dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 369 z 376
Pokaż wyniki od 7.361 do 7.380 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #7361
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Czy w rozdzielaczu lepiej mieć te zawory regulujące typu termostatyczne czy takie które dławią średnicę przepływu?

  2. #7362

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Czy w rozdzielaczu lepiej mieć te zawory regulujące typu termostatyczne czy takie które dławią średnicę przepływu?
    teraz tu przyszedłeś śmiecić?
    Dostałeś już odpowiedzi zarówno na tym forum jak i na innych.
    Sam wiesz najlepiej, to po co pytasz?


  3. #7363
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    teraz tu przyszedłeś śmiecić?
    Dostałeś już odpowiedzi zarówno na tym forum jak i na innych.
    Sam wiesz najlepiej, to po co pytasz?
    Są dwa typu owych rozdzielaczy i zaworów regulacyjnych. Dlatego pytam. A ty widzę robisz niepotrzebnie za strażnika forumowego. Poza tym już któryś raz personalnie się czepiasz. Może idź na forum o polityce...a nie budownjctwie.

  4. #7364

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Czy w rozdzielaczu lepiej mieć te zawory regulujące typu termostatyczne czy takie które dławią średnicę przepływu?
    Termostatyczne koniecznie.
    Miałem początkowo zamontowany zwykły trójdrogowy i to po prostu nie działa.

  5. #7365

    Domyślnie

    W rozdzielaczu do ogrzewania podłogowego najważniejszą kwestią jest belka z zaworami regulacyjnymi lub przepływomierzami do wyregulowania przepływu przez pętlę grzewczą.
    Druga belka rozdzielacza może być "goła - bez jakichkolwiek zaworów" jeśli nie przewidujemy montażu sterowania pokojowego (siłowniki i termostaty naścienne) - belka z zaworami termostatycznymi jest wymagana tylko w przypadku montażu tego typu automatyki.
    Zawory termostatyczne zamocowane w owej belce nie służą do regulacji przepływu (regulacji hydraulicznej całego układu) lecz do jego całkowitego zamknięcia bądź otwarcia (ON/OFF).
    W praktyce i tak polecam rozdzielacz w opcji z zaworami termostatycznymi i przepływomierzami - w niektórych przypadkach umożliwia to wyłączenie jednej lub kilku pętli bez konieczności zatrzymywania całego układu grzewczego.
    http://pl.kan-therm.com/

  6. #7366
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    W rozdzielaczu do ogrzewania podłogowego najważniejszą kwestią jest belka z zaworami regulacyjnymi lub przepływomierzami do wyregulowania przepływu przez pętlę grzewczą.
    Druga belka rozdzielacza może być "goła - bez jakichkolwiek zaworów" jeśli nie przewidujemy montażu sterowania pokojowego (siłowniki i termostaty naścienne) - belka z zaworami termostatycznymi jest wymagana tylko w przypadku montażu tego typu automatyki.
    Zawory termostatyczne zamocowane w owej belce nie służą do regulacji przepływu (regulacji hydraulicznej całego układu) lecz do jego całkowitego zamknięcia bądź otwarcia (ON/OFF).
    W praktyce i tak polecam rozdzielacz w opcji z zaworami termostatycznymi i przepływomierzami - w niektórych przypadkach umożliwia to wyłączenie jednej lub kilku pętli bez konieczności zatrzymywania całego układu grzewczego.
    A w przypadku instalacji podłogówki na 120m2, bez sterowników pokojowych, też rozdzielacz z termostatycznymi?

    Dla kogo w takim razie są te rozdzielacze z zaworem regulacyjnym na imbus?

  7. #7367

    Domyślnie

    Jeszcze raz...

    Rozdzielacz do OP musi bezwzględnie posiadać zawory regulacyjne do regulacji przepływu.
    Funkcję zaworów regulacyjnych może pełnić:
    - zawór regulacyjny na imbus (ustawia się wówczas tzw. nastawę odczytaną z nomogramu znając jaki ma być przepływ - nomogram jest najczęściej dostępny w instrukcji rozdzielacza)
    lub
    - przepływomierz który poprzez zmianę nastawy zmienia wartość przepływu - tu regulację należy wykonywać przy uruchomionej pompie obiegowej OP, kręcąc przepywomierzem widzimy od razu jak zmienia się przepływ przez pętlę grzewczą.

    W związku z powyższym rozdzielacze dzielą się na rozdzielacze z przepływomierzami lub rozdzielacze z zaworami regulacyjnymi.

    Jak pisałem, zawór termostatyczny, występujący na drugiej belce rozdzielacza, służy jedynie do całkowitego zamknięcia lub otwarcia przepływu przez pętle.
    Jeśli nie przewidujemy stosowania automatyki pokojowej ten zawór nie jest potrzebny - w takim przypadku belka może być "goła" bez jakichkolwiek zaworów. Tego typu rozdzielacze posiadają na jednej belce tylko zawory regulacyjne lub przepływomierze, w naszej ofercie są to rozdzielacze serii 51A i 55A.
    http://pl.kan-therm.com/

  8. #7368
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Pytanie grzecznościowe :
    Znajomy jest na etapie podłogówki. Ułożył sobie eps100 na podłodze i przyszedł fachowiec od podłogówki który stwierdził, że musi "zrobić miejsce na izolację rolowaną z folią ,bo się klipsy nie będą trzymać i styropian może się łamać przy chodzeniu po nim"
    Kolega już się miał brać za rozbieranie ułozonego styro ale go wstrzymałem, bo mam lekkie powątpiewanie w to co jego fachmen mówi.

    Izolacja rolowana jest twardsza niż eps100? Klipsy się nie będą trzymać eps? Ma rację fachmen czy wystarczy położyć folię, (tę srebrną z kratką) i będzie OK?

    Proszę w imieniu kolegi o zdanie użytkowników czy wykonawców

  9. #7369

    Domyślnie

    Co prawda nie miałem tej izolacji rolowanej w ręku, ale wątpię aby lepiej trzymała spinki. EPS100 jak jest dobrze ułożony na 100% nie będzie nigdzie się łamał od chodzenia po nim. A jak jest źle ułożony to ta mata w niczym nie pomoże.

  10. #7370

    Domyślnie

    ja mam eps100 i folie. klipsy trzymają sie idealnie. pewnie ma krótkie klipsy i zle odwija rure z krazka dlatego mu sie wyrywa. Gosciu cos sciemnia.

    tu masz eps100 i folia


  11. #7371

    Domyślnie

    Mam 15-19 eps 100 i folię i instalator był w szoku że nic się nie buja i łamie. Wystarczy starannie położyć, a gdybym miał jeszcze chudziak wylany dobrze to bym się o wiele mniej narobił. Mata jest droższa ale za to się lepiej układa na krzywych powierzchniach bo jest pocięta.

  12. #7372
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Jak wygląda sprawa wewnętrznych średnic w rozdzielaczu?
    Znalazłem taki firmy Valvex Base Inox K3 i chwalą się że są mniejsze opory i zastosowana belka 40mmx40mm

    Reszta rozdzielaczy ma mniejsze te średnice i większe opory?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2019-08-10_085739.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	433402  

  13. #7373
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi w sprawie eps. Kolega zrozumiał, że nie ma sensu rozbierać 150m2 podłogi, by zrobić jak pan instalator sobie życzył.

  14. #7374

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Pytanie grzecznościowe :
    Znajomy jest na etapie podłogówki. Ułożył sobie eps100 na podłodze i przyszedł fachowiec od podłogówki który stwierdził, że musi "zrobić miejsce na izolację rolowaną z folią ,bo się klipsy nie będą trzymać i styropian może się łamać przy chodzeniu po nim"
    Kolega już się miał brać za rozbieranie ułozonego styro ale go wstrzymałem, bo mam lekkie powątpiewanie w to co jego fachmen mówi.

    Izolacja rolowana jest twardsza niż eps100? Klipsy się nie będą trzymać eps? Ma rację fachmen czy wystarczy położyć folię, (tę srebrną z kratką) i będzie OK?

    Proszę w imieniu kolegi o zdanie użytkowników czy wykonawców
    Faktem jest że większość spinek do rur kotwi się na folii przyklejonej fabrycznie do styropianu.
    W warstwie samego styropianu radzą sobie trochę gorzej, potrafią "wyskakiwać" szczególnie na łukach.

    Jeśli mamy już wyłożoną powierzchnię styro bez folii, należy zastosować folię tzw. "luzem" i dobrze przymocować ją do obecnej izolacji np. za pomocą kołków tworzywowych z szerokim łbem.
    Należy też zadbać o dobrej jakości spinki aby przytrzymały rurę w warstwie izolacji lub zamocować rurę przy wykorzystaniu listwy tworzywowej klejonej do folii.

    Chodzi o jak największe zabezpieczenie rur przed "wstawaniem" podczas wylewania jastrychu.
    http://pl.kan-therm.com/

  15. #7375

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    Wkrótce zabieram się do montażu ogrzewania podłogowego.
    Dom po podłogach ok 120m piec gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem, podłogówkę na dwóch rozdzilaczach góra i dół wpięte bezpośrednio do kotła. Bez żadnych bajerow .Martwi mnie kilka rzeczy jak zabezpieczyć się przed ewentualnym wpuszczeniem zbyt cieplej wody do obiegu podłogówki np. Awaria pieca lub złe dobrane parametry. Zastosować jakiś czujnik lub zawór ?

    Drugie pytanie to czy średnice rur miedzianych 28mm do rozdzielaczy będą wystarczające dół 7 obiegów góra 5 . Hydraulik upiera się na pexa 25 lecz po przeczytaniu kilkudziesięciu stron w tym wątku mam wątpliwości czy to nie za mało. Może na dół dać np 28mm a góra 25.?

    Jeśli moja pompa wyrobi to chciałbym użyć tej kotlowej jesli będzie nie wystarczająca to co zrobić zostawić miejsce przy rozdzilaczach na pompę i układ mieszający w oby dwóch szafkach czy lepiej za piecem użyć sprzęgła i większej pompy. ?

    Kolejne pytanie co siądziecie o rurach do ogrzewania podłogowego wykonanego z Pertu np Blue Floor z Kan therm czy lepiej zastosować rurę wielowarstwowa .
    Będę to klad sam pierwszy raz i mam wrażenie ze rura jednowarstwowa bardziej wybaczy błędy.
    Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi

  16. #7376

    Domyślnie

    Podstawa to projekt podłogówki,bez niego to wróżenie z fusów czy można zasilić instalację bezpośrednio z kotła.Teoretycznie przy tej powierzchni budynku i rozsądnej długości pętli ok.80mb powinno pójść bezpośrednio przy odpowiednim kotle np.Termet Ecocondens Gold który ma mocną pompę.Jeżeli chodzi o zabezpieczenie instalacji OP przed niekontrolowanym wzrostem temp.to większość kotłów na swojej płycie ma wejście na tzw.termostat maksymalny(to nic innego jak termostat przylgowy )który montuje się na rurze zasilającej i ustawia się na nim temp.powiedzmy 45-50st.Termostat po przekroczeniu ustawionej temp.odcina pompę.
    Ja robiłbym na rurach CU fi.28 dla 7miu pętli i Cu 22 dla 5ciu ale właściwie średnicę rur powinno się określać na podstawie projektu.Rury PEX mają przewężenia na kształtkach=są na nich większe opory
    Żadnego robienia miejsca przy rozdzielaczach!Przy samej podłogówce nie potrzebujesz żadnych grup mieszających.Jeżeli by się okazało że pompa kotłowa nie da rady to dajesz przy kotle sprzęgło hydrauliczne i mocniejszą pompę tuż za sprzęgłem.
    Wyroby Kan-Therm są OK ale ja bym robił na rurze PEX-Al-PEX (z wkładką alu)
    Rozdzielacze obowiązkowo z rotametrami .Sterowanie pogodowe (czujnik zewnętrzny najlepiej na północnej ścianie budynku)
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 26-09-2019 o 20:50

  17. #7377
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibro007 Zobacz post
    .Martwi mnie kilka rzeczy jak zabezpieczyć się przed ewentualnym wpuszczeniem zbyt cieplej wody do obiegu podłogówki np. Awaria pieca lub złe dobrane parametry. Zastosować jakiś czujnik lub zawór ?
    Termostat przylgowy do zabezpieczenia
    Cytat Napisał zibro007 Zobacz post
    Drugie pytanie to czy średnice rur miedzianych 28mm do rozdzielaczy będą wystarczające dół 7 obiegów góra 5 . Hydraulik upiera się na pexa 25 lecz po przeczytaniu kilkudziesięciu stron w tym wątku mam wątpliwości czy to nie za mało. Może na dół dać np 28mm a góra 25.?
    Spokojnie dałbym tego pexa na takie małe rozdzielacze

    Cytat Napisał zibro007 Zobacz post
    Jeśli moja pompa wyrobi to chciałbym użyć tej kotlowej jesli będzie nie wystarczająca to co zrobić zostawić miejsce przy rozdzilaczach na pompę i układ mieszający w oby dwóch szafkach czy lepiej za piecem użyć sprzęgła i większej pompy. ?
    Sprzęgło + pompa
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  18. #7378
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tom&Syl

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam. W temacie podobnym jak kolega zibro007. Mam zrobioną podlogówke wg projektu. 8 i 9 pętli, razem ponad 1000mb rury. Dodatkowo dwie drabinki grzane niską temperaturą. W planie zakup Vitodensa 200 19kW. I teraz... sprzęgło - czy ktoś może polecić jakiś konkretny model/typ? Pompa zewn. na zasilaniu jedna? Jaka moc? Model/typ? I dalej termostat przylgowy do zabezpieczenia model/typ? i wszystko wpięte w jedno miejsce parter, piętro i 2 grzejnik. Wydaje mi się to najprostszą i najpewniejszą konfiguracją przy kondensacyjnym i w 100% podlogówce. Brakuje mi tylko wiedzy jakie konkretnie elementy kupić. Z góry dzięki za sugestie.

  19. #7379
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Mam podłogówke ,samemu robiłem. Od 3 tygodni dom się grzeje.
    Opiszę instalację.
    Dom 130m2 piętrowy. Kocioł gazowy termet jednofunkcyjny stoi w piwnicy. Na parterze rozdzielacz 6 sekcji na piętrze 4 sekcje. Rozdzielacze capricorn standard.
    Obiegi mają około 85m długości każdy przez co cały układ od razu jest wyważony a nie jeden obieg krótki inny długi i musisz zaczynać od kręcenia na rozdzielaczach. Rury układane co 15cm. Trochę gęściej przy oknach rzadziej na środku pokojów. Bardzo gęsto w łazience.

    Wszystko hula jak trzeba.Całość prosta bez żadnych dodatkowych pomp sprzęgieł mieszaczy czy tym bardziej siłowników do sterowania każdego z pomieszczeń.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Janekk1234 ; 14-11-2019 o 09:15

  20. #7380

    Domyślnie

    Jestem na etapie projektowania ogrzewania podłogowego.
    Zamierzam użyć rurek kan therm blue floor 18mm.

    Wstępnie wyszło mi 10 pętli. Większość pętli 80-120m. Jedna pętla 45m.
    Wg różnych programów i samej instrukcji producenta rurek 18mm, pętlę mogą mieć max długość 150m.
    Pewnie najlepiej byłoby gdyby pętle miała równe długości, ale nie jestem w stanie tego osiągnąć bez łączenia pomieszczeń jedną pętlą.

    Pytanie do was.
    Czy regulacja pętli o długościach od 45-120m, będzie wyzwaniem?
    Czy może lepiej podzielić najdłuższe pętlę? W takim wypadku musiałbym dołożyć drugi rozdzielacz.
    ...

Strona 369 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony