dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie jak połączyć płyty gipsowe aby nie było pęknięć

    witam, zrodził się kolejny problem na budowie
    otóż przy poddaszu majsty zastosowali jako łączenie płyty gipsowych cekol i na to wklejają siatkę z gipsarem

    rozmawiałem ze znajomym, który mówi ze NA PEWNO WSZYSTKO TO POPĘKA; w jego ocenie szczelinę między płyty należy wypełnić nie CEKOLEM a VARIO i w masę szpachlową wtopić siatkę i całość przeszpachlować lepiiej gipsem szpachlowym Dolina Nidy niż Gipsarem

    no i że Gipsaru nie łączy się w Cekolem, bo dochodzi do szkliwienia przez co pojawiają się pęknięcia

    problem w tym, że majsty mają wszystko już porobione i mieli zaczynać malować, ale w garażu gdzie zaczynali 2 m-ce temu i w kotłowni pojawiają się pęknięcia;

    bardzo proszę o radę fachowców

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    podstawowa sprawa to dobrze zrobiony stelaż, poprawny układ płyt GK na stelażu, szpachlowanie - flizelina lub taśma papierowa - nie siatka
    +każda masa gipsowa zbrojona

    jak robią na siatce i i tak pęknie
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  3. #3

    Domyślnie

    to po co sklepy sprzedają siatkę do łączenia płyt? szeroką na 10 cm?

    a pozostałe pytania? Rezi podopowiesz?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robak
    to po co sklepy sprzedają siatkę do łączenia płyt? szeroką na 10 cm?
    stary nawyk wykonawców, ale sklepy sprzedają tez taśmę z flizeliny i taśmę papierową
    do spoinowania jeden gips np Twój Vario Rigipsu w to się wtapia tasmę,
    do końcowego szpachlowania płyt polecam masy gotowe - np masy śnieżki, semin, knauf,
    najlepszym rozwiązaniem jest przykleić tapetę z włókna szklanego i na to gładź akrylową
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rezi
    podstawowa sprawa to dobrze zrobiony stelaż, poprawny układ płyt GK na stelażu, szpachlowanie - flizelina lub taśma papierowa - nie siatka
    +każda masa gipsowa zbrojona

    jak robią na siatce i i tak pęknie
    dokładnie tak.
    Jak płyty łączą się na stelazu, to nic nie popęka.
    jak się łączą "w powietrzu" to popeka niezaleznie od kloeju, siatki i innych pierdoł.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raton

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    To ja dodam jeszcze dwie szkoły
    Pierwsza to dobry stelaż a na nim 2 warstwy płyt GK układane naprzemiennie.
    Inna to taka jaka wybrałem to jedna warstwa płyt ale pod nią 2 stelaże układane krzyżowo.
    Oczywiście w obu szkołach dobrze zbrojone łączenia i elastyczne dylatacje i gipsowanie całej powierzchni płyt a nie tylko w miejscach łączeń.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Wosto

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    okolice Przodkowa
    Posty
    549

    Domyślnie

    Właśnie jestem przed tym etapem i szczerze mówiąc zrobiłbym tak jak u Robaka. Dzięki za wyjaśnienia.
    Pozdrawiam.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mario1976

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.694
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    jak się łączą "w powietrzu" to popeka niezaleznie od kloeju, siatki i innych pierdoł.
    To ktoś (fachowcy ?) łączą płyty w powietrzu ? Zabudowę poddasza robie sam korzystając z porad na forum i mojego wykonawcy, który zimą robi KG. W życiu bym nie wpadł, ze ktoś może płyty w powietrzu łączyć
    pozdrawiam,
    M

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kasia i grzegorz

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    PAWŁOWICE
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Zgadzam się z REZIm. Też słyszałam tę teorię.
    Ponadto siatka ZAWSZE PĘKA. Jest za sztywna, dom pracuje i zawsze spowoduje to pęknięcia. Słyszałam, że zamiast siatek są jakieś łączenia silikonowe. Są podobno bardziej podatne na ruch. Widziałam poddasze w firmie budowlanej z płyt k-g z łączeniami silikonowymi i nic nie popękane od lat. Co do szczegółów technologicznych to nic więcej nie wiem.
    kasia
    ...dobre rady zawsze w cenie...
    Dziennik
    Komentarze

  10. #10

    Domyślnie

    Witam
    Poddasze ocieplałem sam od układania wełny az po malowanie końcowe
    DO połaczen stosowałem KNAUF UNIFLOT i najpierw spoinowałem łaczenie płyt na to dawałem siatke i na siatke jeszce dalem flizeline mineło 8 miesiecy i nic nie peka nie ma zadnej ryski. tez sie zastanawialem co dac siatke czy flizeline i uznalem ze takie połaczenie siatka +flozelina powinna zdac egzamin i jak narazaie jest wszystko ok
    Pozdrawaim

  11. #11

    Domyślnie rysy na połączeniach płyt

    między płytami należy zachować odstęp min 2mm, wtedy zaprawa do spoinowania płyt wchodzi między nie i nie pęka, do tego taśma fizelinowa lub siatkowa wtopiona w zaprawę. na to gładź lub nida finisz. jeśli masz trochę więcej pieniążków to proponuję rigips vario lub knauff uniflott ale cena to 100 zł za worek 30 kg. wtedy pęknięć nie będzie (ostatecznie tapeta)
    pozdro
    właśnie kończymy tynki wewnętrzne

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasia i grzegorz
    Ponadto siatka ZAWSZE PĘKA.
    Nie zawsze
    Pozdrawiam,
    Krisker

  13. #13

    Domyślnie

    Podpowiem by przed szpachlowaniem zwilżyć pędzelkiem i wodą szczeliny by pyłu gipsowego nie było.

  14. #14

    Domyślnie Re: jak połączyć płyty gipsowe aby nie było pęknięć

    Cytat Napisał Robak
    witam, zrodził się kolejny problem na budowie
    otóż przy poddaszu majsty zastosowali jako łączenie płyty gipsowych cekol i na to wklejają siatkę z gipsarem

    rozmawiałem ze znajomym, który mówi ze NA PEWNO WSZYSTKO TO POPĘKA; w jego ocenie szczelinę między płyty należy wypełnić nie CEKOLEM a VARIO i w masę szpachlową wtopić siatkę i całość przeszpachlować lepiiej gipsem szpachlowym Dolina Nidy niż Gipsarem

    no i że Gipsaru nie łączy się w Cekolem, bo dochodzi do szkliwienia przez co pojawiają się pęknięcia

    problem w tym, że majsty mają wszystko już porobione i mieli zaczynać malować, ale w garażu gdzie zaczynali 2 m-ce temu i w kotłowni pojawiają się pęknięcia;



    bardzo proszę o radę fachowców

    Powinienes zmienic wykonawce ,oni nie maja o tym kompletnie pojecia

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pam

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Wieliczka
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    A gdzie mozna znaleźć jakiś przyzwoity poradnik jak układać GK? Wszędzie tylko ogólniki a żadnego istotnego rozwiązania trudnych elementów.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    Cytat Napisał Rezi
    podstawowa sprawa to dobrze zrobiony stelaż, poprawny układ płyt GK na stelażu, szpachlowanie - flizelina lub taśma papierowa - nie siatka
    +każda masa gipsowa zbrojona

    jak robią na siatce i i tak pęknie
    dokładnie tak.
    Jak płyty łączą się na stelazu, to nic nie popęka.
    jak się łączą "w powietrzu" to popeka niezaleznie od kloeju, siatki i innych pierdoł.
    dokladnie ,na każde łaczanie plyt g-k musi byc profil


    na łaczenia uniflot knaufa albo vario.pózniej siatka albo flizelina ale zatopione w gładzi i dopiero gladz na dwa razy .ja najczesciej robie siatka bo latwiej.flizelina czesto jest taka cienka ze normalnie to można ja dac tylko na proste łaczenia.w wewnetrzne narożniki to wiecej szkody niz pozytku

    fakt że jednym z lepszym rozwiazan jest tapeta z włókna ale tego chyba nie ma z malych rolkach tak żeby można robic łaczenia g-k.

    ja taka tapeta najczesciej obklejam kominy od kominków co bynie bylo widac pekniec jakie pokazuja sie na tynku

    ktos wspomnial o silikonie.można zrobic nie silikonem ale akrylem do g-k i dopiero siatka/flizelina ale masa na łaczenia jest chyba lepsza

    raz nawet widziałem zrobione łaczenie siliokonem bezbarwnym.płyty sie trzymalo zaje... ale gładz juz sie trzymac tego nie chciała i podobno wyrywali
    Tu była reklama

  17. #17

    Domyślnie

    ta,najlepiej połączcie te płyty klejem dwuskładnikowym a stelaż zróbcie z ceowników 5 mm,na to ze dwie warstwy siatki elewacyjnej na kleju.i słuchajcie porad złotych rączek.Na forum jest dokładnie opisane jakich zasad przestrzegac i jakich materiałów użyć żeby uniknąc nie tylko pęknięć.Dla przypomnieniarofile co 40 cm,płyty mocowane w miare możliwości tylko do profili C,poprzecznie,połączenie przy sćianie na styk,za pomocą "fizeliny lub papieru,po wyszlifowaniu i zagruntowaniu wypełnione akrylem,połączenia między płytami-wszpachlowana " fizelina" lub wilgotny papier,połączenia połaci z sufitem-wilgotny papier z wkładką alu.Wszystko na gipsie z włoknem-nie jest to materiał dla bogaczy gdyż kosztuje od 60 do 100 zł a na 100 m kw zużywa sie go około 30 kg co przy całości nie stanowi wiele.Po wyschnięciu warstwa wygładzająca-jedna lub dwie w zależności o umiejętnośći ,na połączenia lub całe płyty w zależności od tego jakie stawiamy wymagania i czy jesteśmy gotowi pokryć koszty szpachlowania całych płyt.Ważne jest jescze staranne i dokładne ułożenie wełny i równe szpachloanie-tak aby nie było po malowaniu widac wgłębień i wypukłości

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pam

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Wieliczka
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    MART a podpowiedz jak jest z folią paroizolacyjną. Trzeba dawać w każdym pomieszczeniu na poddaszu, czy tak jak przeczytałem w jakiejś instrukcji jakiegos producenta wełny czy płyt (nie pamiętam) - tylko w pomieszczeniach mokrych (kuchnia, łazienka). A w pokojach bez folii.

  19. #19

    Domyślnie

    Ja daje na całe poddasze-na zakłady ok 20 cm plus taśma tessa z PE.Masz racje że w kuchniach i łazienkach jest więcej wilgotnego powietrza niż w pokojach ale z reguły na poddaszu zbiera się ciepłe powietrze z całego domu,które p opowolnym przenikaniu do wełny mogło by się skraplac w tak zwanym punkcie rosy.Paroizolacja to koszt ok 2 zł / m kw więc nie ma co oszczedzac

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pam

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Wieliczka
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    Dzięki za radę. Też miałem dawać na całość, ale jak przeczytałem tą instrukcję to chciałem się upewnić. Jak znajdę z kąd jest to podeślę link dla ciekawości.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony