dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 88

Temat: Dziennik jaro

  1. #21
    Guest

    Domyślnie

    10.05 Mamy kupca na mieszkanie. To był jedyny, dotąd ciemny punkt naszego planu budowlanego. Kupiec chce wprowadzić się "natychmiast", więc przeprowadzka planowana na jesień musi odbyć się już teraz. Dobrze, że przezornie przygotowaliśmy plan awaryjny: w domu "w zasadzie" letniskowym zainstalowaliśmy C.O.. Rodzice przeprowadzą się tam, oddając nam na te kilka miesięcy swoje mieszkanie.
    11.05 Wizyta dawno niewidzianych znajomych na budowie. Wreszcie można się pochwalić ). To bardzo pozytywne doświadczenie: przyjaciele patrzą z dystansem na nasze "gigantyczne" problemy, uspokajają, wskazują na to, co im się bardzo podoba. Efekt terapeutyczny murowany - polecam gorąco wszystkim budującym.
    12.05 Dobrzy fachowcy mają czas tylko w niedzielę. Po raz kolejny wałkujemy pozycje z oferty instalacyjnej. Dlaczego grzejniki VK (droższe o 80 PLN za sztukę z powodu "niewidzocznego" łączenia rurek), ogrzewanie wodne w hallu (nie planowaliśmy ?!) itd. Jak można trzy godziny gadać w kółko o rurkach, złączkach, grzejnikach i kolankach - buntuje się 7-mio letnia córka. Końcowa oferta przekracza wstępne założenia - dość sporo... Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że nasz fachowiec ma bardzo napięte terminy. Dajemy sobie czas do 24.00 na podjęcie ostatecznej decyzji. Czy ktoś tu mówił o komforcie podejmowania decyzji ?
    12.05/13.05 Godzina 00.00. Po naradach telefonicznych z Rodzinnym Sponsorem nr 1 (czy ktoś tu opowiada głupie dowcipy o teściowych ) ) i rozebraniu wszystkich trzech pozostałych ofert "na atomy" w celu zdefinowania różnic, decyzja zostaje podjęta. Wygrywa najdroższy fachowiec - który, jako jedyny wykonał trud adaptacji naszego projektu instalacji a wszelkie zmiany obficie uzasadnił.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: jaro dnia 2002-05-13 09:22 ]</font>

  2. #22
    Guest

    Domyślnie

    14.05 elektrycy skończyli, wyszło 70 punktów - podobno niedużo jak na dom 150 m2. Cena 3500 PLN.
    W mieszkaniu rosną stosy pudeł i worków - do przeprowadzki zostało 10 dni. Gdzie u licha w takim małym mieszkaniu zmieściło się tyle rzeczy ??? Selekcja i jeszcze raz selekcja - całe pudła lądują na śmietniku.
    15.05 zaczęliśmy tynkowanie, tynki tradycyjne c-w. Całe tynki w domu mają być skończone na 30.05. A między 5 a 10.06 mają być już okna.

  3. #23
    Guest

    Domyślnie

    20.05 Góra już wytynkowana. Zostaje jeszcze klatka schodowa i hall na poddaszu. Tynkarze z rozpędu zachlapali szprycą jętki i częsciowo krokwie. Po interwencji inspektora nadzoru i rozmowie z wykonawcą wszystkie elementy więźby zostały oczyszczone i zabezpieczone folią.
    Trwają prace na stryszku. Założona jest już wełna 16cm i folia paroizolacyjna. Na to cienkie płyty OSB. Wyszło całkiem ładne pomieszczenie, tak trochę "przy okazji"... ROdzina od razu uradziła: montować okna dachowe, podciągnąć wodę, zrobić małą łazieneczkę i pokój... Bo to niedrogo wyjdzie... No tak, tylko po co ?
    Jest wreszcie gotowy projekt ogrodu. Trochę się to przeciągnęło, niestety i teraz większość nasadzeń musi poczekać do jesieni. Powód: zaangażowanie sił rodziny. Będzie najtaniej ale później.
    Projekt mamy zatwierdzić w tym tygodniu.
    Pierwsza część rzeczy (jakieś 25%) już wyjechała z mieszkania. Wyszło 500 kg książek i czasopism ?!

  4. #24
    Guest

    Domyślnie

    Przeprowadzka na finiszu. Meble już zabezpieczone folią, co się dało porozkręcane. Coraz trudniej przychodzi pogodzenie pracy, budowy i wieczorami - przeprowadzki. Dobrze, że już w sobotę MUSI być po wszystkim !
    Na budowie: góra skończona w całości - także klatka schodowa i garderoba. Dół w 60% - do soboty mają skończyć.
    Wczoraj zaczął pracę instalator: na ścianie i podłodze wytyczyliśmy trasy połączeń i punkty montażowe. Mam do przerobienia tylko jedno gniazdko ! Oczywiście jest to jedno z tych nielicznych, które dodałem sam do projektu. Dobry projekt - to jednak potęga.
    Jest i kłopot: zrobiona bez projektu, "na nos" wykonawcy instalacja odwodnieniowa nie zdała egzaminu. Studzienka miała w sposób naturalny pozbywać się wody deszczowej - niestety grunt okazała się nieprzepuszczlny i woda stoi. Trzeba będzie jednak zrobić odprowadzenie nadmiaru wody deszczowej do rowu (dodatkowe 60 metrów rur).

  5. #25
    Guest

    Domyślnie

    Tynkowanie skończone. Wyszło super i super schnie dzięki pogodzie.W poniedziałek będę się rozliczał, to powiem ile wyszło. Instalator zrobił kanalizację w całym domu. Wyszło pięknie - mamy takie równe bruzdy instalcyjne, że nadają się na okładkę do gazety . Mamy szczęście do wykonawców...
    Rynny zostały tymczasowo odpięte od "wspaniałej instalacji odwodnieniowej" i będą teraz odprowadzać wodę wprost na działkę, przed dom (czyli normalnie ).
    Musiałem odsapnąć na moment od noszenia pudeł i worków - przeprowadzka w toku.
    Mam nadzieję , że ciąg dalszy już z nowego, choć ciągle jeszcze nie docelowego miejsca.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: jaro dnia 2002-05-24 15:26 ]</font>

  6. #26
    Guest

    Domyślnie

    Uff no i po przeprowadzce. Następnym razem skorzystam z pomocy fachowców od przeprowadzek - oszczędzę trochę kregosłupa...
    Woda też skończona - z instalacji zostało jeszcze C.O. Dodałem dwa krany na zewnątrz. Ciągle jestem pod wrażeniem staranności wykonania pracy. To najlepszy fachowiec, jakiego dotąd miałem na budowie. I chyba najdroższy .
    Problem z szambem: właśnie dyskutujemy już czwartą lokalizcję. Architekt od planu zagospodarowania nie znał się niestety na szambie i zaprojektował bez sensu - jak się okazuje. A teraz już trzeci wykonawca nie chce się podjąć roboty.

  7. #27
    Guest

    Domyślnie

    Aktualny problem nr 1 to woda na działce. System odprowadzenia wody deszczowej wymaga gwałtownej przebudowy. Pada od tygodnia i była to prawdziwa "próba wody" dla naszego domu. Niestety - przegrana. Dobrze, że to się dzieje teraz, kiedy jeszcze nie ma żadnych szkód i jest czas, żeby wszystko naprawić. W każdym razie ta woda deszczowa nie daje nam spokoju - trudno się skupić na innych, pozytywnych doniesieniach z placu budowy.
    Rozliczenie za wodę i kanalizację już mam: robocizna za całość (2 łazienki, kuchnia, kotłownia) wyniosła 2500 PLN. Materiały 3000 PLN. Wiem, że to raczej drogo, ale nie żałuję...
    W tym tygodniu powinny już być okna - zobaczymy, czy dostawca wyrobi się z terminem.
    Niespodziewanie znaleźliśmy sponsora (w rodzinie rzecz jasna) który zafundował nam drzwi wejściowe do domu. Czasem się zdarzają takie miłe nespodzianki.
    Kolejny kandydat na wykonawcę szamba zapalił trochę światła w "śmierdzącym temacie" - wreszcie pojawił się pomysł na szambo.

  8. #28
    Guest

    Domyślnie

    Producent okien wczoraj poinformował, że dostawa okien opóźni się o tydzień z powodu ogólnopolskich kłopotów z dostawami drewna mahoniowego. Bardzo przepraszał i obiecał dodatkowy rabat przy montażu. Mam nadzieję, że opóźnienie się nie zwiększy - mam dokładnie ten jeden tydzień w rezerwie - jak nie zdążą będzie problem z wylewkami.
    Zaczęliśmy kopać rowy na rury do odwodnienia. Deszcz co chwilę przeszkadzał - no i jeszcze ten mecz.

  9. #29
    Guest

    Domyślnie

    Deszcz ciągle przeszkadza w dokończeniu odwodnienia. Dzisiaj znów leje i znowu nie uda się skończyć.
    Natomiast opady nie przeszkodziły geodecie w wytyczeniu garażu - całkiem spore te fundamenty będą.
    Pierwsze spotkanie z projektantem wnętrz - ma zaaranżować kuchnię. Kuchnia jest otwarta na salon - więc trzeba to zrobić starannie. Wstępna cena to 50 -70 zł/m2 w zależności od tego, na jakim poziomie szczegółowości ma być projekt.
    Rośliny do sadzenia od strony zachodniej już czekają w pojemnikach do wysadzenia - akurat dla nich pogoda mokra i deszczowa jest sprzyjająca.

  10. #30
    Guest

    Domyślnie

    Odwodnienie skończone - woda wpada przez studzienkę zbiorczą do rowu. Mała rzecz a cieszy !
    Wylaliśmy płytę pod garaż mimo deszczu - przykryta folią. Fundamenty garażu razem z płytą wyszły za 6000. Tym samym z dużych prac ziemnych zostało już tylko szambo.
    Po dalszych poszukiwaniach udało się znaleźć achitekta wnętrz, który podejmie się pracy za 35 zl/m2.
    W domu od jutra zaczynamy prace przygotowawcze do wylewek: rozkładamy wszędzie papę i folię a od poniedziałku wkracza instalator C.O.
    Rośliny już są w kontenerach ale będą musiały jeszcze trochę poczekać na wysadzenie. Prace ziemne i straszne błoto powodują, że musimy odłożyć obsadzanie.

  11. #31
    Guest

    Domyślnie

    Na całym parterze już rozłożona papa. Na to pójdzie 2 razy po 5 cm styropianu.
    Dostawa okien zaklepana na poniedziałek - była jakaś usterka w jednym oknie więc musieli wymienić i stąd dzień zwłoki. Jak chyba każdy z Forumowiczów nie mogę się doczekać na okna - dom zacznie zupełnie inaczej wyglądać. Zaczęliśmy szukać płytek (fliz) do łazienki na dole - rajd po kilku sklepach zakończył się niczym, bo... wybór jest zbyt duży. Jedyny plus to to, że ustaliliśmy widełki cenowe dla płytek akceptowalne przez obie strony. Mnie oczywiście interesowała bardziej ta górna granica .
    Wybraliśmy my też przy okazji grzejniki V-ki do salonu i normalne do pozostałych pomieszczeń. Ze znajomym budowlańcem przekonsultowaliśmy kwestię schowka pod schodami. Ponieważ do tej pory nie zrobiliśmy lekkiej ścianki przy schodach, aby zamknąć powierzchnię schowka zrobiła się tam nieoczekiwanie otwarta przestrzeń, która w miły sposób optycznie powiększa nasz niezbyt duży hall. No więc może tak zostanie ? Zwłaszcza, że przewidziane do tego schoweka rzeczy zmieścimy bez trudu w garażu.


    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: jaro dnia 2002-06-13 15:26 ]</font>

  12. #32
    Guest

    Domyślnie

    No i okna przyjechały. Ciemny kolor ram na tle białej ściany Ytonga wygląda jednak bardziej kontrastowo, niż na wcześniej oglądanych próbkach. Trzeba będzie zmienić zaplanowany kolor elewacji na bardziej zgodny z kolorem okien. Przy okazji wyszło, że wksutek nieporozumienia na lini okniarz- inwestor - wykonawca doszło do nieporozumienia co do wysokości wylweki. Wskutek tego musieliśmy podciąć wejście do domu o 10 cm - tak aby górna część ramy znalazła się w jednej linii. Na szczęście w Ytongu to jest prosta sprawa. Piła ręczna, poziomica i 10 minut roboty.
    I po kłopocie. Okna ze szprosami, okuciami antywłamaniowymi, wzmocnioną szybą, nawiewnikami i dodatkowym okapnikiem kosztowały w sumie 16 000 (550 zł/m2) . A jutro ruszamy z instalacją C.O.


    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: jaro dnia 2002-06-17 13:04 ]</font>

  13. #33
    Guest

    Domyślnie

    Instalator C.O. się spóźnia - miał zacząć i nie zaczął. Ma skończyć do 1 lipca a zgodnie z umową za każdy dzień spóźnienia dostanie mniej. Sezon jednak w pełni, roboty ma pełno i jak widać nawet mimo umowy nie jest w stanie się zmobilizować.
    Do okien zamontowaliśmy drzwi "ogólnobudowlane" zamykane na monstrualną kłódkę. No ciekawe, czy ten widok przyciągnie złodzieji - jak dotąd nic nie zginęło, mimo, że są już zamontowane stelaże Geberita, skrzynka prądowa i jest trochę materiałów.
    Piękniejsza połowa naszego związku małżeńskiego oświadczyła, że te okna mają kolor niezgodny z wybranym. Panowie, ratunku !!! - czy śliwka to kolor ? No cóż, wobec postrzegania przeze mnie w sumie raptem 10 kolorów staram się o nich nie dyskutować...
    Dostaliśmy dwie oferty od architektów wnętrz na 2500 i 1000 PLN. Bardzo chętni do współpracy, ale nie mam przekonania, że warto wydać te pieniądze. Raczej zrezygnujemy z ich pomocy.
    Wybieramy płytki i wyposażenie do małej łazienki na parterze. Chcemy ruszyć tam z robotami za miesiąc - już po wylewakch i po gładziach. W tym wypadku układ jest prostszy: ja pilnuję budżetu a nie kolorów.

  14. #34
    Guest

    Domyślnie

    Instalator tym razem dotarł bez problemu. No i spędziliśmy trzy godziny na ustalaniu grzejników (ta sama moc ale różne warianty wymiarowe). Wszystko ustalone, fachowiec udał się na zakupy - od jutra rusza montaż. Gotowe będzie do końca czerwca, więc zgodnie z planem od 1.07 pójdą wylewki.
    Nasze duże okno w salonie (wymiary: 150 x 250) nie otwierane budzi powszechne zainteresowanie wśród sąsiadów. Niekromnym i nieobiektywnym zdaniem inwestora z wewnątrz wygląda jeszcze lepiej - otwiera nasz nieduży salon na zalesione wzgórze. Jak się okazało, to była trafna - drobna, zmiana w stosunku do projektu. Przy odbiorze okien szef ekipy okniarzy podał kilka rad - jak zabezpieczyć okna przed zabrudzeniem zwłaszcza okuć przy kładzeniu gładzi - co mnie wkrótce czeka.
    Wieczorem jeszcze telefon do szambiarza - trzeba się umówić na przyszły tydzień.
    P.S. Na koniec jeszcze subiektywne odczucie niedoświadczonego inwestora. Zamknięcie domu z Ytonga oknami i drzwiami spowodowało, że dziś, przy temperaturze 33 C w domu był przyjemny chłodek - dokładnie taki sam, jaki wcześniej odczuwałem w gotowych już domach. Czyli działa !

  15. #35
    Guest

    Domyślnie

    Zakupy materiałów do C.O. zajęły instalatorowi większą cześć weekendu, tak, że roboty ruszają od dziś. Uzgodniliśmy w trójkącie: inwestor, wykonawca główny, instalator, że instalator rozkłada folię i pierwszą wartwę styropianu a dopiero druga warstwa i wylewka to obszar wykonawcy.
    Cała sobota poszła na poszukiwanie fliz i terakoty na parter z priorytetem: mała łazienka. Okazuje się, że do takich poszukiwań niezbędny jest kalkulator i dobrze przygotowany plan rozmieszczenia płytek (u nas był taki plan tylko dla łazienki). Są np. płytki po 25zł/m2 b.ładne i drugie (też fajne) po 39zł/m2. No ale same płytki to jeszcze nie wszystko: są dekory, wałki, półwałki, płytki ozdobne itp. Przymiarka do planu i ostateczny koszt dla waraintu I-szego to 45zł/m2 dla II-giego: 42,50 zł/m2.
    Przyznam, że byliśmy trochę zaskoczeni wynikami takiego, całościowego podsumowania. Wniosek: uwaga na cenę "dodatków", o ile oczywiście chcecie je kupować. Ciekawe, czy to specyfika sklepów, w których szukaliśmy, czy element świadomej polityki producenta ?

  16. #36
    Guest

    Domyślnie

    Instalator kończy pracę. Grzejniki w oryginalnych opakowaniach zawisły na ścianie. Miedź miękka w osłonach na podłodze - wszystko z milimetrową dokładnością i super czysto. Udało się sprytnie wkomponować rozdzielacze kondygnacyjne w suchej zabudowie z płyt G/K. Wczoraj wieczorem zrobiliśmy próbę ciśnieniową instalacji. Wszystko OK !
    Dzisiaj jeszcze tylko ostateczna kosmetyka - m.in. wypełnianie bruzd instalcyjnych.
    Wieczorem grzejniki zdejmiemy i przewieziemy do "zaprzyjaźnionego" garażu, gdzie poczekają aż do września, czyli do końca prac wykończeniowych. Wtedy też będzie robiona kotłownia. Dużo dobrego już napisałem o tym wykonawcy - należy mu się bez dwóch zdań. Obyśmy wszyscy - budujący, tylko takich spotykali.
    A od poniedziałku - wylewki...

  17. #37
    Guest

    Domyślnie

    Całość prac związanych z C.O. to w sumie 11 000 z czego 7000 to matriały z rabatem 10%. Robota solidna to i nie żal płacić.
    Grzejniki wywoziliśmy w niedzielę ... niestety, bo w sobotę się nie dało. Grzejniki spoczęły w garażu - w oryginalnych foliach, tak, że nie powinno im się nic stać do września. W poniedziałek na budowie pojawiła się ekipa od wylewek razem ze swoją betoniarką. Rozkładają resztę styropianu, folii i ... leją.
    Rozpoczęliśmy też rozmowy z potencjalnymi wykonawcami kominka. Wstępnie uzgodniliśmy materiały, rodzaj wkładu i jego funkcje. Czekamy na szczegółowe oferty. Ramowy budżet kominka 5000 - 6000 PLN. Wybraliśmy już flizy do kuchni i do łazienki na parterze. Łazienka ma też wybraną ceramikę: kompakt i umywalkę, nie zdecydowałem się jeszcze na kabinę prysznicową. Zaraz po wylewkach zaczynamy tradycyjne, szczegółowe elminacje dla fliziarzy.
    Wskutek deszczowej pogody i dziwnej niemocy decyzyjnej inwestora odwleka się sprawa szamba.


    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: jaro dnia 2002-07-04 10:59 ]</font>

  18. #38
    Guest

    Domyślnie

    Wylewki na parterze już skończone - okazało się, że drzwi tarasowe będą musiały być jeszcze raz obniżone o kolejne 2 cm, żeby nie robić progu...
    A właściwie będą jeszcze kończone jutro - ostatnie zacieranie.
    Drgnęło w temacie szamba - jesteśmy wstępnie umówieni z wykonawcą na przyszły tydzień. Pożyczy betoniarkę (to było jego największe zmartwienie) od ekipy od wylewek. Zobaczymy...
    Jutro wybieramy się po promocyjne płytki (flizy) do sklepu fabrycznego producenta różnica w cenie : 20 PLN do 55 PLN. 70 km w jedną stronę ale i tak się opłaca.
    Jutro także ostateczny wybór drzwi wewnętrznych - finalista do zweryfikowania i złożenia zamówienia. No i parapety wewnętrzne - znajoma Forumistka znalazła dużo tańsze - więc trzeba to zweryfikować .

  19. #39
    Guest

    Domyślnie

    Weekend wyjątkowo leniwy - tylko jedno zajęcie około-budowlane: szambo. Wygląda, że wreszcie ruszyliśmy tą sprawę. Dzisiaj zaczynamy robić szambo.
    Wykonawca szamba, "swój chłop" w słusznym wieku, pamiętający czasy, gdy "nie takie szamba sie robiło..." podał nowe określenie terminu "inwestor": (w rozmowie z osobą trzecią o mnie). Otóż inwestor to wg niego "kasiarz"...
    Mnie się spodobało a Wam, drodzy kasiarze ?

  20. #40
    Guest

    Domyślnie

    Wylewki cd.
    Dół już schnie, góra wylana w 80%, jutro powinien być koniec. Ruszyło szambo - takiej ekipy cudaków jeszcze nie miałem na budowie. Mam nadzieję, że nie spartolą tej roboty - w sumie prostej. W każdym razie, muszę teraz pilnować - więc poznaję w mikro-skali smaki budowania sposobem gospodarczym. Podziwam tych co tak mogą, ja od poniedziałku więcej jestem na budowie niż w pracy. Dobrze, że to potrwa tylko cztery dni - bo w przeciwnym razie, musiałbym szukać nowej pracy.
    Zamawiam paprapety - do salonu i połączonych: jadalni i kuchni machoniowe, gotowe po 100/mb. Do reszty pomieszczen klejona sosna- niemalowane po 30 zl/mb. Trzeba wybrać wreszcie drzwi wewnętrzne - a tu ciągle problem...Dzisiaj kolejne podejście. Jak to jest, że najbardziej podoba mi się to, co jest poza zasięgiem finansowym ?

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony