dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 71
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    OK, a nie istnieje obawa ( uzasadniona, czy nie ), że przez tą kratke wentylacyjną, będzie "uciekało" ciepło wylatujące z kratek wylotowych obudowy kominka ?

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  2. #42

    Domyślnie

    Wg mnie istnieje, dlatego tą kratkę wylotową, która jest blisko wentylacji mam z mozliwościa jej przysłonięcia. Mogę sobie na to pozwolić, bo z drugiej strony obudowy kominka mam druga dużą kratkę i jeszcze trzecią w kuchni za ścianą. Poza tym jeszcze odprowadzenie do dmuchawy. Ale faktycznie nieraz sie zastanawiałem, że ta wentylacja to niezbyt "ekonomiczny" wymóg.

  3. #43

    Domyślnie

    Ja niemam jeszcze kominka, Ani rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz. Mom mam już postawiony i zamknięty, wylewek jeszcze niemam.
    Czy mogę dać płaską rurę? widziałem takie rury o przekroju ok 20x5cm. czy taki przekrój wystarczy? rura poszła by między styropian w wylewce i nie musiał bym betonu rozwalać

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał szafa
    Witam

    Ja jestem na etapie fundamentu i uzyskałem informację iż taki nawiew do kominka można wykonać ze zwykłych rur kanalizacyjnych - czy to prawda ?

    Jeżeli tak to jaka średnica będzie odpowiednia ?
    Prawda i w zasadzie jeśli zrobisz rurą fi 100 to będzie ok. Dla świętego spokoju możesz dać fi 120 bo jeśli ma być długa to będzie lepsza (mniejsze opory).

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniowiola
    Ja niemam jeszcze kominka, Ani rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz. Mom mam już postawiony i zamknięty, wylewek jeszcze niemam.
    Czy mogę dać płaską rurę? widziałem takie rury o przekroju ok 20x5cm. czy taki przekrój wystarczy? rura poszła by między styropian w wylewce i nie musiał bym betonu rozwalać
    Takie kanały są powszechnie stosowane, więc wystarczające, przy założeniu że nie będą miały od groma zakrętów i nie będą się ciągnłe przez cały dom

  6. #46

    Domyślnie

    Ja wywalam ten kanał wentylacyjny i wszystko pozostałe z komina i zostawiam tylko dwa dymowe(kominek i piec) oraz jeden przymusowy wentylacyjny dla kotłowni.

    Wentylacja jak sama nazwa wskazuje służy do wentylowanie domu a nie do wywalania jej.
    Po drugie przepisy mówią wyrażnie, że do pomieszczenia w którym stoi kominek musi być dolot powietrza, nie precyzują czy to ma być dziura w ścianie czy kanały w podłodze - tak czy siak wentylacja nie może być uznana za dolot, bo wentylacja jest WYLOTEM powietrza.
    Po trzecie wentylacja jest konieczna, bo jak Ci z kominka się nadymi do pokoju (bo np otworzysz drzwiczki przy zamkniętym szybrze) to gdzieś się ten dym musi podziać - chyba że lubisz "wieszać siekierę".

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teklin
    Cytat Napisał daniowiola
    Ja niemam jeszcze kominka, Ani rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz. Mom mam już postawiony i zamknięty, wylewek jeszcze niemam.
    Czy mogę dać płaską rurę? widziałem takie rury o przekroju ok 20x5cm. czy taki przekrój wystarczy? rura poszła by między styropian w wylewce i nie musiał bym betonu rozwalać
    Takie kanały są powszechnie stosowane, więc wystarczające, przy założeniu że nie będą miały od groma zakrętów i nie będą się ciągnłe przez cały dom
    Rura miała by długość ok 5m i w lini prostej bez zakrętów.
    Jaki rozmiar rury prostokątnej najlepiej dać?

  8. #48

    Domyślnie

    Rura miała by długość ok 5m i w lini prostej bez zakrętów.
    Jaki rozmiar rury prostokątnej najlepiej dać
    Sugeruję 20x6 cm

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naLeśnik
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    2.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniowiola
    Ja niemam jeszcze kominka, Ani rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz. Mom mam już postawiony i zamknięty, wylewek jeszcze niemam.
    Czy mogę dać płaską rurę? widziałem takie rury o przekroju ok 20x5cm. czy taki przekrój wystarczy? rura poszła by między styropian w wylewce i nie musiał bym betonu rozwalać
    ja mam podobny problem.
    Kominkarz mówi mi, że śmiało mogę dać płaska rurę na chudym betonie pomiędzy styropianem. Ale czy tak lepiej? czy kłuć chudziak i pod nim wstawić tę rurę??

  10. #50

    Domyślnie

    Wydaje mi się że betonu lepiej nie ruszać tylko płaską rurę między styropian będzie super. Po co beton osłabiać, lepiej jak jest monolit

  11. #51

    Domyślnie

    A czy kanał stalowy 50x150 (np. w Casto takie mają) będzie wystarczający jako doprowadzenie o długości 4.5m bez zakrętów, no ale ze 4 kolanka to będą?
    Da radę, czy jednak trzeba coś większego?
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  12. #52

    Domyślnie

    a te stalowe kanały są dużo tańsze od tych kanałów pcv 60x200mm ?

    w castoramie te pcv są na pewno bo sam takie kupowałem.

    co do tego czy wystarczy... pewnie wystarczy - zależy jeszcze jaki kominek będzie

  13. #53

    Domyślnie

    A nie wiem, nie porównywałem. Jakoś nie przyszło mi do głowy, żeby dawać typowo wentylacyjne PCV. Poszedłem na stoisko kominkowe i tam są te stalowe.
    Do tego tablica ze schematem instalacji kominkowej.
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  14. #54
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    guja

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Niepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    89

    Domyślnie

    Odkopuje pilnie kotleta Czy kanał 150x50 to nie jest za mały dla kominków z dojściem Fi125 o mocy około 10kw ? Ktoś się wypowie co takiego ma zamontowanego ?

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał guja Zobacz post
    Odkopuje pilnie kotleta Czy kanał 150x50 to nie jest za mały dla kominków z dojściem Fi125 o mocy około 10kw ? Ktoś się wypowie co takiego ma zamontowanego ?
    Za mały i nie trzeba montować by się dowiedzieć.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #56
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    guja

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Niepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    89

    Domyślnie

    Czyli zmieniać na 200x60 póki jest możliwość ? Nic okrągłego nie wsadzę to idzie to w styropianie

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał guja Zobacz post
    Czyli zmieniać na 200x60 póki jest możliwość ? Nic okrągłego nie wsadzę to idzie to w styropianie
    Jeśli masz możliwość, zmień dolot na większy. Ja dzisiaj podłączyłem wielki wkład (szer 100 cm) do kanału 150x50, bo taki był i nie było możliwości zmienić. Hula bez problemu, po krótkim instruktażu...Trzeba zostawić kilka minut uchylone drzwi, zanim drewno nie złapie cugu....

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał guja Zobacz post
    Odkopuje pilnie kotleta Czy kanał 150x50 to nie jest za mały dla kominków z dojściem Fi125 o mocy około 10kw ? Ktoś się wypowie co takiego ma zamontowanego ?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post



    Na maksa otwarte (2/4 tego kółka) ma pewnie z 10cm2.
    I działa - czasami aż za dobrze, bo koza potrafi świecić jak zapomnę przymknąć.

    Myślisz, że kanał o 7,5x większym polu przekroju będzie problemem?

  19. #59
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    guja

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Niepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    89

    Domyślnie

    Na koniec zeszłego roku dogrzewałem na budowie tynki wkładem kominkowym o mocy 14 kw z dolotem powietrza przez popielnik także naocznie wiem jak niewiele potrzeba mieć otwartą kratkę aby regulować płomień, dlatego tym bardziej nie rozumiem dlaczego np: Hajduk ma dolot powietrza o średnicy 150mm.
    Napewno przewód płaski tworzy jakiej opory na wlocie ale czy aż takie? Nie chce przewymiarować kanału bo idzie w styropianie ... ale nie chce też dać za małego bo później już tego nie zmienię.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał guja Zobacz post
    Na koniec zeszłego roku dogrzewałem na budowie tynki wkładem kominkowym o mocy 14 kw z dolotem powietrza przez popielnik także naocznie wiem jak niewiele potrzeba mieć otwartą kratkę aby regulować płomień, dlatego tym bardziej nie rozumiem dlaczego np: Hajduk ma dolot powietrza o średnicy 150mm.
    Napewno przewód płaski tworzy jakiej opory na wlocie ale czy aż takie? Nie chce przewymiarować kanału bo idzie w styropianie ... ale nie chce też dać za małego bo później już tego nie zmienię.
    Jeśli jesteś dobrym obserwatorem, zapewne dostrzegłeś problemy na początku palenia i przy rozpalaniu. Wówczas jest potrzebna duża dawka powietrza, bo to brak sporego nadmiaru problemy te generuje. Można powietrze w takiej sytuacji wpuścić przez drzwi, lub użyć większego dolotu. Za duży dolot zawsze można przymknąć, za mały będzie "bruździł" podczas rozpalania...

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony