dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 111
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jack_2000

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    512
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    93

    Domyślnie PILNE !!! REKUPERATOR !!!

    Sorki ale potrzebuję pilnie odp. na nastepujące pytanie:

    czy temp. powietrza ok. 9 stopni wydobywająca się z anemostatów, gdy temperatura na dworze 0 stopni, a w w domu 21 stopnie - jest prawidłowa?

    Jaką wy macie temp. powietrza nawiewanego do domu?

    W instrukcji pisze, że reku powinien chodzić 24h/na dobę. U was tak macie ustawione? Jak popatrzę na ilość powietrza które zostanie dostarczone wydaje się że to za dużo. Prądu też zużywa sporo - na I biegu 2,4kWh na dobę.

  2. #2

    Domyślnie

    Napisz lepiej co za reku masz u siebie.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Wentylacja powinna chodzić 24 godziny na dobę, ale....
    Ona ma jakieś biegi...
    Powinna chodzić na jakimś niskim biegu.

    Czy ona nie lata cały czas na max?

    Przy niskim biegu czas wymiany ciepła jest dłuższy i temperatura nawiewu powinna być bliska tej we wnętrzach.
    Adam M.

  4. #4

    Domyślnie

    zgadza sie,u mnie gdy wlacze ogrzewanie,faktycznie z anemo nawiewnych popyla bliska temp. powietrza wew. domu-rozni sie o 1, 0.5 st....ale na gorze roznice mam wieksze,rury leza na stryszku bez izolacji dachu,ulozone luzno na podlodze....dzisiaj zmierzylem,gdy temp. w domu...byla okolo 18 st. -caly dzien wylaczone bylo co,temp. nawiewu na gorze byla okolo 13.5 st....na dole,,20 st. okolo 18.5 st.....

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jack_2000

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    512
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Wentylacja powinna chodzić 24 godziny na dobę, ale....
    Ona ma jakieś biegi...
    Powinna chodzić na jakimś niskim biegu.

    Czy ona nie lata cały czas na max?

    Przy niskim biegu czas wymiany ciepła jest dłuższy i temperatura nawiewu powinna być bliska tej we wnętrzach.
    Adam M.
    nie ustawione na I biegu - temp. przy zero na dworze 9-10 stopni dziwne bo na I biegu 9 stopni, na IV biegu 10 stopni. Rury od reku leżą na nieogrzewanym poddaszu i stąd chyba to wychłodzenie - mam wełnę położoną na podłodze na stryszu - między krokwiami i pod a teraz mi przyjdzie jeszcze ocieplic stryszek - tylko czy coś to da? skoro stryszek nie będzie ogrzewany? może trochę ciepła się jednak wydobędzie z domku przez sufi i trochę ogrzeje ten stryszek? jak myślicie?

  6. #6

  7. #7

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Mam złe wieści...

    Twoje kanały nie tylko przenoszą powietrze. Również biorą udział w przemianach termicznych! Tak być nie powinno!

    Pobierasz POWOLI z kuchni +20stC. Przepychasz trasą, na której sporo się oziębia.
    Napuszczasz na reku jakieś +16. Po wymianie ciepła w drugim kanale masz +15.
    To pchasz kanałem do pokoju a po drodze się oziębia i w efekcie nawiewasz + 9.
    Jak proces znacznie przyspieszasz to czas na utratę ciepła się zmniejsza i w efekcie temperatura nawiewu się podnosi!!!

    OCIEPLIĆ KANAŁY!!!
    REKUPERATOR SIĘ NUDZI!!!

    System jest mało doskonały. Zrobiono jakieś błędy w montażu!
    Adam M.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jack_2000

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    512
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    93

    Domyślnie

    dzieki adam mk za pomoc.

    faktycznie kanały są na nieogrzewanym poddaszu i tam gdzie przez całe poddasze idzie rura powietrze wywiewane jest chłodniejsze, niż tam gdzie kanał jest krótki.

    No to kanał - ptzyjdzie mi ocieplić poddasze i tu kolejny dylemat. Teraz mam ocieplenie w podłodze strychu tzn. między krokwie 15cm wełny, pod 5 cm i od góry też 5 cm. Jak teraz ocieplę do kalenicy to stworzy mi się poddasze ocieplone od włacznie z podłogą po dach. Taki termosik. I byłoby OK gdyby tam było jakieś ogrzewanie albo chociaż wentylacja, a teraz to nie wiem czy nie zrobić na tym poddaszu dodatkowych anemostatów - jeden nawiew + jeden wywiew.

    instalator twierdzi żeby tylko zrobić wywiew zakręcany na zimę a otworzony w lecie żeby jeszcze ciepo odprowdzić.

    Co o tym myślicie?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał jack_2000
    dzieki adam mk za pomoc.

    faktycznie kanały są na nieogrzewanym poddaszu i tam gdzie przez całe poddasze idzie rura powietrze wywiewane jest chłodniejsze, niż tam gdzie kanał jest krótki.

    No to kanał - ptzyjdzie mi ocieplić poddasze i tu kolejny dylemat. Teraz mam ocieplenie w podłodze strychu tzn. między krokwie 15cm wełny, pod 5 cm i od góry też 5 cm. Jak teraz ocieplę do kalenicy to stworzy mi się poddasze ocieplone od włacznie z podłogą po dach. Taki termosik. I byłoby OK gdyby tam było jakieś ogrzewanie albo chociaż wentylacja, a teraz to nie wiem czy nie zrobić na tym poddaszu dodatkowych anemostatów - jeden nawiew + jeden wywiew.

    instalator twierdzi żeby tylko zrobić wywiew zakręcany na zimę a otworzony w lecie żeby jeszcze ciepo odprowdzić.

    Co o tym myślicie?
    Nie możesz ocieplić samych kanałów?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Zerwałbym je i watą mineralną (50) otulił. Coby się nie rozpadło to jeszcze folią stretch na okrętkę. (stale to robię!).
    Wtedy będzie dobrze a strych zostaw jak było.
    Taniej wyjdzie, choć trochę roboty wsadzisz.
    Rolka waty (50) ma 2 x 7 do 10mb. ze 2 setki kosztuje.
    ILE wsadzisz w te skosy dachu?
    Adam M.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jack_2000

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    512
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    93

    Domyślnie

    700 zł wydam na wełnę,

    zastanawiałem się nad zaizolowaniem kanałów - aktualnie mają 5cm ocieplenia, ale stwierdziłem że lepiej bedzie zaizolować poddasze, przy okazji będą niższe temp. w lecie i trochę chłodniej w pokojach na pietrze. Tego lata na poddaszu miałem temp. powyżej 50 stopni.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    No to jeszcze zrób bilans ciepła dla takiego układu termodynamicznego.
    Własny strych znasz.
    Przyjmij 1m3 powietrza = 1kg.

    Policz i zobacz co wyjdzie przy takiej kubaturze tej izolowanej puszki, jaką jest strych.
    Adam M.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jack_2000

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    512
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    No to jeszcze zrób bilans ciepła dla takiego układu termodynamicznego.
    Własny strych znasz.
    Przyjmij 1m3 powietrza = 1kg.

    Policz i zobacz co wyjdzie przy takiej kubaturze tej izolowanej puszki, jaką jest strych.
    Adam M.
    adam możesz jaśniej?

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jack_2000

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    512
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał jack_2000
    Cytat Napisał adam_mk
    No to jeszcze zrób bilans ciepła dla takiego układu termodynamicznego.
    Własny strych znasz.
    Przyjmij 1m3 powietrza = 1kg.

    Policz i zobacz co wyjdzie przy takiej kubaturze tej izolowanej puszki, jaką jest strych.
    Adam M.
    adam możesz jaśniej?
    wyszło mi jakieś 50m3 i co dalej? czyli 50kg?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Fajnie!
    Układ, jaki tworzysz jest taki:
    Rura goła o pojemności X niosąca strugę ciepłego powietrza.
    Druga rura o podobnej pojemności niosąca też strugę powietrza.
    Obie zanurzone w zbiorniku 50m3.
    Jeżeli wystąpią tam jakiekolwiek różnice temperatur to nastąpi przepływ ciepła.
    W tym przepływie ciepła od bardzo małej masy do reszty układu weźmie udział te 50kg powietrza strychu.
    Intensywnie!
    W efekcie dla Ciebie NIC się nie zmieni!

    Tam, w tych kanałach NIE MA PRAWA nastąpić jakakolwiek zmiana termiczna!!!
    Jeżeli do tego dopuścisz to tym samym zabijasz sens stosowania rekuperatora (wymiennika ciepła) bo co on ma robić jak większość zmian tempraturowych zaszło już po drodze?
    Adam M.

  17. #17

    Domyślnie

    Jack-z tego wniosek jak powyżej-docieplić grubo same kanały .

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jack_2000

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    512
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Jack-z tego wniosek jak powyżej-docieplić grubo same kanały .
    ale co się stanie jak docieplę strych? chodzi mi o lato - jak docieplę kanały, to ciepł w upalne dni na poddaszu będzie dogrzewało pokoje na piętrze, a tego bym nie chciał.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jack_2000

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    512
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Fajnie!
    Układ, jaki tworzysz jest taki:
    Rura goła o pojemności X niosąca strugę ciepłego powietrza.
    Druga rura o podobnej pojemności niosąca też strugę powietrza.
    Obie zanurzone w zbiorniku 50m3.
    Jeżeli wystąpią tam jakiekolwiek różnice temperatur to nastąpi przepływ ciepła.
    W tym przepływie ciepła od bardzo małej masy do reszty układu weźmie udział te 50kg powietrza strychu.
    Intensywnie!
    W efekcie dla Ciebie NIC się nie zmieni!

    Tam, w tych kanałach NIE MA PRAWA nastąpić jakakolwiek zmiana termiczna!!!
    Jeżeli do tego dopuścisz to tym samym zabijasz sens stosowania rekuperatora (wymiennika ciepła) bo co on ma robić jak większość zmian tempraturowych zaszło już po drodze?
    Adam M.
    teraz mam na strychu 5 stopni przy 3 stopniach na zewnątrz, w kanałach zakładam śr. temp. 15 stopni. Czyli delta = 10 stopni. Jak docieplę to pewnie będzie z 10 stopni a więc delta = 5 stopni czyli CHYBA LEPIEJ, czy nie?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał jack_2000

    ale co się stanie jak docieplę strych? chodzi mi o lato - jak docieplę kanały, to ciepł w upalne dni na poddaszu będzie dogrzewało pokoje na piętrze, a tego bym nie chciał.
    Pokoje nie powinny się nagrzewać bo masz nad nimi wełnę-najwyżej mozesz ją pogrubić w poziomie.
    Jak docieplisz strych a nie kanały to patrz powyżej adam_mk.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony