dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 371 z 376
Pokaż wyniki od 7.401 do 7.420 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #7401

    Domyślnie

    Zasilanie i powrót muszą być jednakowej średnicy aby efekt zwiększenia przepływu zadziałał.
    http://pl.kan-therm.com/

  2. #7402
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Potrzebuję rozdzielacz z rotametrami na 11 sekcji plus szafka natynkowa. Jakie firmy polecacie?
    Gdyby ktoś miał jeszcze namiary gdzie przez neta można kupić, to poproszę

  3. #7403

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o rozdzielacz to z nierdzewki, 1 calowy z Kan thermu wydaje sie dobrym wyborem. Przynajmniej dla mnie, laika. Mam dwa , 10 i 8 sekcji. Pierwszy raz robiłem podłogówkę i wszystko fajnie pracuje. Malutkie opory na rurze 18mm, niebieskiej. Samej rury nie polecam. No chyba że ktoś chce ze dwa dni poćwiczyć jak 19 wieczny zapaśnik z łańcuchami. Tak się zwijały te rury bez pamięci. Piersze 400m bezproblemu, kolejne 200m z rolki zwwijały się jak trzepoaczka do dywanów, w 3 zawijasy. każdy metr położonej rurki to było wyzwanie.Tragedia.

    Ja kupowałem na YT u jednego hydraulika. Kilka rzeczy dokupywałem w sklepie Instal Hurt z Tychów, osobiście i wysyłkowo. Fajna obsługa.

  4. #7404
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Jeśli chodzi o rozdzielacz to z nierdzewki, 1 calowy z Kan thermu wydaje sie dobrym wyborem. Przynajmniej dla mnie, laika. Mam dwa , 10 i 8 sekcji. Pierwszy raz robiłem podłogówkę i wszystko fajnie pracuje. Malutkie opory na rurze 18mm, niebieskiej. Samej rury nie polecam. No chyba że ktoś chce ze dwa dni poćwiczyć jak 19 wieczny zapaśnik z łańcuchami. Tak się zwijały te rury bez pamięci. Piersze 400m bezproblemu, kolejne 200m z rolki zwwijały się jak trzepoaczka do dywanów, w 3 zawijasy. każdy metr położonej rurki to było wyzwanie.Tragedia.

    Ja kupowałem na YT u jednego hydraulika. Kilka rzeczy dokupywałem w sklepie Instal Hurt z Tychów, osobiście i wysyłkowo. Fajna obsługa.
    Nooo, pierwszy raz widzę, że ktoś na rozkładanie niebieskich rur narzeka. Miałeś rozwijak??

  5. #7405

    Domyślnie

    Jest fajny patent z puszczaniem ciepłej wody przez rurę podczas rozwijania, jest wtedy mięciutka jak ugotowane spaghetti.Może było zimno jak układałeś?

  6. #7406

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    To że rury PP nie są szczelne dyfuzyjnie (przepuszczają tlen do wnętrza instalacji) jest faktem - ale tylko do zweryfikowania w warunkach laboratoryjnych
    Łatwiej robi się w pex.
    Ale pex jest bardzo drogi. Za mufy 30zł/szt, trójnik 50zł płaciłem 2,5 roku temu.
    Teraz to wszystko x2, każdy róg przy ścianie itd.
    Cenowo masakra.

    Więc chyba tym razem zrobię z PP.
    We 2 osoby bardzo ładnie i w miarę szybko można ogarnąć.
    Muszę dokupić 8szt kątowych plus 2 mufy.
    Z PP to groszowe sprawy. Plus sam pex26 kiedyś był po 12 zł/m. Potrzebuję około 10m. Teraz nie znam cen.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 19-03-2020 o 14:27
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #7407
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Duży Boban Zobacz post
    Jest fajny patent z puszczaniem ciepłej wody przez rurę podczas rozwijania, jest wtedy mięciutka jak ugotowane spaghetti.Może było zimno jak układałeś?
    Na yt jest nawet filmik jak Pan Stanisław tak rozkłada wraz z kociołkiem gazowym grzane przepływowo

  8. #7408

    Domyślnie

    Cytat Napisał Duży Boban Zobacz post
    Jest fajny patent z puszczaniem ciepłej wody przez rurę podczas rozwijania, jest wtedy mięciutka jak ugotowane spaghetti.Może było zimno jak układałeś?
    No wlasnie, tylko jak wode podgrzac w rurze i do jakiej temperatury? Jakies patenty na to?

  9. #7409

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Nooo, pierwszy raz widzę, że ktoś na rozkładanie niebieskich rur narzeka. Miałeś rozwijak??
    Miałem rozwijak. Kładłem sam. W domu było spokojnie pod 20 stopni. Ciepła jesien. Pierwsze 200, 300m idealnie. potem coraz gorzej. 200, no może ostatnie 150m to tragedia. Szczerze, juz chciałem te "końcówki wywalić". Dwie pętle musiałem powtórzyć bo prostując rure w rękach połamałem ją z bezsilności i irytacji..

  10. #7410

    Domyślnie

    No cóż, każdy ma jakieś swoje subiektywne odczucie w zakresie montażu rur, szczególnie jednorodnych z pamięcią kształtu (te trochę prężą).
    Niestety mniej tworzywa i bardziej miękkiego raczej już się nie da zastosować aby rura była jeszcze bardziej miękka/elastyczna a zarazem miała konkretne parametry wytrzymałościowe, szczególnie w okresie kilkudziesięciu lat pracy.
    Dla miłośników rur z aluminiową wkładką także znajdziemy jakieś rozwiązanie

    Jeśli chodzi o rozdzielacze... właśnie wdrażamy do oferty nowe rozdzielacze ze stali nierdzewnej, linia InoxFlow z belką 11/4".
    Zapraszam do katalogu na stronie www.
    http://pl.kan-therm.com/

  11. #7411

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    No wlasnie, tylko jak wode podgrzac w rurze i do jakiej temperatury? Jakies patenty na to?

    Poszukaj na YT na kanale Glob Energy

  12. #7412

    Domyślnie

    Mam problem, czy do małej łazienki robić osobą pętlę, czy połączyć z przyległym pomieszczeniem.

    Łazienka ma ok 3.4m2 i nie ma żadnej ściany zewnętrznej, tak, że zapotrzebowanie na energię do ogrzania jest bardzo małe.
    Osobna pętla miałaby ok 20m długości. Wyliczony dla niej przepływ to ok 0,2-0,3 l/min.
    Obawiam się, że w takim wypadku, będę mieć problem z wyregulowaniem przepływu tej pętli.

    Czy moje obawy są słuszne?

    Dodam, że najdłuższa pętla ma niecałe 90m długości, a największy wyliczony przepływ ok 1,2l/min
    ...

  13. #7413
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzes124 Zobacz post
    zapotrzebowanie na energię do ogrzania jest bardzo małe.
    Konkretnie to jakie na m2? I jakie ma to pomieszczenie, z którym chcesz łączyć?

    W łazience raz, że zazwyczaj utrzymujesz wyższą temperaturę, niż w innych pomieszczeniach, więc więcej ciepła ucieknie do góry i do dołu.
    Dwa - brak okien to brak zysków słonecznych. Trzy - zyski bytowe niewiele dają, bo ciepło chcesz mieć już jak się rozbierasz przed kąpielą/prysznicem, a nie gdy te zyski się pojawiły z CWU.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-04-2020 o 19:46

  14. #7414

    Domyślnie

    Łazienka 23,3 W/m2 (projektowa temp. 24 st.), powierzchnia 3,4m2
    Pomieszczenie, z którym mogę połączyć pętle (pralnia) 20W/m2, powierzchnia 7,7m2
    ...

  15. #7415
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzes124 Zobacz post
    Łazienka 23,3 W/m2 (projektowa temp. 24 st.), powierzchnia 3,4m2
    Pomieszczenie, z którym mogę połączyć pętle (pralnia) 20W/m2, powierzchnia 7,7m2
    No to sam widzisz, że potrzebujesz w łazience większej mocy grzewczej, więc łączenie jest słabym pomysłem.
    Jest jeszcze jeden argument - stracisz możliwość sterowania temperaturą tych pomieszczeń. Jak zrobisz to na jeden pętli, to co zrobisz, jak w łazience będzie za zimno, a w drugim pomieszczeniu za ciepło?

  16. #7416

    Domyślnie

    Jasne masz rację, i sam wolałbym mieć te pomieszczenia rozdzielone.
    Pytanie jest czy będę w stanie dla tej krótkiej pętli wyregulować przepływ ok 0,2-0,3 l/m, gdzie rotametry mają wskazania od 0.5l/m
    Jeśli tak, to temat zamknięty.
    ...

  17. #7417

    Domyślnie

    A nie wydaje Ci się że tak małe przepływy są za małe. Praktycznie woda w rurach będzie prawie stała w miejscu. Nie wydaje Ci się ze z jakiegoś powodu producenci rotametrow zrobili skalę od 0,5l/min? Niech ten co liczył policzy jeszcze raz ale dla niższej temp. zasilania. Wystarczy obniżyć temp. zasilania o 1st i już przepływy wzrosną. Większy przepływ to większa jednorodnosc temp. podlogi.

  18. #7418
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    A nie wydaje Ci się że tak małe przepływy są za małe. Praktycznie woda w rurach będzie prawie stała w miejscu. Nie wydaje Ci się ze z jakiegoś powodu producenci rotametrow zrobili skalę od 0,5l/min? ....
    ..... Większy przepływ to większa jednorodnosc temp. podlogi.
    Nie demonizowałbym tych małych przepływów. Moja PC kiedy pracowała według harmonogramu pompowała 22,5 l/min pracując z pełną mocą. Ale kiedy przeszedłem na grzanie ciągłe przepływ na PC pokazuje 6,5-7 l/min a moc pobieraną 0,3-0,5 kW. Pływaki na rotametrach nic nie pokazują.... Badając pirometrem podłogi mozna znaleźć miejsca różniące się temperaturą o 0,5 stopnia....Bosą nogą tego nie wyczujesz. Mam wylewki betonowe średnio 7 cm.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  19. #7419
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtf23

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Jeleśnia
    Kod pocztowy
    34-340
    Posty
    184

    Domyślnie

    Witam. Mam problem jeśli w złym temacie czy dziale przepraszam. Ułożyłem rurki, dobiegi wszystko super. Natomiast przyszła pora na próbę szczelności. I tu pojawił się problem. Nabiłem cały układ powietrzem pod ciśnieniem 4 atmosfer. Codziennie goniłem rano i pod wieczór sprawdzać ciśnienie. Poprawki oczywiście były na gwintach. Poprawione. Przez 4 dni ciśnienie utrzymywało się w okolicach 4 atm gdyż były u mnie duże spadki temperatur. po 4 dniach przychodzę po południu patrzę a tu w okolicach 3,8 atm. Zamknąłem wszystkie pętle i zacząłem od dobiegów. Okazało się że powrót gdzieś przepuszcza. Znalazłem wyciek powietrza koło manometru. Poprawiłem. Przez święta goniłem cały czas. Wkurzyłem się i wczoraj z myślą o szybszym wykryciu nieszczelności dobiłem do 6 atm o 14-tej. o 18 tej było już poniżej 6, o 12-tej w nocy było już jakieś 5,75atm. Dzisiaj o 18-tej było już 5,5atm. Wszystkie gwinty sprawdzone testerem do gazu i jeszcze dzisiaj sprawdzałem kremem do golenia rozrobionym z wodą na czystą pianę i nie ma nigdzie wycieku. Załatwiłem jeszcze stetoskop. Przejechałem nim wszystkie złączki i rurę dobiegową powrotu do wszystkich rozdzielaczy i niestety nic. Zapomniałem wspomnieć wszystko mam na pex zaciskanym.

  20. #7420

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtf23 Zobacz post
    Witam. Mam problem jeśli w złym temacie czy dziale przepraszam. Ułożyłem rurki, dobiegi wszystko super. Natomiast przyszła pora na próbę szczelności. I tu pojawił się problem. Nabiłem cały układ powietrzem pod ciśnieniem 4 atmosfer. Codziennie goniłem rano i pod wieczór sprawdzać ciśnienie. Poprawki oczywiście były na gwintach. Poprawione. Przez 4 dni ciśnienie utrzymywało się w okolicach 4 atm gdyż były u mnie duże spadki temperatur. po 4 dniach przychodzę po południu patrzę a tu w okolicach 3,8 atm. Zamknąłem wszystkie pętle i zacząłem od dobiegów. Okazało się że powrót gdzieś przepuszcza. Znalazłem wyciek powietrza koło manometru. Poprawiłem. Przez święta goniłem cały czas. Wkurzyłem się i wczoraj z myślą o szybszym wykryciu nieszczelności dobiłem do 6 atm o 14-tej. o 18 tej było już poniżej 6, o 12-tej w nocy było już jakieś 5,75atm. Dzisiaj o 18-tej było już 5,5atm. Wszystkie gwinty sprawdzone testerem do gazu i jeszcze dzisiaj sprawdzałem kremem do golenia rozrobionym z wodą na czystą pianę i nie ma nigdzie wycieku. Załatwiłem jeszcze stetoskop. Przejechałem nim wszystkie złączki i rurę dobiegową powrotu do wszystkich rozdzielaczy i niestety nic. Zapomniałem wspomnieć wszystko mam na pex zaciskanym.
    U mnie delikatnie puszczało przy odpowietrzniku w rozdzielaczu . Może tam sprawdź .

Strona 371 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony