dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 93
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar josephine
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    301

    Domyślnie Cichy okap to ile decybeli?

    Okapów na rynku jest w bród, postanowiłam więc przy wyborze, oprócz estetyką kierować się także głośnością - a raczej cichością, bo strasznie denerwuje mnie ten, który użytkuję obecnie. Nie ja go kupowałam, więc nawet nie wiem ile decybeli wytwarza, ale jest potwornie głośny.

    Napiszcie, proszę, jeśli macie ciche okapy, w ilu decybelach podawana jest ich hałaśliwość, a jeśli nie wiecie, to może podajcie model.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar josephine
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    301

    Domyślnie

    Długo nikt nie odpowiedział - może teraz ktoś już przetestował jakiś cichy model?

  3. #3

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Renia

    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.938
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    160

    Domyślnie

    a ta uciązliwość to niepodobna do innych agd ?
    np. zmywarki, lodówki ...
    42 to chyba niezbyt uciążliwe ?
    życie jest zdecydowanie za krótkie...
    i beznadziejne bez kota w domu !

    Dziennik
    Komentarze

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar saraha
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    470
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Mój ma mieć chyba 57, ale jeszcze nie jest zamontowany, więc nie wiem, jak to będzie. Sprawdzaliśmy "na sucho" - pierwsze dwa biegi są cichutkie, trzeci wydaje się głośny...

  6. #6

    Domyślnie

    To co producenci/sprzedawcy podają jako glośność okapu w dB to głośność na pierwszym biegu! Należy o tym pamiętać. Ja mam Gorenje, który wybralam właśnie ze względu na niski poziom hałasu. Miało być 50dB, co nie wydawało mi się takie złe, bo przecież są okapy, które w opisie mają 65, 70 dB.
    Niestety okap na pierwszym biegu może i jest cichy, ale wogóle nie spelnia swojej funkcji. Działać naprawdę zaczyna przy 6 -7 biegu a hałas wtedy jest niemiłosierny....

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar saraha
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    470
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Ja podchodzę do tego trochę na luzie, bo generalnie nie używam okapu. Bardziej dla ozdoby go kupiłam No i dla światełek Może jednak zmienię zdanie w nowej kuchni, zobaczymy. W każdym razie okapy kojarzą mi się właśnie z wyciem takim, że własnych myśli nie słychać. Poza tym nasz niestety i tak nie będzie spełniał swojego zadania tak, jak powinien, bo mamy wentylację mechaniczną, co za tym idzie, nie mamy grawitacyjnej i komina, do którego moglibyśmy ten okap podłączyć. W rzeczywistości to będzie więc bardziej pochłaniacz... No zobaczymy - jest bajerancko ładny w każdym razie

  8. #8

    Domyślnie

    Ja mam kuchnię osobno i z oknami, więc ten hałas nie jest specjalnie dotkliwy. Myślę, że posiadacze kuchni otwartej, połączonej z np salonem powinni pomyśleć o jak najcichszym okapie.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Zazdrośnica
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    1.582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    Kupiony TEKA + 2 filtry węglowe - cały koszt z wysyłką 318 zł

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał josephine
    Długo nikt nie odpowiedział - może teraz ktoś już przetestował jakiś cichy model?
    A jakiej wielkości masz kuchnię? Bo przy dużych okap nie będzie cichy, dlaczego? Chociażby dlatego, że pojawia się dodatkowy silniczek bo jeden nie zapewni odpowiedniej wydajności. Tak samo do siebie jak brałem okap franke to brałem nie pod minimalną wydajność (na stronach producenta zawsze znajdziesz prosty wzór na to), ale z możliwie dużym zapasem dzięki temu mając 3 biegi pracy trzeciego, co tu ukrywać najgłośniejszego nie używałem.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar josephine
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    1.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    301

    Domyślnie

    Kuchnia jest otwarta na prawie caały parter i jeszcze antresolę, moża więc powiedzieć, że okap powinieni obsłużyć cały dom, ale tak wydajnego to ja chyba nie znajdę chciałabym, żeby przynajmnie trochę dymu i zapachów wyłapał - reszta, mam nadzieję, ulotni się wentylacją domu.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar a-nita
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    778
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    bylam dziś w jakimś studiu gdzie były różne okapy podłączone ,więc się pobawiłam guziczkami m.in faber purity cicho chodzi tylko na 1 biegu na ostatnim tak buczy że się przestraszyłam i , natomiast jakaś elica na 3 cim biegu była na prawdę cichutka

  13. #13

    Domyślnie

    Ja mam okap o głośności 42dB(A) i powiem szczerze że jak na mój gust jest bardzo cichy , ale niestety mało wydajny (200m^3/h na 2 biegu, na pierwszym 120m^3/h, kuchnia ok 10m^2 - i to według obliczeń jest wystarczająco, ale dla mnie nie)

  14. #14

    Domyślnie

    Co dla jednego jest cicho, dla innego głośno Wiadomo...
    Ja mam okap, który na 1 biegu ma 44dB.
    Puszczany jest najczęściej - praktycznie zawsze gdy coś smażę, czy gotuję na paru palnikach. I w niczym mi nie przeszkadza. Czasem nawet zapominam go wyłączyć I jak dla mnie spełnia funkcję, bo do pokoju nie dochodzi żaden zapach...

    Po zakończeniu gotowania włączam timera (na 15 minut na 2 biegu). Głośność wtedy jest około 50dB. Faktycznie po zakończniu tego 15 minutowego czasu ma sie wrażenie "błogiej ciszy", jednak ogólnie głośność (znów dla mnie) jest do przyjęcia. Czasem radio chodzi głośniej i mi nie przeszkadza.. Jest to po prostu gdzieś w tle.

    3 bieg włączam rzadko (jak sie coś mi ewidentnie przypali). Faktycznie, tutaj już hałas jest nie do zniesienia na dłuższą mete. Praktycznie zdecydowana wiekszość okapów na najwyższych biegach jest już bardzo głośna. Wspomniana Elica należy do okapów cichych, ale co za tym idzie - drogich

    Aaa, mam okap Globalo Piani 60, małą kuchnię i często gotuję. Poprzedni podszafkowy Maan nie spełniał żadnych funkcji, a do tego był koszmarnie głośny!

    I jeszcze jedno - ważne jest prawidłowe zamontowanie. Złe może spotęgować wrażenie hałasu. U mnie na początku coś było nie tak, później zdjęliśmy go, bo była taka potrzeba i po ponownym powieszeniu już wszystko było ok. Co było nie tak - można spekulować

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agami
    Aaa, mam okap Globalo Piani 60, małą kuchnię i często gotuję. Poprzedni podszafkowy Maan nie spełniał żadnych funkcji, a do tego był koszmarnie głośny!
    Mój okap to właśnie Maan tylko że kominowy i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń, a biegów ma dwa. Na 1 - 42dB(A) na 2 - 44dB(A)

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agami
    Aaa, mam okap Globalo Piani 60, małą kuchnię i często gotuję. Poprzedni podszafkowy Maan nie spełniał żadnych funkcji, a do tego był koszmarnie głośny!
    Mój okap to właśnie Maan tylko że kominowy i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń, a biegów ma dwa. Na 1 - 42dB(A) na 2 - 44dB(A). Głośność można porównać z lodówką która ma 41dB(A), więc okap jest teoretycznie niewiele głośniejszy (teoretycznie bo lodówka "wydziela" przecież inny dźwięk niż okap).

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał josephine
    Kuchnia jest otwarta na prawie caały parter i jeszcze antresolę, moża więc powiedzieć, że okap powinieni obsłużyć cały dom, ale tak wydajnego to ja chyba nie znajdę chciałabym, żeby przynajmnie trochę dymu i zapachów wyłapał - reszta, mam nadzieję, ulotni się wentylacją domu.
    No to troszkę komplikuje cała sprawę, bo ciężko dobrać właściwą wydajność, takie minimum to i tak będzie 440m3/h (chociaż ja osobiście szukałbym jednak 600). Dla zobrazowania poziom hałasu w przeciętnej lodówce to 40-42dB, o około 5 dB więcej niż przeciętny komputer. Jak dla mnie do 50 dB to jest wartość akceptowalna i nie męcząca podczas gotowania.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA OD AGD
    popey111

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    679

    Domyślnie

    Jedyny słuszny sposób to posłuchać jak okap pracuje, inaczej się nie da . Co do głośności podawanych przez producentów to są zupełnie różne a dodatkowo każdy człowiek słyszy inaczej itd. Trzeba znaleźć interesujący nas okap w sklepie i posłuchać, ewentualnie zawierzyć opiniom innych ale najlepiej zawierzyć własnym uszom
    Macie pytania piszcie na priv. Chętnie pomogę.

  19. #19

    Domyślnie

    piokrza - zapomniałam dopisać - Maan miałam przedpotopowy

    Miał pewnie z 10 lat (jak nie więcej) jak go wymieniałam. Miał tylko przycisk włącz / wyłącz i światło... Zresztą, wtedy nie było innych do kupienia...

    Teraz pewnie to już zupełnie inna jakość i inne czasy

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    SemperSolus

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    164
    De gustibus non est disputandum - reszta to kwestia względna gdyż zależy od ludzkich oczekiwań.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony