dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie Co zrobić by płacić mniej podatku gruntowego za działkę.

    Mam działkę letniskową (rekreacyjną) z możliwością adaptacji budynku do celów mieszkaniowych. Problem w tym, że działka jest dość spora bo troszkę ponad 2,5 tyś m2 i moje zobowiązanie podatkowe za ten rok wynosi ponad 830 zł.
    Problem w tym, że geodeta w pomiarze po wykonawczym działki zrobił całą działkę jako letniskową. Pani od podatków w gminie podpowiedziała mi, że można byłoby to zrobić troszeczkę inaczej. Mianowicie z 1500 m2 pozostawić jako rekreację a pozostałą "inaczej określić".
    Wiem, że będzie to się wiązało z wezwaniem geodety ale jeżeli mi to pozwoli na zaoszczędzenie pieniążków to w perspektywie długoterminowej będzie się opłacało.

    Proszę o wszelkie sugestie w tej sprawie.

  2. #2

    Domyślnie

    Trochę dużo płacisz... Może to jakies użytkowanie wieczyste..?
    U mnie w gminie za m2 płaci się 0,20 zł...

    Dobrym sposobem jest zalesienie i przekształcenie w działkę leśną... Tu za hektar płaci się 34 złote na rok...

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Myślę, że powyższa propozycja nie wchodzi w grę. Mi bardziej się rozbiega by ustanowić jakieś podjazdy, miejsca parkingowe, tarasy czy nawet miejsce posadowienia budynku wyłączyć z podatku dla gruntów rekreacyjnych bo przecież jak pod budynkiem mogę "uprawiać" rekreacje?
    Czy tak można?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    "Zabudowane" grunty są droższe (stawka za m2).
    Sprawdź za co i ile płacisz, bo moim zdaniem:
    - jeden podatek jest wyliczany od powierzchni budynku "innego" (stawka około 6 zł/m2 - różnie naliczana)
    - drugi podatek od gruntu - tu około 0,25/m2
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    "Zabudowane" grunty są droższe (stawka za m2).
    To już wiem na własnej skórze ale czy nie ma przed tym kruczków podatkowych? Nie chce mi się wierzyć tylko ja się na tym nie znam więc dla tego pytam.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Można znacznie obniżyć kwoty podatku.
    1. Przekwalifikując dom letniskowy na mieszkalny (okolo 0,6zł/m2)
    2. Stając się rolnikiem - duuzo nizszy podatek od gruntów.

    Ps. Innej możliwosci nie ma, a za grunt i tak płacisz stawke minimalną.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Można znacznie obniżyć kwoty podatku.
    1. Przekwalifikując dom letniskowy na mieszkalny (okolo 0,6zł/m2)...
    To jest sprawa prostą bo jak dobrze pójdzie i na początku przyszłego tygodnia uprawomocni się zgłoszenie budynku letniskowego całorocznego do użytkowania to wszczynam procedurę zmiany statusu użytkowania budynku i za niego będę płacił juz ponad 12 krotnie niższy podatek.

    Cytat Napisał sSiwy12
    ... 2. Stając się rolnikiem - duuzo nizszy podatek od gruntów.

    Ps. Innej możliwosci nie ma, a za grunt i tak płacisz stawke minimalną.
    Co do stania się rolnikiem to chyba jest troszeczkę niemożliwe a jeżeli nie ma innej opcji to cóż. Nic innego mi nie pozostaje jak tylko płacić i płakać, że mam tak dużą działkę.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen
    .....Mi bardziej się rozbiega by ustanowić jakieś podjazdy, miejsca parkingowe, tarasy ...
    Czy zamierzasz na tym terenie prowadzić działalnosć gospodarczą?

    Tak wnioskuję z Twojej wypowiedzi...
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Nawet przez chwilę nie myślałem, by na mojej działeczce prowadzić działalność gospodarczą. To, że wymieniłem miejsca parkingowe, podjazdy to tylko dlatego, że cały garaż mam zawalony różnistymi narzędziami a dwa auta stoją przed domem. Plac przed domem przeznaczony na "miejsca postojowe" ma ponad 200m2 i w związku z tym się zastanawiałem, czy może to coś pomóc bo rekreacja to nijaka.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen
    Nawet przez chwilę nie myślałem, by na mojej działeczce prowadzić działalność gospodarczą.
    Ależ to nic wstydliwego. Przy działalności gospodarczej podatek byłby obliczany wg innych stawek. Dlatego też moje pytanie.

    Cytat Napisał Wakmen
    To, że wymieniłem miejsca parkingowe, podjazdy to tylko dlatego, że cały garaż mam zawalony różnistymi narzędziami a dwa auta stoją przed domem. Plac przed domem przeznaczony na "miejsca postojowe" ma ponad 200m2 i w związku z tym się zastanawiałem, czy może to coś pomóc bo rekreacja to nijaka.
    To, że na działce zamierzasz zrobić miejsca postojowe dla Swoich samochodów to jest jak najbardziej "rekreacja" - trzymając się Twojej terminologii. Na Swojej działce trzymasz Swój samochód, którym przywiozłeś Swoją rodzinę, by wypocząć.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  11. #11

    Domyślnie

    A co jeśli według MPZP przekształcili działkę (ponad 2000m2, dom, pomieszczenie gospodarcze) na budowlaną?
    Moża jeszcze starać się przekształcić ją w połowie na rekreacyjną? Dodam, że działka leży nad rzeką i pozwolenia na budowę raczej się nie dostanie, a płacić każą...

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maverick00

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam, jak u was wygląda odbiór budynku czy cała działka jest klasyfikowana jako Budowlana (b w ewidencji). U mnie geodeta działkę 1500m2 zaklasyfikował całą jako B przez co podatek będzie obliczany od całości. Pozdrawiam

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Jeśli cała działka w MPZP jest na cele budowlane, to geodeta postąpił prawidłowo. Dawno już była taka wykładnia, że zapis w MPZP określa status działki i nawet pozostawienie reszty działki jako użytek R, Ł lub Ps nie ma nic do rzeczy. Podatek za budowlankę gmina naliczy od całości.
    Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Dla gminy. Wiesz jak wyglądał budżet twojej gminy na przestrzeni ostatnich kilku/kilkunastu lat? Zainteresuj się, a wiele zrozumiesz.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 30-05-2020 o 21:40

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maverick00

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    9

    Domyślnie

    Działka nie posiada MPZP po pierwsze. Budynek powstał po określeniu warunków zabudowy. Pytanie czemu niektórzy mają wyłączenie tylko pod budynek a u mnie cała działka jako B została wyłączona?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Zobacz co masz napisane w decyzji o WZ. Kiedyś można było zrobić część działki B a resztę zostawić R/Ł/Ps. Teraz tak nie przechodzi. Inne przepisy lub inna wykładnia czyli komentarz na szkoleniach.
    Jeśli bardzo cię serduszko boli lub masz wielki ból tam gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę, to napisz do gminy, że "nie wiem czy to ważne, ale Kowalski ma niższy podatek od gruntu." Buuuuuu... Walniesz sobie punkta u sąsiadów

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony