dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 246
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 4913
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie Ogrzewanie Ceramiczne

    Każdy może zostać zdunem, ponieważ posiadamy w Polsce najbogatszą literaturę na ten temat na świecie.Pierwszy podręcznik napisany buł już przed wojną ale wydany został w roku 1951.Napisał go inż. Karol Szrajber "Nowoczesne piece mieszkaniowe".Tak zwany piec Szrajbera do dziś według mnie jest cudem techniki grzewczej.Jest to udoskonalona wersja pierwszego bez kanałowego pieca prof. Adamieckiego z 1907 r.Prace nad piecownictwem trwały w Polsce do lat sześćdziesiątych, choć w innych krajach europejskich zarzucono ten typ rozwoju grzewczego zaraz po 1945 r. na rzecz nowoczesnych technologii grzewczych na bazie gazu, oleju napędowego i węgla.Po roku sześćdziesiątym w żadnym kraju europejskim nie prowadzono na ten temat dalszych wyczerpujących badań.A szkoda, gdyż na pewno można byłoby wprowadzić nowe udoskonalenia.
    Literatura:
    -Tadeusz Snopiński rok 1954 ROBOTY ZDUŃSKIE W BUDOWNICTWIE
    -Janusz Paradistal rok 1956 ROBOTY ZDUŃSKIE cz. I i II
    -Apolinary Birszenk rok 1966 ROBOTY ZDUŃSKIE
    To są najważniejsze pozycje choć w bibliografii tych książek można znaleźć tytuły następnych.Oryginały można znaleźć w bibliotece narodowej i można to sobie przekserować.Dobrym pomysłem byłoby również gdyby np. można byłoby je kupić po przez czasopismo murator.
    Wracając do pieca Szrajbera chciałbym dodać, że w opinii o tym piecu mówi się, że posiadał do 95% sprawności.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Ogrzewanie Ceramiczne

    Cytat Napisał Bogusław_58
    Każdy może zostać zdunem, ponieważ posiadamy w Polsce najbogatszą literaturę na ten temat na świecie.
    Sama literatura wystarczy ?

  3. #3

    Domyślnie

    Już widzę wielu chętnych na jedną z tych książek za 369 PLN !!!! - alledrogo
    Autorowi tematu gratuluję pomysłowości.
    Taki piec bez problemu można postawić samemu (wcześniej go rozbierając)

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Trzy książki sprowadziłem z Poznania poprzez miejską bibliotekę i nie zapłaciłem za to ani grosza.Następnie pozwolono mi je od kserować.Czasami można kupić te książki na aukcjach internetowych w oryginale.Literatura ta jest napisana dla przyszłych wykonawców pieców i pokazuje ich wzory.Chcąc być konstruktorem całkowicie nowych typów urządzeń to ta literatura nie wystarczy choć można znaleźć w niej bardzo ważne wskazówki.
    To prawda, że można rozebrać piec i go złożyć podobnie ale z tego nic nie wynika.W Polsce zdun traktowany jest jakby był szamanem i posiadał wiedzę tajemną.W ciągu dwustu lat piecownictwa żaden zdun tak na prawdę nie wymyślił nic a tylko posługują się wiedzą nabytą często już z drugiej "ręki". Ostatnie kursy na zdunów prowadzone przez ludzi kompetentnych były w latach siedemdziesiątych.dobra konstrukcja piecowa miała być trwała, oszczędna w spalaniu paliwa i dawać dużo ciepła.Sprawdzianem dobrej konstrukcji jest brak sadzy(mało sadzy) i bardzo mało popiołu.Dla drewna wagowo jest to od 0,5% do 1%.Praktycznie po spaleniu od 3 do 5 mp drewna wiadro popiołu.
    Panie Henryku moją wiedzę zdobyłem właśnie czytając te książki i praktykując.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Wszystko pięknie obywatelu Bogusławie

    tylko

    czemu jakoś masowo zarzucono w Polsce ogrzewanie piecami węglowym

    na rzecz ogrzewań centralnych /choćby i węglowych/

    SPRAWNOŚĆ i WYGODA

    sprawność pieca węglowego podejrzewam ok. 30% przy dużej dozie szczęścia


    sprawność kotła węglowego jednak te 60, 70 czy 80 %

    i wygoda - jedno palenisko, a w całym domu ciepło



    PS. Czy kiedykolwiek mieszkałeś /nie daj Boże pracowałeś/ w budynkach
    opalanych piecami

    jeżeli nie, to pewnie nie zrozumiesz

    ja i mieszkałem, i chodziłem do takiej szkoły, i pracowałem

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44
    Wszystko pięknie obywatelu Bogusławie tylko ...
    Miałem podobne problemy nie dogrzania mojego organizmu przez źle funkcjonujące piece ceramiczne.Znam również całe tłumy ludzi którzy na temat pieców kaflowych nie chcą nawet splunąć.Dziś gdy jestem w tej dziedzinie wyksztauconym, wiem, że nie miały prawa grzać.Chyba że zdarzyłby się cud.
    Moją intencją nie jest mamienie ludzi na temat wyższości systemów grzewczych, tylko zauważyłem przeglądając różne fora, że jest dużo zapytań, wątpliwości w tych tematach.Z tego powodu podałem fachowe źródła.Również też dlatego, że do Polski sprowadza się do obrotu handlowego ceramiczne systemy grzewcze z całej Europy a ich cena jest bardzo duża.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44
    sprawność pieca węglowego podejrzewam ok. 30% przy dużej dozie szczęścia sprawność kotła węglowego jednak te 60, 70 czy 80 %
    Tak naprawdę to jest odwrotnie.Piece ceramiczne podzielono na kanałowe i bez kanałowe.Kanałowe ze względu na sposób poprowadzenia kanałów osiągają sprawność od 40% do 60%, zaś bez kanałowe 80% do 95%.Dodać należy, że piec ceramiczny na węgiel różni się od tego na drewno komorą spalania, która w przypadku pieca na drewno powinna być wyższa o 15 cm.
    Sprawność kotła CO jest to historia bardzo podejrzana, chociaż producent gwarantuje wysoką sprawność potwierdzoną certyfikatem, to badania przeprowadzano w warunkach laboratoryjnych z zastosowaniem najlepszej jakości paliwa.Nawet gdybyś beton44 był w posiadaniu takiego paliwa, to do swojego kotła musiałbyś podłączyć zbiorniki buforowe odbierające ciepło z kotła.W przypadku gdy bezpośrednio ogrzewasz kaloryfery to spalanie w tym kotle musi być spowolnione po przez domknięcie dopływu powietrza.Takie niskotemperaturowe palenie powoduje nie możność dokładnego spalania gazów zawartych w paliwach stałych, gdyż następuje to dopiero w temperaturze 800-900*C.Przypuszczam więc, że sprawność kotłów zasypowych, miejscami spada do 30%.Nawet w urządzenia(kotły) z podajnikami paliwa, jeśli nie współpracują ze zbiornikiem buforowym, to również ich wartość znacznie spada, ponieważ za każdym wzbudzeniem palnika urządzenie nie ma wysokiej temperatury(spalanie jest niedokładne jak w zimnym silniku samochodu)
    Cytat Napisał beton44
    i wygoda - jedno palenisko, a w całym domu ciepło
    Jak najbardziej szczególnie jeśli dom jest duży.Piec ceramiczny nie jest w stanie ogrzać np. szkoły czy wieżowca.Ustawianie pieców w każdym pomieszczeniu jest też pomysłem z innej bajki.
    Jednakże posiadanie takiego pieca w domu ma wielu zwolenników, gdyż można się przy nim dogrzać i daje poczucie "bezpieczeństwa energetycznego".
    Od trzech lat testuję piec ceramiczny z jednym paleniskiem, który ogrzewa 70 m2.Przypuszczam, że takie "centralne ceramiczne" można zastosować dla domów o powierzchni do 100 m2.
    Pozdrawiam

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    czyżbyś bawił się w badanie kaloryczności /tfu dżulowatości/ paliwa

    a następnie w długie zimowe wieczory w jakiś tajemniczy sposób mierzył ilość ciepła wyemitowaną przez piekne ceramiczne piece

  9. #9

    Domyślnie

    Wysokie sprawności kotłów na paliwa stałe, to jest bajka dla małych (łatwowiernych) dzieci. Wystarczy popatrzeć na ścianki takiego kotła po kilkunastu paleniach i już gołym okiem widać, że wysoka sprawność jest po prostu niemożliwa. Nawet gruntowne czyszczenie nie przywróci sprawności pierwszego palenia, przy którym dokonuje się pomiarów i te zawrotne sprawności, podawane przez producenta kotła nijak mają sie do rzeczywistości.
    Dobry piec ceramiczny, osiągając wysokie tenperatury ceramiki, zachowuje swoją sprawność przez cały okres eksploatacji i jest jednak bardziej wydajny od kotła CO. Ma tylko jedną wadę; nie ogrzeje centralnie całego budynku, ale też nikt tego nie spodziewa się po nim. Ostatnio widać wyraźny powrót do pieców ceramicznych i kominków i nie tylko względy praktyczne za tym przemawiają...... To ciepło..... daje po prostu inny klimat domu.
    Pozdrawiam.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis
    Wysokie sprawności kotłów na paliwa stałe, to jest bajka dla małych (łatwowiernych) dzieci. Wystarczy popatrzeć na ścianki takiego kotła po kilkunastu paleniach i już gołym okiem widać, że wysoka sprawność jest po prostu niemożliwa. Nawet gruntowne czyszczenie nie przywróci sprawności pierwszego palenia, przy którym dokonuje się pomiarów i te zawrotne sprawności, podawane przez producenta kotła nijak mają sie do rzeczywistości.
    Dobry piec ceramiczny, osiągając wysokie tenperatury ceramiki, zachowuje swoją sprawność przez cały okres eksploatacji i jest jednak bardziej wydajny od kotła CO. Ma tylko jedną wadę; nie ogrzeje centralnie całego budynku, ale też nikt tego nie spodziewa się po nim. Ostatnio widać wyraźny powrót do pieców ceramicznych i kominków i nie tylko względy praktyczne za tym przemawiają...... To ciepło..... daje po prostu inny klimat domu.
    Pozdrawiam.
    Ad czerwone. A widziałeś ściany pięknego ceramicznego pieca
    po kilkunastu paleniach

    Ad zielone. A co do klimatu: to owszem klimat jest inny: zimą rano 10 stopni Celsjusza,
    chyba że masz służbę co przepali nad ranem gdy państwo śpia...


  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44
    Cytat Napisał lukol-bis
    Wysokie sprawności kotłów na paliwa stałe, to jest bajka dla małych (łatwowiernych) dzieci. Wystarczy popatrzeć na ścianki takiego kotła po kilkunastu paleniach i już gołym okiem widać, że wysoka sprawność jest po prostu niemożliwa. Nawet gruntowne czyszczenie nie przywróci sprawności pierwszego palenia, przy którym dokonuje się pomiarów i te zawrotne sprawności, podawane przez producenta kotła nijak mają sie do rzeczywistości.
    Dobry piec ceramiczny, osiągając wysokie tenperatury ceramiki, zachowuje swoją sprawność przez cały okres eksploatacji i jest jednak bardziej wydajny od kotła CO. Ma tylko jedną wadę; nie ogrzeje centralnie całego budynku, ale też nikt tego nie spodziewa się po nim. Ostatnio widać wyraźny powrót do pieców ceramicznych i kominków i nie tylko względy praktyczne za tym przemawiają...... To ciepło..... daje po prostu inny klimat domu.
    Pozdrawiam.

    Ad czerwone. A widziałeś ściany pięknego ceramicznego pieca
    po kilkunastu paleniach

    Ad zielone. A co do klimatu: to owszem klimat jest inny: zimą rano 10 stopni Celsjusza,
    chyba że masz służbę co przepali nad ranem gdy państwo śpia...

    Mówisz o kwestiach, których niestety nie znasz.
    Owszem, wnętrze pieca ceramicznego zachowuje czystość ścianek w całym okresie prawidłowej eksploatacji.
    Przy równie prawidłowej eksploatacji kotła, ścianki sa zarośnięte i nie przejmują prawidłowo energii do wody, już po kilkunastu paleniach..

    Jeśli w budynku następuje tak drastyczne wyziębienie, o jakim piszesz, to ten budynek..... i piec są do niczego
    Pozdrawiam.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis
    (...)

    Jeśli w budynku następuje tak drastyczne wyziębienie, o jakim piszesz, to ten budynek..... i piec są do niczego
    Pozdrawiam.
    U mojej babci w górach w starym drewnianym domu stały takie piece właśnie / w każdej sypialni jeden / - uwielbiałem w nich rozpalać , potem palić i oczywiście budzić się pod puchową pierzyną rankiem gdy w pokoju było właśnie około 10 stopni , a za oknami dwumetrowe zaspy ...
    Coś niesamowitego - będę o tym pamiętał i tęsknił do końca życia ...

    Nie wszystko można zmierzyć jakością , wydajnością , sprawnością czy faktem posiadania went mech z reku ...

    Ekhhhh - rozmarzyłem się ...
    --
    Pozdrawiam

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    U mojej babci w górach w starym drewnianym domu stały takie piece właśnie / w każdej sypialni jeden / - uwielbiałem w nich rozpalać , potem palić i oczywiście budzić się pod puchową pierzyną rankiem gdy w pokoju było właśnie około 10 stopni , a za oknami dwumetrowe zaspy ...
    Coś niesamowitego - będę o tym pamiętał i tęsknił do końca życia ...

    Nie wszystko można zmierzyć jakością , wydajnością , sprawnością czy faktem posiadania went mech z reku ...
    Podpisuje się obiema łapami. Nie wyobrażam sobie domu bez kominka. Albo pieca.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis
    Cytat Napisał beton44
    Cytat Napisał lukol-bis
    Wysokie sprawności kotłów na paliwa stałe, to jest bajka dla małych (łatwowiernych) dzieci. Wystarczy popatrzeć na ścianki takiego kotła po kilkunastu paleniach i już gołym okiem widać, że wysoka sprawność jest po prostu niemożliwa. Nawet gruntowne czyszczenie nie przywróci sprawności pierwszego palenia, przy którym dokonuje się pomiarów i te zawrotne sprawności, podawane przez producenta kotła nijak mają sie do rzeczywistości.
    Dobry piec ceramiczny, osiągając wysokie tenperatury ceramiki, zachowuje swoją sprawność przez cały okres eksploatacji i jest jednak bardziej wydajny od kotła CO. Ma tylko jedną wadę; nie ogrzeje centralnie całego budynku, ale też nikt tego nie spodziewa się po nim. Ostatnio widać wyraźny powrót do pieców ceramicznych i kominków i nie tylko względy praktyczne za tym przemawiają...... To ciepło..... daje po prostu inny klimat domu.
    Pozdrawiam.

    Ad czerwone. A widziałeś ściany pięknego ceramicznego pieca
    po kilkunastu paleniach

    Ad zielone. A co do klimatu: to owszem klimat jest inny: zimą rano 10 stopni Celsjusza,
    chyba że masz służbę co przepali nad ranem gdy państwo śpia...

    Mówisz o kwestiach, których niestety nie znasz.
    Owszem, wnętrze pieca ceramicznego zachowuje czystość ścianek w całym okresie prawidłowej eksploatacji.
    Przy równie prawidłowej eksploatacji kotła, ścianki sa zarośnięte i nie przejmują prawidłowo energii do wody, już po kilkunastu paleniach..

    Jeśli w budynku następuje tak drastyczne wyziębienie, o jakim piszesz, to ten budynek..... i piec są do niczego
    Pozdrawiam.
    Ad czerwone. Parę pięknych ceramicznych pieców rozebrałem
    no nie były tam ścianki takie czyste jak cegły ze sklepu...

    Ad błękitne. Atak osobisty na innego forumowicza /mnie/ - czyżby brakło argumentów kłania się netykieta itd... Jak to łączysz tak jakoś
    z tym "pozdrawiam"

    Ad zielone. Hmmmmmmm no cóż sąd szybki i zdecydowany....biedny
    budynek i piec.....

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Rozumiem Bogusławie, że przez swoją wypowiedź miałeś zamiar popularyzować w naszym kraju piece kaflowe i zawód zduna? No chwalebne, brawo (naprawdę). Wywołałeś dyskusję w temacie pieców...
    Ale mała refleksja:
    - po przeczytaniu trzech książek nie każdy może zostać zdunem
    - w ciągu ostatnich trzydziestu lat wymyślono bardzo dużo w branży, śmiał bym nawet powiedzieć, że ją zrewolucjonizowano
    - choćby było się praktykującym zdunem z ogromną wiedzą w temacie zduństwa tradycyjnego, ale nie zna się też nowoczesnych technologii zduńskich, to jest się kiepskim zdunem
    - powyższe działa też w drugą stronę - wszelkiej maści "kominkarze" tudzież "montażyści" wkładów kominkowych nie znający się na starych technikach zduńskich lub nie starający się chociaż ich poznać, są fachowcami w niepełnym tego słowa znaczeniu
    PS. Znam dobrze posiadacza najbogatszego księgozbioru w tematyce zduńskiej w naszym kraju (ponad 90 pozycji piśmiennych zarówno polsko- jak i obcojęzycznych) jak jak również największą kolekcję wszelkich rzeczy i bibelotów związanych z furnologią (nauka o piecach).
    Codziennie rano widzę w lustrze jak myje zęby i potem dziwię się że zapiernicza na budowy do pracy...z laptopem.
    Taki jakiś nietradycyjny ten zdun...
    Ale potrafi wystawić kuchnię, piec chlebowy czy wędzarnię. Tyle że ludzie mało teraz chcą takich rzeczy...wolą kominki z wkładami

    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44
    a następnie w długie zimowe wieczory w jakiś tajemniczy sposób mierzył ilość ciepła wyemitowaną przez piekne ceramiczne piece
    W moich warunkach sprawność urządzenia grzewczego mogę ocenić jedynie wykorzystując ocenę wzrokową koloru popiołu i rodzaju sadzy.Łatwo jest właśnie po tym ocenić ile urządzenie grzewcze wyciska procentowo ciepła z danego opału.Druga ocena to jak "zagospodarowane zostało to ciepło" (temp. spalin).Na ogólną sprawność pieca (kotła) według mnie wpływa sprawność spalania i sprawność odbioru.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    wolą kominki z wkładami
    Kominki z wkładami prawdopodobnie będą zabronione w użyciu na terenie Unii Europejskiej, chyba że na kominie będzie zainstalowany katalizator spalin(filtr).

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Forest-Natura czy jesteś w stanie podać mi nazwę takiej cegły(materiału), którą mógłbym wyłożyć palenisko i żeby ona wytrzymywała tę temperaturę i nie przekazywała jej na ściany boczne lub jej recepturę.
    Gorąco pozdrawiam

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Eee...no nie strasz ludzi
    To na razie sprawa odłożona do 2020 roku. Po tym terminie nowe wkłady będą musiały być wyposażone w filtry cząstek stałych. Chociaż pomimo tego już firmy Rueg i Spartherm skonstruowały i sprzedają takie urządzenia.
    O cegłach masz na priva.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58
    Cytat Napisał beton44
    a następnie w długie zimowe wieczory w jakiś tajemniczy sposób mierzył ilość ciepła wyemitowaną przez piekne ceramiczne piece
    W moich warunkach sprawność urządzenia grzewczego mogę ocenić jedynie wykorzystując ocenę wzrokową koloru popiołu i rodzaju sadzy.Łatwo jest właśnie po tym ocenić ile urządzenie grzewcze wyciska procentowo ciepła z danego opału.Druga ocena to jak "zagospodarowane zostało to ciepło" (temp. spalin).Na ogólną sprawność pieca (kotła) według mnie wpływa sprawność spalania i sprawność odbioru.
    hmmmm.... oceniając wzrokowo sprawność pieca po kolorze popiołu, sadzy
    ja bym jednak nie wydawał tak kategorycznych wyroków i to takich
    dokładnych: 95% - i tak jest koniec kropka

Strona 1 z 246

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony