dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Przechowanie prętów żebro do wiosny, jak?

    JAk przechować pręty do zbrojenia przez sezon zimowy? Kupiłem piewszą partię prętów żebrowanych (w dobrej cenie)- muszę je teraz przechować do wiosny, i pytanko mam: czy trzeba je zabezpieczyć przed korozją? tzn zadaszyć?
    z odcinkami 6m nie ma problemu, miejsce pod dachem jest, ale pręty w odcinkach 12m musze gdzieś ułożyć- czy muszą być pod zadaszeniem? czy mogę je zostawić na wolnym powietrzu opartych na kilku belkach?
    Pozdrawiamy Iw i Mar
    BUDUJEMY CODZIENNY C117aL!!!

  2. #2

    Domyślnie

    możesz, moje leżały sobie spokojnie pod chmurką (na stemplach) od grudnia zeszłego roku, wiosna, latem i jesienią sukcesywnie zużywane, trochę jeszcze zostalo, przeleżą kolejna zimę, na wiosnę w beton pójdą, za zimę raptem pokryją się lekkim nalotem rdzawym co poprawi ich formę

  3. #3

    Domyślnie

    Możesz, u mnie leżą już 3 lata

  4. #4

    Domyślnie

    dzięki, w takim razie będę miał mniej roboty z ich umieszczeniem
    Pozdrawiamy Iw i Mar
    BUDUJEMY CODZIENNY C117aL!!!

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Przechowanie prętów żebro do wiosny, jak?

    Cytat Napisał ifka13
    JAk przechować pręty do zbrojenia przez sezon zimowy? Kupiłem piewszą partię prętów żebrowanych (w dobrej cenie)- muszę je teraz przechować do wiosny, i pytanko mam: czy trzeba je zabezpieczyć przed korozją? tzn zadaszyć?
    z odcinkami 6m nie ma problemu, miejsce pod dachem jest, ale pręty w odcinkach 12m musze gdzieś ułożyć- czy muszą być pod zadaszeniem? czy mogę je zostawić na wolnym powietrzu opartych na kilku belkach?
    Musisz je wstawić do suchego pomieszczenia i utrzymywać stałą wilgotność 45% i temperaturę 18 deg C. Poprzekładaj je suchymi kawałkami drewna.
    A na poważnie nic się im nie stanie. Korozja wręcz pomaga przy łączeniu z betonem, a po zalaniu nic im się już nie stanie. Po 1 roku strata materiał u na grubości będzie wręcz niezauważalna.

  6. #6

    Domyślnie

    No fakt, ale tylko po to żeby te pręty nie dostały nóg
    Powinieneś ją odizolować od ziemi – połóż na przekładkach i nakryj brezentem
    Owszem lekka korozja powierzchniowa może i pomaga w połączeniu z betonem (świadczy wyłącznie o odtłuszczeniu powierzchni), ale do wiosny przy dzisiejszej jakości stali węglowych możesz spodziewać się na niej dość grubej powłoki tlenków

    Co do utraty grubości 18 G2 - nie pamiętam 3-4 mikrony na rok bez spłukiwania czy jakoś tak (dotyczy korozji powierzchniowej)
    "...największym problemem tego świata jest to, że głupcy są absolutnie pewni, a mędrcy pełni wątpliwości."

    Zawsze można zrobić inaczej

  7. #7

    Domyślnie

    ok, dzięki, pisząc post bardziej kierowałem sie wątpliwościami czy rdza pomaga czy przeszkadza w późniejszym wiązaniu z betonem
    Pozdrawiamy Iw i Mar
    BUDUJEMY CODZIENNY C117aL!!!

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    nalot rdzawy nie przeszkadza, natomiast rdza elyminuje stal do użycia w kostrukcjach typu strop. Z mego doświadczenia spotykałem się z sytuacją gdzie inspektor/kierownik nie dopuścił do użycia takiej stali, dotyczyło to większych budów (np. budynki wielorodzinne)
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  9. #9

    Domyślnie

    U mnie 12 lat leżały pręty zbrojeniowe pod chmurką które zostały ojcu po budowie, a później poszły jeszcze do mnie na strop. I po 12 latach leżenia pod chmurka pręty te miały tylko powierzchowny nalot rdzy, który łatwo można było osunąć szczotka drucianą.

  10. #10

    Domyślnie

    Bo to była dobra stara stal
    Dzisiejsza ponad 100 gatunków dostępnych od ręki a większość to gnioty lub gliny - łopata tego łopata tamtego + kontener złomu
    Nic mnie już nie zdziwi odkąd 0H18N9 pokryła się białym nalotem po tygodniu leżenia w namiocie
    Ostatnio testowałem taką fajną próbkę 300 mm długości 20 szerokości 2 grubości - 2 chłopa żeby ją przegiąć materiał super - w warunkach wilgotnych przerdzewiała na wylot w 1,5 miesiąca
    A dziadek przed wojną wbił rury w ziemie i rozciągnął na nich siatkę - stoją do tej pory - zardzewiałe na jakieś 2mm ale stoją
    "...największym problemem tego świata jest to, że głupcy są absolutnie pewni, a mędrcy pełni wątpliwości."

    Zawsze można zrobić inaczej

  11. #11

    Domyślnie

    Nawiążę do tematu.
    Zakładam, że ułożenie siatek i prętów zbrojeniowych na paletach i przykrycie ich plandeką to prawidłowe działanie?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Możesz między prętami a plandeką dać jakieś przekładki aby była minimalna wentylacja.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    patrycja.wozniok

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-910
    Posty
    1

    Domyślnie

    Jak przyrdzewieją to i lepiej będzie, beton bedzie mial "lepiej" czego sie chwycic


    https://stainlesseurope.com/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony