dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie nawiew powietrza do garażu i kotłowni

    musze wykonać nawiew świeżego powietrza go garażu i oddzielnie do kotłowni

    na jakiej wysokości powinnna być kratka wentylacyjna?

    raczej blisko posadzki - np 50 cm od dołu czy lepiej jednak zdecydowanie od góry - np 30 cm od góry?


    i sprawa druga - czy komin wentylacyjny można wykorzystać na dwa pomieszczenia - czyli dla garażu i stojącej obok kotłowni?

  2. #2

    Domyślnie

    jesli chodzi o garaz, to sprawa jest raczej prosta: wystarczy kratka nawiewna i kratka wywiewna po przeciwnej stronie,
    z kotlownia jest trudniej: jakie bedzie paliwo ? jaki kociol ? to minimum jakie tu musisz napisac ....

  3. #3

    Domyślnie

    piec jest na ekogroszek

  4. #4

    Domyślnie

    kiedyś rozpoznawałem temat... powinieneś zrobić tzw "zetkę" w projekcie pewnie masz to nawet wrysowane - o ile masz zaadaptowaną kotłownię do pieca na paliwo stałe.

    nawiew powinien mieć powierzchnię przekroju 200cm2 - mi się niestety nie udało znaleźć takiego systemu kanałów żeby uzyskać te 200 cm2 i ukryć to w ociepleniu zewnętrznym - użyłem kanałów 200x60mm czyli mam 120cm2 - ciekawe co powie na to kominiarz

    wylot w kotłowni nie powinien być wyżej niż chyba 30cm od podłogi w wlot na dworze powinien być chyba wyżej 150cm (nie mam pewności co do tych wysokości ale mniej więcej są ok)

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    no właśnie - jak to z tymi kanałami jest?
    Niektórzy mówią o zet'ce. Mój hydraulik z kolei powiedział, że zwykły prosty kanał wystarczy - zwykłe napowietrzenie.
    Jest na to jakiś paragraf??

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    no właśnie - jak to z tymi kanałami jest?
    Niektórzy mówią o zet'ce. Mój hydraulik z kolei powiedział, że zwykły prosty kanał wystarczy - zwykłe napowietrzenie.
    Jest na to jakiś paragraf??
    Paragraf nie ale funkcjonalnie jest lepiej mieć zetkę - nie nawiewa niepotrzebnie zimne powietrze tylko piec pobiera tyle ile potrzebuje.
    - Ja cię stresuję, kur..?! Uczysz się tego piąty rok w szkole i na kursach, i wszystko to jak krew w piach!
    - Ta, krew, od razu...

  7. #7

    Domyślnie

    w zetce, jak piec nie pali, podobno robi się korek powietrzny i nie dmucha niepotrzebnie zimnym powietrzem... czy tak jest naprawdę nie wiem ale bardzo mi się podoba to wytłumaczenie

  8. #8

    Domyślnie

    Coś mi się wydaje że w kotłowni wlot powinien być wyżej a na zewnącz niżej - ciepłe powietrze z kotłowni nie pójdzie w dół (na zewnącz) a zimne powietrze samo nie podniesie sie do góry...
    Kiedy misjonarze po raz pierwszy przybyli do Afryki mieli ze sobą Biblię, a my mieliśmy ziemię. Powiedzieli nam: "Módlmy się". Zamknęliśmy oczy. A kiedy je otworzyliśmy, było na odwrót - my mieliśmy Biblię, a oni ziemię. - Desmond Tutu

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał DeeM
    Coś mi się wydaje że w kotłowni wlot powinien być wyżej a na zewnącz niżej - ciepłe powietrze z kotłowni nie pójdzie w dół (na zewnącz) a zimne powietrze samo nie podniesie sie do góry...
    Wszystko to już było omawiane niedawno, jeśli chodzi o to co ma być wyżej a co niżej to pomyśl o kotłowni,która jest w piwnicy

    TUTAJ JEST WSZYSTKO

    Pozdr.

  10. #10

    Domyślnie

    Piczman, dzięki.

    Piczman, dzięki za linka ale z tamtej dyskusji nic nie wynika, a raczej wynika że wszystko jedno gdzie niżej gdzie wyżej?!? Dziwne..
    Kiedy misjonarze po raz pierwszy przybyli do Afryki mieli ze sobą Biblię, a my mieliśmy ziemię. Powiedzieli nam: "Módlmy się". Zamknęliśmy oczy. A kiedy je otworzyliśmy, było na odwrót - my mieliśmy Biblię, a oni ziemię. - Desmond Tutu

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Niby tak

    Ja dam jeden koniec na nieużytkowym poddaszu i podciągnę do kotłowni pionowym kanałem na wysokość paleniska !
    Jak zechce to pociągnie sobie to powietrze a jak nie to uciec nie powinno !

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar langerob25
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    1.017
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    dziwne ,że nie ma tego dokładnie sprecyzowanego.Trzeba jakiegoś fachowca wywołać
    Dziennik budowy
    Komentarze
    gg 7903978
    Sprzedam reku

  13. #13
    - Ja cię stresuję, kur..?! Uczysz się tego piąty rok w szkole i na kursach, i wszystko to jak krew w piach!
    - Ta, krew, od razu...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał langerob25
    dziwne ,że nie ma tego dokładnie sprecyzowanego.Trzeba jakiegoś fachowca wywołać
    Wymagania określa PN-87-02411.
    I tak dla kotłowni na paliwo stałe o mocy kotła do 25kW:
    - wentylacja nawiewna powinna odbywać się za pomocą niezamykalnego otworu o przekroju minimum 200cm2 o wylocie do 1,0 m nad poziomem podłogi. Wentylacja wywiewna powinna być realizowana kanałem wywiewnym z materiału niepalnego o przekroju minimalnym 14 x 14 cm z otworem wlotowym pod stropem pomieszczenia kotłowni. Kanał wywiewny powinien być wyprowadzony ponad dach i umieszczony w pobliżu komina. Na kanale wywiewnym nie należy lokalizować urządzeń do zamykania,
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar langerob25
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    1.017
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Czyli norma nie określa ,że musi być to "zetka",jednak chyba korzystniejsza.W podanym wyżej linku wyczytałem ,że powinno być ok 200 cm nad poziomem terenu z zewnątrz,a np 30 cm od podłogi wewnątrz.I tak zrobię.Sprawa ma się całkiem odwrotnie ,jeśli ktoś ma zamiar ogrzewać lpg.
    Dzięki za pomoc
    Dziennik budowy
    Komentarze
    gg 7903978
    Sprzedam reku

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał langerob25
    Czyli norma nie określa ,że musi być to "zetka",jednak chyba korzystniejsza.W podanym wyżej linku wyczytałem ,że powinno być ok 200 cm nad poziomem terenu z zewnątrz,a np 30 cm od podłogi wewnątrz.I tak zrobię.Sprawa ma się całkiem odwrotnie ,jeśli ktoś ma zamiar ogrzewać lpg.
    Dzięki za pomoc
    W zasadzie "zetka" wymagana jest wtedy, kiedy kotłownia jest poniżej poziomu terenu.
    Podane wyżej wymagania dotyczą kotłowni na paliwo stałe - dla kotłowni gazowych sa nieco inne i różne dla paliwa gazowego lżejszego i cięższego od powietrza.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  17. #17

    Domyślnie

    poczytajcie tutaj:

    http://forum.muratordom.pl/zetka-tem...wni,t62819.htm

    taka mała przestroga, żeby umieścic wlot powietrza w odpowiednim miejscu albo mieć możliwość jego przymknięcia.

  18. #18

    Domyślnie

    Witam!
    Pozwole sobie na małe dopytanie w tym wątku U mnie będzie kocioł kondensacyjny z zamknieta komorą spalania (nie wiem czy sa inne opcje, nie znam sie na tym kompletnie), w kotłowni okienko i kanał wentylacyjny w kominie. Czy musi byc jakaś dodatkowa wentylacja kotłowni (otwór w ścianie)?

  19. #19

    Domyślnie

    skoro zamknięta komora spalania to nie

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    skoro zamknięta komora spalania to nie
    Niestety nie jest tak. Pomieszczenie w którym jest zamontowany kocioł gazowy musi spełniać wymogi kotłowni, czyli musi posiadać wentylację.
    Istnieją jednak wyjątki:
    - Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z pomieszczeń sąsiednich wyposażonych w wentylację naturalną nawiewną. Wymagane są wtedy otwory w ścianie lub kanał doprowadzający powietrze zewnętrzne (dotyczy wszystkich kotłow gazowych).
    - W przypadku kotłów gazowych z zamknięta komorą spalania można zastosować wentylację machaniczną.

    Tak to wyglada - moim zdaniem
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony