dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 136
  1. #41

    Domyślnie

    Często spotykałem sie z tym że dopiero na etapie urządzania ogrodu właściciel domu przypominał sobie o zewnetrznym kranie i zewnetrznych gniazdach elektrycznych - nastepowały wiercenie scian i psucie pieknej elewacji.
    Na ścianie przy kranie zewnetrznym można fragment ściany wyłozyć np: płytkiami a pod kranem zrobić niewielki dół chłonny tak by nie stała woda która przeleje sie z wężą lub konewki. W przypadku gdy dom jest duzy lub ma skomplikowany kształt dobrze jest gdy są 2 krany zewnetrzne przy garażu - mycie samochodu i ogrodowy. Podobnie gniazda elektryczne - jeżeli mamy kosiarkę elektryczną i trawnik dookoła budynku dobrze gdy jest kilka gniazd el.
    Krany zewnetrzne powinny mieć odcięcie wody w budynku a za nim odcinek rurki poprowadzony w dół tak by woda spłyneła i nie zatrzymywała sie zimą w zewnętrznych zaworach - zdarza sie że mróz rozsadza je.

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Piątka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Kochani, dziękuję za temat i odświeżam ...

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał jatoja
    Często spotykałem sie z tym że dopiero na etapie urządzania ogrodu właściciel domu przypominał sobie o zewnetrznym kranie i zewnetrznych gniazdach elektrycznych - nastepowały wiercenie scian i psucie pieknej elewacji.
    Na ścianie przy kranie zewnetrznym można fragment ściany wyłozyć np: płytkiami a pod kranem zrobić niewielki dół chłonny tak by nie stała woda która przeleje sie z wężą lub konewki. W przypadku gdy dom jest duzy lub ma skomplikowany kształt dobrze jest gdy są 2 krany zewnetrzne przy garażu - mycie samochodu i ogrodowy. Podobnie gniazda elektryczne - jeżeli mamy kosiarkę elektryczną i trawnik dookoła budynku dobrze gdy jest kilka gniazd el.
    Krany zewnetrzne powinny mieć odcięcie wody w budynku a za nim odcinek rurki poprowadzony w dół tak by woda spłyneła i nie zatrzymywała sie zimą w zewnętrznych zaworach - zdarza sie że mróz rozsadza je.
    Gniazdka zew. obowiazkowo poprzez wyl roznicowo pradowy i
    najlepiej wylaczalne od wewnatrz.
    Karol N.

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karol N.
    Cytat Napisał jatoja
    Często spotykałem sie z tym że dopiero na etapie urządzania ogrodu właściciel domu przypominał sobie o zewnetrznym kranie i zewnetrznych gniazdach elektrycznych - nastepowały wiercenie scian i psucie pieknej elewacji.
    Na ścianie przy kranie zewnetrznym można fragment ściany wyłozyć np: płytkiami a pod kranem zrobić niewielki dół chłonny tak by nie stała woda która przeleje sie z wężą lub konewki. W przypadku gdy dom jest duzy lub ma skomplikowany kształt dobrze jest gdy są 2 krany zewnetrzne przy garażu - mycie samochodu i ogrodowy. Podobnie gniazda elektryczne - jeżeli mamy kosiarkę elektryczną i trawnik dookoła budynku dobrze gdy jest kilka gniazd el.
    Krany zewnetrzne powinny mieć odcięcie wody w budynku a za nim odcinek rurki poprowadzony w dół tak by woda spłyneła i nie zatrzymywała sie zimą w zewnętrznych zaworach - zdarza sie że mróz rozsadza je.
    Gniazdka zew. obowiazkowo poprzez wyl roznicowo pradowy i
    najlepiej wylaczalne od wewnatrz.
    Karol N.
    Karol - właśnie miałam napisać o tym samym Gniazdka zewnętrzne tylko włączane i wyłączane od wewnątrz domu.

  5. #45

    Domyślnie

    W temacie drzwi, pamietajcie że drzwi wejsciowe 210 to w wiekszości firm standard mniejszych bynajmniej nie róbcie jednak wyższe to zawsze pewna dopłata.

    Otwory na drzwi wew. io zewnetrzne powinny uwzgledniac naddatek na otynkowanie i pewien luz 1-,15cm.
    Np. pod drzwi 90 cm otwór przed otynkowaniem powinien zostać około 94cm, podobnie wysokośc od góry tez się tynkuje.

    U nmie wymurowali dokładniutko 90 i właśnie obserowwałem jak tynkarze rąbali je siekierą

    W temacie gniazdek do wszystkiego:
    - gniazdko do zmywarki pod planowanym blatem, podobnie do lodówki,
    - dodatkowe gniazdko na wypadek młynka w zlewie
    - wyprowadzenie zasilania do regulatora pogodowego od kotła Co najlepiej od strony północnej
    - wyprowadzenie zasilania 400v do garażu (nie tylko na czas budowy ale i na różne okoliczności)
    - w sypialni wyłączniki krzyżowe przy łóżku do kinkietów i oswietlenia górnego)

    Instalacja antenowa - poprowadzenie 2 zamiast jednego kabli do miejsca w którym (u mnie) w salonie stoi video umożliwia w przyszłości oglądanie video stojącego w salonie na dowolnym telewizorze w domu (warunke dokupic małe urządzonko około 200zl i wszystkie kable schodza sie w jednym miejscu)

    W tych samych puszkach co gniazdko TV można mieć wejście do telefonu lub komputera (niby oczywiste ale ja poczatkowo zrobiłem oddzielne puszki )

    Pzdr
    Fugas

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fugas
    W temacie gniazdek do wszystkiego:
    - gniazdko do zmywarki pod planowanym blatem, podobnie do lodówki,
    Nie zgodzę się - gniazdko do zmywarki musi być obok, gdyż jeśli będzie "w świetle", to nie dosunie się zmywarki do ściany (zmywarka nie w zabudowie). Był już głos na tym forum, że w przypadku zmywarki w zabudowie jest identycznie.

  7. #47

    Domyślnie

    Ok doprecyzuje gniazdko do zmywarki pod blatem w świetle zlewu a zmywarka będzie obok )

    Fugas

  8. #48

    Domyślnie

    Dobrze wyliczcie na jakiej wysokości od podłogi powinny się zaczynać okna (chodzi o wysokość na jakiej będzie parapet). Ja mam na 90 cm tak jak zazwyczaj w blokach a wpadłam na pomysł zrobienia blatu biurka połączonego z parapetem - taka jedna całość - no i jest za wysoko . Sąsiad miał mieć blat w kuchni przechodzący w parapet i okazało się, że okazyjnie kupione szafki kuchenne są ciut wyższe niż standart
    Wypoziomujcie dobrze fundament, u mnie podczas kładzenia instalacji do odkurzacza palant instalator przewiercając się przez ścianę zniszczył izolację poziomą bo rurki mają iść jak najbardziej poziomo a tam akurat fundament kończył się wyżej niż chudziak.

  9. #49

    Domyślnie

    - Gniazdka w kuchni ponizej i powyżej poziomu blatów
    - "okablowanie" domu przed tynkami
    - Okablowanie "na zapas" (więcej żył, grubsze przekroje itp)- przydaje sie w miare zmian koncepcji lub uszkodzonych kabelków (u mnie domofon i kabel antenowy do Tv)
    - kable schodzące sie w jednym miejscu - miejsce na "centrum sterowania"
    - w trakcie wylewania schodów "wstawki" na mocowanie (np. spawanie) barierek (tarasów itp)
    - dodatkowe krany w scianie w kuchni (poniźej blatów) , łazience, dużym wc (pralka/zmywarka)
    - zawory na "dojściu" i na "powrocie grzejnika" można go zdejmować bez unieruchamiania całej instalacji, tak samo inne urządzenia hydrauliczne (krany, termy, piece, itp.) zaworki na gałązkach instalacji - w razie awarii reszta działa (sprawdzajcie czy się zamykają 1-2 X na rok - u mnie 1 już nie )
    - przy zaworach bezpieczeństwa planujcie ujście wody inaczej grozi powódź (mądry Polak po szkodzie ) +spusty wody z pieców CO itp. (ja ciągnę wąż przez pół piwnicy)
    - notujcie gdzie są układane kable (zeszyty zdjęcia i inne metody) unikniecie ich przecięcia po kilku latach przy różnych pracach naprawczo/poprawczych...
    - gniazdek nigdy za dużo (u mnie działa już pare przedłużaczy/rozgałęźników)
    - mile widziane kratki ściekowe w garażu (zwłaszcza zimą)
    - rury z ciepłą wodą ocieplane w ścianch (po co grzać mury)

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fugas
    Otwory na drzwi wew. io zewnetrzne powinny uwzgledniac naddatek na otynkowanie i pewien luz 1-,15cm.
    Np. pod drzwi 90 cm otwór przed otynkowaniem powinien zostać około 94cm, podobnie wysokośc od góry tez się tynkuje.

    U nmie wymurowali dokładniutko 90 i właśnie obserowwałem jak tynkarze rąbali je siekierą


    Pzdr
    Fugas
    Pod drzwi "80" potrzebny jest otwor w swietle ca. 94 cm a pod "90" 104cm. Podaje sie wymiary skrzydel a dochodz jeszcze futryna. Czyli drzwi 80 + 2x 5cm + 2x2cm na montaz. Najlepiej porozumiec sie z producentem drzwi, ktore zamierzamy kupic.

    Karol N.

  11. #51

    Domyślnie

    Kominy, szczególnie do kotłów na paliwa stałe, systemowe o odpowiednio dużych przekrojach (400cm2) lub wymurowane z cegły PEŁNEJ! (także klinkierowe końcówki) a wówczas otynkowane i ocieplone.

  12. #52

    Domyślnie

    Jakaś kratka ściekowa w garażu w bryle domu !!, jedziesz jesienią po deszczu mokro w garażu, a w zimie ze śniegiem naciągniętym na kołach makabra.
    ja nie mam i żałuję.

  13. #53

    Domyślnie

    Ja tak czytam ile mam zostawić przepustów w scianie fundamentowej to zaczynam się zastanawiać czy mi w tej ściany wystarczy.
    Jak rozumiem, najlepiej będzie jeżeli przepusty na wszelkiego rodzaju instalację pozostawię w ścianie fundamentowej, która znajduje się pod pomieszczeniem gospodarczym.
    Ale jeżeli mam pozostawić przepust do: oświetlenia wejsćia, garażu, domofonu, telefonu .....itd. to jak to zrobić? Czy jeden przepust, dwa większe np. z rury fi 100 czy też np. 5-6 ułożonych obok siebie (?) rur pcv fi 50, które w przyszłości wykorzystam lub też nie.
    No i co z zabezpieczeniem tych przepustów od zewnątrz?
    Całą ścianę fundamentową będę np. ocieplał styropianem a co z miejscami, w których będą przepusty?

    Im dalej w las tym więcej drzew.
    pozdrawiam

  14. #54

    Domyślnie

    Kochani, piszcie jeszcze!

  15. #55

    Domyślnie

    O kranie i kratce ściekowej w garażu już było, ale dodam - kratka odpływowa w pralni, jeśli ktoś takowe pomieszczenie planuje. Jakby pralka odmówiła współpracy i miała ochotę się zalać razem z podłogą, to niech się zalewają No i w kotłowni też. Z powodów jak wyżej. Z moich już rocznych doświadczeń - w kuchni przynajmniej o 2 gniazdka elektryczne więcej, niż Wam się na etapie planowania wydaje. Poza tym oprócz kabli do lampek w ogrodzie, mamy wyprowadzone 3 gniazda do których można podłączyć np. komputer (ale niestety bez Internetu ), dodatkową lampę na wieczornego brydżyka w chaszczach, czajnik, żeby za często nie biegać do domu, albo co kto chce. Zimą jedno z tych gniazd zasilało lampki na sośnie - włącznik jest w domu. A na koniec - wszystkie ściany narażone na szybkie ubrudzenie warto pomalować farbami zmywalnymi (sień, klatka schodowa, kuchnia).

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał magmi
    Po zamontowaniu okien drewnianych należy jak najszybciej zdjąć folię ochronną z ram (nie wiem czy to samo odnosi się do PCV - może ktoś uzupełni).
    Inwestorzy często tego nie robią, bo wiadomo - do wprowadzenia jeszcze daleko, myśli się że lepiej jak ramy są zabezpieczone. Tymczasem po jakimś czasie ta folia zachowuje się jakby wrosła w ramę okienną. Bardzo trudno ją oderwać i odchodzi w maleńkich kawałkach - koszmar!
    Jeśli zabezpieczasz okna taśmą papierową lub inną, żeby się nie pobrudziły w czasie roboty, to ZDEJMIJ JĄ JESZCZE TEGO SAMEGO DNIA!!! jutro może być już za późno, zwłaszcza na południowych ścianach - klej błyskawicznie wulkanizuje się z lakierem i potem to już tylko papier ścierny może pomóc! Ja tak miałem i nawet teraz myślę, że lepiej było wogóle nie zabezpieczać, bo łatwiej odczyścić kilka chlapnięć tynku, farby czy nawet pianki, niż całe ramy z kleju i sparciałego papieru

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maluszek
    Cytat Napisał Karol N.
    Cytat Napisał jatoja
    Często spotykałem sie z tym że dopiero na etapie urządzania ogrodu właściciel domu przypominał sobie o zewnetrznym kranie i zewnetrznych gniazdach elektrycznych - nastepowały wiercenie scian i psucie pieknej elewacji.
    Na ścianie przy kranie zewnetrznym można fragment ściany wyłozyć np: płytkiami a pod kranem zrobić niewielki dół chłonny tak by nie stała woda która przeleje sie z wężą lub konewki. W przypadku gdy dom jest duzy lub ma skomplikowany kształt dobrze jest gdy są 2 krany zewnetrzne przy garażu - mycie samochodu i ogrodowy. Podobnie gniazda elektryczne - jeżeli mamy kosiarkę elektryczną i trawnik dookoła budynku dobrze gdy jest kilka gniazd el.
    Krany zewnetrzne powinny mieć odcięcie wody w budynku a za nim odcinek rurki poprowadzony w dół tak by woda spłyneła i nie zatrzymywała sie zimą w zewnętrznych zaworach - zdarza sie że mróz rozsadza je.
    Gniazdka zew. obowiazkowo poprzez wyl roznicowo pradowy i
    najlepiej wylaczalne od wewnatrz.
    Karol N.
    Karol - właśnie miałam napisać o tym samym Gniazdka zewnętrzne tylko włączane i wyłączane od wewnątrz domu.
    To samo się tyczy kranów na zewnątrz (znaczy nie zabezpieczenie różnicowo-prądowe, ale możliwość zakręcenia dopływu wody od strony mieszkania) - do tego musi to być w łatwo dostępnym miejscu (nie gdzieś pod szafką), żeby można było zakęcić nawet w środku nocy, jak sobie przypomnimy, że może być przymrozek.

  18. #58

    Domyślnie

    DOBRZE RADZĘ:

    - jeśli wylewka na podłodze to tylko z automatu (MIKSOKRETA), cenowo wychodzi tak samo jak z taczki (ok. 12-14 zł za m.kw.), ale już następnego można po niej chodzić, a po tygodni, dwóch - przyklejać parkiet i płytki. PRZEDE WSZYSTKIM JEST IDEALNIE GŁADKA I NIE PYLI!!! Nie stracicie potem kasy na jakieś unigrunty i wylewki zamopoziomujące, albo choćby większą ilość kleju do płytek.

    - jeśli tynki na mokro, to tylko z automatu (gipsowe, ok. 21 zł za m.kw.) - nie stracicie potem kasy na szpachlowanie, czy cekolowanie, a ściana będzie gładka jak stół.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał ania
    Kochani, piszcie jeszcze!
    Najpierw posadźcie drzewa w ogrodzie.

  20. #60

    Domyślnie

    Jeśli macie LUKARNY w dachu, to otynkujcie je przed położeniem dachówek (w przeciwnym razie będziecie mieli plamy na dachu, bo jeszcze nie widziałem wykonawcy, który potrafiłby tego uniknąć)

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony