dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 376
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #41

    Domyślnie

    nie mam dylatacji na 45 metrach gresu z podlogówką i jest ok.

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS
    W miarę myślenia o OP, nasunęły mi się kolejne pytania:

    1) Czy wyginając rurki stosować sprężynę? Oczywiście da radę tylko zewnętrzną. Ale czy praktykuje się jej stosowanie, czy nie?

    ja nie stosowalem. Reka gnie sie latwo, przynajmniej 16mm.

    2) Mam pokój 25 mkw - kwadrat prawie. Będą tam 2 obiegi po ok 85 mb. Czy pola grzewcze mają być osobne, zdylatowane, czy niekoniecznie. Chętnie zrobiłbym jedno pole z dwiema wężownicami.

    Tez sie nad tym zastanawialem. W koncu nie ma dylatacji - salon 40m2. Zobaczymy jak bedzie

    3) Pompa z kotła raczej z 1600m rurki będzie miała ciężko. Czy nie ma błędu w dołożeniu pompy na powrocie do kotła. Ta z kotła by wodę tłoczyła, a ta na powrocie wspomagająco "ciągnęła"?

    Ja dokladam jeszcze 1 pompe, a mam mniej rury. Jaki masz dom?

    4) Obecnie mam w domu temp ok. 5 st. Boję się, że w tych warunkach rurka może być za sztywna do wyginania... ???

    Jak ja robilem nie bylo chyba wiele cieplej (przed swietami) i dalem rade

    5) Czy różnica w grubości wylewki (miejscami 6 cm, miejscami 8 cm) jest ważna czy wpływa jedynie na różną bezwładność różnych pomieszczeń? Rozumiem, że po "rozbujaniu się" nie powinno to mieć istotnego znaczenia.

    Podlug mnie nie ma to wiekszego znaczenia

    Jakby ktoś był tak miły
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  3. #43

    Domyślnie

    Depi, dzięki za Twoje odpowiedz, dom mam ok 220 m (w na początku wątku rzuty).
    Ocieplony bardzo dobrze, ale wolę dać gęściej rurki niż tak jakby wyszło z projektu. Wolę dać niższą temp. na kotle niż wyższą. Na razie kombinuję tak, że wszystkie 16-17 obwodów ma pętle tej samej długości.

    Acha, przy podejściu do rozdzielacza, przy większym zagęszczeniu rurek, dawać otulinę, peszel?? Przy założeniu, że tam mi akurat zbyt ciepła podłoga nie będzie przeszkadzać.

    Jeżeli chodzi o wyginanie zimnych rurek bez sprężyny to nie tego się boję, że będzie ciężko, ale o to, że obawiam się, że rurka może się złamać wewnątrz...

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Ja na podejsciu dalem otuline (pianke) na zasilaniu, peszel na powrocie. Tez by mi goraca woda nie przeszkadzala, ale z kolei po co wywalac cieplo w miesjcu, gdzie nie jest potrzebe? Rurki do grzejnikow lazienkowych zaizolowalem pianka na calej dlugosci.

    Nie wydajce mi sie, zeby rura miala peknac - przynajmniej nic takiego nie zaobserwowalem. Byly ladnie plastyczne.

    A powierzchnie mamy praktycznie takie same, ale mi wyszlo mniej rury - chyba jakies 1300mb, o ile dobrze pamietam. Mam tez troche mniej obwodow - na podlogowke chyba 14.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS

    Jeżeli chodzi o wyginanie zimnych rurek bez sprężyny to nie tego się boję, że będzie ciężko, ale o to, że obawiam się, że rurka może się złamać wewnątrz...
    Jak zachowasz minimalny promień gięcia 10cm, czyli nawrót z rurą po 20 cm to nie złamie się

  6. #46

    Domyślnie

    Dzień dobry

    Z zaciekawieniem czytam powyższe posty, bo sam za miesiąc chcę rozpocząc rozkładanie rurek podłogówki. Mam więc pytanie. Czy poniższe rozdzielacze nadają się?
    Dzięki za odpowiedzi

    http://www.allegro.pl/item568352150_...d_473_3ob.html

    http://www.allegro.pl/item554677819_...rzami_7ob.html

    http://www.allegro.pl/item572380747_...obacz_sam.html

  7. #47

    Domyślnie

    http://www.allegro.pl/item561539466_...i_komplet.html

    Ja się zastanawiam nad tym, dodatkowo termometry zasilania i powrotu.

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Ja mam te z Kusmetu (pierwszy link). Dobre i tanie
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  9. #49

    Domyślnie

    Ja zapytam o cos innego.
    Z obliczeń (na postawie Kisana) wychodzą mi różne długości pętli. Aby wyszło ok 100 mb rurki z jednej petli musze zsumować kilka pomieszczeń, np łazienkę z sypialnią lub sypialnia+garderoba+przedpokój.
    Czy też tak łączyliście ze sobą?
    Czy lepiej robić petle obejmujace jedno pomieszczenie?
    Dzięki za odp
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Ja sumowalem. Najpierw obskakiwalem to pomieszczenie, gdzie ma byc cieplej (lazienka) z resztki robilem np. garderobe czy cos.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  11. #51

    Domyślnie

    Dzieki.
    Kolejna rzecz.
    Czy długości wszystkich pętli powinny być w miarę jednakowe? Czy nie ma to większego znaczenia?

    Czy przy "przechodzeniu" przez ścianki dawać peszle ochronne?
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  12. #52
    Lider FORUM (min. 2800)
    marjucha

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    4.393
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    258

    Domyślnie

    Też się przymierzam do podłogówki, ale nurtuje mnie jedno zagadnienie.
    Na poddaszu mam już wszystkie okna powstawiane, łącznie z drzwiami balkonowymi.
    W tej chwili podłoga ma się podnieść jeszcze o 8cm, z czego 1,5cm liczę na warstwę wykończeniową.
    I teraz pytanie:
    Czy na poddaszy też powinienem dać styropian pod podłogówkę, czy jest on tylko wymagany przy podłodze stykającej się z gruntem?
    Jeśli nie, to jak mocować rurki do foli?
    Jeszcze jedno pytanie bo różne rzeczy się czyta:
    Czy papa termozgrzewalna na chudziaku oddzielona od styropianu czarną folią budowlaną może mieć jakikolwiek negatywny wpływ na późniejsze użytkowanie podłogówki(ewent. smród lepiku)?
    Wydaje mi się, że to głupie, ale ostatnio bardzo mocno byłem o tym przekonywany
    Pozdrawiam

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał marjucha
    Czy na poddaszy też powinienem dać styropian pod podłogówkę, czy jest on tylko wymagany przy podłodze stykającej się z gruntem?
    Styropian sie daje sie m.in. po to, aby wygłuszyc poddasze (co by tupania nie było bardzo słychać). W projekcie mam 4 cm styro i tyle dam.

    Cytat Napisał marjucha

    Czy papa termozgrzewalna na chudziaku oddzielona od styropianu czarną folią budowlaną może mieć jakikolwiek negatywny wpływ na późniejsze użytkowanie podłogówki(ewent. smród lepiku)?
    Wydaje mi się, że to głupie, ale ostatnio bardzo mocno byłem o tym przekonywany
    Pozdrawiam
    Tez bedę miał pape termozgrzewalna modyfikowaną (tak to sie chyba zwie). Nic nie powinno sie "pachnieć"
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800)
    marjucha

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    4.393
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    258

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek
    Cytat Napisał marjucha
    Czy na poddaszy też powinienem dać styropian pod podłogówkę, czy jest on tylko wymagany przy podłodze stykającej się z gruntem?
    Styropian sie daje sie m.in. po to, aby wygłuszyc poddasze (co by tupania nie było bardzo słychać). W projekcie mam 4 cm styro i tyle dam.
    No tak, tylko jak dam styropian, to wylewka wraz z rurkami będzie miała mniej niż 6,5cm , które jest zalecane jako min. grubość.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał marjucha
    Cytat Napisał listek
    Cytat Napisał marjucha
    Czy na poddaszy też powinienem dać styropian pod podłogówkę, czy jest on tylko wymagany przy podłodze stykającej się z gruntem?
    Styropian sie daje sie m.in. po to, aby wygłuszyc poddasze (co by tupania nie było bardzo słychać). W projekcie mam 4 cm styro i tyle dam.
    No tak, tylko jak dam styropian, to wylewka wraz z rurkami będzie miała mniej niż 6,5cm , które jest zalecane jako min. grubość.
    a ile max styro możesz dac? Możę chociaz z 2cm z folia aluminiową (ten systemowy)
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    1. petle - u mnie wiekszosc jest w granicach 90-100m, ale nie da sie absolutnie wszysktich wyrownac. nie jest to wielki problem - po to sa te przeplywomierze i zaworki, zeby potem ew. wszystko wyregulowac

    2. styropian na podlodze poddasz musi byc. to nie jest tylko kwestia mocowania (bo mozesz rzucic siatke stalowa i do niej wiazac rurki drutem - upierdliwe ale da sie), ale tez efektywnosci ogrzewania. Jesli nic nie blokuje przeplywu ciepla w dol, to mniej stosunkowo jest oddawane w gore. Oczywisie teoretycznie w dlugim okresie strop bedzie mial temperature rowna otoczeniu, ale ja bym mimo wszystko tak nie robil. Na pewno obnizy to sprawnosc ogrzewanie na pietrze. Daj choc troche, dobrze Ci radze
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Depi chodzi Ci to już?

    Bo rzeczywiście tanie

    To jest dokładnie to co ma Njerzy (link podał RadziejS ) a tańsze o ok. 200 zł!

    Fakt, nie ma termometrów ale to chyba mało istotne ,,,
    Właśnie kupuje rozdzielacz i wolałbym ten tańszy

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    No ja wlasnie od NJerzego zmalpowalem Ja sobie dokupilem termometry przylgowe ekstra za 10,90/szt

    Jeszcze nie bangla - jestem zarobiony no i nie mam jeszcze pradu...
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Biorę

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał Depi
    po to sa te przeplywomierze i zaworki, zeby potem ew. wszystko wyregulowac
    a jak myślisz zamiast regulować może by założyć termostat grzejnikowy danfosa ??
    albo taki
    http://europe.hbc.honeywell.com/pola...-pl01r0206.pdf
    Ale gdzie taki termostat założyć? W skrzynce z rozdzielaczem?? Przecież on bierze temp. z otoczenia i wedle niej ustawia zawór w grzejniku. A w rozdzielaczu podłogówki trochę nie o to bangla chiba

Strona 3 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony