dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 150 z 158
Pokaż wyniki od 2.981 do 3.000 z 3145
  1. #2981
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawel.majkarex

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał booot Zobacz post
    Jak zamocowałeś ta belke przez styro? Tylko na długich kołkach? To jest stabilne?
    Co do materiału to możesz kupić na allegro specjalne materiały nie przepuszczające wody do takich zastosowań, niestety niezbyt łatwo sie to szyje.
    Musisz zapewnić mozliwość zwijania przed burzą bo ci to rozerwie lub wyrwie mocowania. Czyli coś w stylu rolety rzymskiej poziomej.
    belka jest na kotwach nierdzewnych i kleju chemicznym (kotwa chemiczna) - nie do ruszenia jest to stabilne, jedynie te kotwy wbijane w ziemię mają luzy i trochę się to rusza ale będzie modyfikacja, obkopię te kotwy i zaleję betonem, nie podoba mi się ten luz lewo-prawo. materiały widziałem na allegro, coś wybiorę a zwijanie to oczywiście że musi być takiego ważnego szczegółu to bym nie ominął, będę wykonywał coś w stylu jak na tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=nNphVmJ9sos nawet podoba mi się to rozwiązanie.

  2. #2982

    Domyślnie

    Witam,
    Jestem w trakcie budowy tarasu. Mam juz zaimpregnowane i położone drewniane legary 5x10 cm. Zamierzałem położyć deski drewniane ale myślę o kompozytowych i tu pytanie: czy mogę położyć kompozytowe deski na drewnianych legarach? Czy taka zmiana koncepcji na tym etapie może się udać?
    Pytanie może wydawać się dziwne ale wiem, że do kompozytu są całe systemy ze specjalnymi legarami itp.

  3. #2983

    Domyślnie

    Witam wszystkich. Czytając wątek zauważyłem, że wielu z Was to fachowcy, w związku z tym chciałem zapytać o założenia do samodzielnego wykonania tarasu drewnianego. Będę wdzięczny za wszystkie sugestie dotyczące konstrukcji.

    Umiejscowienie tarasu: ściana południowa
    Materiał: modrzew syberyjski
    Wymiary: 400 x 600 cm
    Wymiary desek: 28 x 140 x 6000 mm
    Konstrukcja: słupy betonowe lane w ziemie, zbrojone, fi 160 mm
    Kratownica: legary 8 x10 układane na sztorc, na to legary 6 x 10. Deska układana wzdłuż długiej ściany. Legary 6 x 10 w odległości max 50 cm od siebie.

    I teraz pytanie: czy przy takich założeniach mogę zastosować siatkę słupów 100 cm(po krótszym boku) x 150 cm? Poglądowy szkic w załączeniu.
    Wychodzi mi wtedy 16 słupów
    Myślałem też o zastosowaniu siatki 130 cm x 150 cm, ale nie wiem czy wtedy legary główne nie będą za daleko od siebie.
    I kolejne pytanie - czy deski 6 metrowe to dobry pomysł, czy lepiej iść w 3 metrowe (chodzi mi o pracę drewna, naprężanie się itd

    Z góry dziękuję za podpowiedzi.


    Załącznik 432116Załącznik 432116

  4. #2984

    Domyślnie

    Powoli zabieram się do tarasu. Słupy betonowe wylane (fi200 + pręt fi16). Wymiary tarasu 3.5m x 8m. Stworzona siatka mniej więcej 1,5m x 0.9m. Legary główne KVH 80x140 (podparte co ok. 1.5m), kontrlegary modrzew syberyjski 45x70. I tu pytanie.
    Malując kontrlegary zauważyłem że nie są idealne tzn wysokość waha się od 68mm do 72mm. Nie wiem czy takie były od początku czy po prostu powysychały (niestety leżały ok 2 miesięcy). Jak radzicie sobie z takimi rozbieżnościami? Jakieś podkładki? Czy może Wasze były idealne...
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  5. #2985

    Domyślnie

    @Bartek czemu nie deski 4metrowe prostopadle do ściany?
    @hektor80 nierówności we wysokości legarów po prostu ignorowałem, chyba je tylko posortowałem od najwyższego do najniższego.

  6. #2986

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    @Bartek czemu nie deski 4metrowe prostopadle do ściany?
    @hektor80 nierówności we wysokości legarów po prostu ignorowałem, chyba je tylko posortowałem od najwyższego do najniższego.

    Bo chce mieć deski rownolegle do wyjścia na taras

  7. #2987

    Domyślnie

    Witam,
    Dzielę się doświadczeniem z użytkowania tarasu z deski modrzewia europejskiego. To, że zszarzeje z czasem jest niestety pewne. Mam go od 12 lat w dużej części zadaszony. Z moich obserwacji wynika, że bardziej szkodzi mu słońce niż na przykład wilgoć, choć po tylu latach użytkowania kila desek zaczyna mieć wygięcia w tzw "łodkę" ( te deski przy zejściu z tarasu). Co roku taras jest olejowany bezbarwnie. Są to przeważnie oleje skandynawskich producentów. Na chwilę odzyskuje swój dawny blask po umyciu myjką ciśnieniową, robię to na wiosnę zaraz po tym nakładam olej ale po 2, 3 tygodniach traci kolor. I tak jestem w szczęśliwej sytuacji bo mam go od strony wschodniej. Na pewno dzisiaj nie kupiłabym deski ryflowanej - kilka stron wcześniej opisuję dlaczego. Jest też kilka pęknięć wzdłuż desek ale mąż, który go wykonywał sam nie stosował żadnych super śrub czy innych nowoczesnych systemów. Reasumują - po 12 latach taras wymaga renowacji polegającej na wymianie kilku desek i śrub. Myślę, że dzisiaj zainwestowałabym jednak w nowoczesne systemy montażowe np. spax. Generalnie mi osobiście zszarzenie nie przeszkadza - niektórzy wręcz zachwycą się i powiedzą, że jest w klimacie rustykalnym. W momencie zakupu modrzew był z tego co pamiętam ze 3 razy tańszy od egzotyków. Przy odpowiednim dbaniu i pod warunkiem zadaszenia może wytrzymać jeszcze kilka dobrych lat.
    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  8. #2988

    Domyślnie

    Ponieważ ten wątek dostarczył mi wiele cennych rad, czuję się w obowiązku przedstawić swoje dzieło. Kilka danych technicznych:
    - wymiary tarasu - 3.5 x 7.9 m
    - deska tarasowa - modrzew syberyjski 28x145 mm
    - pręt gwintowany fi16
    - legar - KVH świerk 8x14 cm
    - kontrlegar - modrzew syberyjski 4.5x7 cm

    Legar KVH na dłigości 3.5m podparty w 3 miejscach. Rozstaw legarów od 70 do 90cm. Kontrlegary co ok 43cm. Wkręty Spax Wirox 4.5x60.
    Legary pomalowane HK Lasur.
    Kontrlegary - Impregnat Sadolin Classic Hybrydowy
    Deska tarasowa - TIKKURILA VALTTI SUPER GUARD + Tikkurila Valtti Wood Oil
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190827_073725_v2.jpg
Wyświetleń:	523
Rozmiar:	98,7 KB
ID:	433989
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190821_112829_v2.jpg
Wyświetleń:	524
Rozmiar:	103,3 KB
ID:	433990
    Ostatnio edytowane przez hektor80 ; 28-08-2019 o 09:14 Powód: kvh-zmiana wymiarow
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  9. #2989

    Domyślnie

    Mam pytanie do stosujących Sadolin. Przed położeniem oleju malowaliście deski raz czy dwa razy Sadolinem Base ?

  10. #2990

    Domyślnie

    Cytat Napisał dudek6311 Zobacz post
    Mam pytanie do stosujących Sadolin. Przed położeniem oleju malowaliście deski raz czy dwa razy Sadolinem Base ?
    Poczekaj na odpowiedzi znawców. Ja robiłem base 2 razy, a później olej i nie zrobiłem tego dobrze... Olej nie wsiąkł, chyba drewno było już nasączone base'em.
    W sumie po paru latach musiałem zastosować czyszczenie totalne - myjka z lancą obrotową, która zerwała olej do żywego drewna. Widocznie nie umiem olejować.

  11. #2991

    Domyślnie

    NIedawno się chwaliłem tarasem a już mam problemy. Po ostatnich deszczach pojawiły mi sie takie oto plamy:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190904_074102.jpg
Wyświetleń:	262
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	434290

    Po wyschnięciu coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190905_072234.jpg
Wyświetleń:	257
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	434291

    Wygląda to fatalnie. Nie bardzo da się to doczyścić. Niektóre z nich były klejące. Jak wyschło to już nie. Od razu mówię że nic nie było cięte. Od impregnacji do pierwszej warstwy oleju również tydzień więc raczej wyschło. Od drugiej warstwy oleju do pierwszych opadów deszczu minął tydzień.
    Przez ten czas nic sie nie działo. Temat zgłoszony to producenta oleju. Czekam na ich opinie. Może ktoś się z czymś takim spotkał?
    Ostatnio edytowane przez hektor80 ; 05-09-2019 o 21:46
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  12. #2992

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Poczekaj na odpowiedzi znawców. Ja robiłem base 2 razy, a później olej i nie zrobiłem tego dobrze... Olej nie wsiąkł, chyba drewno było już nasączone base'em.
    W sumie po paru latach musiałem zastosować czyszczenie totalne - myjka z lancą obrotową, która zerwała olej do żywego drewna. Widocznie nie umiem olejować.
    Sadoline Base lub inny impregnat wystarczy raz zastosować aby suche drewno nie "piło"oleju. Ewentualnie po 2-3 tygodniach jeszcze raz zaolejować i bedzie git.

  13. #2993

    Domyślnie

    Witajcie, wydaje mi się że przeczytałem wszystkie posty. Długo zastanawiałem się z czego zrobić taras i padło ma modrzew syberyjski. Zdaję już sobie sprawę jak może wyglądać za rok , dwa lub trzy
    Znalazłem wykonawcę, wydaje się konktretny i że zna się na temacie. Daje 2 lata gwaracji na montaż i "60 miesięcy na deskę". Nie wiem jeszcze co to dokładnie oznacza ale dopytam.
    Moje pytanie jest takie: biorąc pod uwagę te gwarancje jakiekolwiek by nie były....
    Lepiej robić taras teraz, tj w pażdzierniku czy poczekać do wiosny? Chodzi mi o to czy ewentualne wady montażu lub destki szybciej wyjdą przez zimę czy w lecie?
    Dzięki za pomoc.

  14. #2994

    Domyślnie

    PROŚBA O PILNĄ POMOC

    Jestem w trakcie układania tarasu i olejowania desek. Wykonawca kazał mi kupić olej samemu aby wstrzelić się z kolorem. Chciałem taras ciiemny, grafitowy taki jak elewacja domu i wiata garażowa. Wybór padł na olej Tikkurilla z kolorem 5085 - to ciemny grafit który powinien wyglądać tak :
    https://www.tikkurila.pl/files/10267...eracce_Oil.jpg
    Po pomalowaniu moje drewno wygląda tak :
    https://zapodaj.net/c3c026558f014.jpg.html
    Dla mnie to jest dramat - nie wiem czy to z tym olejem jest coś nie tak czy ja coś źle robię.
    Macie jakiś pomysł aby uzyskać normalny, grafitowy kolor jak na zdjęciu Tikkurili ?
    Z góry dziekuje !

  15. #2995
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    Olej to nie jest lakier, nie uzyskasz efektu jak na obrazku po jednym olejowaniu. Generalnie to daj na luz, drewno samo zszarzeje po dwohc latach. Po koljenym olejowaniu na wiosne bedziesz bliżej ciemnoszarego.

  16. #2996

    Domyślnie

    Nie zrozum mnie źle ale nie będę czekał 2 lata na efekt jaki chciałbym mieć zwłaszcza że cała reszta drewnianych elementów jest grafitowa. Jak rozumiem jedyną możliwościa jest kilkukrotne olejowanie aż do skutku ? Czy może jest jakaś inna metoda czy inny specyfik ?

  17. #2997

    Domyślnie

    Cytat Napisał paypal Zobacz post
    PROŚBA O PILNĄ POMOC

    Jestem w trakcie układania tarasu i olejowania desek. Wykonawca kazał mi kupić olej samemu aby wstrzelić się z kolorem. Chciałem taras ciiemny, grafitowy taki jak elewacja domu i wiata garażowa. Wybór padł na olej Tikkurilla z kolorem 5085 - to ciemny grafit który powinien wyglądać tak :
    https://www.tikkurila.pl/files/10267/350/TK_Valtti_Plus_Teracce_Oil.jpg
    Po pomalowaniu moje drewno wygląda tak :
    https://zapodaj.net/c3c026558f014.jpg.html
    Dla mnie to jest dramat - nie wiem czy to z tym olejem jest coś nie tak czy ja coś źle robię.
    Macie jakiś pomysł aby uzyskać normalny, grafitowy kolor jak na zdjęciu Tikkurili ?
    Z góry dziekuje !
    Czy przed olejem deski były impregnowane impregnatem? Jeśli tak, to ile razy i jaka była przerwa?
    Być może drewno jest już nasączone i nie przyjmuje oleju.

  18. #2998

    Domyślnie

    Z tego co wiem nie były impregnowane niczym. Był to czysty modrzew syberyjski a na to położony olej.
    Ostatnio edytowane przez paypal ; 10-10-2019 o 10:39

  19. #2999
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    Cytat Napisał paypal Zobacz post
    Z tego co wiem nie były impregnowane niczym. Był to czysty modrzew syberyjski a na to położony olej.
    Takie olejowanie kilka razy jeden po drugim niewiele zmieni. Olej sie juz nie wchłania. Jak chciales mocny jednolity kolor to tylko lakiery - niestety na taras to srednio bo potem sie luszcza itp.
    I bardzo niedobrze ze drzewo nie zostalo zaimpregnowane jakmis sadolinem czy czyms takim, chodzi o trwalosc.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 10-10-2019 o 12:40

  20. #3000

    Domyślnie

    Wystarczy taki jak na stronie producenta. Malowałem miesiąc temu wiatę i wyszedł właśnie taki kolor tyle że to nie był olej a farba wodna do drewna

Strona 150 z 158

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony