dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 158
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 3145
  1. #1

    Domyślnie

    Zastanawiam sie nad zrobieniem tarasu przy domu z drewna na słupkach (troche ażurowo) zamiast tradycyjnego betonowego. Czy to ma sens jesli taras nie jest zadaszony? W ostatnim Muratorze jest nawet projekt ale zadaszonego tarasu z drewna. Czy ktos może poradzić?

  2. #2

    Domyślnie

    Dla mnie ma to sens, i sam tak chcę wykończyć kilka płaszczyzn na zewnątrz domu. Nie sprawdzałem jeszcze, jakie impregnaty są w stanie zapenić mi spokój na kilka lat. Zapewne są takie.
    Inspiracją dla mnie jest otoczenie (tarasy) wokół nowej siedziby BRE Banku w Bydgoszczy. Zapewne bank zafundował sobie należyty gatunek drewna. Poszperaj w różnych pismach architektonicznych, obiekt jest znany, bo 2-3 lata temu zgarnął tytuł Budowy Roku.
    Powodzenia

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    Może to być sosna, byle by była dobrze zaimpregnowana ciśnieniowo.
    Dobrze zaimpregnowane drewno to znaczy - najpierw dobrze wyszuszone (6-8% wilgotności), a następnie impregnowana ciśnieniowo. Najlepiej gdyby elementy drewniane były zaimpregnowane na całej swojej grubości. Wówczas masz gwarancję przetrwania tarasu i na czterdzieści lat.
    Po wybudowaniu tarasu pomaluj go roztworem hydrofobowym.

  4. #4

    Domyślnie

    Spotkałam się juz z dwiema niezależnymi opiniami architektów, że taki taras (niezadaszony) po 10 latach będzie do całkowitej wymiany. Druga sprawa: czy trzeba z niego w jakiś sposób odprowadzać wody opadowe?

  5. #5

    Domyślnie

    Anula. wody same spłyną. Architektów pogoń. Wiecznotrwałe to są bunkry jakie Adolf i spółka rozsiali po całej Europie.
    Spójrz na to inaczej - za 10 lat będziesz mogła bez żalu zmienić aranżację... Tak do tego podchodzę.
    Albo zrób to z betonu - ku satysfakcji architektów (niezależnych).

  6. #6

    Domyślnie

    Ale to ja chce miec satysfakcje!

  7. #7

    Domyślnie

    Anula - pierwsza satysfakcja teraz, druga za 10 lat, gdy zmienisz podesty.....

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    andrzejle

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    7

    Domyślnie

    czesc. mam problem z tarasem, tzn. chcialbym zrobic go derwnianego. pytanie brzmi, czy pod drewniany taras tez musze wykopac fundamenty czy moze on stac oparty o ziemie?

  9. #9

    Domyślnie

    to dobry pomysł z drewnianym tarasem jednak trwałość takiego nie jest zbyt zadowalająca, Zrób same stopy fundamentowe na głębokość przemarzania, w górną powierzchnię stopy wetknij specjalne łączniki metalowe do których zamocujesz legary pod taras, I koniecznie zaimpregnuj drewno.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Jeżeli taras ma być drewniany, to chyba warto pokusić się o jego zadaszenie. Dłużej posłuży.

  11. #11

    Domyślnie

    Małe słupki fundamentowe byłyby wskazane. Zgadzam się że impregnatu do drewna nie powinieneś żałować. Drewniany taras w moim domku letnim zaczyna się "kruszyć" dopiero po 15 latach. Deski były dobrze zaimpegnowane preparatami dostępnymi w latach głębokiej komuny.

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    andrzejle

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    7

    Domyślnie

    Bardzo wam dzikuje. taras bedzie przykyty daszkiem. teraz nie wiem tylko czy fundament zrobic na calej dlugosci tarasu czy moze tylko w pewnych puktach, do ktorych pozniej przymocowalbym legary

  13. #13

    Domyślnie

    Ja bym dał tylko w punktach pod legary. Na pewno wytrzyma. A deski na tarasie chcesz dać "ciasno" czy ze szparami ?

    Ja mam pomysł na swój, żeby go oprzeć na legarach (punktowe słupki) a deski dać ze szparą jakieś 10mm. Deski będę chciał zaimpregnować ciśnieniowo (kupić takie) a taras zadaszyć.

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    andrzejle

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    7

    Domyślnie

    a jaka jest roznica miedzy deskami ze szparami a ciasno ułożonymi? czy to ma w ogole jakies znaczenie? chyba zrobie tak jak mowisz, troche zaoszczedze na funamentach, a jak gleboki fundamn=ent punktowy bys proponowal?

  15. #15

    Domyślnie

    Ze szparami mniej materiału wyjdzie i łatwiej sprzątać, bo brud i wszelkie okruchy mozna łatwo wmieść w szpary (ale jak wpadnie coś wartościowego to lepiej mieć dostęp pod taras ).

    Co do głębokości fundamentu to się nie znam, ale ktoś pisał wcześniej, że słupki powinny być posadowione poniżej głębokości przemarzania (różna dla różnych regionów Polski).

  16. #16

    Domyślnie

    popieram - drewniany podest to jest to!!! drewno z tartaku, zaimpregnowane, pomalowane i będzie OK...powodzenia.


  17. #17

    Domyślnie

    Anula, najlepsze na drewniany taras są gatunki egzotyczne, zwłaszcza te które mogą być na zewnątrz i mieć kontakt z woda np. ipe, teak. Jeśli Cię to interesuje, to poczytaj na stronie http://www.dlh.pl

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    To prawda. Drewno na zewnatrz jest piekne ale nie trwale. Bedzie czekala Cie wczesniej czy pozniej wymiana.
    Po za tym drewno narazone na czynniki atmosferyczne trzeba co 2 lata konserwowac. Chyba ze to sa podklady kolejowe.

  19. #19

    Domyślnie

    nie przesadzaj pitbull - jedź do hgliwic pod radiostacje - stoi już 50 lat ponad a jest z drewna...i wcale nie jest z podkłądów kolejowych...

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Wojciech Nitka

    Zarejestrowany
    Aug 2001
    Posty
    1.634

    Domyślnie

    pitbull,
    Drewno dobrze zaimpregnowane (na całej swojej grubości) przetrzyma i Ciebie i mnie. I wcale nie potrzeba go konserwować co dwa lata.
    A jaki tarasy z drewna można wykonać proponuję stronę http://www.decksusa.com lub poprostu wrzucić do wyszukiwarki "deck". Sądzę iż są zdecydowanie sympatyczniejsze niż nasze betony pokryte terakotą.

Strona 1 z 158

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony