dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 136
  1. #21
    Guest

    Domyślnie

    krzysztofie,
    właśnie kładą u nas chudziaka
    czy to jest moment,żeby powkładać te rury
    sugerowałam coś takiego,ale nie powiedzieli,że nie trzeba
    czy można to potem powkładać?
    pomóżcie

    opal

  2. #22
    Guest

    Domyślnie

    Zasilanie wodą i kanalizaja bo idą najgłębiej, nieraz pod ławą fundamentową.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anonymous
    Zbychu,
    z pierwszym schodkiem u mnie ok-jest wielgaśny wiec przyda mu się trochę dodać warstw.
    Ale martwi mnie ostatni.Co zrobić,żeby nie był za wysoko (jeszcze nie ma wylewek.)
    Dzięki!

    opal
    U mnie jest tak samo... ale fachowcy mówią, że w tę stronę da się zawsze naprawić - po prostu wyrównuje się schodki zaczynając od przedostatniego od góry. Oczywiście najlepiej od razu zrobić dobrze

  4. #24

    Domyślnie

    Jak mają robić chudziaka to ostatni moment aby zrobić przepusty z PVC aby potem go nie kuć. Zwróć uwagę, że większość kabli i innych mediów (poza gazem) wchodzi do domu pod ziemią czyli pod chudziakiem (zakładam, że domy bez piwnic, ale nawet jak jest piwnica to warto pomyśleć o przepustach w stropach i ścianie fundamentowej).
    przepust do różnej maści kabelków powinien być wykonany z dwóch rur odpowiedniej średnicy połączonych kolanem 90st, lub lepiej dwóch kolan 45st.
    Dla podłączenia wody trzeba dać przepust pionowy przez chudziaka, który powinien się skończyć 5-10cm poniżej ławy fundamentowej (rura z wodą jaest zawsze głęboko ze względu na przemarzanie gruntu).
    Do kabli zwykle wystarczą rury fi 50.

  5. #25

    Domyślnie

    Zapomniałem o najważniejszym.
    Przed wylaniem chudziaka powinna być wykonana instalacja kanalizacyjna, która powinna wyjść przez ścianę fundamentową na zewnątrz. Na ogól jako główną rurę odprowadzającą ścieki daje sie pomarańczową rurę o średnicy 160mm

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Bard13
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    1.609
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    "Tą razą" w temacie odkurzacza centralnego.

    Nie planowałem w domu takowego, ale po przemyśleniach podałem swojej połowicy pomysł instalacji odkurzacza.

    Niby same plusy: cisza, nie trzeba się tarabanić z klockiem ręcznego odkurzacza i szukać wolnego gniazdka.

    Ale moja zadała jedno pytanie:

    Rury instalacji w ścianach nie idą po linii prostej, mają zakręty dochoszące do 90 stopni, co się stanie, jak odkurzacz wessie jakić szpargał (patyk od lizaka, papierek czy cuś) co zaklinuje się w róże a potem śmieci zapchają ją fdzieś w ścianie?

    Miał ktoś ten problem?
    jak to rozwiązał? Bo słabo sobie wyobrażam sobie wytrząsanie tego z rury co stosujemy teraz.

  7. #27

    Domyślnie

    Ja liczę na to, że jeżeli coś się wessie, to zawiśnie raczej w tej części rur, które mają węższą średnicę niż instalacja w ścianie (któreś kolanko łączące ssawkę czy wąż)[/list]

  8. #28

    Domyślnie

    Co do folii zabezpieczających ramy okienne z PCV (to również jak w przypadku drewnianych) należy w miarę szybko usunąć ją po zamontowaniu i obtynkow aniu okien - w przeciwnym razie skubanie i skrobanie gwarantowane !!!

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bard13
    Ale moja zadała jedno pytanie:

    Rury instalacji w ścianach nie idą po linii prostej, mają zakręty dochoszące do 90 stopni, co się stanie, jak odkurzacz wessie jakić szpargał (patyk od lizaka, papierek czy cuś) co zaklinuje się w róże a potem śmieci zapchają ją fdzieś w ścianie?

    Miał ktoś ten problem?
    jak to rozwiązał? Bo słabo sobie wyobrażam sobie wytrząsanie tego z rury co stosujemy teraz.

    Rura elastyczna (czyli ta, dołączana do gniazdka) jest węższa od rur w ścianie.
    W prawidłowo wykonanej instalacji, za gniazdem powinno być kolanko 90 stopni - ostre, a w dalszej części instalacji, jeśli zachodzi potrzeba zastosowania kolanka 90 stopni - powinno być zastosowane kolanko łagodne (o dużym promieniu).
    W ten sposób zmniejsza się do minimum ryzyko zapchania rur.
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  10. #30

    Domyślnie

    Inne ważne porady mozna znaleźć w wątku O czym pamiętać przy budowaniu domu

  11. #31

    Domyślnie

    U mnie źle jest wylana płyta balkonu - za wysoko względem wnętrza. Nie zostawiono miejsca na ocieplenie. I teraz ocieplając mimo wszystko balkon będę wchodzić z pokoju na balkon "do góry" (schodek).
    Nie wierzyć fachowcom, że "to się robi później", bo później to już ich (fachowców) nie będzie, a my zostajemy z problemem (muszę jeszcze raz odkopywać fundamenty).

    Pozdrawiam

  12. #32

    Domyślnie

    Świetny wątek!
    Piszcie jeszcze!

  13. #33

    Domyślnie

    Otwory na drzwi musza miec z obu stron mur, ktory mozna objac oscieznica. Inaczej pojawiaja sie trudnosci techniczne. Wlasnie sie z takowymi zmagam.

  14. #34

    Domyślnie

    Doki, wyjaśnij proszę troszkę więcej, bo nie zrozumiałem.
    Pozdrawiam.
    Włodek

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg
    Doki, wyjaśnij proszę troszkę więcej, bo nie zrozumiałem.
    Calkiem sporo drzwi w naszym domu zostalo zaprojektowanych tak, ze futryna z jednej lub z obu stron jest montowana do muru, ktory biegnie w plaszczyznie prostopadlej do drzwi. To bardzo utrudnia zycie, bo okazuje sie, ze stolarze chca wstawiac wegarki po to, zeby mogli zastosowac oscieznice skrzynkowa i normalne opaski. Otwor na drzwi okazuje sie wtedy za waski, wiec proponuja poszerzenie go z drugiej strony albo wezsze drzwi... oscieznica z deski tez nie jest rozwiazaniem, bo jest grubsza, wiec otwor trzeba poszerzyc i tak w kolko. Poza tym opaski tylko po jednej stronie futryny to nie wyglada dobrze.

    Gdybym znow byl w fazie projektu, na pewno nie zgodzilbym sie na takie ustawienie drzwi jakie mam teraz.

  16. #36

    Domyślnie

    Przemyśleć instalacje np elektryczną:

    a) podświetlenie numeru posesji
    b) gniazda el. na zewn&trz budynku (conajmniej z 2 stron)
    c) doprowadzenie instalacji domo/bramo/videofonu
    d) doprowadzenie instalacji napędu bramy zewn.
    e) doprowadzenie instalacji oświetlenia ogrodu
    f) doprowadzenie instalacji oświetlenia zewn. budynku
    g) doprowadzenie instalacji do pompy nawadniaj&cej ogród
    h) włączniki schodowe w pomieszczeniach przejściowych
    i) włączniki krzyżowe w sypialni (by nie wstawać z łóżka gdy znudzi Ci się czytanie)
    j) włącznik uruchamiajacy/wyłączający wentylator DGP
    k) włączniki do kinkietów przy lustrach w łazienkach
    l) doprowadzenie instalacji do mat grzewczych pod lustra
    m) doprowadzenie instalacji do grzałek w grzejnikach łazienkowych
    n) doprowadzenie instalacji do wentylatorów w łazienkach i kuchni
    o) doprowadzenie przewodów do Centralnego Odkurzacza (jeśli planujesz)
    p) doprowadzenie 230 V do bazy telefonu przenośnego

    Nie wspominam nawet o takich drobiazgach jak całe instalacje:
    a) telefoniczna
    b) RTV radio SAT (przeliczyć ilość anten i konwerterów)
    c) komputerowa (internet dostarczany przez providera a nie TPSA !)
    d) alarmowej (klawiatura w dostępnym miejscu, centralka niekoniecznie
    e) woda do podlewania ogrodu (np. wg zaleceń Gardeny rury doprowadzające mają mieć średnicę 3/4 cala)

  17. #37
    Guest

    Domyślnie

    dodam jeszcze do tego, że dorabiałem ( na tym etapie spokojnie mogłem ) jedno gniazdo zewnetrzne do podłaczenia oświetleń ozdobnych domu podczas świąt Bożego Narodzenia.

    Właśnie w święta mi się przypomniało o tym jak zobaczyłem pięknie przystrojone inne domy i że obecnie w moim domu ręce mi marzły jak prowizorycznie zabezpieczałem przewody na dworze.

    Cz.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar Sonika
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    12.639
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dołączam się do Doki. Węgarki to b. ważna rzecz inaczej nie można dać futryn opaskowych.
    1. A najlepiej to się zdecydować wcześniej na jakieś konkretne drzwi i pod nie robić otwory, nadproża.
    2. Rura doprowadzająca powietrze do spalania w kominku musi być "utopiona" w wylewce.
    3. Tak zaprojektować rozchodzenie się wszelkich rur w wylewce, żeby się nie krzyżowały (kominek, centralny odkurzacz, CO), bo potem trzeba podnosić poziom wylewki.
    4. Głębokość schodów dobrać tak, żeby nie trzeba było ciąć lub sztukować płytek.
    5. Przy wylewaniu wylewki uwzględnić różnice poziomów ( parkiet, płytki) żeby nie mieć progów.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    pchelek

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.634

    Domyślnie

    Jak pod umywalką macie szafkę na różniste rzeczy to najlepiej zamontować tam syfon od brodzika - jest bardzo płaski. Mnie wystarczyło 10 cm miejsca a dzięki temu w szafce mieści się mały słoń.
    Kontakty nisko - jak idziecie do pokoju z dwoma flaszkami na tacy i rączki zajęte to zapalacie/gasicie światło kolanem - podpatrzone.
    Jak ktoś ma w drzwiach zatrzaskowy zamek i wychodzi ze śmieciami a drzwi się zatraskują lub jak listonosz przychodzi i drzwi się zatrzasły a Wy na klatce schodowej lub poza domem to warto mieć miejsce na ukrycie jednego kluczyka od tego zamka. Inaczej trzeba pruć zamek, ciąć kraty, wybijać szyby.
    Kot drapie tapety - taka jego kocia natura. W miejscach gdzie drapie, zazwyczaj, przymocować deski - niech drapie. Inaczej tapeta jest stale porwana.
    Kable od głośników pochować pod listwy przyścienne - takie kupić podfrezowane. Kable lubią króliki i świnki morskie, wprost uwielbiają. Ciekawe że tych prądowych nie ruszają cholery!!!!!! Tak samo podwiesić na ścianie kable od TV [za TV] i inne.

  20. #40

    Domyślnie

    Ciekawe że tych prądowych nie ruszają cholery!!!!!!

    A ja w ten sposob stracilem fajnego kundelka ze schroniska. Gryzl kurcze wszystko, az sie doigral.

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony