dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 731 z 755
Pokaż wyniki od 14.601 do 14.620 z 15091
  1. #14601
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobromil Zobacz post
    3 lub 4 regenerację/m-c, po 1,5kg soli to niezłe oszczędności. Dwa worki na rok
    Przyjmując zmiękczenie z 16 dH do 3 dH i zużycie 6 m3 miesięcznie, przy 12 litrach złoża będziesz miał regenerację co 13-14 dni. Przy dawce soli 1,5 kg na regenerację, roczne zużycie wyjdzie Ci na poziomie 39 kg.
    Przy tych samych parametrach ale większym złożu (20 litrów) i regeneracji ustawionej czasowo na 14 dni, zużycie soli byłoby wyższe o jakieś 25 kg (wyniosłoby ok 64 kg). Kwotowo to się przełoży na jakieś 40-50 PLN wyższy roczny koszt utrzymania takiego zmiękczacza (nie licząc wody/ścieków).

    Robiąc te same obliczenia ale dla zmiękczenia do 0 dH, zużycie soli dla mniejszego modelu wzrośnie do ok 48 kg (regeneracja co ~11 dni), a dla większego pozostanie bez zmian (bo nadal regeneracja będzie częściej z czasu niż z pojemności). W tym przypadku różnica w soli to 16 kg (czyli jakieś 25-30 PLN).

    Ocena czy te oszczędności są duże czy małe to już indywidualna sprawa

  2. #14602
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nuballo

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    108

    Domyślnie

    Witam,
    Użytkuje od tygodnia zmiękczacz USTM primo 25L. Narazie testuje i nie chce zmiekczac wody do zera tylko dojść do poziomu 3-4 stopni dH ze względu na zasobnik ze stali nierdzewnej w PC. Ale mam problem z dokładną regulacją. W łazience bliżej zbiornika na wodzie zimnej mam 6 stopni, na ciepłej 9 stopni, natomiast w kuchni 12 zimna i ciepła, a jeszcse kilka dni temu w kuchni było 8 stopni. Testy wykonuje kropelkowo. Co może być przyczyną tak różnej twardości?

  3. #14603
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał nuballo Zobacz post
    Witam,
    Użytkuje od tygodnia zmiękczacz USTM primo 25L. Narazie testuje i nie chce zmiekczac wody do zera tylko dojść do poziomu 3-4 stopni dH ze względu na zasobnik ze stali nierdzewnej w PC. Ale mam problem z dokładną regulacją. W łazience bliżej zbiornika na wodzie zimnej mam 6 stopni, na ciepłej 9 stopni, natomiast w kuchni 12 zimna i ciepła, a jeszcse kilka dni temu w kuchni było 8 stopni. Testy wykonuje kropelkowo. Co może być przyczyną tak różnej twardości?
    Zacznij od zmiękczenia do zera, tak żeby wypłukać instalację. Zwróć uwagę, że często zasobnik ciepłej wody ma dość znaczną pojemność i tam woda będzie się mieszać stopniowo. Jak już wszędzie będziesz miał 0 dH to wtedy zacznij minimalnie regulować mierząc twardość na najbliższym zmiękczaczowi punkcie. Jak tam uzyskasz te żądane 3-4 stopnie to zostaw to na kilka dni i dopiero wtedy sprawdź czy masz tą samą twardość na końcówkach instalacji.

  4. #14604
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nuballo

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    108

    Domyślnie

    Ok tak zrobię. Dam znać za jakiś czas jak wyniki, dziękuję.

  5. #14605

    Domyślnie

    @qbek17
    Dziś rozebrałem wkład odżelaziający i ku mojemu zdziwieniu zamiast spodziewanych dwóch warstw: złoża birm i corosex były trzy warstwy. Idąc od dołu:
    1. Żółtawe kamyczki, 1-2 mm średnicy, dosyć regularny kształt. Czy to byłoby złoże Corosex? Tylko na zdjęciach w internecie jakby nieco inaczej to złoże wygląda.
    2. Czarny "piasek". Birm?
    3. Szare, miękkie "płatki". Nie wiem co to i jaką funkcję pełni. To jakieś "celulozowe" płatki do dodatkowego filtrowania mechanicznego? Jedyne co wiem, to to, że w filtrze węglowym bb10, po rozebraniu go także na samej górze była warstwa takich płatków. Wiesz co to może być?
    Czy według ciebie dobrze zidentyfikowałem rodzaje złoża w tym filtrze. Załączam zdjęcie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230507_083250 1.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	101,8 KB
ID:	464898
    Corosex?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230507_083312 1.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	107,8 KB
ID:	464899
    Szare "płatki"
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230507_083259 1.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	106,9 KB
ID:	464900
    Ostatnio edytowane przez Wojciech Zalewski ; 07-05-2023 o 21:02

  6. #14606
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciech Zalewski Zobacz post
    @qbek17
    Dziś rozebrałem wkład odżelaziający i ku mojemu zdziwieniu zamiast spodziewanych dwóch warstw: złoża birm i corosex były trzy warstwy. Idąc od dołu:
    1. Żółtawe kamyczki, 1-2 mm średnicy, dosyć regularny kształt. Czy to byłoby złoże Corosex? Tylko na zdjęciach w internecie jakby nieco inaczej to złoże wygląda.
    2. Czarny "piasek". Birm?
    3. Szare, miękkie "płatki". Nie wiem co to i jaką funkcję pełni. To jakieś "celulozowe" płatki do dodatkowego filtrowania mechanicznego? Jedyne co wiem, to to, że w filtrze węglowym bb10, po rozebraniu go także na samej górze była warstwa takich płatków. Wiesz co to może być?
    Czy według ciebie dobrze zidentyfikowałem rodzaje złoża w tym filtrze. Załączam zdjęcie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230507_083250 1.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	101,8 KB
ID:	464898
    Corosex?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230507_083312 1.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	107,8 KB
ID:	464899
    Szare "płatki"
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230507_083259 1.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	106,9 KB
ID:	464900
    Corosex jest raczej biały i twardy, nieregularny, jak pokruszona skała. Te białe kuleczki to ewidentnie jakaś żywica jonowymienna. Kolor i kształt sugeruje raczej anionit - może coś na organikę?
    To czarne to raczej złoże odżelaziające, ale to szare to nie wiem... może faktycznie jakaś warstwa nasiąkniętego filtra mechanicznego?

  7. #14607

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Corosex jest raczej biały i twardy, nieregularny, jak pokruszona skała. Te białe kuleczki to ewidentnie jakaś żywica jonowymienna. Kolor i kształt sugeruje raczej anionit - może coś na organikę?
    To czarne to raczej złoże odżelaziające, ale to szare to nie wiem... może faktycznie jakaś warstwa nasiąkniętego filtra mechanicznego?
    PS to zdjęcie słabo oddaje... ale w rzeczywistości te "kulki" są tak blado żółte, a nie białawe jak na tym zdjęciu w przybliżeniu... myślę, że pierwsze zdjęcie z trzema pojemnikami bardziej oddaje rzeczywisty kolor złoża.
    Heh.. no to teraz jak to się ma do rysunku z broszury dostawcy, skoro tam siedzi żywica jonowymienna, a nie Corosex?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	FCCFE.JPG
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	32,0 KB
ID:	464901

    A ta żywica może działać analogicznie do Corosex'u? Czyli podwyższać ph?
    To szare to jeszcze tak sobie myślę, że to jakieś dodatkowe "wypełnienie" puszki, żeby nie było "luzu" nad złożami, żeby nie mieszały się, tylko tworzyły warstwy i pewnie żadnej dodatkowej funkcji z punktu widzenia uzdatniania wody nie pełnią (oprócz dodatkowej filtracji mechanicznej). Chociaż jak to rozebrałem, to i tak wewnętrzne "pianki" były wmieszane w złoże birm
    Ostatnio edytowane przez Wojciech Zalewski ; 07-05-2023 o 21:38

  8. #14608
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nuballo

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    108

    Domyślnie

    qbek17 jeszcze raz dziękuję za pomoc. Kilka dni instalacja przepłukana i wszędzie 0 stopni na ciepłej i zimnej osiągnięte. Teraz powoli zwiększam. Mam jeszcze pytanie odnośnie regeneracji. Tomasz Bykowicz podał wzór na obliczenie co ile m3 ustawić regenerację natomiast w instrukcjii ustm jest nieco inaczej.
    1) 25l złoża x 3 osoby : twardość wody = 25x3;23 = 3,26 m3
    2) 71(zdolność jonowymienna) : twardość wody = 71:23 =3.08m3
    Podejrzewam, że różnica jest na tyle znikoma, że nie ma znaczenia więc jeśli ustawie co 3m3 i 14 dni to czy będzie ok ?
    i druga sprawa czy w obu wzorach zawsze dziele na twardość wody czy na twardość wody pomniejszoną o wartość którą będę zmniejszał
    przykład chce zmniejszyć do 5 stopni dh - 25x323-5)
    Dom 145m2. Szacowane OZC 6.9 kW.
    PANASONIC J 7 kW ALLINONE COMPACT.
    100% Ogrzewanie podłogowe.

  9. #14609
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jamiro

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał nuballo Zobacz post
    1) 25l złoża x 3 osoby : twardość wody = 25x3;23 = 3,26 m3
    2) 71(zdolność jonowymienna) : twardość wody = 71:23 =3.08m3
    Podejrzewam, że różnica jest na tyle znikoma, że nie ma znaczenia więc jeśli ustawie co 3m3 i 14 dni to czy będzie ok ?
    i druga sprawa czy w obu wzorach zawsze dziele na twardość wody czy na twardość wody pomniejszoną o wartość którą będę zmniejszał
    przykład chce zmniejszyć do 5 stopni dh - 25x323-5)
    Dlaczego mnożysz x ilość osób ?
    Pojemność złoża mnożysz przez współczynnik x2.8
    Dzielisz przez obecną twardość wody, czyli w Twoim przypadku 23dH.
    Na ten moment masz delikatnie przewymiarowany zmiękczacz, ale czytałem, że chciałeś dobrać z zapasem w przypadku zwiększenia zużycia wody do 10m3.
    Tutaj możesz ustawić regenerację co 2.3 m3 lub co 10 dni. Co 14 dni uważam, że jest to zbyt rzadko.

  10. #14610
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał nuballo Zobacz post
    qbek17 jeszcze raz dziękuję za pomoc. Kilka dni instalacja przepłukana i wszędzie 0 stopni na ciepłej i zimnej osiągnięte. Teraz powoli zwiększam. Mam jeszcze pytanie odnośnie regeneracji. Tomasz Bykowicz podał wzór na obliczenie co ile m3 ustawić regenerację natomiast w instrukcjii ustm jest nieco inaczej.
    1) 25l złoża x 3 osoby : twardość wody = 25x3;23 = 3,26 m3
    2) 71(zdolność jonowymienna) : twardość wody = 71:23 =3.08m3
    Podejrzewam, że różnica jest na tyle znikoma, że nie ma znaczenia więc jeśli ustawie co 3m3 i 14 dni to czy będzie ok ?
    To mnożenie to raczej nie przez "osoby" tylko właśnie współczynnik pojemności złoża. Zależy on od dawki soli i rodzaju złoża jonowymiennego - ja przyjmuję go na poziomie 3, przy dawce soli ok 120-130 g i dobrym złożu monosferycznym.
    Wtedy przy 25 litrach złoża, pojemność całego zmiękczacza wychodzi 75 (czyli tak jak policzyłeś). Dalej tak jak pisałeś czyli dzielisz to przez twardość wody i wychodzi Ci ilość m3 wody pomiędzy regeneracjami.
    Jeśli jednak producent podaje niższą pojemność całkowitą (71 vs 75) to ja bym się tego trzymał - bo jednak ta wydajność zależy od kilku zmiennych, których nie znamy.

    i druga sprawa czy w obu wzorach zawsze dziele na twardość wody czy na twardość wody pomniejszoną o wartość którą będę zmniejszał
    przykład chce zmniejszyć do 5 stopni dh - 25x323-5)
    Co do zasady zależy to od lokalizacji wodomierza. W większości głowic jest on na wyjściu wody ze zmiękczacza, czyli już po podmieszaniu wody zmiękczonej z surową. W takim przypadku licząc wydajność musisz pomniejszyć twardość o to co przepuszczasz (bo wodomierz mierzy już wodę zmieszaną).
    Przy zmiękczeniu z 23 dH do 5 dH, usuwasz tylko 18 dH więc tą wartość wstawiasz do powyższych wzorów na wydajność (71 / 18 = 3,94 m3).

    Jeśli podmieszanie jest "poza głowicą" (już za wodomierzem głowicy) to wtedy nie uwzględniasz go w obliczeniach bo wodomierz liczy wtedy wodę tylko w pełni zmiękczoną.

    Limit czasu to dodatkowy warunek, liczony niezależnie od zużycia wody. Przyjęło się, że ustawia się go na poziomie ~14 dni, ale nie jest to sztywna zasada. Przykładowo na wodzie miejskiej (chlorowanej), gdzie przepływy są regularne, można go nieco podnieść, ale na wodzie studziennej z nieregularnymi rozbiorami - raczej bym go skrócił.

  11. #14611
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jamiro

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jeśli podmieszanie jest "poza głowicą" (już za wodomierzem głowicy) to wtedy nie uwzględniasz go w obliczeniach bo wodomierz liczy wtedy wodę tylko w pełni zmiękczoną.

    Limit czasu to dodatkowy warunek, liczony niezależnie od zużycia wody. Przyjęło się, że ustawia się go na poziomie ~14 dni, ale nie jest to sztywna zasada. Przykładowo na wodzie miejskiej (chlorowanej), gdzie przepływy są regularne, można go nieco podnieść, ale na wodzie studziennej z nieregularnymi rozbiorami - raczej bym go skrócił.
    W większości co widziałem zamontowane u klientów, to były chińskie wynalazki, gdzie albo woda była zmiękczana do zera, albo mieszanie wody zmiękczonej z surową było obejściu z zaworem motylkowym. Cza brać pod uwagę mniej optymistyczną wersję
    Będąc na różnych szkoleniach branżowych, zazwyczaj mówili, że przy doborze pojemności stacji, wynik był między innymi taki, żeby optymalnie regeneracja odbywała się co najmniej 2x na miesiąc, ale najbardziej optymalnie byłoby 3x na miesiąc.Zapewne różne szkoły.

    Ale tak teraz przy okazji:
    woda studzienna, i co najważniejsze żelazo i mangan w normie, resztę wyników fizykochemicznych również w normie, brak bakterii, ale azotany na pograniczu normy (47mg/l) przy twardości 28dH. Martwi mnie, że zastosowanie standardowego złoża jonowymiennego będzie strzałem w kolano. Jakaś sugestia z Twojej strony ?

  12. #14612
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał jamiro Zobacz post
    W większości co widziałem zamontowane u klientów, to były chińskie wynalazki, gdzie albo woda była zmiękczana do zera, albo mieszanie wody zmiękczonej z surową było obejściu z zaworem motylkowym. Cza brać pod uwagę mniej optymistyczną wersję
    Obie wersje są tak samo dobre (czasami podmieszanie poza głowicą jest koniecznością)... trzeba tylko uwzględnić w obliczeniach tą aktualną dla danego przypadku.

    Będąc na różnych szkoleniach branżowych, zazwyczaj mówili, że przy doborze pojemności stacji, wynik był między innymi taki, żeby optymalnie regeneracja odbywała się co najmniej 2x na miesiąc, ale najbardziej optymalnie byłoby 3x na miesiąc.Zapewne różne szkoły.
    Dla złoża/zmiękczacza nie ma to znaczenia czy regeneracja będzie częściej czy rzadziej - może być kilka razy dziennie, ale też może być co pół roku. Limit częstotliwości regeneracji wynika raczej z kwestii bezpieczeństwa biologicznego i jest to zupełnie niezależny parametr (nie wynika z właściwości urządzenia czy jego komponentów).

    Ale tak teraz przy okazji:
    woda studzienna, i co najważniejsze żelazo i mangan w normie, resztę wyników fizykochemicznych również w normie, brak bakterii, ale azotany na pograniczu normy (47mg/l) przy twardości 28dH. Martwi mnie, że zastosowanie standardowego złoża jonowymiennego będzie strzałem w kolano. Jakaś sugestia z Twojej strony ?
    Czemu ma to być strzał w kolano? Azotany to aniony i zmiękczanie nie będzie na nie wpływać. A jakbyś chciał usuwać azotany to z punktu widzenia ich selektywności istotny jest poziom siarczanów...

  13. #14613
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    firepunch

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-100
    Posty
    50

    Domyślnie

    Witam
    Kto na chwile obecna ma najlepszą oferte na kompleksowe badanie wody (oferta z wysyłką przez kuriera) ?

  14. #14614
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał firepunch Zobacz post
    Kto na chwile obecna ma najlepszą oferte na kompleksowe badanie wody (oferta z wysyłką przez kuriera) ?
    Nie wiem czy to "najlepsza" oferta, ale badanie mikrobiologiczne (4 parametry) i fizykochemiczne (12 parametrów) w akredytowanym laboratorium, z poborem próbek przez przedstawiciela laboratorium (czyli dla użytkownika nawet wygodniej) to koszt ok 600 PLN brutto.

  15. #14615
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wojtek_krk

    Zarejestrowany
    May 2023
    Skąd
    Mszana Dolna
    Kod pocztowy
    34-730
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    poniżej moje wyniki badań.
    Studnia wiercona, 65m (!), wydajność studni około 150l/h (tak, 150 litrów na godzinę i lepiej nie będzie ).
    Ze względu na głębokość studni około 400l wody dostępne po 2-3h.
    Niewielki domek jednorodzinny, miejsce na hydrofor i filtry w specjalnej szafie w łazience o głębokości dostosowanej do urządzeń, ale zakładałem około 60cm x 200cm.
    1 łazienka, 1 WC, 1 kuchnia.
    2 osoby, z doskoku jacyś goście w weekend
    szambo 7m3.
    Nie mam pojęcia skąd bakterie coli w wynikach. Woda pobierana 'bezpośrednio' ze studni, będę jeszcze raz oddawał do badania, ale na chwile obecną trzeba założyć, że bakterie są
    Być może problemem okazał się sam sposób poboru wody. Póki co woda jest niewprowadzona do domku, było tylko szybkozłącze do węża ogrodowego przy studni. Zdemontowałem szybkozłącze, dałem mufe do rury PE, nowy odcinek 3m rury PE i z niego wziąłem wodę do badania. Być może problem polegał na tym, że ten nowy 3m odcinek rury PE nie został odpowiednio przepłukany? (raptem około 2m lania wody).
    Zapach: nieprawidłowy
    mętność 3,28 NTU
    barwa <3 mg/l
    odczyn ph 8,23
    przewodność 834
    chlor wolny <0,035 mg/l
    jon amonowy 1,11 mg/l
    azotany <2,0 mg/l
    azotyny <0,015 mg/l
    twardość ogólna 80,3 mg/l
    wapń 13,7 mg/l
    magnez 11,2 mg/l
    indeks nadmanganianowy <0,700 mg/l
    żelazo ogólne <34 ug/l
    mangan 16 ug/l
    fluorki 0,585 mg/l
    siarczany 25,8 mg/l
    chlorki 21,9 mg/l
    cyjanki <10 ug/l
    glin (aluminium) <44 ug/l
    bakterie grupy coli: 4 NPL w 100ml
    e coli 1 NPL w 100ml
    enterokoki 0jkt
    clostridum perfrignens łącznie ze sporami 3 jtk
    ogólna liczna mikroorganizmów w 36st po 48 >300jtk
    ogólne liczna mikroorganizmów w 22st po 72h >300jtk, obecne nieprawidłowe zmiany


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screen Shot 05-29-23 at 05.23 PM 001.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	21,7 KB
ID:	465181
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screen Shot 05-29-23 at 05.23 PM.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	20,1 KB
ID:	465182
    Ostatnio edytowane przez wojtek_krk ; 29-05-2023 o 16:58

  16. #14616
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał firepunch Zobacz post
    Witam
    Kto na chwile obecna ma najlepszą oferte na kompleksowe badanie wody (oferta z wysyłką przez kuriera) ?
    Cześć,

    zapraszamy do kontaktu
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  17. #14617
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtek_krk Zobacz post
    Witam,
    poniżej moje wyniki badań.
    Studnia wiercona, 65m (!), wydajność studni około 150l/h (tak, 150 litrów na godzinę i lepiej nie będzie ).
    Ze względu na głębokość studni około 400l wody dostępne po 2-3h.
    Niewielki domek jednorodzinny, miejsce na hydrofor i filtry w specjalnej szafie w łazience o głębokości dostosowanej do urządzeń, ale zakładałem około 60cm x 200cm.
    1 łazienka, 1 WC, 1 kuchnia.
    2 osoby, z doskoku jacyś goście w weekend
    szambo 7m3.
    Nie mam pojęcia skąd bakterie coli w wynikach. Woda pobierana 'bezpośrednio' ze studni, będę jeszcze raz oddawał do badania, ale na chwile obecną trzeba założyć, że bakterie są
    Być może problemem okazał się sam sposób poboru wody. Póki co woda jest niewprowadzona do domku, było tylko szybkozłącze do węża ogrodowego przy studni. Zdemontowałem szybkozłącze, dałem mufe do rury PE, nowy odcinek 3m rury PE i z niego wziąłem wodę do badania. Być może problem polegał na tym, że ten nowy 3m odcinek rury PE nie został odpowiednio przepłukany? (raptem około 2m lania wody).
    Zapach: nieprawidłowy
    mętność 3,28 NTU
    barwa <3 mg/l
    odczyn ph 8,23
    przewodność 834
    chlor wolny <0,035 mg/l
    jon amonowy 1,11 mg/l
    azotany <2,0 mg/l
    azotyny <0,015 mg/l
    twardość ogólna 80,3 mg/l
    wapń 13,7 mg/l
    magnez 11,2 mg/l
    indeks nadmanganianowy <0,700 mg/l
    żelazo ogólne <34 ug/l
    mangan 16 ug/l
    fluorki 0,585 mg/l
    siarczany 25,8 mg/l
    chlorki 21,9 mg/l
    cyjanki <10 ug/l
    glin (aluminium) <44 ug/l
    bakterie grupy coli: 4 NPL w 100ml
    e coli 1 NPL w 100ml
    enterokoki 0jkt
    clostridum perfrignens łącznie ze sporami 3 jtk
    ogólna liczna mikroorganizmów w 36st po 48 >300jtk
    ogólne liczna mikroorganizmów w 22st po 72h >300jtk, obecne nieprawidłowe zmiany


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screen Shot 05-29-23 at 05.23 PM 001.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	21,7 KB
ID:	465181
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screen Shot 05-29-23 at 05.23 PM.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	20,1 KB
ID:	465182
    Cześć,

    pomijając bakterie, wyniki są naprawdę niezłe. Sugerujemy zacząć od chlorowania studni. Około 2 tygodnie od przechlorowania i przepompowania tej wody, możesz powtórzyć badanie mikrobiologiczne i częściowo fizykochemiczne pod kątem jonu amonowego.

    Lampę UV warto i tak założyć na dom + przed nią filtr mechaniczny, np. Atlas Filtri Hydra z płukaniem wstecznym.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  18. #14618
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał KLARSAN Zobacz post
    Cześć,

    pomijając bakterie, wyniki są naprawdę niezłe. Sugerujemy zacząć od chlorowania studni. Około 2 tygodnie od przechlorowania i przepompowania tej wody, możesz powtórzyć badanie mikrobiologiczne i częściowo fizykochemiczne pod kątem jonu amonowego.

    Lampę UV warto i tak założyć na dom + przed nią filtr mechaniczny, np. Atlas Filtri Hydra z płukaniem wstecznym.
    I sugerowałbym ostrożnie dobrać pompę pod kątem tej niskiej wydajności studni, a w domu postawić jakiś większy (jaki się zmieści) zbiornik hydroforowy - tylko z głową to pospinać, żeby pompa nie pracowała na sucho.

  19. #14619
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jamiro

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    41

    Domyślnie

    Panowie, głupie pytanie, ale zaraz mnie szlak trafi. Klient ma zmiękczacz, standardowa głowica Clack CI, pojemność złoża 20l, woda miejska. Po założeniu zmiękczacza woda jest lekko żółta. Przed montażem, wszystko było OK. Odstępy między regenracjami prawidłowe, twardość wody na wylocie 4dh. W czym problem ? Wydłużyć czasy płukania ? Czy złoże jakieś trefne i do wymiany na nowe ?

  20. #14620
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał jamiro Zobacz post
    Panowie, głupie pytanie, ale zaraz mnie szlak trafi. Klient ma zmiękczacz, standardowa głowica Clack CI, pojemność złoża 20l, woda miejska. Po założeniu zmiękczacza woda jest lekko żółta. Przed montażem, wszystko było OK. Odstępy między regenracjami prawidłowe, twardość wody na wylocie 4dh. W czym problem ? Wydłużyć czasy płukania ? Czy złoże jakieś trefne i do wymiany na nowe ?
    A jakie to złoże? Jeśli jest nowe (i nie było wypłukane przy uruchomieniu) to może dawać taki kolor, ale to powinno zniknąć dość szybko.

Strona 731 z 755

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony