dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 374 z 376
Pokaż wyniki od 7.461 do 7.480 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #7461

    Domyślnie

    Dzięki za odzew

    Owszem, sytuacja jest delikatnie lepsza przy zasilaniu 40*, ale dalej są braki, a to już dość duża Tz.

    Pokój, 1 i 2 są identyczne powierzchniowo (odbicia lustrzane północ, południe), obydwa mają identyczne okna na zachodniej ścianie. Jeden pokój ma ścianę bez otworów od północy, drugi od południa.

    W projekcie mam podane obciążenia tylko dla pomieszczeń, gdzie będzie podłogówka. Inny wskaźnik to wyznaczenie EP dla budynku, co obliczono mi na 95 kWh m2/rok. Nie wiem dlaczego, ale średnio wierzę w te wyliczenia... Aż tak źle tego domu ocieplonego nie mam.

    Oczywiście WM z ręku będzie. Okna 3 szyby z ciepła ramka na Vece82 SL.
    Ostatnio edytowane przez kubus1701 ; 23-10-2020 o 20:50

  2. #7462
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Coś nie tak z tymi oblieczniami. Sprawdź wprowadzone dane
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #7463
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubus1701 Zobacz post
    Oczywiście WM z ręku będzie. Okna 3 szyby z ciepła ramka na Vece82 SL.
    No to na pewno coś tu jest pokręcone. Ja też miałem

    Nie bazuj na tych wyliczeniach tylko zrób/zamów inne.

    A TZ obliczeniową tak się nie przejmuj, bo pewnie w praktyce takiej nie zobaczysz (a jak już, to bardzo krótko).

    Nie patrz na EP (klik w sygnaturkę - dowiesz się dlaczego). Jak już to kWh EUco+w są istotne - ale to nie do dobierania mocy źródła ciepła. Do tego potrzebujesz obciążenia w kW (bez h na końcu).
    Jak nie masz w PCHE tego wprost, to weź Htr, dodaj Hve i sumę przemnóż przez różnicę temperatur (np. 42*)
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-10-2020 o 22:14

  4. #7464

    Domyślnie

    Niestety, z OZC i projektem podłogówki się nie wyrobię do poniedziałku (zaczynam instalacje, Środa wylewki).

    Żałuję, że tak późno się za to zabrałem, ale kilka rzeczy w ostatnim czasie zabrało całkowicie myślenie w innym kierunku, obudziłem się dziś z ręką w nocniku i tak kombinowałem z tym programem od Purmo.

    Wiem, że Kan ma jeszcze program, tylko na ile to jest sensowne przy zapewne błędnych obliczeniach obciążenia cieplnego w projekcie.

    Chyba zostanie na rozstawie:
    - 2x łazienka co 10cm;
    - salon, kuchnia, garderoba, wiatrołap, pokoje i sypialnia 15cm;
    - pralnia/kotłownia 20cm.

    Zageszczenke brzegowe przy oknach tarasowych oraz drzwiach zewnętrznych.

    Resztę będę kombinował na rotametrach przepływami.

    Obawiam się tylko dość znacznych różnic w długości pętli (kilka po 50, 60 metrów i kilka po 85, 90 metrów).

    Jeśli chodzi o piec, to hydraulik poleca Vaillanta ExoTech VC 146/5-5 + pogodówka vrc 700 i zbiornik do CWU 120/150 litrów. Myśle, że najmniejszy Vaillant będzie wystarczający do samej podłogówki, a zbiornik na częstszy prysznic, rzadziej wanna, będzie ok?

  5. #7465
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Spokojnie da to radę. Mam takie same rozstawy.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #7466

    Domyślnie

    Czy ktoś by się w Krakowie podjął podpięcia grzałki w obiegi podłogówki?

    Na docelowe grzanie przyjdzie czas, potrzebuję na szybko odpalić podłogówkę.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  7. #7467
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubus1701 Zobacz post

    Obawiam się tylko dość znacznych różnic w długości pętli (kilka po 50, 60 metrów i kilka po 85, 90 metrów).
    W czym problem?

  8. #7468
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Czy ktoś praktykował ogrzewanie wodne na ścianie aby pokryć obciążenie cieplne pomieszczenia? Chodzi mi o łazienkę. Obciążenie 520W, przy rozstawie co 10cm a pokrycie obciążenia tylko w 60%. Liczone w Kan SDG.
    Ostatnio edytowane przez Przemek89g ; 28-02-2021 o 20:21
    Parterówka, pow. użytk./ogrz. 130m2 + 45m2 garaż nieogrzewany, kubatura 362,6m3. Wylewka 10cm - 100% podłogówki. Ściany silka 18cm+ 25cm( 0,032), podłoga 20cm (0,030), sufit 50cm celulozy, okna Vetrex V82 + szczelny montaż (U= 0.6-0,9). Obciążenie cieplne przy -20*C: 4,5kW, zapotrzebowanie : 46,5 kWh/m2*rok. PC Panasonic 7kw split, Thessla Green AirPack4 400h Enthalpy.

  9. #7469
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    Czy ktoś praktykował ogrzewanie wodne na ścianie aby pokryć obciążenie cieplne pomieszczenia? Chodzi mi o łazienkę. Obciążenie 520W, przy rozstawie co 10cm a pokrycie obciążenia tylko w 60%. Liczone w Kan SDG.
    Owszem, wykonywalismy takie ogrzewanie. Pominąwszy fakt ze inwestor po miesiącu przewiercił rure (i trzeba było zbijac płytki i łaczyc rure) wszystko działa zgodnei z obliczeniami

  10. #7470
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Owszem, wykonywalismy takie ogrzewanie. Pominąwszy fakt ze inwestor po miesiącu przewiercił rure (i trzeba było zbijac płytki i łaczyc rure) wszystko działa zgodnei z obliczeniami
    Dobrze wiedzieć, że coś takiego można wykonać.
    Parterówka, pow. użytk./ogrz. 130m2 + 45m2 garaż nieogrzewany, kubatura 362,6m3. Wylewka 10cm - 100% podłogówki. Ściany silka 18cm+ 25cm( 0,032), podłoga 20cm (0,030), sufit 50cm celulozy, okna Vetrex V82 + szczelny montaż (U= 0.6-0,9). Obciążenie cieplne przy -20*C: 4,5kW, zapotrzebowanie : 46,5 kWh/m2*rok. PC Panasonic 7kw split, Thessla Green AirPack4 400h Enthalpy.

  11. #7471
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Mam kilka pytań. Źródłem ciepła będzie PC.
    1. Zastosować jeden rozdzielacz 12 sekcyjny czy dwa 6 sekcyjne?
    2. Zasilanie i powrót do rozdzielacz pp40 czy wystarczy pp32?
    3. Rura 16x2 czy 18x2? W czym różnica prócz średnicy?
    4. Czy dobiegi do poszczególnych pomieszczeń wystarczą żeby ogrzać komunikację/korytarz czy rozłożyć osobną pętlę?
    5. Czy rozkładać podłogówke w maszynowni, która jest wydzielona w garażu?
    6. Czy jest sens ogrzewać garaż załóżmy do tych 10 stopni zimą i wtedy rozłożyć podłogówke np. Co 30cm?
    7. Rozdzielacz w maszynowni czy w domu?

  12. #7472
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    Mam kilka pytań. Źródłem ciepła będzie PC.
    1. Zastosować jeden rozdzielacz 12 sekcyjny czy dwa 6 sekcyjne?
    2. Zasilanie i powrót do rozdzielacz pp40 czy wystarczy pp32?
    3. Rura 16x2 czy 18x2? W czym różnica prócz średnicy?
    4. Czy dobiegi do poszczególnych pomieszczeń wystarczą żeby ogrzać komunikację/korytarz czy rozłożyć osobną pętlę?
    5. Czy rozkładać podłogówke w maszynowni, która jest wydzielona w garażu?
    6. Czy jest sens ogrzewać garaż załóżmy do tych 10 stopni zimą i wtedy rozłożyć podłogówke np. Co 30cm?
    7. Rozdzielacz w maszynowni czy w domu?
    Nie będąc fachowcem mogę coś stwierdzić na podstawie obserwacji i tego co mam.
    Mam rozdzielacz 11sekcji na 106m2 ,najdłuższa pętla bodaj 74 czy 75m. - Działa.
    U mnie pp32 przy PC 6kW ale widziałem pp40 przy PC 11kW - więc bym pytał instalatora.
    W komunikacji mam dobiegi w sieni pętlę.
    Maszynownię mam ogrzewaną dobiegami, rozdzielaczem itp. ale ma 3m2. Pytanie czy w większej to wystarczy.
    Jedni widzą sens grzania garażu (ja tak) inni nie - sprawa indywidualna, wielokroć na forum poruszana. U mnie rurki co 30cm.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  13. #7473

    Domyślnie

    Jak masz ocieplenie podłogi w garażu -to oczywiście że podłogówka -standardowo co 30-40cm -tak aby pętle były nie za długie.
    Jak nie masz ocieplonej podłogi (co też nie jest błędem) -to podprowadź rury pod jakiś grzejnik przewymiarowany aby w duże mrozy dogrzać.

    Ile rozdzielaczy -to tylko Twoja sprawa i Twojej wygody.

  14. #7474
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    W projekcie mam 6cm styro i 10cm wylewki. Zastanawiałem się nad zwiększeniem styro do minimum 10 cm. Jaką macie wysokość garażu od posadzki do stropu?

  15. #7475
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Po kiego Ci ten styropian w garażu.

  16. #7476

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Po kiego Ci ten styropian w garażu.
    a jak będzie go kiedyś chciał przerobić na salon imprezowy ?

  17. #7477
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Ano wlasnie w tym caly dylemat. Nie chcę w garażu mieć +20 ale tez nie chcialbym zeby bylo na minusie zima bo w garażu beda szly rurki od zasilania rozdzielacza jak i rurki od wody na ogrod i nie chcialbym zeby mi to marzlo. Widze ze sa tu zwolennicy dawania styropianu jak i nie robienia tego ale czy rzeczywiscie bez tego styropianu bedzie w garażu zima temp. plusowa?

  18. #7478
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Prędzej bez styropianu będzie plusowa bo od ziemi zawsze jakiś plus idzie a jak go styropianem odizolujemy to będzie mróz , ja mam beton tylko a na drzwiach uchylnych tylko 3 cm styropianu i w mrozy minus 19 stopni miałem wewnątrz plus 4 stopnie bez jakiegokolwiek ogrzewania .

  19. #7479

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Prędzej bez styropianu będzie plusowa bo od ziemi zawsze jakiś plus idzie a jak go styropianem odizolujemy to będzie mróz , ja mam beton tylko a na drzwiach uchylnych tylko 3 cm styropianu i w mrozy minus 19 stopni miałem wewnątrz plus 4 stopnie bez jakiegokolwiek ogrzewania .
    dokładnie tak
    Jeżeli ktoś chce mieć w zimie temperatury w garazu powyżej 12*C -to ocieplać, a jak nie -to nie ocieplać. Za to w lecie jest przyjemniej -chłodno.

  20. #7480
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Prędzej bez styropianu będzie plusowa bo od ziemi zawsze jakiś plus idzie a jak go styropianem odizolujemy to będzie mróz , ja mam beton tylko a na drzwiach uchylnych tylko 3 cm styropianu i w mrozy minus 19 stopni miałem wewnątrz plus 4 stopnie bez jakiegokolwiek ogrzewania .
    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    dokładnie tak
    Jeżeli ktoś chce mieć w zimie temperatury w garazu powyżej 12*C -to ocieplać, a jak nie -to nie ocieplać. Za to w lecie jest przyjemniej -chłodno.
    Jestem przed budową garażu "prawie" wolnostojącego (mały fragment ściany dostawiony do domu) i po przeczytaniu większości informacji w internecie oraz po doswiadczeniach uzytkowników garaży ze styropianem w posadzce i zakręconym grzejnikiem, skłaniam się ku izolacji podłogi. Planuje go w razie potrzeby ogrzewać klimatyzatorem.
    Jesteście pewni, że te dodatnie temperatury wynikają z "darmowego ciepła ziemi", a nie ze strat ciepła z budynku? Bo jeśli w garażu są utrzymywane temperatury powyżej temperatury gruntu, to bilans energetyczny się nie spina... Dobrze by było aby posiadacz takiego "ogrzewania" sprawdził te temperatury pirometrem.
    Imo lepiej położyć styropian i rurki, oraz ustawić (w razie konieczności) minimalne przepływy, niz pozbyć się tej izolacji całkowicie. Jedyne na co bym zwrócił uwagę to odległosc od bramy garażowej w celu ograniczenia ryzyka zamarznięcia.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 04-03-2021 o 09:27

Strona 374 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony