dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1

    Domyślnie

    Jaką rurę należy użyć do zasysania zimnego powietrza do kominka?
    Jeżeli wkopujesię ją w gruncie, to z jakiego materiału najlepiej?
    Słyszałem też, że musi się kończyć kawałkiem metalowym przy wylocie do kominka.
    Czy lepiej jest użyć okrągłą, czy prostokątny kanał?
    Skąd wziąć najlepiej takie rury?

  2. #2

    Domyślnie

    I jak zabezpieczyć wlot tej rury przed mrówkami i innymi małymi stworzonkami?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    On 2002-04-02 15:10, Herne wrote:
    Jaką rurę należy użyć do zasysania zimnego powietrza do kominka?
    Jeżeli wkopujesię ją w gruncie, to z jakiego materiału najlepiej?
    Słyszałem też, że musi się kończyć kawałkiem metalowym przy wylocie do kominka.
    Czy lepiej jest użyć okrągłą, czy prostokątny kanał?
    Skąd wziąć najlepiej takie rury?
    Rura służy do zasysania powietrza, nie koniecznie zimnego, jezeli jest wkopana w grunt to końcówka musi wychodzic nad grunt /aby powietrze mogło być zasysane/. My użylismy rury z pcv o przekroju 10cm2. Bez problemu mozna takie kupic w sklepach zajmujących się wentylacją. samo połączenie z kominkiem /jeżeli będziesz łączył/ powinno być metalowe z powodu wysokich temperatur, ale można też doprowadzić powietrze tylko pod kominek bez ścisłego połączenia.
    Majka

  4. #4

    Domyślnie

    Oj, chyba chodziło o 10 cm średnicy.
    pzdrw

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Hi,hi masz rację,

  6. #6

    Domyślnie

    Ja dałem taką jaka mi zostala z kanalizacji czyli 160 mogę w nia teraz wlozyć drugą z blachy czy coś innego Uszczelnienie przed mrówkami nie zastanawialem sie ale są rózne preparaty odstraszajce wszystko co sie ruszą

  7. #7

    Domyślnie

    Pamiętajcie tylko o opadach sniegu. Wylot rury powinien byc umieszczony 30 cm nad gruntem lub w miejscu, które gwarantuje,że nie bedzie on przysypywany.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    A nie można np. umieścić wylotu rury np. w garażu ? Jesli garaż jest połączony z domem to :
    - jest trochę cieplej w nim niż na zewnątrz a więc powietrze dochodzące do kominka nie wyziębia domu.
    - drzwi garażowe nie są z reguły tak szczelne by uniemożliwić dopływ powietrza z zewnątrz.
    Co o tym sądzicie ?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    A czy jeżeli doprowadzam taką rurę z powietrzem z zewnątrz pod kominek, to jak nie będę w nim palić to nie będzie mi stamtąd wiać? Czy nie trzeba jakiegoś "przymykadła" do tej rury?

  10. #10

    Domyślnie

    A czy ta rura jest w ogóle konieczna, nie jestem za bardzo w temacie, ale jeden znajomy ma kominek, który nie ma doprowadznego powietrza z zewnątrz, tylko pobiera powietrze z pomieszczenia i sprawuje się całkiem dobrze.

  11. #11

    Domyślnie

    Palący się kominek (nie tylko, każdy kocioł i piecyk) wytwarza podciśnienie w pomieszczeniu bo pobiera tlen do spalania i odprowadza spaliny do komina, w którym powstaje ciąg. Więc może być tak, szczególnie przy szczelnych oknach, że odwraca ciąg w kominach wentylacyjnych albo np. zmniejsza lub likwiduje ciąg w kominach spalinowych z piecyków gazowych powodując ich wyłączenie lub (starsze typy) pojawienie się śmiercionośnego niestety tlenku węgla. Tlenek węgla powstaje wówczas, gdy właśnie jest zbyt mało tlenu potrzebnego do spalania. Dlatego lepiej zorbić doprowadzenie powietrza z zewnątrz, wyprowadzone najlepiej przed palenisko po obu jego stronach (jak wkład nie ma oddzdielnego krócća do podłączenia powiertza do spalania). Na zewnątrz zakończyć najlepiej w murze kratką z drobną siatką przeciw owadom. W mniejszych kominkach wystarczy zuepłnie rura PCW 75mm. Może lecieć przez piwnicę. Przejście przez strop i odcinek w pokoju powinien być zaizolowany, zeby nie wykraplała się na powierzchni para wodna. Najlepiej dać otulinę ok 5 cm ze styropianu (czasem trudno dostać na taką śrdnicę i takiej grubości) ew. wełna z folią aluminiową od zewnątrz tej samej grubości.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Majka - a nie boisz się, że jak się nie będzie paliło, to smród benzyny będzie się roznosił po domu?

  13. #13

    Domyślnie

    Majka, a lubisz fajerweki?
    Wyobraź sobie w takim garażu autko na gaz z nieszczelną instalacją albo niedomknięty kanister z benzyną...

  14. #14

    Domyślnie

    Frankai a kto dzis trzyma benzyne w garażu chyba że twój samochód popuszcza ale to juz inna sprawa ( chyba ze lubisz jezdzić na bąbie) przez ostatnie kilka lat ani razu nie czułem zapachu bezyny w gaarażu a na poczatku stał tam PF 126 i wszystko było OK.

  15. #15

    Domyślnie

    ale lepiej na zewnątrz. Ja w nowym domu jeszze nie mam kominka ale rura się przydała kiedy zalałem parter budynku wodą( nie zakręciłem kranu kiedy polewałem świeżo wylany strop) cała woda wyleciała przez rurę do kominka.

  16. #16

    Domyślnie

    Kolejne pytanie. Niestety nie jestem na etapie wyboru kominka, a jest zaplanowany w domu. Zatem, nie wiem jak się powinno podłączać rurę doprowadzającą świeże powietrze. Jeżeli jak piszecie kominek ma któciec to wydaje mi się, że należałoby połączenie zrobić metalowa rurą, ale jak długą. Przecież metal przewodzi dobrze ciepło i ta rura też się nagrzeje. A wogóle to tą rurę należy wyprowadzić przez podłogę (na gruncie w miom przypadku) czyli już się nie zmieni jej położenia, a czy na tym etapie można dokładnie przewidzieć miejsce podłączenia i ustawienie kominka? Trochę to wszystko budzi moje wątpliwości.

  17. #17

    Domyślnie

    Ja jestem na tym samym etapie. Kiedy robilismy fundamenty przyjechał spec od kominków i powiedział żeby w ścianie tam gdzie ma byc kominek zrobic nadproże (kominek dzieki temu schowa sie troche w ścianę). teraz mamy chudy beton i będziemy kończyć podłoge na gruncie (styropian + wylewka). Facet przyjechał jeszcze raz i kazał dać rure wentylacyjną o przekroju prostokata 6/12 położona na warstwie chudziaka i przykryta styropianem. Ta rura musi się kończyć otworem w kształcie koła na samym skraju wnęki kominkowej. Stamtąd rurą metalową (alu???) powietrze zostanie doprowadzone do wkładu (nie jestem pewna ale chyba to jest dośc długi odcinek bo ta rura wchodzi do wkładu od góry). I tak to na razie wygląda. Koniec rury wychodzi w ścianie tuz nad cokołem czyli jest nad ziemia około 35 cm. Ma tam tez kratkę.

  18. #18

    Domyślnie

    Anula dzięki. Ale jeszcze jedno - co oznacza na skraju?
    Czy bliżej ściany (komina) czy w pobliżu miejsca dzie będą drzwiczki od kominka?
    A tak na marginesie, cały czas żyłem w przekonaniu, że zasilanie kominka powietrzem jest od dołu a nie od góry.

  19. #19

    Domyślnie

    Qrcze to trudno wytłumaczyc bez rysunku. No więc wnęka wchodzi w ścianę wgłąb na jakieś 25 cm i ma szerokość około 80 cm. Facet powiedział żeby kanał doprowadzic od strony lewej (myslę że to nie ma znaczenia, u nas po prostu od lewej jest bliżej do ściany zewnętrznej)i zakończyć go w świetle wnęki (tych 80 cm) ale na obszarze podłogi tuz przy wnęce (nie wchodzic z rurą w ścianę). Mam nadzieję że coś z tego rozumiesz bo ja chyba niewiele
    A co do powietrza od góry to tak ma ten model wkładu (Jotul). Albo byłam niezbyt trzeżwa patrząc na rysunek.
    Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    Dzięki wiem o co chodzi

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony