dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 136
  1. #41

    Domyślnie

    ja tam uwazam, ze lepiej budowac nad ziemia niz pod ....
    jesli mialbym zyczenie posiadania sali kinowej lub bilardowej to poszukalbym odpowiedniego projektu domu,

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spartankaa

    A powiedz mi dla jasnosci - te 5% dotyczylo powierzchni domu ktora sie styka z ziemia, lopatologicznie piszac
    Nie do końca a raczej nie tylko. Dodatkowo wlicza się w to dojazd, śmietnik, tarasy i podmurówka ogrodzenia.
    Ja mam 20% i działkę 1700 i taras nie ujęty w planie
    Budujemy !
    Nikt się nie oszczędza

  3. #43

    Domyślnie

    Mamy dom całkowicie podpiwniczony, Koszt stanu 0 wyniósł 50 tyś. Jakbyśmy nie robili piwnic to zaoszczędzilibyśmy na tym etapie :
    - 4500 zł robota murarza
    - 3200 zł stal na strop
    - bloczki betonowe (poszło 3900) bez piwnicy poszło by 2000, czyli ok 4500 zł
    - koparka 1000 zł

    Więc na etapie stanu surowego piwnice podrożyły nam budowę o około 13 tyś zł.
    Potem doszła wylewka w piwnicy 2000 zł (materiał+robocizna) i tynki 4000 zł (materiał+robocizna). W sumie więc przy koszcie całkowitym koszt piwnicy u nas wynosił około 7% całkowitych kosztów (oczywiście bez wykończenia piwnicy).

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spartankaa
    Dzieki za wiele cennych uwag. Jak ktos ma jeszcze prosze pisac.
    Ja boje sie tego o czym ktos z Was napisal - ze "dzieki" piwnicy bedziemy mieli w domu wielka graciarnie.....

    Beata
    To czy będziecie mieli czy porządek zależy od Was a nie od tego czy będziecie mieli piwnice czy nie.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Vafel
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.923
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Cytat Napisał lee28
    Mamy dom całkowicie podpiwniczony, Koszt stanu 0 wyniósł 50 tyś. Jakbyśmy nie robili piwnic to zaoszczędzilibyśmy na tym etapie :
    - 4500 zł robota murarza
    - 3200 zł stal na strop
    - bloczki betonowe (poszło 3900) bez piwnicy poszło by 2000, czyli ok 4500 zł
    - koparka 1000 zł

    Więc na etapie stanu surowego piwnice podrożyły nam budowę o około 13 tyś zł.
    Potem doszła wylewka w piwnicy 2000 zł (materiał+robocizna) i tynki 4000 zł (materiał+robocizna). W sumie więc przy koszcie całkowitym koszt piwnicy u nas wynosił około 7% całkowitych kosztów (oczywiście bez wykończenia piwnicy).
    A schodów do piwnicy nie macie? Drzwi z piwnicy do ogrodu? Stop wylewaliście z betonu B10 (jak chudziak) na gruncie? Elektryczności i kranu w piwnicy nie macie? Izolacji przeciwwodnej ścian piwnicznych nie robiliście?

    Ehh...

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vafel
    A schodów do piwnicy nie macie? Drzwi z piwnicy do ogrodu? Stop wylewaliście z betonu B10 (jak chudziak) na gruncie? Elektryczności i kranu w piwnicy nie macie? Izolacji przeciwwodnej ścian piwnicznych nie robiliście?

    Ehh...
    To wszystko razem kosztowało nie więcej niż 5 tyś zł, co zostało ujęte w moich obliczeniach.
    Schody - 0,4m3 betonu
    Różnica miedzy betonem B10 i B20 to 25 zł za m3, przy 20m3 to 500 zł
    Drzwi do piwnicy 300 zł
    Elektryka w sumie 300 zł
    Kran umywalka - ze 150 zł
    Izolację musielibyśmy zrobić i nieważne czy piwnice by były czy nie

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KRÓLOWA RÓŻ Avatar monia i marek
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    14.992
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    929

    Domyślnie

    Cytat Napisał lee28
    Cytat Napisał Vafel
    A schodów do piwnicy nie macie? Drzwi z piwnicy do ogrodu? Stop wylewaliście z betonu B10 (jak chudziak) na gruncie? Elektryczności i kranu w piwnicy nie macie? Izolacji przeciwwodnej ścian piwnicznych nie robiliście?

    Ehh...
    To wszystko razem kosztowało nie więcej niż 5 tyś zł, co zostało ujęte w moich obliczeniach.
    Schody - 0,4m3 betonu
    Różnica miedzy betonem B10 i B20 to 25 zł za m3, przy 20m3 to 500 zł
    Drzwi do piwnicy 300 zł
    Elektryka w sumie 300 zł
    Kran umywalka - ze 150 zł
    Izolację musielibyśmy zrobić i nieważne czy piwnice by były czy nie
    ...i odpadł Wam kłopot ewentualnych kłopotów z powstającą po latach pustką pod chudziakiem i zapadającą się podłogą co jest nierzadkim zjawiskiem (sporo było też o tym na forum )

  8. #48

    Domyślnie

    zrobione piwnice zgodnie ze sztuką budowlaną to jakieś 50.000 do kosztów całości!

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał Spartankaa
    Pewnie, ze tak ale my mamy kretynskie warunki zabudowy gdzie jest napisane, ze zabudowa dzialki nie moze przekroczyc 20% jej powierzchni....
    ja też tak miałem, napisałem podanie o zwiększenie tego do 25% i po 2 tyg miałem odpowiedź na piśmie że dla mojej działki zwiększają do 25%
    no własnie - to jest ból... u nas to jest 14%, jest plan zagospodarowania i nie da się tych procentów troszkę powiększyć, w dodatku ceny działek są, hmmm.. krakowskie My musielismy mieć piwnice - nie było wyboru. mamy w niej kotłownie, garaż i -jako element ekstremalnie ekstrawagancki w naszym domu duża siłownię

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał kapi01
    zrobione piwnice zgodnie ze sztuką budowlaną to jakieś 50.000 do kosztów całości!
    Oj, tu bym polemizowal, przy obecnych stawkach robocizny i dosyc wysokich cen materialow to polozenie zwyklych plytek gresowych na powierzchni ok 80 m2 to juz wydatek ok 10 tys zl, a tynki wylewki, izolacje, bloczki, okna, drzwi. Tak sie zastanawiam skad sie biora takie ceny "elektryka" - 300 zl na piwnice, skoro od 1 punktu stawka jest ok 40-50 zl, no chyba ze ktos robi 1 gniazdko i jedna lampe na cala piwnice, a gdzie koszt kabla? Bardzo to mnie ciekawi.
    Jeszcze nalezaloby wspomniec o tym ze budowa piwnic, a w szczegolnosci znajdujacego sie w nich garazu powoduje najczesciej wyniesienie budynku ok 1-1,5m powyzej poziomu terenu. W konsekwencji wejscie do budynku wymaga dorobienia schodow oraz nieuniknione staje sie wyniesienie w gore tarasu. Aby zejsc z tego tarasu do ogrodu rowniez najczesciej trzeba dorobic schody. Tu schody, tam schody, wyniesiony w gore cokol, murki przy wjezdzie do garazu itp, a to wszystko trzeba wykonczyc. Plytki, tynki, do schodow porecze itd - jeden wielki efekt domina. I na to wszystko 50 tys zl ???????????

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kov
    Oj, tu bym polemizowal, przy obecnych stawkach robocizny i dosyc wysokich cen materialow to polozenie zwyklych plytek gresowych na powierzchni ok 80 m2 to juz wydatek ok 10 tys zl, a tynki wylewki, izolacje, bloczki, okna, drzwi. Tak sie zastanawiam skad sie biora takie ceny "elektryka" - 300 zl na piwnice, skoro od 1 punktu stawka jest ok 40-50 zl, no chyba ze ktos robi 1 gniazdko i jedna lampe na cala piwnice, a gdzie koszt kabla? Bardzo to mnie ciekawi.
    Sa ludzie ktorzy zakasaja rekawy i sami robia. W piwnicy jako typowej piwnicy wystarcza tanie gniazda natynkowe. Kabel? To ponizej 2 pln / m. Przy ledwo kilku gniazdach (1 na pokoj?) starczy Ci ze 100m pewnie - 200 pln. Stowke wydasz na gniazda i "dodatki" w stylu np. dodatkowe zabezpieczenie w skrzynce rozdzielczej

    Cytat Napisał Kov
    Jeszcze nalezaloby wspomniec o tym ze budowa piwnic, a w szczegolnosci znajdujacego sie w nich garazu powoduje najczesciej wyniesienie budynku ok 1-1,5m powyzej poziomu terenu.
    Najczesciej nie znaczy zawsze.. Ja mam piwnice wysokie na 2,7m i nie sa nigdzie wyniesione. Dom wyglada jak parterowy - cokolik ma 30cm.

    Cytat Napisał Kov
    W konsekwencji wejscie do budynku wymaga dorobienia schodow oraz nieuniknione staje sie wyniesienie w gore tarasu. Aby zejsc z tego tarasu do ogrodu rowniez najczesciej trzeba dorobic schody. Tu schody, tam schody, wyniesiony w gore cokol, murki przy wjezdzie do garazu itp, a to wszystko trzeba wykonczyc.
    Nie rozpedzaj sie tak

    Cytat Napisał Kov
    Plytki, tynki, do schodow porecze itd - jeden wielki efekt domina. I na to wszystko 50 tys zl ???????????
    Pewnie. Ja wydalem bardzo duzo na sam strop - ok. 25 tys pln. Bloczkow tez duzo poszlo ale do samej piwnicy za jakies 8-9 tys pln. Gdybym jednak nie robil piwnicy to musialbym nawiezc samego piasku do wsypania za pare tys pln..

    Jak juz pisalem - niech kazdy przeliczy to dla wlasnych warunkow Mi sie oplacalo.
    pozdr.

  12. #52

    Domyślnie

    Budowałem w tym roku, do projektu wrysowano mi piwnicę (bo nie było) - 500, miała być 15 mkw. ale szkoda było zasypywać i są dwa pomieszczenia po 15 mkw. Koszt większy o ok. 15000PLN, ale było warto. Buduj piwnicę, zawsze się przyda na jakieś graty, piec, itp.

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    Ja na stan "zero" z częściowym podpiwniczeniem (32 m kw.) wydałem około 26 tys. w tym jest drenaż, ocieplenie ścian, dwa okna PCV, dwa doświetlacze piwniczne. Będzie to stanowiło około 22% stanu surowego zamkniętego. Budując dom bez popiwniczenia wydałabym na stan "zero" jakieś 8 tys. mniej. Chcąc powiększyć dom o tą samą powierzchnię na pozostałych kondygnacjach, to szacuję że wydałbym na to w stanie surowym około 10 tys., więc w moim przypadku byłyby to koszty porównywalne.

    A domu nie mam wyniesionego na 1,5m bo zaledwie 40cm...

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    nie rozumiem tego zdania ?? ja piwnice wykańczam w niższym standardzie niż parter, i wydaję na nią znacznie mniej niż na parter, np tynki w piwnicy robię C-W z filcowaniem, a na parterze będą gładzie, okna w piwnicy są zwykłe z jednostronnym kolorem, o połowę niższe i do tego bez rolet zewnętrznych, ich koszt to 30% tego co na parterze, inne instalacje podobnie, w piwnicy są raczej szczątkowe, na parterze bardzo rozbudowane

    może ty masz na odwrót, w piwnicy masz super ekstra drogie instalacje a nad ziemią masz zwykłe marketowe ??
    Faktycznie moze nie wyrazilem sie zbyt precyzyjnie.
    Nie mialem na mysli samego wykonczenia typu parkiet egzotyczny, czy granity w lazienkach

    Stwierdzenie to dotyczylo kosztu wybudowania stanu surowego zapewnienia odpowiednich izolacji, wylewek, wyniesienia budynku wyzej, wykonania wyniesionego cokolu wokol budynku itd, wykonania dodatkowego stropu, schodow, niewykluczone ze i wyniesienia w gore tarasu. Prosze nie wyrywac pojedynczego zdania z kontekstu calosci mojej wypowiedzi, bowiem nic w niej nie bylo na temat standardu wykonczenia tzn. szpachlowania, gladzi czy kafelek, bo to juz kazdego indywidualna sprawa. A prawidlowe wykonczenie nie polega na dobraniu odpowiedniego koloru jednostronnego okna (oj nie lubie byc zlosliwy)

    Jesli chodzi o instalacje to elektryczna napewno jest mniej skomplikowana jednak kable i tak sa ciagniete do kazdego pomieszczenia do conajmniej 2 gniazdek czy punktu oswietleniowego, alarmowa podraza koszt bo trzeba ja wykonac i centralka musi obslugiwac dodatkowa strefe i czesto stosuje sie dodatkowy manipulator w piwnicy badz radiolinie. Wodna, kanalizacyjna i grzewcza bardziej kosztowna w przypadku umiejscowienia kotlowni w piwnicy.

    W dodatku najczesciej jest tak ze jezeli ktos buduje piwnice to robi w niej kotlownie z prawdziwego zdarzenia, a nie piec 2 funkcyjny wiszacy na scianie w garazu (absolutnie nie neguje takiego rozwiazania), tylko zwracam uwage na zmiane podejscia, ze skoro nagle jest tyle miejsca to przeznaczmy je np. na kotlownie i zrobmy ja cala w kafelkach. Napewno materialu (plytek, kleju czy fug) zostanie zuzyte wiecej niz na parterze w lazience, kuchni czy holu, nie wspomne juz o wiekszej ilosci rur, dluzszym wkladzie kominowym, doprowadzenia instalacji gazowej. Oczywiscie koszt zastosowanych plytek w piwnicy bedzie nieporowywalnie mniejszy niz tych na parterze, ale kleju, fug i jeszcze robocizny bedzie sporo wiecej. Po wpisach innych forumowiczow wyraznie widac jakie przeznaczenie znajduja pomieszczenia piwniczne, najczesciej garaz, silownia, piwniczka na wino, pralnia, suszarnia, kotlownia, a nawet sala bilardowa czy cos w ten desen. Tak wiec aby czuc sie w miare sympatycznie w takich pomieszczeniach nie wystarczy je pomalowac klejem z wapnem i chodzic po wylanym betonie, a na scianach miec gromadzace sie pajeczyny. Reasumujac jezeli wziac pod uwage te wszystkie koszta "techniczno budowlane" a nastepnie wykonczenie piwnicy w jako takim nizszym standardzie to moim skromnym zdaniem wyjdzie to wiecej niz wykonanie zwyklej kondygnacji "parteru" z wykonczeniem lazienki, ktora najczescie ma nie wiecej niz 5-8 m2, czy kuchni 10-15 m2 (nie mowie tu o meblach czy bialym montazu - bo zaraz ktos stwierdzi ze ma wanne za 20 tys zl) .
    U mnie jest kotlownia wielkosci ok 10 m2, pralnia i suszarnia ok 20 m2, korytarz ok 15 m2, piwniczka ok 8 m2. W calosci te pomieszczenia sa wykonczone w kaflach rowniez na scianach, odpowiednio zaizolowane, zasilikonowane itd, i koszt takiego wykonczenia w tym robocizny jest duzo wiekszy niz tej lazienki czy kuchni na parterze, gdzie dodatkowe kafle sa najczesciej pomiedzy blatem a szafkami na scianie. I chocby je nawet zrobic z materialu po 300 zl m2 to nie wyjdzie tego duzo w porownaniu do takiej kotlowni gdzie jest ok 40 m2 kafli i sama robocizna to prawie 3 tys zl. Nie wspomne juz o garazu, ktory czesto jest na 2 samochody . Wybudowalem piwnice i je wykonczylem. Powiem szczerze klej idzie tonami, zarowno na srodek jak i na zrobienie wyniesione elewacji, tarasow, schodow tarasowych, schodow wejsciowych. Plytki trzeba zamawiac calymi paletami fuge tez a o robociznie juz nie wspomne. A jeszcze porecze na wyniesionym tarasie czy schodach....
    W domu bez piwnic takich problemow nie ma. A taras do ogrodu mozna zrobic z kostki betonowej bez zadnej izolacji i obaw ze cos bedzie cieklo po scianie do piwnicy.

    Prosze nie wyrywac moich pojedynczych zdan z kontekstu, a patrzec na opinie calosciowo.

    Rowniez moge byc zlosliwy i przyczepic do stwierdzenia
    Cytat Napisał mpoplaw
    "okna w piwnicy są zwykłe z jednostronnym kolorem, o połowę niższe i do tego bez rolet zewnętrznych"
    - rolety antywlamaniowe na parterze a w piwnicy bez, to jaki jest ich sens skoro w ten sposob sa dodatkowe miejsca niezabezpieczone? Predzej zlodzej sie wlamie przez okno w piwnicy czy garazu niz przez glowne wejscie na tarasie No chyba ze te rolety maja pelnic funkcje zaluzji przeciwslonecznych

    Pozdrawiam Kov

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daga&Adam
    Cytat Napisał Kov
    Oj, tu bym polemizowal, przy obecnych stawkach robocizny i dosyc wysokich cen materialow to polozenie zwyklych plytek gresowych na powierzchni ok 80 m2 to juz wydatek ok 10 tys zl, a tynki wylewki, izolacje, bloczki, okna, drzwi. Tak sie zastanawiam skad sie biora takie ceny "elektryka" - 300 zl na piwnice, skoro od 1 punktu stawka jest ok 40-50 zl, no chyba ze ktos robi 1 gniazdko i jedna lampe na cala piwnice, a gdzie koszt kabla? Bardzo to mnie ciekawi.
    Sa ludzie ktorzy zakasaja rekawy i sami robia. W piwnicy jako typowej piwnicy wystarcza tanie gniazda natynkowe. Kabel? To ponizej 2 pln / m. Przy ledwo kilku gniazdach (1 na pokoj?) starczy Ci ze 100m pewnie - 200 pln. Stowke wydasz na gniazda i "dodatki" w stylu np. dodatkowe zabezpieczenie w skrzynce rozdzielczej

    Cytat Napisał Kov
    Jeszcze nalezaloby wspomniec o tym ze budowa piwnic, a w szczegolnosci znajdujacego sie w nich garazu powoduje najczesciej wyniesienie budynku ok 1-1,5m powyzej poziomu terenu.
    Najczesciej nie znaczy zawsze.. Ja mam piwnice wysokie na 2,7m i nie sa nigdzie wyniesione. Dom wyglada jak parterowy - cokolik ma 30cm.

    Cytat Napisał Kov
    W konsekwencji wejscie do budynku wymaga dorobienia schodow oraz nieuniknione staje sie wyniesienie w gore tarasu. Aby zejsc z tego tarasu do ogrodu rowniez najczesciej trzeba dorobic schody. Tu schody, tam schody, wyniesiony w gore cokol, murki przy wjezdzie do garazu itp, a to wszystko trzeba wykonczyc.
    Nie rozpedzaj sie tak

    Cytat Napisał Kov
    Plytki, tynki, do schodow porecze itd - jeden wielki efekt domina. I na to wszystko 50 tys zl ???????????
    Pewnie. Ja wydalem bardzo duzo na sam strop - ok. 25 tys pln. Bloczkow tez duzo poszlo ale do samej piwnicy za jakies 8-9 tys pln. Gdybym jednak nie robil piwnicy to musialbym nawiezc samego piasku do wsypania za pare tys pln..

    Jak juz pisalem - niech kazdy przeliczy to dla wlasnych warunkow Mi sie oplacalo.
    pozdr.

    Mozna by wiele polemizowac, jezeli mamy podchodzic do sprawy piwnic jak zrobic to najtaniej to faktycznie u mojego dziadka cala elktryka idzie po scianach i jak mu czegos brakuje to poprostu doklada sobie kabelek.
    1 gniazdko natykowe na pomieszczenie hmmm np. na garaz to zycze powodzenia, a pozniej w garazu 5 przedluzaczy.
    Ciekawe ze wiele osob tak przywiazuje wage do zrobienia super parteru czy poddasza natomiast uwaza ze z piwnicy mozna zrobic ziemianke
    W sumie jeden woli banany inny pomarancze , jednak patrzac od strony instalacji dla mnie kazda kondygnacja powinna byc traktowana jednakowo a nie jako niechciany dodatek.

    Z wyniesieniem budynku to stwierdzenie "najczesciej" jest moim zdaniem sluszne bo zeby zamontowac w miare przyzwoicie doswietlajace okna to trzeba budynek troche wyniesc. A jeszcze biorac pod uwage wyjazd z garazu to w zimie zycze powodzenia z wyjazdem z glebokosci 2,4 m, no chyba ze ktos ma linie zabudowy 20 m i dzialke o powierzchni 3 tys m2 zeby zrobic taki dlugi mniej stromy podjazd.

    Oczywiscie mozna okna zaglebic w terenie ale wymaga to dodatkowych prac, murkow izolacji itp. Wyniesienia tarasow schodow itd sa konsekwencja wyniesienia calosci budynku a nie czyjegos widzimisie wiec sie nie rozpedzam......

    To samo moge stwierdzic z zasypywaniem budynku, nie przesadzaj i sie nie rozpedzaj bo budowalem budynek parterowy i zasypywanie jest napewno tansze niz budowanie piwnic. Zasyp to maksium 3-4 tys zl przy budynku o powierzchni zabudowy ok 100-130 m2

    Jestem osoba do ktorej docieraja argumenty racjonalne. Wiem ze sa ludzie ktorzy zakasaja rekawy i sami buduja. Bardzo doceniam takie osoby. Jednak to jest zaden argument w przypadku budowy piwnic. Twoim zdaniem powinienem sam nosic bloczki zrobic elektryke do tego polozyc kafelki itp. bo bedzie taniej. Ale czy napewno dobrze i ile to bedzie trwalo. I czy znajde czas zeby zarobic pieniadze na budowe domu i jeszcze sam to wykonywac, ciekawe podejscie. Przy budowie domu jest tyle pracy ze znajdzie sie i dla inwestora i jego rodziny. Ale mierzmy sily bo na noszenie bloczkow moze jej starczy ale juz na zrobienie zewnetrznej elewacji moze juz nie. A zdrowie sie ma jedno, a w koncu nikt nie kaze nam tej piwnicy budowac.

    Kazdy podchodzi do pewnych spraw indywidualnie ale nie wmawiajmy ludziom ze koszt piwnic z wykonczeniem to 50 tys zl jest to totalna bzdura nawet budujac systemem gospodarczym. Mozna przeanalizowac kosztorysy domow z piwnica i bez. Dobrze ktos napisal ze juz w przypadku stanu surowego stanu "zero" jego koszta siegnely ok 26 tys zl.
    Spojrzmy na to realnie a nie ze bedziemy budowac ja wlasnymi rekami

    Pozdr. Kov

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kov
    [To samo moge stwierdzic z zasypywaniem budynku, nie przesadzaj i sie nie rozpedzaj bo budowalem budynek parterowy i zasypywanie jest napewno tansze niz budowanie piwnic. Zasyp to maksium 3-4 tys zl przy budynku o powierzchni zabudowy ok 100-130 m2
    Widzisz, każdy budujący odnosi to do swojego budynku i nie widzi reszty. A to jaki jest koszt piwnicy zależy w dużej mierze od warunków gruntowych (woda i grunt). Jeśli komuś wychodzi wymiana gruntu dla posadowienia budynku na głębokości np. 2m i ma niski poziom wód gruntowych to piwnica wychodzi "sama". Na skarpach również. Czasem piwnicę wymuszają warunki zabudowy (z reguły ograniczają powierzchnię zabudowy i wysokość budynku).
    Innym czynnikiem jest np. kotłownia i skład na opał - w wykonaniu składu na opał pod podjazdem odpada uciążliwość jego składowania, otwierasz klapę, samochód zrzuca zawartość i prawie sam opał ląduje w piwnicy. O poziomie wykończenia nie ma w ogóle mowy bo budowa równoważnej powierzchni gospodarczej na innym poziomie będzie wymagała takiego samego wykończenia i będzie tyle samo kosztować. Mam w okolicy sąsiada który ma podpiwniczoną prawie całą (!!!) działkę. Ma w niej podobno basen i inne takie . Miałem również okazję widzieć dom gdzie garaż znajduje się na poziomie II pietra... (inna sprawa że ta piwnica to taki raczej parter).
    Podsumowując - nie da się (bez obliczenia dla konkretnego przypadku) stwierdzic ani kosztu piwnicy ani sensu jej robienia.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii
    Cytat Napisał Kov
    [To samo moge stwierdzic z zasypywaniem budynku, nie przesadzaj i sie nie rozpedzaj bo budowalem budynek parterowy i zasypywanie jest napewno tansze niz budowanie piwnic. Zasyp to maksium 3-4 tys zl przy budynku o powierzchni zabudowy ok 100-130 m2
    Widzisz, każdy budujący odnosi to do swojego budynku i nie widzi reszty. A to jaki jest koszt piwnicy zależy w dużej mierze od warunków gruntowych (woda i grunt). Jeśli komuś wychodzi wymiana gruntu dla posadowienia budynku na głębokości np. 2m i ma niski poziom wód gruntowych to piwnica wychodzi "sama". Na skarpach również. Czasem piwnicę wymuszają warunki zabudowy (z reguły ograniczają powierzchnię zabudowy i wysokość budynku).
    Innym czynnikiem jest np. kotłownia i skład na opał - w wykonaniu składu na opał pod podjazdem odpada uciążliwość jego składowania, otwierasz klapę, samochód zrzuca zawartość i prawie sam opał ląduje w piwnicy. O poziomie wykończenia nie ma w ogóle mowy bo budowa równoważnej powierzchni gospodarczej na innym poziomie będzie wymagała takiego samego wykończenia i będzie tyle samo kosztować. Mam w okolicy sąsiada który ma podpiwniczoną prawie całą (!!!) działkę. Ma w niej podobno basen i inne takie . Miałem również okazję widzieć dom gdzie garaż znajduje się na poziomie II pietra... (inna sprawa że ta piwnica to taki raczej parter).
    Podsumowując - nie da się (bez obliczenia dla konkretnego przypadku) stwierdzic ani kosztu piwnicy ani sensu jej robienia.
    Zgadzam sie z Toba,
    jednak sciany trzeba z czegos budowac pomimo tego ze warunki sa sprzyjajace. Robocizna tez kosztuje. W mojej pierwszej wypowiedzi zalozylem warunki optymalne jednakowe dla obu przypadkow z dla domu piwinicami czy bez. Mam wrazenie ze nie wszyscy dokladnie czytaja co kto napisal. Ja mowie o warunkach optymalnych, to ktos mi odpsuje o skarpach, pisze o piwnicy w zwyklym standardzie to pojawiaja sie opinie o kondygnacji nie w pelni wartosciowej, albo z kolei przejaskrawionej z basenem.

    Wiadomo ze jak sa argumenty "za" albo nie ma innej mozliwosci bo waska dzialka itd. to buduje sie piwnice ale jak ma ktos wybor i duza powierzchnie dzialki to mozna sie juz powaznie zastanawiac na wyborem i szukac np. alternatywy poszerzenia budynku celem uzyskania powierzchni gospodarczej.

    Pomijajac jeszcze bardzo istotna rzecz, ze wiekszosc piwnic z garazami jest zalewanych w okresie wiosenno zimowym badz przy wielkich ulewach z braku odprowadzen deszczowki badz zbyt malej pojemnosci studni chlonnych. Oczywiscie kazdy komu choc jeden raz zalalo piwnice wczesniej nie dopuszczal takiej mozliwosci.

    Pozdr. kowal

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kov
    Spojrzmy na to realnie a nie ze bedziemy budowac ja wlasnymi rekami
    No widzisz, dla Ciebie realnie to zlecic komus i duzo zaplacic Ja robie wiekszosc sam, wlasnymi rekami. Nie dlatego, ze mnie nie stac, tylko dlatego ze mam na to czas i to uwielbiam A przy okazji oszczedzam fortune (przypuszczam ze budowa wyjdzie mnie dokladnie polowe taniej niz kogos, kto buduje od a-z z firma).

    Znajomy prokurator pozyczal odemnie gietarke. Ojciec ostatnio podjechal do niego na budowe, zobaczyc jak tam idzie robota i przy okazji ja odebrac. I wiesz, jaki zastal widok ? Pan prokurator z kielnia w rece, murujacy *sam* (bez murarza) swoja piwnice (podobna jak moja - tez ma mu pojsc 5 tys bloczkow betonowych Dla Ciebie do pewnie abstrakcja?

    Wiec... Nie patrz tylko przez pryzmat swojej budowy. Rownolegle ze mna buduje sie kilka innych domow i mniejwiecej polowa sasiadow tez robi bardzo duzo samemu na swoich budowach - mimo tego, ze pracuja na normalnych etatach. 50 tys za piwnice (czyt. wydane dodatkowo, na piwnice) to 100% realna kwota i to przy calkiem niezlym standardzie "wykonczenia" (czyt. tynki, wylewki, ogrzewanie, malowanie).
    pozdr.

    pozdr.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daga&Adam
    Cytat Napisał Kov
    Spojrzmy na to realnie a nie ze bedziemy budowac ja wlasnymi rekami
    No widzisz, dla Ciebie realnie to zlecic komus i duzo zaplacic Ja robie wiekszosc sam, wlasnymi rekami. Nie dlatego, ze mnie nie stac, tylko dlatego ze mam na to czas i to uwielbiam A przy okazji oszczedzam fortune (przypuszczam ze budowa wyjdzie mnie dokladnie polowe taniej niz kogos, kto buduje od a-z z firma).

    Znajomy prokurator pozyczal odemnie gietarke. Ojciec ostatnio podjechal do niego na budowe, zobaczyc jak tam idzie robota i przy okazji ja odebrac. I wiesz, jaki zastal widok ? Pan prokurator z kielnia w rece, murujacy *sam* (bez murarza) swoja piwnice (podobna jak moja - tez ma mu pojsc 5 tys bloczkow betonowych Dla Ciebie do pewnie abstrakcja?

    Wiec... Nie patrz tylko przez pryzmat swojej budowy. Rownolegle ze mna buduje sie kilka innych domow i mniejwiecej polowa sasiadow tez robi bardzo duzo samemu na swoich budowach - mimo tego, ze pracuja na normalnych etatach. 50 tys za piwnice (czyt. wydane dodatkowo, na piwnice) to 100% realna kwota i to przy calkiem niezlym standardzie "wykonczenia" (czyt. tynki, wylewki, ogrzewanie, malowanie).
    pozdr.

    pozdr.
    Niestety nie masz racji bo nie patrze przez pryzmat swojej budowy. Tak sie sklada ze akurat pochodze z rodziny budowlancow. Sam nim nie jestem ale widze co i jak z pespektywy np. obecnie prowadzonych kilku budow przez kilka osob. Nie twierdze i to zaznaczylem b. wyraznie ze nie mozna samemu budowac czy wykonywac prac na budowie. Dla takich ludzi mam b. duzy szacunek ale niestety trzeba miec na to czas. Nie kazdy ma czas budowac i jednoczesnie zarabiac na budowe. Wiele prac w swoim domu tez wykonywalem samodzielnie. Tylko trzeba umiec odroznic prace przynoszaca efekty wykonana szybko, dobrze i sprawnie od tyrania na budowie od rana do wieczora, albo tylko w weekendy. W moim przypadku wykonywanie jakichkolwiek prac bylo mozliwe jedynie w weekendy co powoduje znacznie wydluzenie procesu budowy.
    A tak wogole ciekaw jestem jak to mozliwe wykonujac dobrze swoje zawodowe obowiazki spedzajac w dzisiejszych czasach ok kilkunastu godz dziennie w pracy na etacie i budowac jednoczesnie wlasnymi rekami.
    W dodatku trzeba te pieniazki jakos zarobic. I prosze nie oceniaj mnie "ze dla mnie to abstrakcja" skoro nie wiesz w jaki sposob u mnie odbywal sie proces budowy. W dodatku technologie sie zmieniaja i przy Twoim podejsciu to najlepiej by bylo chyba bloczki samemu robic, nie uzywac koparek, maszyn, przeciskow itd
    Zlecajac robote komus wcale nie oznacza ze bedzie drozej, a wrecz przeciwnie moze byc taniej, lepiej i oczywiscie szybciej. Technologie i automatyzacja ida do przodu. A ktos kto ma duzo zlecen i wykonuje np. kilka elewacji budynkow maszynowo w miesiacu jest tanszy niz 3 czy 4 panow Zdzisiow, ktorzy to beda robic przez 2 miesiace albo i dluzej bo oni tez musza na zycie zarobic, a efekt np. na b. dyzych scianach bedzie mizerny. Oczywiscie kazdy kalkuluje i wybiera odpowiedni kompromis pomiedzy cena, jakoscia i szybkoscia wykonania prac.
    W zadnym moim poscie nie sugerowalem nikomu zlecania robot firmie od a-z.
    Proponuje czytac dokladnie co jest napisane a nie to co by sie chcialo przeczytac.

    To tyle w temacie.

    pozdr. kov

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kov
    Witam,
    Piwnica w pelnym tego slowa znaczeniu znacznie podraza koszt budowy domu. Do jej wykonania wymagane jest zastosowanie odpowiednich materialow (izolacje przeciwwilgociowe, termiczne itp.) jak i dokonania pewnych dodatkowych zmian w projekcie, w ktorym nie uwzgledniono calego podpiwniczenia. Z doswiadczenia wiem, bo sam wybudowalem dom z piwnica ze koszty te znacznie przewyzszaja koszt "normalnej kondygnacji". W zaleznosci od standardu wykonczenia i oczywiscie wielkosci domu (jaki %powierzchni calkowitej domu stanowi piwnica), a takze przeznaczenia uzyskanych w niej pomieszczen mozna stwierdzic jaki procent calosci stanowi jej budowa. Moim zdaniem stanowi to od 1/3 calosci kosztow budowy domu w gore. Oczywiscie zaraz sie znajda przeciwnicy takiej opini, co wcale mnie nie zdziwi poniewaz rozpoczynajac budowe domu rowniez uwazalem ze niewiele to podraza jego koszt, dopoki sam sie nie przekonalem. Piwnica sama w sobie ma wiele zalet pod warunkiem ze jest dobrze i przemyslanie wykonana, o ile pozwalaja na to dobre warunki gruntowe (o takich tu mowimy). W przypadku zlych warunkow gruntowych smialo moge stwierdzic ze koszt piwnicy to co najmniej 40-50% kosztow budowy domu. Na koszt piwnicy (w optymalnych warunkach) sklada sie wiele czynnikow, najwazniejsze z nich uwzgledniajace rowniez duzy koszt robicizny:
    1.) dodatkowy strop + schody
    2.) instalacja elektryczna, alarmowa
    3.) w przypadku garazu w piwnicy, podjazd do garazu
    (w przypadku podjazdu odprowadzenie deszczowki)
    4.) instalacja grzewcza (o ile ma byc czesc ogrzewana)
    5.) instalacja wodno kanalizacyjna ( glebsze posadowienie rur kanalizacyjnych) odprowadzajacych scieki
    6.) w przypadku przewidywanej kotlowni, wiekszy koszt rur, systemu kominowego itp
    7.) wykonczenie piwnicy - w zaleznosci od standardu wykonczenia ale tez wygody sprzatania itp. duza ilosc kafli, fug, czesto pralnia, suszarnia itp
    8.) izolacja termiczna stropu nad czescia nieogrzewana piwnicy
    9.) izolacja podlogi od gruntu
    10.) koszt drzwi wewnetrznych.
    W przypadku niewlasciwego wykonczenia piwnicy skutkiem sa: pojawianie sie grzybow, zapach stechlizny, wilgoci, gromadzenia kurzu, tony pajeczyn itp.
    Reasumujac jezeli jest to mozliwe napewno taniej jest wybudowanie dodatkowej powierzchni uzytkowej ponad powierzchnia terenu o ile nie wymaga to wykonania specjalnie dla tego celu konstrukcji dachowej, pokrycia dachowego itp. co w efekcie konczy sie budowa tzw. domu gospodarczego o powierzchi np. 80 m2
    W pełni podzielam powyższą wypowiedz.Ja mam piwnicę pod caloscią budynku i garażem co daje ok. 130 m kw.Kosztów piwnicy juz nie liczę, dawno już przekroczyly sporo ponad 100 tys. zl a jeszcze czekają mnie posadzki (jakiś tani gres i nietania robocizna jego ułożenia), drzwi wewnetrzne, malowanie itp. Bardzo koszta piwnicy podnoszą jej izolacje przeciwwilgociowe, (ja stosowalem Deitermanna , poszly tego olbrzymie ilosci ,, kosztowny jest drenaż.Poza tym, piwnicę trzeba jakoś wykonczyc, zrobic posadzki ( a te wczesniej zaizolowac i ocieplic), otynkowac, polozyc elektrykę, alarmy, hydraulika i.....wychodzi to jak normalny parter droższy wlasnie o te izolacje.U mnie piwnica wyszla troche z musu (skarpa), ale jesli mialbym komus cos radzic, to po prostu powiekszenie parteru o pomi eszczenie gospodarcze.Myślę, że jakieś 20-30 m kw. byloby akurat na kotlownię , rowery, kosiarki itp. a jednoczesnie zbyt malo na trzymanie rzeczy niepotrzebnych, ktore z reguly sie w piwnicach latami gromadzą.Ogladajac typowe projekty widzę domy , ktore na parterze mają salony polaczone z kuchnia, na gorze kupa sypialni, i .....malutki schowek na parterze majacy sluzyc za pomieszczenie gospodarcze z kotlownia itp.Dla mnie to nieporozumienie.Metrow mieszkalnych zwykle nie brakuje, brakuje natomiast pomieszczen gospodarczych.Acha, do piwnicy zwykle prowadza schody i noszenie sie tam i nazad np. z kosiarką czy rowerami nie jest wygodne, lepiej jest miec to na poziomie parteru.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony