mg/l.

    W tryb programowania czasu trwania cyklu zgodnie z punktem 6.4.2. instrukcji obsługi, wejść niestety nie mogę, kombinacja przycisków kwadrat i strzałka w górę nie działa, jednak i tak czasy cyklu C2 i C8 nie są programowalne, wylicza je sterownik.
    Ostatnio edytowane przez michumal ; 30-11-2022 o 12:34

  13. #14353
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał M4rcy5 Zobacz post
    Dobry wieczór,

    Potrzebuję pomocy / porady w doborze odżelaziacza i zmiękczacza lub stacji wielofunkcyjnej, do domu dla 4 osób. Planowane zużycie ok. 8-12 m3 w ciągu miesiąca, woda przeznaczona do użytku ogólnego, czyli picie, mycie i ogrzewanie.
    Instalacja zasilana z pompy głębinowej, pompa wydajności (realnej, pompa musi podnieść 20 m na powierzchnię ziemi) ok 50 l/min, zbiornik przeponowy 150 l - innego nie będzie, nie ma miejsca. Woda mocno żelazista i z lekkim ale wyczuwalnym zapachem siarkowodoru. Przy większych opadach lub roztopach, zapach zanika. Ziemia jest piaszczysta, przepuszczalna, w pobliżu rzeka, także woda lepsza nie będzie. (do kilkudziesięciu metrów wgłąb same żwiry i trochę iłów). Woda była badana, poniżej wyniki:
    - bakterie coli - nie stwierdzono
    - ogólna liczba mikroorganizmów - powyżej 300 jtk / 1 ml (studnia była chlorowana, ale podejrzewam że tak już będzie z racji piaszczystej przepuszczalnej ziemi, w okolicy są też biooczyszczalnie przydomowe)
    - azotany - poniżej 40 mg/l
    - azotyny - poniżej 0,006 mg/l
    - jony amonowe - 0,24 mg/l
    - barwa - 20+/-4 mg/l Pt
    - indeks nadmanganianowy - 6,5+/-1,4 mg/l
    - mangan 0,197+/-0,034 mg/l
    - mętność 6+/-1,4 NTU
    - pH - 7,9
    - przewodność - 548 mikroS/cm
    - twardość - 258 mg/l CaCO3
    - żelazo ogólne - 2,48+/-0,58 mg/l
    - zapach na zimno - z2G
    - liczba progowa zapachu - 2, akceptowalny

    będę wdzięczny za pomoc w doborze,

    pozdrawiam
    m.
    Cześć,

    uzdatnienie tej wody do norm jakości wody przeznaczonej do spożycia będzie dość kosztowne. Możemy wykonać testy obciążeniowe w naszym laboratorium na potrzeby doboru systemu uzdatniania i wycenić taki system.

    W razie pytań zapraszamy do kontaktu na [email protected]
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  14. #14354

    Domyślnie

    Cytat Napisał KLARSAN Zobacz post
    Cześć,

    jeśli twardość wody jest podana w stopniach niemieckich, to do takich potrzeb odpowiedni będzie zmiękczacz wody z 35 litrami złoża. Możemy polecić Ci Ecoperla Toro 35 - https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/toro/

    Jeśli natomiast chodzi o węgiel aktywny, to na cały dom najlepiej sprawdziłaby się kolumna węglowa, z tym, że potrzebuje ona trochę miejsca na montaż.Tutaj możesz zobaczyć jak wygląda taki zestaw z innym zmiękczaczem wody: https://www.klarsan.pl/realizacje/mi...iazkow-chloru/

    Jeśli zależy Ci jednak stricte na wodzie do picia, to lepszym rozwiązaniem będzie po prostu filtr pod zlewem z dodatkową wylewką, np. ultrafiltracja.

    Nasza propozycja filtra pod zlew: https://www.ecoperla.pl/filtry-do-kuchni/profine-pou-2/

    W razie pytań jesteśmy do dyspozycji.
    Podesłałem Ci zapytanie na PW
    In da House Z122

  15. #14355
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał M4rcy5 Zobacz post
    Dobry wieczór,

    Potrzebuję pomocy / porady w doborze odżelaziacza i zmiękczacza lub stacji wielofunkcyjnej, do domu dla 4 osób. Planowane zużycie ok. 8-12 m3 w ciągu miesiąca, woda przeznaczona do użytku ogólnego, czyli picie, mycie i ogrzewanie.
    Instalacja zasilana z pompy głębinowej, pompa wydajności (realnej, pompa musi podnieść 20 m na powierzchnię ziemi) ok 50 l/min, zbiornik przeponowy 150 l - innego nie będzie, nie ma miejsca. Woda mocno żelazista i z lekkim ale wyczuwalnym zapachem siarkowodoru. Przy większych opadach lub roztopach, zapach zanika. Ziemia jest piaszczysta, przepuszczalna, w pobliżu rzeka, także woda lepsza nie będzie. (do kilkudziesięciu metrów wgłąb same żwiry i trochę iłów). Woda była badana, poniżej wyniki:
    - bakterie coli - nie stwierdzono
    - ogólna liczba mikroorganizmów - powyżej 300 jtk / 1 ml (studnia była chlorowana, ale podejrzewam że tak już będzie z racji piaszczystej przepuszczalnej ziemi, w okolicy są też biooczyszczalnie przydomowe)
    - azotany - poniżej 40 mg/l
    - azotyny - poniżej 0,006 mg/l
    - jony amonowe - 0,24 mg/l
    - barwa - 20+/-4 mg/l Pt
    - indeks nadmanganianowy - 6,5+/-1,4 mg/l
    - mangan 0,197+/-0,034 mg/l
    - mętność 6+/-1,4 NTU
    - pH - 7,9
    - przewodność - 548 mikroS/cm
    - twardość - 258 mg/l CaCO3
    - żelazo ogólne - 2,48+/-0,58 mg/l
    - zapach na zimno - z2G
    - liczba progowa zapachu - 2, akceptowalny

    będę wdzięczny za pomoc w doborze,

    pozdrawiam
    m.
    Co robisz ze ściekami? Wydaje mi się, że pierwszym wyborem mógłby być odżelaziacz na Greensandzie (regenerowany KMnO4 więc ścieki musiałyby iść do szamba/kanalizacji). Za nim ewentualnie zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny. Problemem mogą być te mikroorganizmy bo jak wejdą na takie złoże to się będą mnożyć... więc dobrze byłoby mieć złoże z możliwością dezynfekcji. A na końcu lampa UV.

  16. #14356
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Djack Zobacz post
    dołączam się i ja z prośbą o pomoc w doborze.
    Woda wodociągowa, z rachunków ~8m^3 miesięcznie.
    Twardość ogólna 25, węglanowa 17.
    Jak dla mnie to przy zmiękczeniu do zera wystarczy 30 litrów złoża.

    Mam też pytanie o węgiel aktywny, czy warto go stosować ?
    To zależy... jak chcesz pozbyć się chloru z wody to na pewno warto. Ale mieszanie go ze zmiękczaczem (w jednej butli) to dla mnie nieporozumienie. Poza tym chlor w wodzie wodociągowej ma swoją funkcję i usuwanie go na wejściu do domu też niesie ze sobą pewne ryzyko.

    Obecnie używam dzbanka z filtrem hardwater i nie wiem czy zostać przy dzbanku, czy jednak zastosować węgiel na całą wodę wchodzącą do domu.
    Planuję akwarium i wolał bym je zasilać wodą z kranu, więc po części jednak skłaniam się w kierunku węgla.
    Pamiętaj, że takie węgiel trzeba regularnie wymieniać. Może lepiej zainstalować taki filtr tylko na nitce do akwarium?

  17. #14357
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał michumal Zobacz post
    Cześć, mam zmiękczacz PENTAIR AUTOTROL 255 LOGIX 762 i złożem MWG BMWG08017AB (z tego co sprawdziłem pojemność 10L), zużycie dzienne wody 4-5 m3, twardość wody 310mg/l.
    Autotrol to typ głowicy.
    MWG to typ zbiornika (8x17") o pojemności całkowitej 10-11 litrów, więc w tym zmieści się może 5-6 litrów złoża.

    Jeśli nie zrobiłeś błędu gdzieś w zużyciu i twardości to ten zmiękczacz nie ma racji bytu w takiej aplikacji.
    Zależnie od trybu pracy (całodobowy czy może równomiernie przez kilka godzin, a potem przerwa, a może w ogóle kilka razy na dobę szarżami?) miałby sens model z 25-30 litrami złoża.

    Przejęty z dobrodziejstwem inwentarza, dlatego pomijam czy jest dobrze dobrany.
    Raczej nie jest. I obawiam się, że lepiej byłoby go wymienić niż próbować doprowadzić do stanu używalności.

    Niestety mam z nim trochę problemów, a mianowicie chodzi chyba o ustawienia i ilość solanki w zbiorniku. Otóż w zbiorniku mam około 2 cm nad dno wody (solanki). Pomimo dolania do około 15 litrów, czyli około połowy zbiornika, po regeneracji nadal jest te nieszczęsne 2 cm ponad dno.
    To jest zachowanie zgodne z zasadą działania i ustawieniami. Co nie znaczy, że ustawienia są prawidłowe...

    Sprawdziłem cykle regeneracji i wyglądają tak:
    C1 - płukanie wsteczne - 62 min,
    C2 - pobieranie solanki - 54 min,
    C3 - nie ma tego cyklu, przechodzi do C4,
    C4 - ponowna kompresja - 10 min,
    C5 - szybkie płukanie - 7 min,
    C6 - 2. płukanie wsteczne - 4 min,
    C7 - 2. szybkie płukanie - 3 min,
    C8 - uzupełnianie - 2 min.

    Dlaczego pobieranie solanki jest przez 54 minuty, a uzupełnianie tylko 2 minuty?? Przecież te 2 cm wody pobiera właśnie około 2 minut, a przez kolejne 52 minuty ciągnie powietrze, po czy na koniec uzupełnia wodę w zbiorniku solanki przez tylko 2 minuty i wody jest 2 cm...
    C1 jest zdecydowanie za długi - powinien trwać pojedyncze minuty (3-6 minut)
    C2 Pobieranie solanki jest połączone z wolnym płukaniem - dlatego trawa długo i dlatego nie widzisz cyklu C3
    C4 tu nie mam pewności, ale wydaje mi się, że wystarczy 1-2 min
    C5 wystarczą pojedyncze minuty (np. 2-3 min)
    C6 i C7 można pominąć, bo nie ma potrzeby płukać zmiękczacza po raz drugi
    C8 określa się na podstawie wymaganej dawki soli. Właśnie przez to ustawienie woda nalewa Ci się tylko te 2 cm ponad dno. Akurat to ustawienie może być prawidłowe, bo do 5-6 litrów złoża, głowica powinna nalać ok 1,5-2 litrów wody.

    6.3.9. Szacowna wydajność - i tu nie mam pojęcia co wpisać, skąd mam u licha wiedzieć jaka jest szacowana wydajność tego zestawu? Jest na to jakiś wzór? Tabela? ktoś coś pomoże? Mam ustawione 2,5kg, ale już wiem, że to za dużo, z tego co poczytałem. Można to ustawić w zakresie 0,1 do 14 kg. Widzę, że zmiana tego parametru wpływa na liczbę, która wyświetla się w trybie normalnej pracy na przemian z aktualną godziną i jak mniemam jest to ilość CaCO3, którą złoże jest w stanie jeszcze pochłonąć i jak się domyślam, oblicza to sterownik na podstawie ilości zmiękczonej wody. I gdy ta cyfra dojdzie do zera, to przy najbliższej 2:00 odbędzie się regeneracja złoża. Czy tak? Dlatego myślę, że ten parametr jest dość istotny i wpisanie go w odpowiedniej wielkości ma tu znaczenie, chyba że się mylę. Przy szacowanej wielkości którą mam, czyli 2,5kg pokazuje 8,33., przy wielkości 0,6kg pokazuje 2,00.
    6.3.10. Twardość (tylko sterownik wymuszający 760) - ustawione na 310 mg/l.
    Przy 5-6 litrach złoża ta pojemność powinna być ustawiona raczej w okolicy 0,1 kg.

  18. #14358

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    Radziłem się jakiś czas na forum w sprawie uzdatniania mojej wody ze studni. Zdecydowałem się zamontować hydrofor bez membrany 300l z zwężką napowietrzającą oraz montaż tradycyjnego odżelaziacza. Niestety ze względu na wydajność pompy musiałem ograniczyć filtr do rozmiaru 10/54 a sugerowano mi 13/54. Przypominam też, że miałem już istniejący od kupna domu zmiękczacz BWT 20l. Ten układ działa powiedzmy na 3 ponieważ jakość wody uzależniona jest od poboru. Gdy nalewam wodę do wanny to muszę to robić bardzo powoli aby woda była czysta.
    Chciałbym to zmienić, tzn zastąpić zmiękczacz filtrem z Ecomixem. Zakupiłem niedawno zestaw filtrów używanych i chciałbym zrobić na ich podstawie drugi stopień uzdatniania. Są to dwie jednostki: pierwsza o pojemności 10/54 z głowicą Autotrol 263/740F w której jest aktywny węgiel (raczej nie przydatna głowica w moim przypadku) oraz drugą 10/44 z głowicą 255/760C która obsługiwała złoże zmiękczające. Wydaje mi się że ta głowica będzie odpowiednia do złoża Ecomix ale poprawcie mnie jeżeli jestem w błędzie.
    Pytanie moje brzmi następująco: którą butlę zastosować do moich celów, ile złoża wsypać oraz jak ustawić głowicę do niej. Oczywiście posiadam sosbny zbiornik na solankę.
    poniżej załączam wyniki badań przed i po filtrze już zamontowanym. Wodę do badań pobierałem z ujęcia pomiędzy filtrem a zmiękczaczem tuż przed samą regeneracją filtra (co 8 dni) ale niestety nie spuściłem za dużo wody przed pobraniem więc mogą być zakłamane. Pozdrawiam
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wyniki badania wody.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	462553

  19. #14359
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Johnnusiek Zobacz post
    Radziłem się jakiś czas na forum w sprawie uzdatniania mojej wody ze studni. Zdecydowałem się zamontować hydrofor bez membrany 300l z zwężką napowietrzającą oraz montaż tradycyjnego odżelaziacza. Niestety ze względu na wydajność pompy musiałem ograniczyć filtr do rozmiaru 10/54 a sugerowano mi 13/54. Przypominam też, że miałem już istniejący od kupna domu zmiękczacz BWT 20l. Ten układ działa powiedzmy na 3 ponieważ jakość wody uzależniona jest od poboru. Gdy nalewam wodę do wanny to muszę to robić bardzo powoli aby woda była czysta.
    Jest to całkiem spodziewany objaw mniejszego zbiornika odżelaziacza.

    Chciałbym to zmienić, tzn zastąpić zmiękczacz filtrem z Ecomixem. Zakupiłem niedawno zestaw filtrów używanych i chciałbym zrobić na ich podstawie drugi stopień uzdatniania. Są to dwie jednostki: pierwsza o pojemności 10/54 z głowicą Autotrol 263/740F w której jest aktywny węgiel (raczej nie przydatna głowica w moim przypadku) oraz drugą 10/44 z głowicą 255/760C która obsługiwała złoże zmiękczające. Wydaje mi się że ta głowica będzie odpowiednia do złoża Ecomix ale poprawcie mnie jeżeli jestem w błędzie.
    Pytanie moje brzmi następująco: którą butlę zastosować do moich celów, ile złoża wsypać oraz jak ustawić głowicę do niej. Oczywiście posiadam sosbny zbiornik na solankę.
    Oczywiście im większy zbiornik i więcej złoża dasz tym efekt będzie lepszy. W tym przypadku bierz 10x54 i wsyp tam 37 litrów złoża (worek 25 litrów i worek 12 litrów).

    poniżej załączam wyniki badań przed i po filtrze już zamontowanym. Wodę do badań pobierałem z ujęcia pomiędzy filtrem a zmiękczaczem tuż przed samą regeneracją filtra (co 8 dni) ale niestety nie spuściłem za dużo wody przed pobraniem więc mogą być zakłamane.
    Intryguje mnie ta barwa, która nie zmniejszyła się za bardzo po odżelaziaczu... może zastanów się nad zastosowaniem Ecomixa ale w wersji C (czyli tej na wyższą organikę).

  20. #14360

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Przypominam sobie, że jak nalałem wodę do basenu (bardzo powoli) To wodą była taka 4 na 6 ale gdy wrzuciłem tabletki z chlorem to zrobiła się herbata a po kilku godzinach osadził się brązowy osad na dnie.
    Kiepski zapach wody zniknął po zamontowaniu zwężki napowietrzającej ale może coś jeszcze tam jest. Zastosuje się do rady i wybiorę ecomix c. Znalazłem manual do tej głowicy. Co wypadałoby wymienić w niej przed ponownym użyciem (stała ok roku) no i czy złoże C ma jakieś specjalne wymagania co do długości płukania i zawartości soli w solance (są 3 poziomy)? Czy wypadałoby ją wyczyścić czy lepiej nie ruszać jeżeli działała do końca użytkowania?

Strona 718 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony