dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 71
  1. #1

    Domyślnie Dopływ powietrza do kominka

    Krótko mówiąc: nie mam. Instalator nie zrobił tego, my - niedoświadczeni inwestorzy nie wiedzieliśmy o tym, teraz kominek stoi bez obudowy jeszcze, na podłodze tymczasowa wykładzina dywanowa, można więc coś zrobić. Tylko jak? Nie uśmiecha mi się demolka w salonie (do ściany zewnętrznej co prawda tylko1.5 m, ale...) i kucie dziury w murze, gdy na dworze niewiele powyżej zera. Otwieram często okno w czasie palenia, nie palę, jak nas nie ma w domu i w nocy. Jak to zrobić i kiedy?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Wiem że słaba ta rada, ale kuj teraz puki nie masz jeszcze wszystkiego w pełni urządzonego. Będzie mniej bolało.
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Jak otwierasz czy uchylasz okno w czasie palenia w kominku to ta rura pod podłogą wcale nie jest Ci potrzebna. Wystarczy wiele drobnych nieszczelności w budynku, np. nawiewniki okienne, aby kominek miał wystarczającą ilość powietrza do spalania.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  4. #4

    Domyślnie

    To może latem zrobię tę rurę, tylko nie wiem, gdzie ma mieć ujście. Bo jeśli pod kominkiem, a ja tam drewno kładę, to co mi po rurze?

  5. #5

    Domyślnie

    doprowadzenie powietrza generalnie pod kominkiem... ale nie radzę trzymać drewna pod kominkiem podczas palenia w nim - właśnie niedawno wysłuchałem opowieści o zapaleniu się tam trzymanego drewna. Jeśli będziesz palić tylko okazyjnie to andre59 dobrze chyba radzi. Jeśli jednak rura (i demolka) to nie zapomnij o jakimś zamykaniu tej rury bo zimą może trochę mrozem pociągnąć po nogach w salonie.

  6. #6

    Domyślnie

    I zgadzam się z andre59 który napisał:
    Jak otwierasz czy uchylasz okno w czasie palenia w kominku to ta rura pod podłogą wcale nie jest Ci potrzebna. Wystarczy wiele drobnych nieszczelności w budynku, np. nawiewniki okienne, aby kominek miał wystarczającą ilość powietrza do spalania.
    ale może napiszę co ja bym zrobił w takiej sytuacji:
    napalił bym w kominku, sprawdził jak się w nim pali oraz przeprowadził kontrolę wszystkich kratek wentylacyjnych, jeśli jest tak jak może być czyli powietrze zapewne w trakcie palenia w kominku będzie zasysane do do domu przez kanały wentylacyjne można zainwestować w nawiewniki okienne choć raczej jest to mało prawdopodobne aby dostarczyły tyle powietrza ile potrzebuje kominek do spalania, ale spróbować nie zaszkodzi, jeśli to nie zda egzaminu to nie ma rady trzeba kuć wylewkę i w warstwie styropianu poprowadzić kanał dostarczający powietrze pod kominek, proponuję jak najniższe kanału są takie o przekroju prostokąta jeśli dobrze pamiętam mają 3 lub 5 cm wysokości koniecznie też trzeba zainstalować zasuwę aby tak jak pisze artureski zimno nie wpadało do domku, no i oczywiście na zewnątrz musi być siatka co by np myszki nie przychodziły w odwiedziny
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Dopiszę tylko, że w moim wkładzie kominkowym (SUPRA Tertio) powierzchnia otworów dolotu powietrza do paleniska po zamknięciu drzwiczek wynosi ok 12 cm2 i to przy ustawieniu na rozpalanie, przy pracy normalnej powierzchnia wlotu powietrza jest o kilka cm2 mniejsza. Sugerowałoby to, że jeden, dwa dodatkowe nawiewniki okienne w salonie wystarczą (zwykłe nawiewniki ciśnieniowe, a nie jakieś tam higrosterowane).
    Eksploatując swój kominek zauwazyłem, że przy rozpalaniu potrzebuje on znacznie więcej powietrza niż przy późniejszym normalnym paleniu. Po prostu nie domykam drzwiczek podczas rozpalania i rozgrzewania się kominka. Trwa to ok. godzinę. Później do podtrzymania procesu palenia wystarczą fabryczne otwory zasysania powietrza.
    Wniosek, zwiększona ilość powietrza do kominka potrzebna jest w trakcie jego rozpalania czyli uchylamy okno i dostarczamy zwiększona porcję tlenu do pomieszczenia. Później możemy okno przymknąć lub zamknąć pozostawiając otwarte nawiewniki.
    Oczywiście rura poprowadzona pod posadzką (mam takową) świetnie spełnia zadanie dostarczania świeżego powietrza. Jednak gdy nie została w odpowiednim czasie pod tą posadzką umieszczona i nie chcemy robić bałaganu to możemy ją sobie darować i zapewnić dopływ powietrza w inny, wcale nie gorszy sposób.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  8. #8

    Domyślnie

    Może da się doprowadzić powietrze rurą w kanale wentylacyjnym w kominie?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Da się o ile strych jest typowo nieużytkowy, a kanał wentylacyjny w kominie ma stosowny przekrój, np.14x21, 14x27 cm.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  10. #10

    Domyślnie

    andre59
    z całym szacunkiem ale ile kosztuje jeden nawiewnik ? nie wiem ale pewnie koło 100 zł, proponujesz kilka a te kilka to ile ?
    aby np zabezpieczyć dopływ tego powietrza 2 nawiewniki czy może 3? a może 5 ? może 10 ?
    sam napisałeś że przekrój w twoim kominku to 12 cm2 ile więc nawiewników potrzeba aby było dobrze ? a jak zastosujemy tyle tych nawiewników to nie będziemy wyziębiać salonu ? ja raptem ma jeden na oknie balkonowym i jak siadam w swoim ulubionym fotelu to nie raz po nogach ciągnie zimno.
    Piszecie o wykorzystaniu kanału wentylacyjnego, a co to piec z zamkniętą komorą spalania ? jak niby to doprowadzenie ma wyglądać ?
    pewnie się jakoś da ale czy te wszystkie zabiegi są warte zachodu?
    nie lepiej sprawić sobie piłę tarczową wyciąć co trzeba, zamontować rurę jak trzeba i zrobić dobrze a nie improwizować.
    Jak popytamy kto nam to zrobi i za ile, nie wiem jak jest w waszej okolicy ale u mnie za 100 zł to spoko bym znalazł gościa do takiej pracy.
    Bezdomna pamiętaj musisz sobie wszystko policzyć, aby się nie okazało że wydasz kasę a i tak nie będzie to dobre rozwiązanie.
    Ja mam jeszcze taką uwagę proponuję się rozejrzeć za majstrem co będzie robił zabudowę kominka i może on to zrobi przy okazji?
    Mojemu sąsiadowi majster od kominków wykonał taką pracę.
    Reasumując proponuję załatwić problem tak jak ma być zrobione.
    andre59 znowu mamy odmienne zdanie, widocznie już jesteśmy skazani na takie polemiki.
    Pozdrawiam Wszystkich Budowlanych Szaleńców
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szafa
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Witam

    Ja jestem na etapie fundamentu i uzyskałem informację iż taki nawiew do kominka można wykonać ze zwykłych rur kanalizacyjnych - czy to prawda ?

    Jeżeli tak to jaka średnica będzie odpowiednia ?

  12. #12

    Domyślnie

    Z tym, że to trzeba zrobić to się liczyłam, ale bałam się, że to trzeba JUŻ zrobić. A tak poczekam do lata - wtedy też obudowę zrobimy, bo na razie kasę na wełnę wydajemy. Zastanowiło mi te 12 cm otworów. U mnie po zamknięciu drzwiczek pozostaje 5 dziurek w popielniku. Te 5 dziurek ma zassać powietrze z tej rury, której nie mam? Dobrze rozumiem?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał szafa
    Witam

    Ja jestem na etapie fundamentu i uzyskałem informację iż taki nawiew do kominka można wykonać ze zwykłych rur kanalizacyjnych - czy to prawda ?

    Jeżeli tak to jaka średnica będzie odpowiednia ?
    tu jest troszkę o powietrzu
    http://forum.muratordom.pl/o-kominkach,t146178.htm
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bezdomna
    Z tym, że to trzeba zrobić to się liczyłam, ale bałam się, że to trzeba JUŻ zrobić. A tak poczekam do lata - wtedy też obudowę zrobimy, bo na razie kasę na wełnę wydajemy. Zastanowiło mi te 12 cm otworów. U mnie po zamknięciu drzwiczek pozostaje 5 dziurek w popielniku. Te 5 dziurek ma zassać powietrze z tej rury, której nie mam? Dobrze rozumiem?
    jakie Masz palenisko palenisko ? ma złączkę do powietrza zawnętrznego ? jak nie to w d.. z tą rurą
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  15. #15

    Domyślnie

    Bezdomna napisała
    bałam się

    Jak by tylko takie problemy były przy budowie domu to pewnie można by się bać, ale przy budowie taka rura i na takim etapie jak jesteście nie jest problemem, życzę Ci szczerze abyś miała tylko takie problemy do końca budowy uśmiechnij się wiec a nie bój się ani się nie zamartwiaj na zapas takim drobiazgiem.
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  16. #16

    Domyślnie

    Niestety po ponad roku budowania wiem, że są większe "strachy". A jakie mam palenisko? Nie wiem... Ale sprawdzę. Dziękuje za odzew.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał zezo
    andre59
    z całym szacunkiem ale ile kosztuje jeden nawiewnik ? nie wiem ale pewnie koło 100 zł, proponujesz kilka a te kilka to ile ?
    aby np zabezpieczyć dopływ tego powietrza 2 nawiewniki czy może 3? a może 5 ? może 10 ?
    sam napisałeś że przekrój w twoim kominku to 12 cm2 ile więc nawiewników potrzeba aby było dobrze ? a jak zastosujemy tyle tych nawiewników to nie będziemy wyziębiać salonu ? ja raptem ma jeden na oknie balkonowym i jak siadam w swoim ulubionym fotelu to nie raz po nogach ciągnie zimno.
    Piszecie o wykorzystaniu kanału wentylacyjnego, a co to piec z zamkniętą komorą spalania ? jak niby to doprowadzenie ma wyglądać ?
    pewnie się jakoś da ale czy te wszystkie zabiegi są warte zachodu?
    ...
    Zezo, jeden, dwa napisałem a nie 3,5,10 jak sugerujesz
    Faktem jest, że nawiewniki tanie nie są, ale zawsze to jakieś rozwiązanie problemu jesli nie ma możliwości czy chęci zrobić inaczej.
    BTW, gdzie masz ten nawiewnik, że Ci po nogach ciągnie? Czy aby od rury wyprowadzonej w podłodze nie będzię bardziej "ciągło"?
    Co do kanału nawiewnego wykorzystującego kanał wentylacyjny to juz zależy od konstrukcji i umiejscowienia samego komina. Trzeba by tę opcję przewidzieć na etapie jego murowania. Stosując aluminiową rurę spiro można wewnątrz kanału wentylacyjnego o prostokątnym przekroju doprowadzonego do poziomu podłogi utworzyć typowa zetkę z wlotem na strychu tuż nad sufitem parteru i wylotem przy podłodze pomieszczenia z kominkiem. Trochę wyobraźni kolego
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bezdomna
    Z tym, że to trzeba zrobić to się liczyłam, ale bałam się, że to trzeba JUŻ zrobić. A tak poczekam do lata - wtedy też obudowę zrobimy, bo na razie kasę na wełnę wydajemy. Zastanowiło mi te 12 cm otworów. U mnie po zamknięciu drzwiczek pozostaje 5 dziurek w popielniku. Te 5 dziurek ma zassać powietrze z tej rury, której nie mam? Dobrze rozumiem?
    Te 12 cm2 powierzchni otworów to ok 6cm2 regulowanego otworu pod paleniskiem i ok 6cm2 szczeliny powietrznej w górnej części szyby kominka.

    Te 5 dziurek ma zassać powietrze z pomieszczenia, a rura ma tylko uzupełnić to co zostało z pomieszczenia wyssane przez kominek , ale nie może być zbyt mała bo dziurki we wkładzie są króciutkie (kilka milimetrów, moze centymetr), a rura ma kilka metrów długości więc aby powietrze mogło nią przepływać bez zbyt duzych oporów rura musi mieć znacznie większą powierzchnię przekroju niż owe 5 dziurek w popielniku.
    Dla świętego spokoju zrób ten kanał podpodłogowy
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  19. #19

    Domyślnie

    andre59
    wybacz ale
    ja wszystko rozumiem i zdaję sobie sprawę że wszystko się da, no prawie wszystko wiem że ludzie w kosmos latają i ze nawet wracają z powrotem na naszą planetę ale trzeba się zastanowić i przemyśleć jak najprościej rozwiązać problem a najprościej w/g mnie nająć gościa do tych prac, czyli do kucia i po kłopocie
    może z tym nawiewnikiem że po nogach ciągnie troszkę przesadziłem ale zawsze to jest dodatkowy nawiew zimnego powietrza u mnie tak bardzo nie ciągnie ja mam podłogę ciepłą
    ja napisałem 3, 5, 10 w takiej sytuacji aby zapewnić odpowiedni dopływ, wszak wiemy obaj że stosuje się rurę o średnicy 100 mm do zasilania kominka w powietrze a są zwolennicy rur 160 mm licząc to zgodnie z wzorem na pole powierzchni koła to troszkę mamy powierzchni

    zastanawia mnie jeszcze jeden tekst, który napisał kolega an-bud
    jakie Masz palenisko palenisko ? ma złączkę do powietrza zawnętrznego ? jak nie to w d.. z tą rurą
    nie chciał bym polemizować z takim znawcą tematu ale ja jestem odmiennego zdania.
    Powodzonka życzę
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał zezo
    andre59
    wybacz ale
    ja wszystko rozumiem i zdaję sobie sprawę że wszystko się da, no prawie wszystko wiem że ludzie w kosmos latają i ze nawet wracają z powrotem na naszą planetę ale trzeba się zastanowić i przemyśleć jak najprościej rozwiązać problem a najprościej w/g mnie nająć gościa do tych prac, czyli do kucia i po kłopocie
    może z tym nawiewnikiem że po nogach ciągnie troszkę przesadziłem ale zawsze to jest dodatkowy nawiew zimnego powietrza u mnie tak bardzo nie ciągnie ja mam podłogę ciepłą
    ja napisałem 3, 5, 10 w takiej sytuacji aby zapewnić odpowiedni dopływ, wszak wiemy obaj że stosuje się rurę o średnicy 100 mm do zasilania kominka w powietrze a są zwolennicy rur 160 mm licząc to zgodnie z wzorem na pole powierzchni koła to troszkę mamy powierzchni

    zastanawia mnie jeszcze jeden tekst, który napisał kolega an-bud
    jakie Masz palenisko palenisko ? ma złączkę do powietrza zawnętrznego ? jak nie to w d.. z tą rurą
    nie chciał bym polemizować z takim znawcą tematu ale ja jestem odmiennego zdania.
    Powodzonka życzę
    Zezo, zważ jeno, że oprócz powierzchni przekroju poprzecznego istotne są jeszcze opory przepływu powietrza niechybnie związane z długością kanału w którym ów przepływ zachodzi. Stąd rura długości kilku metrów musi mieć większy przekrój od kilkucentymetrowej długości kanału w nawiewniku okiennym chcąc zachować ten sam przepływ powietrza w jednostce czasu czyli ileś tam m3/h.
    Fizyka, Panie, fizyka
    I tak dziurki we wkładzie mają powierzchnię kilku, kilkunastu cm2, a rura 160 (ciut ponad 150mm wewnątrz) zalecana do dostarczania powietrza w pobliże tegoż wkładu ma przekrój ok. 180 cm2.. Ale dziurki we wkładzie, jak już wcześniej pisałem, mają kilka milimetrów długości, a dana rura kilka metrów !!!

    Problem to ma Bezdomna, Kuć czy nie kuć? - that is a qestion
    My tego nie rozstrzygniemy, znaczy ostatecznej decyzji nie podejmiemy.
    Pozdrawiam

    P.S. ja mam zaintalowany taki kanał nawiewowy pod posadzką
    jak palę w kominku to ten kanał otwieram, ale zrobiłem go jeszcze przed wylaniem chudziaka
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony