dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: W kwestii okapów polecam producenta:

Głosujących
55. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • TEKA

    8 14,55%
  • FRANKE

    4 7,27%
  • AMICA

    8 14,55%
  • FABER

    6 10,91%
  • FAGOR

    1 1,82%
  • AEG/ELECTROLUX/ZANUSSI

    2 3,64%
  • ARDO

    0 0%
  • ARISTON

    2 3,64%
  • BOSCH/SIEMENS

    10 18,18%
  • CANDY

    1 1,82%
  • FALMEC

    3 5,45%
  • MASTERCOOK

    3 5,45%
  • WHIRPOOL

    0 0%
  • CIARKO

    4 7,27%
  • AKPO

    3 5,45%
Strona 1 z 54
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1074
  1. #1
    Guest

    Domyślnie KUCHNIA - Okap kuchenny, wątek zbiorczy. Modele, rozwiązania, opinie

    W jaki sposób podłączyć okap kuchenny do jedynego przewodu wentylacyjnego? Czy podłączenie to wykonać w donej części kratki czy w górnej, tzn. kratka ma wymiar 14x21cm a chcałbym aby pełnila ona rolę wentylacji kuchni oraz wyciągu z okapu? Dodam, że w kuchni jest kuchenka gazowa.

  2. #2

    Domyślnie

    jesli jest jeden przewód, to nie wolno do niego podłaczać wyciągu

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    To dlaczego w sprzedaży są kratki z otworami do podłączania okapów.
    Chodzi o kratki 14x21cm, gdzie w jednej części jest kratka a w drugiej otwór do podłączenia okapu.

  4. #4

    Domyślnie

    W sprzedaży jest wiele rzeczy których nie należy używać.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam.

    Można legalnie używać tych podwójnych kratek. Może kominiarz się wypowie. Dwóch zapytanych przeze mnie potwierdziło.

    Sebastian

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    W przypadku przewodów kominowych zbiorczych lub gdy w pomieszczeniu - lokalu występują kotły gazowe - atmosferyki zabrania się podłączania do wentylacji wywiewnej okapów lub wentylatorków mechanicznych.

    W przypadku gdy mamy tylko kuchenkę gazową oraz "swój" przewód wentylacyjny nie ma żqdnych przeszkód aby podłączyć okap nadkuchenny.

    Okap należy podłączać w sposób nie kolidujący z wentylacją pomieszczenia. Warto zamontować pod podłączeniem rury od okapu kratkę wentylacyjną z żaluzjami, w momencie używania okapu mechanicznego np. w czasie gotowania zamykamy kratkę aby zapachy nadkuchenne nie
    wychodziły nam na pomieszczenie, w przypadku postoju pracy okapu pozostawiamy kratkę otwartą aby mogła swobodnie wentylować pomieszczenie kuchni.
    Pozdrawiam kominiarz.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki, za odpowiedź, ja również byłam zainteresowana, bo w kuchni miałam dostęp tylko do jednego kanału wentylacyjnego,
    tylko mam jeszcze jedno pytanie: mam kuchnie połączoną z pokojem dziennym szerokim przejściem, a w tym pokoju jest kominek z wkładem i oczywiście jest tam kanał wentylacyjny - gdzieś słyszałam, że nie można używać okapów w pomieszczeniach w których jest kominek- czy to dotyczy opisanej sytuacji?? Teoretycznie są to 2 pomieszczenia, ale.....
    Gośka

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Prawa fizyki niestety są nieubłagalne, w przypadku włączenia okapu może dojść do sytuacji że kratka wentylująca pomieszczenie z kominkiem nie nadąży doprowadzać odpowiedniej ilości powietrza i zacznie być np. w tym czasie " przeciągany" kanał dymowy od kominka odprawadzający spaliny powstałe podczas spalania, co w przypadku wydostania się spalin do pomieszczeń mieszkalnych ???
    Najlepiej aby zastosować tylko i wyłącznie okap jako pochłaniacz bez podłączania go do przewodu wentylacyjnego.

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki, jeszcze raz
    Rozumiem, ze chodzi tylko o sytuację, kiedy kominek jest używany???
    Raczej ma być sposobem na dogrzanie mieszkania i nastrój. Na pewno częściej będzie "chodził" okap.
    Gośka

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Ale czy ta kratka czasem nie powinna być zamontowana nad podłączeniem
    okapu kuchennego do przewodu wentylacyjnego? Według "kominiarza"
    kratka ta ma być pod podłączeniem okapu, a przecież gaz ziemny w razie awarii zbiera się pod sufitem i jeśli tak by było, to tak zamontowana kratka utrudniałaby wentylację kuchni.
    Może Ktoś ma na ten temat inne zdanie ?

  11. #11

    Domyślnie

    A czy jeżeli mam kominek z zamkniętą komorą spalania (np. Makroterm), i czerpnia jest podłączona bezpośrednio, szczelnie do kominka (w Makrotermie to jest możliwe) to czy mogę mieć okap?

  12. #12

    Domyślnie

    WItam ponownie.

    To już było...
    Mimo, że teoretycznie nie powinno być problemu, prawo tego zabrania, a przynajmniej jeszcze niedawno zabraniało nawet w przypadku kominków z zamkniętą komora spalania.

    Sebastian

  13. #13

    Domyślnie

    Tzn. mam zrezygnować albo z okapu, albo z kominka?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotr.nowy
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    1.526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie

    Nie! Ale nie mozesz jednocześnie odpalać obu tych cudów jednoczesnie.
    Jeśli sie mylę to niech mnie ktoś poprawi !
    PIOTREK
    DZIENNIK EM-02
    GALERIA EM-02

  15. #15

    Domyślnie

    Jeżeli mam kominek z zapmkniętą komorą spalania, czerpnia zewnętrznego powietrza podłączona szczelnie do kominka, do dalczego nie mogę odpalać obu cudów jednocześnie?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotr.nowy
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    1.526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie

    Cóż- jak napisał ArtMedia- tak przewiduje prawo nasze wspaniałe!!
    Chociaż osobiście bym je olał Przepraszam za wyrażenie.
    Jeśli sie mylę to niech mnie ktoś poprawi !
    PIOTREK
    DZIENNIK EM-02
    GALERIA EM-02

  17. #17

    Domyślnie

    chciałam zauważyć, że jak ktoś jest z Budapesztu, to może olać polskie prwao - całkiem legalnie

  18. #18

    Domyślnie

    Niby racja, prawu węgierskiemu też się przyglądam, ale jeszcze dokładnie nie wiem jak to jest tutaj.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szaruś
    Jeżeli mam kominek z zapmkniętą komorą spalania, czerpnia zewnętrznego powietrza podłączona szczelnie do kominka, do dalczego nie mogę odpalać obu cudów jednocześnie?
    Czy zawsze będziesz pamiętał, żeby wyłączyć wentylację okapu, kiedy otwierasz kominek, żeby dołożyć opału ? Chyba, że zrobisz odpowiednie zabezpieczenia, np. wyłącznik przy drzwiczkach kominka odłączający zasilanie okapu kuchennego. Teoretycznie jest to wykonalne.

  20. #20

    Domyślnie

    Okap będę miał zintegrowany z nadciśniebiową wentylacją wywieno-nawiewną, więc nie będę go musiał wyłączać (będzie chodził cały czas, jako wywiew wentylacji)

Strona 1 z 54

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony