dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 376
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #1

    Domyślnie PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

    Witam,

    wbrew opiniom, że samemu można sobie tylko zaszkodzić, chcę samodzielnie wykonać ogrzewanie podłogowe. Rzuty parteru oraz poddasza zamieszczam pod spodem. Założenie mam takie, żeby było 100% podłogówki.

    W związku z tym liczę na Waszą pomoc, wszelkie cenne uwagi przyjmę z wdzięcznością.

    Na parterze mam 13 cm styropianu, na stropie na poddaszu 4 cm. Na to chcę dać folię alu, siatkę pod rurki, oraz ok. 6-7 cm wylewki (myślę, żeby dodać włókna) - oczywiście wylewka z miksokreta.

    1) Na razie wychodzi mi ok. 8-9 obwodów na każdym poziomie. Jak najlepiej zrobić? Kupić kręgi po 100 m i starać się takie długości rozplanować, czy kręgi po 200 m i robić pętle 120 m? Słyszałem, że można łączyć rurki złączkami zaciskanymi, tylko czy warto, czy tak się robi. No bo może być mi potem ciężko wykorzystać pozostałe 80, 70m.
    2) Nie chcę mieć grzejników, więc mniemam, że nie potrzebuję rozdzielacza z pompą itp, tylko zwykły rozdzielacz z rotametrami, odpowietrznikami itp - myślę, że w takim przypadku sam kocioł (myślę o MCR De Dietrich) wyreguluje temperaturę.
    3) Będę miał dwa rozdzielacze (parter, piętro) - czy pompa w kotle wyrobi? Jaką średnicą doprowadzić wodę do rozdzielaczy?
    4) Boję się gięcia rur (planuje Wavin) gdy są ułożone co 10 cm? Mam sprężynę zewnętrzną ale taki łuk wydaje mi ostry. Może jakieś wskazówki?
    5) Jak najłatwiej rozplanować przebieg rurek - na razie mam na myśli papier milimetrowy i kilka wieczorów dokładnego rysowania..
    6) Planuję rozłożyć rurki co 15 cm, w brzegowych 10 cm, a sposób rozłożenia "ślimakowy"
    7) Myślę o takich rozdzielaczach:
    http://allegro.pl/item558799038_rozd..._473_9_ob.html
    Pewnie zapomniałem o masie rzeczy...

    A to moje rzuty:

    Shot at 2009-02-19

    Shot at 2009-02-19

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Waldek78
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Wlkp
    Posty
    210

    Domyślnie

    najlepiej bez łączeń - wychodzi wtedy więcej rury ale w sumie bezpieczniej

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Luk_Ewa

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    116
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    Witaj,
    planuję zrobić dokładnie tak samo jak ty, też 100% podłogówki, ten sam kocioł, dwa rozdzielacze - parter, piętro, ale chyba dobrze będzie dołożyć przed każdym układ mieszający z zaworem trójdrożnym z pompą. Sposób rozplanowania obwodów grzewczych powinien wynikać z wyliczonego zapotrzebowania na ciepło - właśnie próbuję to sobie wyliczyć. Łączenia rur chciałbym uniknąć. Podpinam się pod wątek - chętnie poznam opinię osób, które też u siebie zrobiły podobnie układ co.

  4. #4

    Domyślnie

    podziwiam...
    ja se odpuściłem... nigdy nie miałem do czynienia z hydrauliką i jak zobaczyłem ile zabawy miał hydraulik u mnie z podłogówką , rozdzielaczami itd itp to się cieszę , ze się akurat za to nie brałem...

    pętle nie powinny mieć chyba więcej niż 70-80 m...
    na chudziaka idzie najpierw folia lub papa, potem styro, znów folia alu siatka druciana 10x10cm i wylewka z plastyfikatorem optimum 6-7 cm...
    zastanów sie nad podłogówką w sypialni...
    nie powinno się robić żadnych połączeń w połowie pętli - jak coś pierd... to masz niezły bajzel w domu...
    obowiązkowo próba ciśnieniowa przed zalaniem... takie uwagi...

    p.s. hydraulik wziął za instalację 150pln od sekcji z rozłożeniem styro...

    pozdr

  5. #5

    Domyślnie

    Ja to się nie znam bo jestem tylko "użytkownikiem" podłogówki.
    Mogę się częściowo wypowiedzieć co do punktu:
    "... 5) Jak najłatwiej rozplanować przebieg rurek - na razie mam na myśli papier milimetrowy i kilka wieczorów dokładnego rysowania.. ..."
    Patrząc teraz na te rurki co mi chłopaki wesoło porozkładali po podłodze to żałuję że:

    A) Nie dopilnowałem żeby na klatce schodowej tam gdzie ma być mocowana poręcz nie dali rurek. Oczywiście rurka idzie prawie przy krawędzi klatki schodowej. Trzeba będzie się chyba między rurki wwiercać.

    B) Nie zaznaczyłem wcześniej wszystkich przewiertów przez strop. Robiłem kanały wentylacyjne po podłogówce .... no i był problem.

    C) W progach drzwi chłopaki też się nie przejmowali i kładli rurki jak popadnie. Prawdopodobnie nie będę tam montować żadnych progów/listew przykręcanych do podłogi ale lepiej by było żeby tam nie było gęsto.

    A to napiszę jeszcze inne spostrzeżenia:
    "... 3) Będę miał dwa rozdzielacze (parter, piętro) - czy pompa w kotle wyrobi? ..."
    U mnie od razu powiedzieli że pompa w piecu będzie za słaba. Mam dodtakową zewnętrzną pompę.

    "... 4) Boję się gięcia rur ..."
    Z tego co zauważyłem to gości po prostu szli z tym kłębkiem rurek i rozkładając gięli toto w rękach. Nie zauważyłem jakiegoś specjalistycznego narzędzia do gięcia. Może moi tacy zacofani byli ...

    "... Słyszałem, że można łączyć rurki złączkami zaciskanymi, ..."
    A ja słyszałem że nie można łączyć. Takie złączki to w ostateczności tylko przy jakiś uszkodzeniach pętli. Niestety to też mnie spotkało i w jednym miejscu mam złączkę

    "... Nie chcę mieć grzejników ..."
    A drabinki w łazienkach ? Ja je zasilam po prostu z obwodu podłogówki. Czyli dodatkowe miejsce na rozdzielaczu chyba zajęte. Nie wiem czy to dobry sposób. Są takie letnie tylko.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał annecy

    p.s. hydraulik wziął za instalację 150pln od sekcji z rozłożeniem styro...

    pozdr
    Jeżeli masz na myśli, że koszt robocizny to 150 zl razy ilość pętli to taką kwotę bym chętnie zapłacił. Niestety najczęściej widzę stawki ok 25 zł/m2 a w moim przypadku to ponad 5000. Tyle nie dam

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS
    Cytat Napisał annecy

    p.s. hydraulik wziął za instalację 150pln od sekcji z rozłożeniem styro...

    pozdr
    Jeżeli masz na myśli, że koszt robocizny to 150 zl razy ilość pętli to taką kwotę bym chętnie zapłacił. Niestety najczęściej widzę stawki ok 25 zł/m2 a w moim przypadku to ponad 5000. Tyle nie dam
    no dokładnie tyle wziął ode mnie... 150pln za sekcje wyszło 6 sekcji plus 120pln za punkt a tak policzył sobie za rozdzielacz... czyli jakieś 1020 pln za całą robociznę.

    pozdr
    p.s. skad jesteś?

  8. #8

    Domyślnie

    OGC - oglądałem Twój Fotodziennik.

    Widzę, że rurki co 15 cm. Jak się sprawdza podłogówka? Czy jesteś zadowolony, jak ze sterowaniem, jakie są Twoje spostrzeżenia?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS
    Widzę, że rurki co 15 cm. Jak się sprawdza podłogówka? Czy jesteś zadowolony, jak ze sterowaniem, jakie są Twoje spostrzeżenia?
    Instalacja jest jeszcze nie ukończona. Na razie mam sterowanie "ręczne". Sterownik pogodowy jeszcze sobie leży spokojnie w pudełku.
    Tak że tymczasowo reguluję sobie na rozdzielaczach Docelowo mam mieć pogodówkę i w pokojach termostaty otwierające/zamykające elektrozawory na odpowiednich pętlach w rozdzielaczu.
    Nie mam jeszcze położonych paneli i kafli. W tym momencie jestem w stanie stwierdzić że robienie podłogówki w całym domu miało jak najbardziej sens i jestem z tej decyzji bardzo zadowolony. Bez problemu jestem w stanie osiągnąć w domu temperaturę około 20C (i to jeszcze przy nie skończonym ociepleniu poddasza; dopiero się robi; na razie tylko 15cm między krokwiami).
    Trochę zabija ilość zużytego gazu ale myślę że na to zużycie składa się: pełne wilgoci pomieszczenia (po tynkach i wylewkach), brak tego sterowania automatycznego.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pit79

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    904
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    ja też się przyłączam, bo też robię to samemu.
    ZAmontowałem już skrzynkę, połozone juz mam rury do zasilania i powrotu. jutro do skrzynki ląduje rozdzielacz, nie wiem jeszcze jak ja go przykręce, bo rury stabi już są zakończone gwintem i zgrzane , ale coś wymysle pewnie.

    Co do rurek to ja w swoim salonie robię 2 pętle 6x4,5
    jedna będize szła przy oknach rozstaw 15cm, druga w środku co jakieś 20 cm. Jak napale w kominku to bedę tą drugą wyłaczał.

    kuchnia , pokój , i łazienka chyba będzie co 15cm-17cm średnio.

    Największy problem mam z wiatrołapem bo ma tylko 4m2 A chciałem by pętle miały w miarę równą długość, ale już widzę zę to się nie uda

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Sorry że zapytam ale na jakiej podstawie określacie rozstaw rurek ?

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pit79

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    904
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Ja czytałem dośc sporo, z kilkoma ludźmi gadałem, co robia i co maja zrobioną podłogówkę.Stwierdziłem ze jak sam ja zaprojektuje to przynajmniej do nikogo nie będe miał pretensji
    Zresztą u moich wszystkich znajomych nikt nie liczył jakiegoś zapotrzebowania i podłogóki hulają. Ja na wszelki wypadek puszczam jeszcze do każdego pokoju 2 rurki które zaślepie i ukrje- tak na wszelki wypadek, jakby sie kiedyś przez przypadek okazało że podłogówka nie wystarcza, albo poporostu się coś zepsuło, jakas wada materiału czy coś- z moim szczęściem wszystko jest możliwe.

    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    dobry pomysł mały koszt a jakie samopoczucie

  14. #14

    Domyślnie

    a jak wam się sprawdzają panele przy podłogówce? moja żonka nie chce płytek i mam przez to duuuuży problem....

  15. #15

    Domyślnie

    Podchodziłem do tego jak do jeża.
    Ale w końcu wszystko zrobiłem sam.
    Kotłownię też.I automatykę też.
    Chodzi bez zarzutu.
    Zużycie gazu w normie.
    W jednym miejscu fachowiec montował kaloryfer i... złamana rura PEXAL i przecięty kabel zasilania łazienki.
    Musiałem wstawić złączkę i zrobić obejście na kablu.
    Nie wypowiem się na temat fachowców.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  16. #16

    Domyślnie

    Przy samej podłogówce nie ma sensu dawać sprzęgła i mieszaczy co mają mieszać??? na sprzęgle występuje podmieszanie powrotu co nie jest ekonomicznie przy kondensie. Sprzęgło tylko gdy przekroczone są np. max przepływy.

    kocioł kondensacyjny niech pracuje na najniższych parametrach z krzywej grzewczej.

    pętle i maxymalny przepływ dobieramy do charakterystyki pompy kotłowej z kotłem. na stratach jeszcze uwzględnić musimy wszystkie elementy występujące po drodze do rozdzielacza i pompa popchnie

    co do odpadów rurki: są producenci co mają kłębki po 600 mb. Kupuję od czterech lat i nie mam żadnych problemów.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar emqwadrat
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    266

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    Sorry że zapytam ale na jakiej podstawie określacie rozstaw rurek ?
    Spróbuj:
    http://ofertowanie.kan.com.pl/op/main.php

    Jest dość prosty ale lepsze to niż nic.... natomiast zastanawia wyliczony rozstaw rurek.... żadne 10...15cm......
    Budowałem dom, skończyłem w rok i pięć dni choć planowałem tylko w rok ....

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Nie działa ten link

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Luk_Ewa

    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Posty
    116
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    Nie działa ten link
    Wpisz http://www.kan.com.pl/ i wybierz Kan Quick Floor. Na końcu znajdziesz prosty program internetowy do szybkiej kalkulacji ogrzewania podłogowego. Niestety w wersji Basic programik jest dość ubogi w możliwości modyfikacji parametrów. Wychodzi spory rozstaw rurek, ale program przyjmuje przewody o średnicy 18x2, grubość wylewki 0,045m. Wersja Basic chyba niewiele nam pomoże, trzeba się pobawić w obliczenia w wersji rozszerzonej.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Hehh ,,,
    Tam są podane standardy !
    niestety nie buduję standardowo i na salon mi wychodzi 3x mniejsze zapotrzebowanie niż podaje program w najwyższej wersji ocieplenia

    A w ten drugi i logowanie jakoś nie chce mi się bawić ,,,

    Prawdopodobnie dam co 18-25 cm a w łazience i wiatrołapie co 12 cm!
    Najbardziej będę sie kierował zapotrzebowaniem na ciepło każdego pomieszczenia osobno, obliczenia mam zrobione!

    Pod koniec Kwietnia mam zamiar rozkładać te rurki i,,, SAM

Strona 1 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony